زندگینامه ریس ویترسپون – بازیگر

Add a Comment
9 Min Read

زندگینامه ریس ویترسپون – بازیگر

پادکست زندگینامه ریس ویترسپون بازیگر

بیوگرافی ریس ویترسپون (زندگینامه هنرمندان)

ریس ویترسپون یکی از بازیگران زن مطرح دنیای هالیوود است. او علاوه بر بازیگری، تهیه کننده و یک کارآفرین موفق نیز هست. او در کارنامه هنری اش مجموعه ای از بهترین جوایز سینمایی را دارد. ریس تا به حال برنده جوایز اسکار، امی، بفتا و SAG شده است. وی همچنین دو بار برنده جایزه گلدن گلوب و انجمن منتقدین نیز شده است.

ریس ویترسپون خیلی زود، یعنی در سن چهارده سالگی اولین نقشش را در فیلم مردی روی ماه بازی کرد و برای همان نقش نیز نامزد دریافت جایزه بازیگر نوجوان شد. او در آن سال ها و تا سال ۱۹۹۹ در فیلم های زیادی همچون جک خرسه، آزاد راه و انتخابات حضور یافت و برای این فیلم آخر محصول سال ۱۹۹۹ نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد.

ویترسپون با فیلم لگالی بلاند در سال ۲۰۰۱ توجه همه را به خود جلب کرد و برای این فیلم برای دومین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد. او در سال ۲۰۰۵ برای فیلم سر به راه باش، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد. در سال ۲۰۱۴ اولین تجربه تهیه کنندگی اش را با فیلم دختر گمشده به دست آورد، که از نظر منتقدین فیلمی موفق در گیشه بود. او در فیلم وایلد در همان سال برای دومین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگری شد. ریس ویترسپون در سال ۲۰۱۷ به همراه HBO تهیه کننده سریالی با نام دروغ های کوچک بزرگ بود. که البته در این سریال به ایفای نقش نیز پرداخته است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه ریس ویترسپون این بازیگر و تهیه کننده پر افتخار هالیوود در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی

دوران کودکی و نوجوانی ریس ویترسپون

ریس متولد ۲۲ مارچ ۱۹۷۶ در نیواورلئانز است. پدرش دکتر جان دراپر در آن زمان دانشجوی دانشگاه داروسازی بود. مادر او نیز دکتر مری الیزابت، اهل تنِسی بود و در پنج رشته مختلف از پزشکی و پرستاری، دارای مدرک دکترا و PHD بود.

والدین ریس در سال ۱۹۹۶ از یکدیگر جدا شدند. به علت شغل پدر، او چهار سال از دوران کودکی اش را در آلمان سپری کرد. ریس در هفت سالگی اولین تجربه بازیگری اش برای یک آگهی تلویزیونی را به دست آورد و همین انگیزه ای شد تا او در کلاس های بازیگری حضور پیدا کند. ریس در امتحان استعدادیابی رتبه خوبی به دست آورد و عاشق کتاب خوانی بود. وی در دوران راهنمایی جزء تیم دختران تشویق کننده مدرسه بود و در رشته ادبیات از دانشگاه استنفورد پذیرش گرفت، اما چون می خواست بازیگر شود به تحصیل ادامه نداد.

ریس ویترسپون

آغاز فعالیت حرفه ای

ریس ویترسپون در سال ۱۹۹۱ با بازی در فیلم مردی روی ماه خیلی زود و در چهارده سالگی، توجه بسیاری از منتقدین را به خود جلب کرد، تا جایی که منتقد روزنامه کاردیَن به تحسین بازیگری او پرداخت. ریس برای این نقش، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نوجوان شد. او در آن سال ها در چند نمایش تلویزیونی از جمله برای شبکه معروف CBS حضور پیدا کرد.

ریس در سال ۱۹۹۴ در فیلم SFW در نقش اصلی حضور یافت. او در سال ۱۹۹۶ هم در دو فیلم ترس و آزادراه در نقش اصلی ظاهر شد. بسیاری اعتقاد دارند، درخشش او در فیلم آزادراه، آغاز موفقیت جهانی او بود. او در سال ۲۰۰۰، در فیلم انتخاب در قالب یک نقش اصلی حضور یافت که یکی از به یاد ماندنی ترین نقش های اوست. ریس در این فیلم در کنار متیو برودریک به ایفای نقش پرداخت. او با این فیلم برای اولین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد. کمتر منتقدی بود که اعتقاد نداشته باشد، بازی او در این فیلم فوق العاده بوده است. مجله معتبر پریمیِر از این نقش به عنوان یکی از صد نقش برتر تاریخ سینما یاد کرد. بعد از این موفقیت، خود او نیز اعتراف کرد که بسیار در انتخاب نقش هایش حساس تر شده است.

ریس ویترسپون در سال ۲۰۰۱ یکی دیگر از انتخاب های فوق العاده اش را برای بازی در فیلم لگالی بلاند انجام داد. این فیلم دوباره تمام توجه ها را به سمت او جلب کرد. ویترسپون در این فیلم برای دومین باز نامزد دریافت گلدن گلوب شد و جایزه MTV را به دست آورد. او پس از این موفقیت در چند فیلم محدود، حضوری کوتاه داشت.

ریس ویترسپون در سال ۲۰۰۳ در سری دوم لگالی بلاند حضور یافت که البته موفقیت سری اول را نداشت. او با دستمزد ۱۵ میلیون دلاری برای این فیلم از سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ یکی از گران قیمت ترین بازیگران هالیوود بود. در سال ۲۰۰۴ در حالی که او دومین فرزندش را باردار بود، در فیلم ونیتی فیر حضور یافت.

ریس در اوایل سال ۲۰۰۴ در فیلم سر به راه باش، به ایفای نقش پرداخت. این فیلم قطعا موفق ترین فیلم تایخ بازیگری اوست. او در این فیلم ایفای نقشی فوق العاده داشت و توانست جوایز متعددی از جمله گلدن گلوب، SAG، بفتا و اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد.

همسر ریس ویترسپون

زندگی خصوصی ریس ویترسپون

ریس ویترسپون از بازیگران زیادی از جمله جودی فاستر، مریل استریپ، جولیا رابرتز، نیکول کیدمن، تام هنکس و جک نیکلسون به عنوان اسطوره های بازیگری اش نام می برد. ریس برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ با رایان فیلیپ ازدواج کرد، اما آن دو پس از هفت سال زندگی مشترک سرانجام در سال ۲۰۰۶ از یکدیگر جدا شدند.

ریس برای بار دوم در ۲۶ مارچ ۲۰۱۱ با جیم توث ازدواج کرد و آن ها اکنون سه فرزند دارند.  و زندگی خوبی در کنار هم سپری می کنند. لازم به ذکر است که ریس ویترسپون در یکم دسامبر ۲۰۱۰ ستاره خود را در پیاده روی مشاهیر هالیوود دریافت کرده است. وی همچنین از حامیان فعال حقوق زنان و کودکان نیز می باشد.

عکس های ریس ویترسپون

ریس ویترسپون

عکس ریس ویترسپون

ریس ویترسپون

زندگینامه ریس ویترسپون

بیوگرافی ریس ویترسپون

زندگی نامه ریس ویترسپون

عکس ریس ویترسپون

لیست جوایز و افتخارات ریس ویترسپون

نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی انتخابات در سال ۲۰۰۰

نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی لگالی بلاند در سال ۲۰۰۲

کسب جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی سر به راه باش در سال ۲۰۰۶

کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم سر به راه باش در سال ۲۰۰۶

کسب جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم سر به راه باش در سال ۲۰۰۶

نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب، بفتا و اسکار بهترین بازیگر زن در فیلم درام وحشی در سال ۲۰۱۵

لیست فیلم ها و آثار هنری ریس ویترسپون

بازیگری سینما :

۱۹۹۸  پلیزنتویل

۱۹۹۹  مقاصد بی ‌رحمانه

۱۹۹۹  انتخابات

۲۰۰۰  نیکی کوچولو

۲۰۰۰  روانی آمریکایی

۲۰۰۱  لگالی بلاند

۲۰۰۳  لگالی بلاند  ۲: قرمز، سفید و بلوند

۲۰۰۴  ونیتی فیر

۲۰۰۵  سر به راه باش

۲۰۰۵  درست مثل بهشت

۲۰۰۶   پنلوپه

۲۰۰۷  استرداد

۲۰۰۸  چهار کریسمس

۲۰۰۹  هیولاها علیه بیگانگان

۲۰۱۰  از کجا می ‌دانی

۲۰۱۱  آب برای فیل ‌ها

۲۰۱۲  این یعنی جنگ

۲۰۱۳  ماد

۲۰۱۴  وحشی

۲۰۱۴  دختر گم‌ شده

۲۰۱۴  خباثت ذاتی

۲۰۱۴  دروغ خوب

۲۰۱۵  تعقیب آتشین

بازیگری تلویزیون :

۲۰۰۰  پادشاه تپه

۲۰۰۰  دوستان

۲۰۰۱  پخش زنده شنبه شب

۲۰۰۲  سیمپسون ‌ها

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx