زندگینامه مرتضی احمدی – بازیگر

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

بیوگرافی مرتضی احمدی (زندگینامه هنرمندان)

در زندگی نامه مرتضی احمدی اینگونه آمده است که: مرتضی احمدی در ۱۳۰۳ در جنوب تهران از خانواده‌ ای با اصـالت تفرشی دیده به جهان گشود. پدر مرتضی سَقط‌ فروش بود. او برای تحصیل ابتدا به مکتب و سپس به دبستان منوچهری در میدان گمرک رفت و بعد از آن در دبیرستان شرف و دبیرستان روشن به ادامه تحصیل پرداخت.

مرتضی احمدی در شانزده‌ سالگی ورزش باستانی و فوتبال را آغاز نمود و به همراه تیم فوتبال دبیرستانش در مسابقات آموزشگاه‌ های پایتخت رتبه‌ هایی به دست آورد. بعدها در تیم فوتبال راه‌ آهن تهران و پس از آن در باشگاه ورزشی راه‌ آهن بازیکن و مربی (تا سال ۱۳۲۵) شد.

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

فعالیت حرفه‌ ای مرتضی احمدی

مرتضی احمدی پس از چند تلاش آماتوری در تئاتر در ۱۳۲۱ با کمک عده‌ ای از دوستانش “تـماشاخانه ماه” را رو به‌ روی باغ فردوس دایر نمود، ولی پس از چند هفته مـجبور به ترک آنجا شد. در اوایل پاییز ۱۳۲۲ در تئاتر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده‌ خوانی کرد و در نتیجه آن، بازیگر تئاتر هم گردید. مدتی بعد پدرش از فعالیت مرتضی در تئاتر با خبر شد و او را از خانه بیرون کرد. مرتضی احمدی پس از مدتی هم‌ زمان با هنرپیشگی در راه‌ آهن تهران به‌ عنوان تعمیرکار استخدام شد.

مرتضی احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ ها آواز خواند و نیز اولین بار (در ۱۳۲۲) ترانهٔ گلپری جون را اجرا نمود، که بسیار مـحبوب گردیده و به خاطر آن برای کار در رادیو تهران دعوت شد. در یکی از پیش پرده‌ ها ترانه‌ ای دیگری به نام “کارگرم من” را اجرا نمود که به استقبال کارگران راه‌ آهن و پس از آن منجر به اعتصاب کارگران راه آهن گردید که در نتیجه، مرتضی احمدی به بخش حسابداری راه‌ آهن منتقل شد و پس از پایان اعتصاب دستگیر شد و در کلانتری تعهد کرد از آن به بعد از اجرای آن پیش پرده خوداری نماید.

پیش‌ پردهٔ دیگری نیز با اجرای مرتضی احمدی به نام “قدس شاهین” (دربارهٔ ماجرای تجاوز جنسی عده‌ ای از سربازان آمریکایی به یک زن ایرانی) توقیف شد. ولی پس از اجرای مـجدد آن در پاییز ۱۳۲۳ در جمعی خصوصی، مـحکوم شد شش ماه به کرمان تبعید شود که با پیگیری مـحمد مسعود، مدیر روزنامهٔ “مرد امروز” که تصادفاً به تئاتر فرهنگ آمده بود ملغی شد. چندتا از پیش‌ پرده‌ های دیگر با اجرای احمدی نیز توقیف شده است، از جمله پیش‌پرده‌ ای به نام “پیرهن زرده” که دربارهٔ گروه‌ های فشار حزب دموکرات ایران که پیراهن زرد می‌ پوشیدند بود و به کتک خوردن مرتضی احـمدی و بازداشت او انـجامید و پیش‌ پرده‌ ای به نام “کارمند دولت” که منجر به انفصال موقت او از خدمت در راه‌ آهن شد ولی با اعتراض احمدی به دیوان عالی کشور لغو شد.

مرتضی احـمدی در بهار ۱۳۲۴ از طریق مسابقات فوتبال با ناصر فخرآرایی که در تیم “آفتاب شرق” بازیکن و مربی بود آشنا شد. در ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ به دعوت فخرآرایی به مراسم سالگرد افتتاح دانشگاه تهران رفت و در آنجا شاهد ترور مـحمدرضا شاه به دست فخرآرایی بود که به کشته شدن فخرآرایی و دستگیر شدن مرتضی احمدی انجامید که پس از بازجویی و اثبات بی‌ اطلاعی‌ اش از ماجرا، آزاد شد.

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

مرتضی احمدی در ۱۳۲۳ به رادیو تهران (چندی بعد در رادیو ایران و بعد از آن در رادیو و تلویزیون ایران) به کار کردن اشتغال گزید، تا برنامه‌ های کمدی اجرا نماید. در دوره‌ های مـختلفی در رادیو کار کرد و از جـمله تیپی به نام “بابا جاهل گریان” اجرا کرد و به سبک‌ های مـختلف ترانه و آواز خواند. در فروردین ۱۳۵۳ نقش اول سریال پربینندهٔ هردمبیل، نوشتهٔ پرویز خطیبی را بازی نمود و در نظرخواهی‌ از مردم در سال ۱۳۵۶ به‌ عنوان مـحبوب‌ ترین هنرپیشهٔ رادیو انتخاب شد.

مرتضی احـمدی در ۱۳۲۶ گویندهٔ فیلم‌ های خارجی شد و از اعضای اولیهٔ انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم (تأسیس در ۱۳۴۲) بود.

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مرتضی احمدی بازیگری را کنار گذاشت و به مدت هفت سال به اهواز سفر کرد. ولی پس از بازگشت به تهران از نو کار بازیگری را در سریالی تلویزیونی به نام تک‌ مضراب آغاز کرد. از سریال‌ های تلویزیونی دیگری که بازی کرده است می‌ توان از سلطان صاحبقران، هفت شهر عشق (۱۳۵۶)، آئینه و زیر بازارچه (۱۳۷۷، رضا ژیان) نام برد.

در فروردین ۱۳۴۹ نیز مرتضی احمدی به دعوت علی حاتمی ترانهٔ عنوان‌ بندی فیلم حسن کچل را، ضربی‌ خوانی کرد (که به نام روحوضی نیز شناخته می‌ شود). در هـمین سبک در ۱۳۲۸ پنج صفحهٔ موسیقی برای یک شرکت انگلیسی ضبط نمود. مرتضی احـمدی بیش از چهارصد ترانهٔ ضربی و صد و پنجاه ترانهٔ فکاهی خوانده است، این ترانه ها از نوشته‌ های نصیری‌ فر،نویسندهٔ کتابی است به نام مردان موسیقی سنتی و نوین ایران که بیشتر کارهای موزیکال مرتضی احمدی از آن کتاب گرفته شده است.

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگی خصوصی مرتضی احمدی

مرتضی احمدی در ۹ مرداد ۱۳۳۴ با یکی از همکارانش در راه‌ آهن به نام زهرا جوانشیر ازدواج کرد که در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۵۰ بر اثر سرطان درگذشت. مرتضی از این ازدواج یک فرزند دختر به نام آزیتا (متولد ۱۳۳۷) و یک فرزند پسر به نام مازیار (متولد ۱۳۴۰) دارد.

آثار دوبله مرتضی احمدی

از ماندگارترین آثار احمدی می‌ توان به کار صدایی (نوعی دوبله) وی در مجموعه پینوکیو اشاره نمود که در آن در نقش “روباه مکار” به خواندن متن می‌ پرداخت.

این مجموعه از محصولات شرکت “چهل و هشت داستان” می باشد که در اواخر دوران شاه و اوایل انقلاب به تولید محصولات فرهنگی برای کودکان ایرانی می‌ پرداخت. دیگر اعضای این گروه عبارت بودند از ناهید امیریان در نقش “جینا”، نادره سالارپور در نقش پینوکیو و کنعان کیانی در نقش “گربه نره”. ویژگی اصلی این اجرا از داستان پینوکیو، ادغام آن با ساز و ضرب ایرانی و ترانه‌ های سبک روحوضی می باشد که به این داستان خارجی حال و هوای کاملاً ایرانی میدهد، تا آنجا که قسمتی ویژه، جدا از خط سیر اصلی قصه، برای نوروز و سفره هفت سین تهیه می شد و در آن قسمت شخصیت‌ های داستان (پینوکیو، جینا، آقا روباهه و گربه نَره) به شـمردن سین‌ های، هفت‌ سین و خواندن آواز جوجه خروس می‌ پردازند!

عکسهای مرتضی احمدی

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

کتاب‌ شناسی

کهنه های همیشه نو “ترانه های تخت حوضی”، مرتضی احمدی “گردآورنده”، ناشر: ققنوس

من و زندگی: خاطرات مرتضی احمدی، مرتضی احمدی، ناشر: ققنوس

پرسه در احوالات ترون و ترونیا، مرتضی احمدی، ناشر: هیلا

فرهنگ بر و بچه های ترون: کلمه های ویژه، واژه ها، اصطلاحات و ضرب المثل های تهرانی، مرتضی احمدی، ناشر: هیلا

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

مرتضی احمدی درگذشت

این هنرمند پیشکسوت از سه سال پیش از مرگش به دلیل مشکلات ریوی تحت درمان قرار داشت تا اینکه در روز پایانی پاییز ۹۳ از دنیا رفت.

ناشر آلبوم‌ های مرتضی احمدی درباره درگذشت این هنرمند گفت: این هنرمند پیشکسوت یک ساعت پیش از ۳۰ آذرماه در منزلش درگذشت.

سینما و مرتضی احمدی

احـمدی در ۱۳۳۲ برای اولین بار در سینما به ایفای نقش پرداخت، در فیلمی به نام “ماجرای زندگی” به کارگردانی “نصرت‌ الله محتشم”، از فیلم‌ های دیگر او می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

فیلمهای مرتضی احمدی در سینما

۱۳۸۴ ستاره ها ۳: ستاره بود
۱۳۷۵ مینا و غنچه
۱۳۷۳ کلاه قرمزی و پسرخاله
۱۳۷۲ بلندی های صفر حسینعلی لیالستانی
۱۳۷۰ یکبار برای همیشه سیروس الوند
ناصرالدین شاه آکتور سینما
۱۳۶۸ ارثیه،صنوبرهای سوزان
۱۳۶۷ گراند سینما، ارثیه، تا غروب، چشم تنگ دنیادار
۱۳۶۶ در انتظار شیطان
۱۳۶۵ جدال در تاسوکی، مأموریت، مُعمّا
۱۳۶۴ اتوبوس، مدرک جرم
۱۳۶۳ مردی که زیاد می دانست
۱۳۵۴ خانه خراب، ذبیح، فرار از حجله
۱۳۵۳ موسرخه، آب
۱۳۵۲ جعفر جنی و مـحبوبه اش، تنها و گلها
۱۳۵۱ مطرب، قایقرانان، فرار از زندگی، قلندر، نانـجیب
۱۳۵۰ شراره، باباشمل، وحشی جنگل، فریاد
۱۳۴۹ جنجال عروسی، میوهٔ گناه، شیرین و فرهاد
۱۳۳۲ ماجرای زندگی

زندگینامه مرتضی احمدی - بازیگر

تلویزیون

۱۳۸۹ چاووش بهار
۱۳۸۸ مجموعه عروسکی «بچه های کوچه دوستی»
۱۳۸۶ به همین سادگی
۱۳۸۴ تا غروب
۱۳۸۴ مثل همیشه
۱۳۸۱ توپ گرد
۱۳۸۱ زیرگذر
۱۳۸۰ تازه چه خبر همسایه
۱۳۸۰ رستوران خانوادگی
۱۳۸۰ خانه پدری
۱۳۷۹ خواستگاری پرماجرا
۱۳۷۹ ماجراهای خانه قدیمی
۱۳۷۹ پانزده مسافر
۱۳۷۸ دردسر بزرگ بازیگر
۱۳۷۸ ماجراهای دانی و من – سری دوم
۱۳۷۷ زیر بازارچه
۱۳۷۶ گلهای آفتابگردان
۱۳۷۵-۱۳۷۶ تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸
۱۳۷۵ ببخشید
۱۳۷۵ فروشگاه
۱۳۷۵ نوعی دیگر
۱۳۷۴ کت و شلوار خواستگاری
۱۳۷۳ اشتباه در اشتباه
۱۳۷۱ بیا تا گل برافشانیم
۱۳۷۱ آخرین سند
۱۳۷۰ تعطیلات نوروزی
۱۳۶۹ چای و لبخند
۱۳۶۹ کمند خاطرات
۱۳۶۹ آرایشگاه زیبا
۱۳۶۷ «بخش چهار جراحی»
۱۳۵۶ چنگک
۱۳۵۴ سلطان صاحبقران
۱۳۵۲ هردنبیل

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx