زندگینامه حسین رضازاده – وزنه بردار

1 نظر
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه حسین رضازاده – وزنه بردار

پادکست زندگینامه حسین رضازاده وزنه بردار

بیوگرافی حسین رضازاده (زندگینامه ورزشکاران)

حسین رضازاده ملی پوش سابق تیم ملی وزنه برداری ایران است که دو بار موفق شده است عنوان قهرمانی مسابقات المپیک را به خود اختصاص دهد. او با مدال های ارزشمندی که کسب کرده افتخارات فراوانی را برای میهن عزیزمان به ارمغان آورده است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به شرح زندگینامه ی حسین رضازاده این قهرمان وزنه برداری محبوب و دوست داشتنی بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

دوران کودکی حسین رضازاده

حسین رضازاده در 22 اردیبهشت ماه سال 1357 در شهر اردبیل به دنیا آمد. وی فرزند دوم خانواده است و 1 برادر و 5 خواهر دارد. خانواده ی حسین وضع مالی متوسطی داشتند. پدرش راننده کامیون بود.

او دوران دبستان را در مدرسه ی شهید مطهری سپری کرد، و راهنمایی و دبیرستان را نیز در مدارس شهید قمیصی و جهان دانش پشت سر گذاشت. بنا به گفته ی خودش شاگرد اول نبود و بیشتر با نمرات ناپلئونی در امتحانات قبول می شد.

حسین از دوران کودکی علاقه داشت معلم یا خلبان شود، اما پدرش دوست داشت که او دکتر یا مهندس شود. او در تمام دوران کودکی اش در کوچه والیبال و فوتبال بازی می کرد و حتی تصورش را نمی کرد که روزی ورزشکاری حرفه ای شود.

یک اتفاق باعث شد که به ورزش حرفه ای روی آورد. به مناسبت 22 بهمن آموزشگاه ها برای رشته های ورزشی ثبت نام می کردند، او به همراه چند نفر از دوستانش برای ثبت نام مراجعه کردند. این گونه بود که در سن 15 سالگی به رشته ی وزنه برداری روی آورد در این زمینه فعالیت ورزشی خود را آغاز کرد.

آغاز فعالیت حرفه ای حسین رضازاده

آغاز فعالیت حرفه ای حسین رضازاده

حسین رضازاده در رشته ی وزنه برداری خیلی زود پیشرفت کرد. اولین موفقیت او به رقابت های وزنه برداری استانی در شهر اردبیل بازمی گردد. در آن زمان، شهر اردبیل جزو استان آذربایجان شرقی محسوب می شد و هنوز به استان تبدیل نشده بود. وی به همراه چند تن از هم تیمی هایش در مسابقات قهرمانی استان شرکت کرد. حسین در این رقابت ها موفق شد در حرکت یک ضرب 70 کیلوگرم و در حرکت دوضرب 100 کیلوگرم، در مجموع 170 کیلوگرم را با موفقیت بالای سر ببرد.

دو ماه به صورت مداوم تمرین کرد، سپس در رقابت های آموزشگاه های کشور در استان آذربایجان شرقی حاضر شد. حسین رضازاده موفق شد 122.5 کیلوگرم را در حرکت یک ضرب و 147.5 کیلوگرم را در حرکت دوضرب، مجموعا 270 کیلوگرم را بالای سر برده و مقام اول را کسب نماید.

حسین رضا زاده در سال 1955 میلادی به اردوی رقابت های قهرمانی جوانان آسیا در پکن چین دعوت شد. این در حالی بود که تنها 17 سال داشت و دو سال به طور مداوم برای مسابقات تمرین کرده بود، و توانست نام خود را در لیست تیم ملی جوانان جای دهد. این نخستین عضویت رسمی وی در تیم ملی ایران است.

رضازاده در همان سال برای نخستین بار در رقابت های آسیایی بانکوک شرکت کرد و با رکوردهای جالب خود در حرکت یک ضرب 187.5 کیلوگرم، در حرکت دوضرب 227.5 کیلوگرم و مجموعا 415 کیلوگرم توانست به مقام سوم رقابت ها و دریافت مدال برنز نائل شود. این نتیجه در حالی بود که وی با «هالی نوف» قهرمان ازبکستان در مجموع مساوی کرده بود ولی به دلیل این که وزن بدن حسین رضا زاده از بازیکن ازبکی سنگین تر بود در مقام پایین تر قرار گرفت.

حسین رضازادهوزنه بردار

پس از پشت سر گذاشتن موفقیت های نسبی در رقابت های آسیایی، حسین رضازاده این بار با مصمم تر و با انگیزه بیشتر تر خود را برای کسب مدال طلا در قاره و جهان آماده کرد. وی در سال 1999 میلادی مجدد در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی پکن شرکت کرد و با تمام قدرت موفق شد تمام رقبای خود را کنار بزند و مدال طلای قهرمانی را از آن خود کند.

او در آن زمان با حضور در رقابت های مختلف در سطح قاره و جهان موفقیت های فراوانی به دست آورد و رکوردهای زیادی را به نام خود ثبت نمود. به گونه ای که کمتر کسی توان رقابت با او را داشت.

حسین رضازاده پس از موفقیت در مسابقات المپیک سیدنی، خود را به عنوان یک پدیده در جهان ورزش معرفی کرد. افتخارات و مقام هایی که در طی این مسابقات به دست آورده بود، تنها یک مدال طلا نبود، بلکه موفق شد رکورد سنگین ترین حد نصاب را در وزنه برداری جهان به دست آورد، و رکوردهای جهانی را در حرکات دوضرب و مجموع به نام خود ثبت نماید.

بازتاب توانایی های رضازاده در سطح جهان به اندازه ای بود که «دکتر ژاک روگ»، فرد نخست اداره کننده ی ورزش جهان که تا سال 2008 رئیس کمیته بین المللی ورزش بود، در طی سخنرانی خود در سفر به ایران ابراز کرد بسیار خوشحال و خرسند است از این که مهمان کشوری شده که قوی ترین مرد جهان در آن زندگی می کند.

حسین رضازاده در روز چهارم شهریور ماه 1383 برابر با 25 اوت 2004 وارد صحنه ی رقابت های المپیک آتن شد. تا قبل از حضور او کاروان ایران هیچ مدالی کسب نکرده بود، و تمام دست اندرکاران به دلاوری و رشادت او امید بسته بودند تا با پیروزی خود پرچم کشور را بار دیگر به اهتزاز دربیاورد. در واپسین لحظات توزین، یکی از رقبای رضازاده به نام «یانی تارچوکف» از کشور بلغارستان از ادامه ی مسابقات انصراف داد، لازم به ذکر است که این دومین باری بود که از رویارویی با قهرمان ملی پوش ما می گریخت.

خداحافظی از وزنه برداری حسین رضازاده

خداحافظی از وزنه برداری

حسین رضازاده در تاریخ 2 مرداد 1387 رسما از مسابقات وزنه برداری خداحافظی کرد و حضور او در المپیک پکن منتفی شد. وی دلیل انصرافش را فشارهای ناشی از تمرین های سنگین در طول دهه ی اخیر اعلام کرد. گویی پزشکان او را از حضور در مسابقات المپیک منع کرده بودند.

سایر فعالیت ها

حسین رضازاده عضو هیئت مدیره ی باشگاه فوتبال سپاهان بود و از سال 1388 تا 1393 ریاست فدراسیون وزنه برداری ایران را بر عهده داشت.

وی همچنین در انتخابات چهارمین دوره ی شورای شهر تهران از سوی مردم رأی آورد و به عنوان نماینده انتخاب شد.

جالب است بدانید کمیته ی حمل و نقل لندن در آستانه ی مسابقات المپیک لندن، ایستگاه ها را در نقشه ی مترو ویژه لندن نام گذاری نمود. در این نقشه نام حسین رضازاده قهرمان و رکورددار فوق سنگین وزنه برداری المپیک در کنار بزرگانی همانند جان دیویس، پیروس دیماس، سلیمان اوغلو و واسلی آلکسیف دیده می شود. ایستگاه جنوبی لندن به نام حسین رضازاده قهرمان عزیز کشورمان نام گذاری شده است.

عکس های حسن رضازاده

حسین رضازاده

عکس های حسین رضازاده

بیوگرافی حسین رضازاده

حسین رضازاده و کیانوش رستمی

بیوگرافی حسین رضازاده

زندگینامه حسین رضازاده

حسین رضازاده

بیوگرافی حسین رضازاده

زندگی نامه حسین رضازاده

حسین رضازاده

زندگی خصوصی حسین رضازاده

زندگی خصوصی حسین رضازاده

حسین رضازاده در مکه با همسرش ازدواج کرد و مراسم عقد آن ها از تلویزیون پخش شد. آن ها صاحب سه فرزند به نام های ابوالفضل، محمد مهدی و فاطمه هستند.

افتخارات و مقام های حسین رضازاده

کسب مدال برنز مسابقات آسیایی تایلند سال 1998

کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی جهانی یونان سال 1999

کسب مدال طلای قهرمانی المپیک سیدنی سال 2000

کسب مدال طلای مسابقات ستاره های جهان استرالیا سال 2001

کسب مدال طلای مسابقات آسیایی بوسان سال 2002

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان لهستان سال 2002

کسب مدال طلای ستاره های جهان روسیه سال 2002

کسب مدال طلای جایزه ی بزرگ نروژ سال 2002

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان کانادا سال 2002

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا چین سال 2003

کسب مدال طلای بازی های المپیک آتن سال 2004

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا امارات سال 2005

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان قطر سال 2005

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان دومینیکن سال 2006

کسب مدال طلای مسابقات آسیایی دوحه سال 2006

4.4/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx