دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

زندگینامه الهه احمدی – قهرمان تیراندازی

زندگینامه الهه احمدی – قهرمان تیراندازی

پادکست زندگینامه الهه احمدی قهرمان تیراندازی

بیوگرافی الهه احمدی (زندگینامه ورزشکاران)

الهه احمدی یکی از ستاره ها و پر افتخارترین ورزشکاران تیراندازی ایران است که موفق شده بیشترین تعداد مدال را در عرصه مسابقات جهانی به دست آورد و بهترین نتایج را در تاریخ این رشته ورزشی در رقابت های المپیک برای کشورمان ایران به ارمغان آورد. وی تا امروز ۱۵ سال است که عضو تیم ملی ایران بوده است. در ادامه خواهیم گفت که چرا به او لقب «مادر قهرمان» را داده اند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه الهه احمدی این بانوی قهرمان تیرانداز کشورمان در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی الهه احمدی

الهه احمدی متولد ۱۰ خرداد ۱۳۶۱ در تهران است. پدر الهه احمدی ارتشی و از مربیان تیم تیراندازی نیروی زمینی ارتش است. با این حال که تیراندازی انتخاب اول ورزشی الهه نبود؛ اما اصرار پدر و تشویق اطرافیان او را کم کم به این رشته علاقه مند کرد. این علاقه مندی با حضور الهه احمدی در یکی از مسابقات نیروی زمینی ارتش و کسب موفقیت در آن رنگ و بویی جدی تر به خود گرفت.

الهه احمدی

آغاز فعالیت حرفه ای

الهه احمدی تیراندازی حرفه ای را در باشگاه سرباز نیروی زمینی ارتش در محدوده ی میدان حر آغاز کرد. جایی که پدرش یکی از مربیان آنجا بود. الهه احمدی در ۱۸ سالگی به این باشگاه آمد. استعداد الهه جوان خیلی زود توسط پدر و سایر مربیان دیده شد. او در ابتدا عضو تیم تهران شد و سپس در ۲۲ سالگی به عضویت تیم ملی درآمد. عضویتی که تا امروز برای ۱۵ سال تداوم داشته است. الهه احمدی در طول دوران حرفه ای حضور خود در تیم تیراندازی در مسابقات بسیاری شرکت داشته است که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم.

بیوگرافی الهه احمدی

مسابقات تیراندازی

 • بازی های آسیایی گوآنگ ژو ۲۰۱۰ : اوج درخشش احمدی در این دوره از مسابقات بود که با کسب دو نقره و یک برنز اتفاق افتاد.
 • بازی های آسیایی دهلی نو ۲۰۱۴ : او در این مسابقات موفق شد جایگاه دوم و مدال نقره رقابت ها را به دست آورد.
 • بازی های آسیایی جاکارتا ۲۰۱۸ : احمدی که در بازی های آسیایی جاکارتا پرچم دار ایران بود؛ در نهایت جایگاهی بهتر از هفتمی کسب نکرد و از دریافت مدال جا ماند.
 • المپیک لندن ۲۰۱۲ : با کسب ۳۹۷ امتیاز به مرحله پایانی مسابقات راه یافت. او در نهایت با کسب ۴۹۹ امتیاز جایگاه ششم را از آن خود کرد.
 • المپیک ریو ۲۰۱۶ : الهه احمدی در المپیک ریو هم کسب جایگاه ششم را تکرار کرد.

او پس از کسب مقام اول در رنکینگ جهانی تیراندازی بانوان؛ با گلایه از مسئولان اعلام کرد «گویا این موفقیت برای هیچکس اهمیتی نداشته است!» الهه احمدی در بسیاری از تمرین های خود، به دلیل نبود امکانات کافی با تفنگ هایی بدون فشنگ تمرین می کند. او در بسیاری از مسابقات تنها مادر حاضر در اردوی تیم های ملی است به همین دلیل به او لقب «مادر قهرمان» را داده اند. موضوعی که هرگز مانعی بر سر راه الهه احمدی نبوده است.

الهه احمدی باور دارد در صورت توجه مسئولین تیراندازی ایران پتانسیل و استعداد کافی برای فتح بالاترین قله های این ورزش را دارا است. او آرمینا صادقیان را یکی از ستاره های آینده تیراندازی ایران می داند. الهه احمدی هدف بزرگ این روزهای خود را کسب مدال در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو اعلام کرده است.

زندگینامه الهه احمدی

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۲۰

زندگی خصوصی الهه احمدی

الهه احمدی یک خواهر بزرگتر و دو برادر کوچکتر به نام های محمد و مهدی دارد. هر دو برادر الهه احمدی هم عضو تیم ملی تیراندازی ایران هستند. آن ها نیز با راهنمایی های پدر قدم در رشته ی تیراندازی گذاشته اند. الهه احمدی در سال ۸۷ یعنی زمانی که ۲۶ ساله بود زندگی مشترک خود را آغاز کرد. همسر او سید اصغر نوربخش در زمان ازدواج، دانشجوی خبرنگاری بوده است. آن ها در حال حاضر یک پسر ۵ ساله به نام «سید باور» دارند.

الهه احمدی همیشه می گوید: «نظم و سخت کوشی را از پدر ارتشی ام آموخته ام.» الهه احمدی در حالی که هنوز پسرش نوزاد بود؛ در کمپ تیم های ملی به مدت دو ماه بدون وقفه به تمرین می پرداخت و اجازه ی خروج از کمپ را هم نداشت. احمدی در طول این ۲ ماه تنها موفق شد ۵ روز در کنار فرزند نوزادش حضور داشته باشد. او اعتقادات مذهبی عمیقی دارد و این اعتقادات را همواره به عنوان یاور و همراه خود در مسابقات اعلام کرده است. او همیشه شاکر خداوند است که به عنوان یک مسلمان، تیرانداز موفقی است.

جالب است بدانید، مسیر ورود الهه احمدی به دنیای تیراندازی با عدم قبولی در کنکور آغاز شد. الهه در دبیرستان تجربی خواند و هدفش قبولی در رشته ی زیست شناسی بود. اتفاقی که با وجود نمره ی دیپلم بالای الهه رقم نخورد و الهه برای کمی آرامش و تغییر فضای زندگی دوباره به سراغ تیراندازی آمد. البته بعدها و به سبب حضور در سطح قهرمانی ورزشی، تربیت بدنی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد و موفق به دریافت مدرک کارشناسی این رشته شد.

عکس های الهه احمدی

بیوگرافی الهه احمدی

الهه احمدی

بیوگرافی الهه احمدی

الهه احمدی

لیست افتخارات و دستاوردهای الهه احمدی

الهه احمدی رکوردها و جایگاه ویژه ای در ورزش بانوان ایران دارد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

 • او پر افتخارترین ورزشکار تاریخ تیراندازی ایران است.
 • او همچنین پر افتخارترین ورزشکار زن ایرانی است.
 • او تنها تیرانداز ایرانی است که در یک کلاس و به مدت شش ماه در رنکینگ جهانی جایگاه نخست را داشته است.
 • در المپیک آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا افتخار پرچم داری ایران بر روی شانه های الهه احمدی بود. او جایگزین کیمیا علیزاده شد، که به علت مصدومیت از حضور در این مسابقات باز ماند.

الهه احمدی

لیست مدال ها و عنوان های الهه احمدی

 • او در مسابقات قهرمانی آسیا ۱ طلا، ۱ نقره و دو برنز به دست آورده است.
 • الهه احمدی ۲ مدال نقره بازی های کشورهای اسلامی و یک نقره مسابقات غرب آسیا را از آن خود کرده است.
 • در سال ۲۰۱۰ و در مسابقات آسیایی گوانگ ژو موفق به کسب سه نشان نقره و برنز شده است.
 • در بازی های آسیایی دهلی ۲۰۱۴ هم موفق به کسب یک مدال نقره شده است.
 • او در مسابقات نهایی فینالیست های جام جهانی مونیخ ۲۰۱۵ در رده ۱۰ متر بادی مدال طلا را کسب کرده است.
 • الهه احمدی طلای مسابقات جام جهانی در گابالا آذربایجان در سال ۲۰۱۵ را هم در همین رده از آن خود کرده است.
 • او نقره مسابقات جهانی ISSF سیدنی ۲۰۱۱ را نیز در همین ماده در ویترین افتخاراتش دارد.
 • الهه احمدی در همین مسابقات در پکن ۲۰۱۰ در ماده سه وضعیت ۵۰ متر نشان نقره رقابت ها را از آن خود کرده است.
 • الهه احمدی در مسابقات نهایی فینالیست های تیراندازان جهان در مونیخ ۲۰۱۸ موفق به کسب مدال خوش رنگ طلا شده است.

او در این مسابقات ضمن کسب مقام قهرمانی در تفنگ سه وضعیت، موفق شد با ثبت امتیاز فوق العاده ۶۳۰.۳ رکود جهانی جدیدی را هم به نام خود به ثبت برساند.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره