زندگینامه ناتالی پورتمن – بازیگر

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

زندگینامه ناتالی پورتمن – بازیگر

پادکست زندگینامه ناتالی پورتمن بازیگر

بیوگرافی ناتالی پورتمن (زندگینامه هنرمندان)

ناتالی پورتمن یکی از بازیگران شاخص هالیوود است. او در کارنامه هنری خود علاوه بر بازیگری تجربه ی کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم را هم دارد. حرفه ای که ناتالی برای خود در آینده کاری برگزید، متفاوت از پدر پزشکش بود.

بسیاری از ما ایرانیان و علاقه مندان جهانی سینما اولین تصویری که از ناتالی پورتمن در ذهن داریم فیلم لئون: یک حرفه ای است. این فیلم برای ناتالی که هنوز یک دانش آموز بود، موفقیت های بسیاری به همراه داشت. شاید به طور خلاصه باید گفت ناتالی پورتمن زن بی غرور و بی حاشیه سینمای هالیوود است؛

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه ناتالی پورتمن در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی ناتالی پورتمن

دوران کودکی و نوجوانی ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن در نهم ژوئن 1981 در بیت المقدس و در یک خانواده یهودی به دنیا آمد. ناتالی وقتی یک کودک 3 ساله بود به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت کردند و پس از چند جابه جایی در شهر نیویورک ساکن شدند. ناتالی تا امروز همچنان ساکن نیویورک است. او از 4 سالگی تا امروز، به صورت تقریبا منظم در کلاس های رقص باله حضور داشته است.

او از 10 سالگی در سه کمپ تابستانی بازیگری حضور داشت؛ تا نهایتا در سال 1992 در اولین تئاتر خود و در نقشی بسیار نزدیک به، نقش فیلمی که 3 سال دیگر قرار بود سرنوشت زندگی کاری او را تغییر دهد، ایفای نقش کرد. نقش یک دختر مدرسه ای، که برای گرفتن یک نقش در تئاتر مدرسه، می خواهد قتل را تجربه کند!

او تا قبل از ایفای نقش ماتیلدا در فیلم «لئون: یک حرفه ای» نمایش های تئاتری زیادی داشته و از سن 11 سالگی به صورت حرفه ای وارد این صنعت شده است. ناتالی دوران تحصیل را به خوبی پشت سر گذاشت که این موضوع باعث پذیرش وی در دانشگاه هاروارد گردید.

او به معنی واقعی کلمه یک هنرمند زاده شده است. شاید به همین دلیل باشد که جزو معدود هنرمندانی است که، دوران کودکی و حرفه ای قابل تفکیکی ندارد. تا جایی که خودش می گوید: «در 11 سالگی وارد این حرفه شدم و در 20 سالگی احساس کردم که دیگر کافی است». البته گویا کافی نبوده است و ما نقش های ماندگاری از او، بعد از 20 سالگی دیده ایم!

ناتالی پورتمن

آغاز فعالیت حرفه ای

شاید دومین گام اصلی در حرفه ی بازیگری ناتالی پورتمن انتخاب برای ایفای نقش در سه گانه جنگ ستارگان از سال 1997 بود. ناتالی با این سری فیلم در سن 18 سالگی شهرت جهانی را تجربه کرد. اما کارنامه هنری ناتالی همچنان در حال رشد بود. او در سال 2004 با ایفای نقش در فیلمCloser  برای اولین بار نامزد جایزه اسکار بهترین نقش مکمل زن شد. افتخاری که بار دیگر در سال 2016 برای فیلم Jackie هم برای وی تکرار شد.

ناتالی پورتمن در سال 2008 به عنوان عضوی از هیئت داوران جشنواره فیلم کن انتخاب شد. این انتخاب، نام ناتالی را به عنوان جوان ترین عضو هیئت ژوری این جشنواره ی معتبر تا امروز ثبت کرده است. او همچنین در سال 2010 برای بازی در نقش نینا سایرز در فیلم قوی سیاه برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

ناتالی پورتمن از آن دسته بازیگرانی است که برای نقش های خود اهمیت بسیاری قائل است و حتی برای برخی از آن ها؛ آموختن زبان جدید، نواختن پیانو و تراشیدن موهای سر را تجربه کرده است. ناتالی با دریافت 38 جایزه معتبر بین المللی برای بازی در فیلم قوی سیاه، در رده سوم رکوردارانِ دریافت جایزه های متعدد، برای یک نقش در میان زنان است. فیلمی که ناتالی برای حضور در آن حدود 10 کیلوگرم وزن کم کرد؛ در کنار روزانه 5 تا 8 ساعت تمرین رقص برای شش ماه کامل!

پورتمن در کارنامه ی هنری خود تجربه کارگردانی دو فیلم را دارد. Eva سال 2008 و A Tale of Love & Darkness سال 2015

زندگی خصوصی ناتالی پورتمن

زندگی خصوصی ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن در سال 2004 و پس از دوری 4 ساله از حرفه ی بازیگری، به علت تمرکز بر روی دانشگاه در رشته ی روانشناسی از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد.

شاید اصلی ترین تفاوت زندگی خصوصی ناتالی پورتمن با بسیاری از هم حرفه های خود در هالیود زندگی شخصی بی حاشیه او باشد. ناتالی در اگوست 2012 در یک مهمانی خصوصی با بنجامین میلپید ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو فرزند است و همچنان پا بر جاست. او پسرش الِف  را در سال 2011 و دخترش آمالیا را در سال 2017 به دنیا آورد. الف نام پسر ناتالی پورتمن، اولین حرف زبان عبری است، که بسیار به زبان فارسی نزدیک است!

ناتالی پورتمن در انجمن ها و فعالیت های خیریه ی بسیاری شرکت کرده و در برخی از این انجمن ها به عنوان سفیر و سخنگو حضور داشته. همچنین یک آلبوم کامل و چند تِرَک موسیقی هم به همین منظور منتشر کرده است. وی همچنین فعالیت های محیط زیستی بسیاری داشته و یک مدافع حقوق حیوانات سخت گیر هم هست. البته بیشتر با خودش!

او از 8 سالگی گیاه خوار شده و یکی از فعالیت های مستمرش مراقبت از حیوانات بی سر پناه و حمایت از برندهای حمایت کننده از حقوق حیوانات است. ناتالی از هیچ گونه لباس خزدار، پر و چرمی استفاده نمی کند.

ناتالی پورتمن

چند نکته درباره ی ناتالی پورتمن که شاید تاکنون نشنیده باشید

 • او دقیقا در تولد 29 سالگی مادرش به دنیا آمده.
 • از سال 1989 و پس از خواندن کتابی در حمایت از گیاه خواری؛ گیاه خوار شد و تنها در دوره ای که اولین فرزندش را باردار بود رژیم خود را تغییر داد.
 • او 4 سال را تنها صرف تحصیل در دانشگاه هاروارد کرد. در این سال ها در هیچ پروژه سینمایی جدی به جز جنگ ستارگان ظاهر نشد.
 • ناتالی پورتمن علاوه بر زبان انگلیسی و عبری به زبان های آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و ژاپنی تا حد زیادی آشنا است.
 • تا قبل از بازی در سری جنگ ستارگان حتی این فیلم را ندیده بود و در جایی گفته بود: خیلی تفاوت بین Star War و Star Trek را نمی دانسته!
 • ناتالی پورتمن چندین نقش اثرگذار و مهم، از جمله نقش آدرین در فیلم مشهور و تحسین شده Lolita را به علت وجود سکانس های واضح در مورد مسائل جنسی رد کرده است.
 • گفته است که دوست دارد وقتی که پا به میانسالی گذاشت، مثل پدرش پزشک شود.
 • بسیار به خانواده اش اهمیت می دهد و می گوید: وقتی عاشق خانواده ات هستی دیگر مهم نیست چیکار می کنی، چون همیشه حمایت آن ها را داری.
 • عاشق سفر است و در سال 2003 و 2004 به تنهایی دو سفر ماجراجویانه به مراکش و گواتمالا داشته است.
 • بازیگر مورد علاقه او، بن کینگزلی است.
 • از دوستان سینمایی ناتالی پورتمن می توان به جِیک جیلن هال، میلا کُونیس و بریس دالاس هوارد اشاره کرد.
 • جالب است بدانید که ناتالی یک غواص حرفه ای هم هست؛ و بابت آن دوره رفته و غواصی یکی از علاقه مندی های اوست.
 • در سال 2011 کمپانی فیلم خودش را به اسم Handsomecharlie Films راه اندازی کرد و تقریبا در تمامی فیلم های این کمپانی در نقش اصلی یا مکمل حضور داشته است.
 • در سال 2017 پورتمن جایزه یک میلیون دلاری «انجمن پیدایش» را به بنیاد بشر دوستانه ای که برای ارتقاء «حقوق و برابری زنان» فعالیت می کرد هدیه داد.

عکس های ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن

بیوگرافی ناتالی پورتمن

بیوگرافی ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن

زندگینامه ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن

لیست جوایز و افتخارات ناتالی پورتمن  

ناتالی پورتمن حداقل 100 جایزه بین المللی از جشنواره های فیلم و انجمن های منتقدین داشته است. او اولین متولد دهه 80 میلادی سینما است که موفق به دریافت جایزه اسکار شده است. وی همچنین جوان ترین عضو هیئت داوری جشنواره فیلم کن است. در ادامه به تعدادی از جوایز او اشاره خواهیم کرد:

جوایز اسکار

2004 برای فیلم Closer : نامزد

2010 برای فیلم Black Swan : برنده

2016 برای فیلم Jackie : نامزد

جوایز بفتا

2004 برای فیلم Closer : نامزد

2010 برای فیلم Black Swan : برنده

2016 برای فیلم Jackie : نامزد

جوایز گلدن گلوب

1999 برای فیلم Any Where But Here : نامزد

2004 برای فیلم Closer : برنده

2010 برای فیلم Black Swan : برنده

2016 برای فیلم Jackie : نامزد

جوایز SAG

2004 برای فیلم Closer : نامزد

2010 برای فیلم Black Swan : برنده

2016 برای فیلم Jackie : نامزد

ناتالی پورتمن

لیست فیلم ها و آثار ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن در طول سالهای فعالیت خود در 46 فیلم بلند، کوتاه و مستند ایفای نقش کرده، که برخی از آن ها را در کمپانی سینمایی خود ساخته است. در لیست زیر به برخی از این فیلم ها نگاهی داریم:

لئون – یک حرفه ای : 1994

مخمصه : 1995

جنگ ستارگان سری اول : 1999

کوهستان سرد : 2003

نزدیکتر : 2004

V for Vendetta : 2006

روح گویا : 2006

دختر دیگر بولین : 2008

برادران : 2009

قوی سیاه : 2010

Thor : 2011

Jackie : 2016

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx