زندگینامه رضا یزدانی – کشتی گیر

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه رضا یزدانی – کشتی گیر

پادکست زندگینامه رضا یزدانی کشتی گیر

بیوگرافی رضا یزدانی کشتی گیر (زندگینامه ورزشکاران)

رضا یزدانی کشتی گیر توانای ایرانی است که به پلنگ جویبار معروف است، در سال 2011 توانست عنوان قهرمانی مسابقات جهانی کشتی را از آن خود کند. وی همچنین در سال 2013 موفق شد در مسابقات جهانی کشتی بوداپست دومین مدال طلای جهانی خود را به دست آورد.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه رضا یزدانی کشتی گیر در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی رضا یزدانی کشتی گیر

رضا یزدانی در سوم شهریور ماه سال 1363 در شهرستان جویبار از توابع استان مازندران به دنیا آمد. او به خاطر علاقه ی فراوان پدرش به این رشته ی ورزشی، کشتی را انتخاب کرد. زمانی که کلاس دوم ابتدایی بود، یکی از نزدیکانش تمرین کشتی می کرد، روزی رضا به همراه او به سالن تمرین کشتی رفت. مربی با دیدن فیزیک بدنی و استیل او تشخیص داد که خوب است وارد رشته ی کشتی شود. این گونه بود که رضا حدود دو سال بعد، یعنی از سن یازده سالگی فعالیت خود را در زمینه ی کشتی آغاز کرد. و تمرین های خود را زیر نظر مربی خود به نام حاج محمود اسماعیل پور شروع کرد.

زندگینامه رضا یزدانی

آغاز فعالیت حرفه ای رضا یزدانی کشتی گیر

رضا یزدانی در سال 1383، در بیست سالگی رسما به عضویت تیم ملی کشتی ایران درآمد. او در رقابت های سال 2006 گوانگ ژو چین موفق شد به مقام سوم مسابقات جهانی دست پیدا کند. او در مسابقات 2007 باکو آذربایجان هم به مقام سوم نایل شد و مدال برنز این رقابت ها را به خود اختصاص داد. وی همچنین در رقابت های المپیک 2008 پکن در رده ی وزنی 84 کیلوگرم در شاخه ی کشتی آزاد حضور پیدا کرد.

رضا یزدانی در رقابت های کشتی قهرمانی آسیا 2010 توانست به خوبی بر حریف قزاقستانی خود غلبه کرده و مدال طلای قهرمانی آسیا را از آن خود کند. وی در رقابت های المپیک 2012 لندن نیز با وجود این که از مصدومیت رنج می برد توانست تا مرحله ی نیم نهایی به خوبی پیش برود. او در دور اول مسابقه در برابر رقیب روسی خود به نام عبدالسلام گادیسف قرار گرفت و او را شکست داد.

یزدانی در دور سوم رقابت ها هم موفق شد در برابر حریف قرقیزستانی خود ماگومد موسائف به پیروزی برسد و به مرحله ی نیم نهایی راه یابد. با وجود این که کادر فنی تیم ملی کشورمان در مرحله ی نیم نهایی از رضا یزدانی درخواست کردند که به خاطر احساس ناراحتی و مصدومیت در ناحیه ی پا از ادامه مسابقه انصراف دهد، او کاملا مصمم به رقابت ادامه داد و مقتدرانه کشتی گرفت. ولی متاسفانه در واپسین لحظات مصدومیت او شدیدتر شد و نتوانست به مسابقه ادامه دهد. این مصدومیت به قدری شدید بود که حتی قادر نبود راه برود، به همین خاطر یزدانی را روی صندلی چرخدار نشاندند و از سالن بیرون بردند.

زندگینامه رضا یزدانی

کسب عنوان قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2013

رضا یزدانی طی رقابت های قهرمانی کشتی جهان در سال 2013 پس از استراحت در دور اول مسابقه، در دور دوم با نتیجه ی 7 بر 3 توانست حریف بلاروسی خود ایوان یانکوسکی را مغلوب کند. وی در دور دوم هم با کسب نتیجه ی 7 بر صفر در کمتر از دو دقیقه توانست حریف کانادایی خود به نام مانوت ساندو را شکست دهد.

وی در دور سوم رقابت ها هم توانست در برابر داتو کراشویلی گرجستانی با کسب امتیاز 8 بر 2 به پیروزی برسد و به مرحله ی نیم نهایی راه پیدا کند. رضا در مرحله نیم نهایی توانست پاولو اولینیک حریف اوکراینی خود را از سر راه بردارد و مجوز راهیابی به فینال مسابقات را به دست آورد. رضا یزدانی در مرحله نهایی در برابر ختاگ گازیموف حریف آذربایجانی که مدال برنز المپیک لندن را در اختیار داشت، قرار گرفت و توانست در با کسب امتیاز 4 بر 2 او را مغلوب کند و مدال طلای مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2013 را از آن خود کند.

رضا یزدانی همچنین در سال 2013 از طرف فیلا فدراسیون جهانی کشتی به عنوان بهترین کشتی گیر سال در رده ی وزنی 96 کیلوگرم کشتی آزاد جهان انتخاب و معرفی شد. او همین طور در سال 2014 هم عنوان کشتی گیر سال را در وزن 97 کیلوگرم به دست آورد.

حضور در مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2014

رضا یزدانی در دور نخست با کسب نتیجه 10 بر صفر حریف هندی خود به نام سومیت را شکست داد، در دور دوم نیز توانست با کسب نتیجه ی 9 بر 3 حریف قرقیزستانی خود به نام ماگومد موسائف که قهرمان آسیا بود را نیز مغلوب نماید و وارد مرحله ی یک چهارم نهایی شود.

ولی متاسفانه در این مرحله عملکردی ضعیف داشت و در برابر شامیل اردوغان کشتی گیر ترکیه ای، شکست خورد و شانس خود را برای سعود به مرحله ی نیمه نهایی از دست داد. به این دلیل که شامیل اردوغان در مرحله ی نیمه نهایی از عبدالسلام گادیسف شکست خورد و نتوانست به مرحله ی فینال راه یابد، به همین خاطر رضا یزدانی هم از گردونه ی رقابت ها حذف شد.

کسب عنوان قهرمانی در بازی های آسیایی 2014

رضا یزدانی که دو مدال قهرمانی جهان 2011 و 2013 را در اختیار داشت در دور نخست مسابقات با قرعه ی استراحت مواجه شد. او در دور دوم مسابقات وزن 97 کیلوگرم در برابر حریف مغولستانی به نام خودربولگا دورجخاندین قرار گرفت و در این کشتی توانست حریف خود را با کسب نتیجه ی 6 بر صفر مغلوب کند و وارد مرحله ی نیمه نهایی شود.

یزدانی سپس با شکست مقتدرانه یون چان اوک حریف کره ای خود توانست وارد فینال شود. وی در مرحله ی نهایی وزن 97 کیلوگرم در برابر حریف معروف قرقیزستانی خود ماگومد موسائف که دارنده ی مدال های طلا و نقره مسابقات قهرمانی کشتی آزاد آسیا در سال های 2012 و 2014 بود قرار گرفت و توانست او را هم با کسب امتیاز 14 بر 4 شکست دهد و مدال طلای رقابت ها را از آن خود کند. سپس با پرچم پر افتخار کشور عزیزمان ایران دور افتخار بزند.

عکس های رضا یزدانی کشتی گیر

زندگینامه رضا یزدانی

زندگینامه رضا یزدانی

بیوگرافی رضا یزدانی

زندگینامه رضا یزدانی

زندگینامه رضا یزدانی

زندگینامه رضا یزدانی

رضا یزدانی

زندگینامه رضا یزدانی

ناکامی در مسابقات المپیک ریو 2016

رضا یزدانی در مسابقات المپیک 2016 حضور پیدا کرد. او مسابقات را با یک برد درخشان در مقابل حریف ترک خود به نام ابراهیم بولکباشی شروع کرد. و در دور دوم در مقابل ختاگ گازیموف آذربایجانی مغلوب شد که صحبت های فراوانی در مورد نوع داوری این بازی به میان آمد. ولی با صعود پیدا کردن گازیموف، یزدانی هم به شانس مجدد رفت.

رضا یزدانی این اسطوره ی کشتی ایران در دور اول بازی در مقابل رادوسلاو باران لهستانی توانست با نتیجه ی 5 بر 2 پیروز شود؛ ولی متاسفانه در دور دوم رقابت ها در برابر حریف ازبکستانی خود ماگومد ابراگیموف در کمتر از 20 ثانیه ضربه فنی شد و پرونده ی حضور او در المپیک ریو بسته شد.

عناوین و افتخارات رضا یزدانی کشتی گیر

زندگینامه رضا یزدانی – کشتی گیر

مدال های مسابقات قهرمانی آسیا

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا 2010 دهلی نو در وزن 96 کیلوگرم

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا 2016 بانکوک در وزن 97 کیلوگرم

مدال های مسابقات بازی های آسیایی

کسب مدال طلای مسابقات 2006 دوحه در وزن 84 کیلوگرم

کسب مدال طلا مسابقات 2010 گرانگ ژو در وزن 96 کیلوگرم

کسب مدال طلای مسابقات 2014 اینچئون در وزن 97 کیلوگرم

مدال های مسابقات قهرمانی جهان

کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی جهان سال 2006 گوانگ ژو در وزن 84 کیلوگرم

کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی جهان سال 2007 باکو در وزن 84 کیلوگرم

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان سال 2013 بوداپست مجارستان در وزن 96 کیلوگرم

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان سال 2011 استانبول در وزن 96 کیلوگرم

4.8/5 - (20 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx