زندگینامه الیور کان – فوتبالیست

یک نظر اضافه کنید
6 دقیقه مطالعه

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

بیوگرافی الیور کان (زندگینامه ورزشکاران)

در زندگی نامه اولیور کان اینگونه آمده است که : الیور رولف کان در تاریخ ۱۵ ژوئن ۱۹۶۹ در شهر کارلسروهه آلمان متولد شد. الیور فعالیت ورزشی خود را در سن 7 سالگی در تیم فوتبال نوجوانان کارلسروهه آغاز نمود.

الیور در 8 سالگی یکبار به دلیل بیماری دروازه‌ بان تیم خود، درون دروازه جا گرفت و بازی خوبی از خود نشان داد. پدر بزرگش به همین مناسبت به او کلکسیونی از وسایل دروازه‌ بان اسطوره‌ ای آن زمان آلمان، “سپ مایر” را هدیه داد. همین امر سرنوشت اولیور کان را رقم زد و او را تشویق کرد که درون دروازه بایستد.

در 15 سالگی برای اولیور کان محرز شده بود که می‌ خواهد بازیکن حرفه‌ ای شود. از آنجا که اندامی لاغر داشت، به طور منظم به تمرینات پرورش اندام پرداخت تا بتواند کاستی‌ های خود را در این زمینه برطرف سازد. پدرش رولف که خود از سال 1963 تا 1965 در کارلسروهه در بوندسلیگا توپ میزد، درباره‌ اراده‌ آهنین پسرش گفته بود: “حتی روزهای تعطیل یکشنبه، صبح زود مرا از رختخواب بیرون میکشید تا با او تمرین کنم”.

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

پس از 3 سال بازی مداوم و کسب تجربه در تیم آماتور کارلسروهه، سرانجام در 17 سالگی در کادر بازیکنان حرفه‌ ای این باشگاه قرار گرفت. زمان مناسب برای اولیور کان در سال ۱۹۹۰ فرارسید. دروازه‌ بان شماره یک کارلسروهه که از آمادگی لازم برخوردار نبود، پس از چند اشتباه به ناچار روی نیمکت ذخیره‌ ها قرار گرفت و الیور کان با آمادگی کامل توانست جای او را بگیرد. پس از مدت کوتاهی، جایگاه خود را به عنوان دروازه‌ بان شماره یک در درون دروازه تثبیت کرد.

نخستین موفقیت اولیور کان، رسیدن با تیم کارلسروهه به مرحله‌ نیمه نهایی جام یوفا در سال ۱۹۹۳ بود. در سال ۱۹۹۴ لقب “دروازه‌ بان سال” را به خود اختصاص داد و به تیم ملی فراخوانده شد. در تیم ملی هنوز دروازه‌ بان شماره‌ سه بود.

باشگاه بایرن مونیخ در همان سال اولیور کان را در ازای پرداخت 5 میلیون مارک به جای ” ریموند آومان” به خدمت گرفت. مبلغی که تا آن زمان در بوندسلیگا برای هیچ گلری پرداخت نشده بود.

عکسهای الیور کان

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

اولیور کان به سرعت با این تیم درخشید. در ژوئن سال ۱۹۹۵ نخستین بازی ملی خود را در برابر تیم سوئیس انجام داد. اما در جریان مسابقات جام ملت‌ های اروپا در سال ۱۹۹۶ در انگلستان که در آن آلمان به مقام قهرمانی رسید، الیور کان هنوز دروازه‌ بان شماره دو و آشکارا در سایه‌ “آندریاس کوپکه” بود.

اولیور کان با باشگاه بایرن مونیخ به پیروزی‌ های بزرگی دست یافت. به جز جام برندگان جام حذفی اروپا، توانست همه‌ عنوان‌ های قهرمانی را به چنگ آورد. بایرن مونیخ در سال ۱۹۹۹ از جمله به خاطر درخشش دروازه‌ بان خود، الیور کان به فینال مسابقات ” لیگ قهرمانان” در شهر بارسلونا راه یافت. در آن بازی فراموش نشدنی، در حالی که مونیخی‌ ها تا دقیقه‌ ۹۰ یک بر صفر از حریف خود، منچستر یونایتد پیش بودند و جام قهرمانی را در دستان خود احساس می‌ کردند، با دوگل پی‌ درپی در دقایق اضافی بازی، مغلوب شدند. الیور کان بعدها گفته بود که: “شوک بارسلونا را تا مدت‌ ها نتوانستم فراموش کنم”.

2 سال پس از این شکست تلخ، بایرن مونیخ توانست به لطف الیور کان بار دیگر در بازی نهایی حضور یابد و این بار در ضربات پنالتی بر “والنسیا” غلبه و جام قهرمانی را تصاحب کند. اولیور کان با دفع 3 پنالتی، ستاره‌ آن مسابقه لقب گرفت.

الیور کان و همسرش

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

اولیور کان در مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۲ در ژاپن و کره‌ جنوبی، پرفروغ‌ ترین دوره‌ دروازه‌ بانی خود را به نمایش گذاشت. اگر چه در بازی نهایی، در مقابل ستاره‌ ای به نام “رونالدو” رنگ باخت. سرانجام در آستانه‌ جام جهانی ۲۰۰۶ در کشور خود، ناچار شد پیراهن شماره‌ یک را به رقیبش “ینس لمان” واگذار کند. وی پس از آن دیدارها، از تیم ملی فوتبال آلمان کناره گرفت.

اولیور کان یکی از بهترین دروازه‌ بانان تاریخ فوتبال آلمان است. او یک بار گفته بود: “حتی اگر زحمت زیادی هم نمی‌ کشیدم، می‌ توانستم یک دروازه‌ بان خوب باشم، ولی من می‌ خواستم بهترین باشم”.

افتخارات اولیور کان

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

در تیم ملی:

قهرمان اروپا (به عنوان گلر ذخیره، بدون حضور در بازی‌ ها): 1996
نایب قهرمان جام جهانی: 1996
مقام سوم جام کنفدراسیون‌ ها: 2005
مقام سوم جام جهانی (به عنوان گلر ذخیره با یک بازی): 2006

زندگینامه الیور کان - فوتبالیست

در باشگاه:

قهرمان جام یوفا: 1996
قهرمان بوندسلیگا: 1997، 1999، 2000، 2001، 2003، 2005، 2006، 2008
قهرمان جام اتحادیه آلمان: 1997، 1998، 1999، 2000، 2004، 2007
قهرمان جام حذفی آلمان: 1998، 2000، 2003، 2005، 2006، 2008
قهرمان جام باشگاه‌ های اروپا: 2001
قهرمان جام باشگاه‌ های جهان: 2001

4.4/5 - (11 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx