زندگینامه تونی آدامز – فوتبالیست

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

تونی آدامز

پادکست زندگینامه تونی آدامز فوتبالیست

بیوگرافی تونی آدامز (زندگینامه ورزشکاران)

اگر بخواهیم در وصف سال های فوتبالی تونی آدامز سخن بگوییم، باید تنها از یک تیم نام ببریم «آرسنال»! تونی آدامز به مدت 22 سال برای آرسنال بازی کرده است. او برای اولین بار در سال 1980 با این تیم یعنی زمانی که 14 سال داشت قرارداد بست و در سال 2002 با پیراهن آرسنال با دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

لازم به ذکر است که تونی آدامز از سن 21 سالگی، به مدت 14 سال مستمر کاپیتان آرسنال بوده است و مجسمه یادبود تونی آدامز در بیرون استادیوم اختصاصی آرسنال، امارات نصب شده است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه تونی آدامز این فوتبالیست موفق و مشهور تیم آرسنال در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی تونی آدامز

تونی آدامز متولد دهم اکتبر 1966 در شهر رامفورد انگلیس است. او بزرگ شده داگِنهام است و در مدرسه ابتدایی هانتر هال در بین سال های 1971 تا 1978 مشغول به تحصیل بوده است. تونی تحصیلات دبیرستان را در مدرسه ایست بروک بین سال های 1978 تا 1983 پشت سر گذاشت.

تونی که پدرش فوتبالیست مطرحی بود، اولین تفریح خود را در فوتبال یافت. او خیلی زود به فوتبال علاقه مند شد. به گونه ای که در سال 1980، در حالی که تونی چهارده سال داشت پا به باشگاه آرسنال گذاشت و به مدت بیست و دو سال پای انتخاب آن روزش ایستاد. او از سال 1980 تا 1983 برای تیم نوجوانان آرسنال بازی کرد.

زندگینامه تونی آدامز

آغاز فعالیت حرفه ای

تونی آدامز اولین بازی خود را برای توپچی ها در پنج نوامبر 1983 و در برابر ساندِرلند انجام داد. در فصل 1986-1987 تونی بازیکنی ثابت در تیم بود. او در همان فصل به اولین جام دوران حرفه ای خود با آرسنال دست پیدا کرد. آن ها در وِمبلی و با شکست لیورپول کاپ لیگ فوتبال را از آن خود کردند.

تونی آدامز در طول 22 سال حضورش برای آرسنال رهبر یکی از منظم ترین خطوط دفاعی تاریخ لیگ جزیره بود. او در این سال ها بازیکنان بزرگی را در این خط دفاعی در کنار خود دید. آدامز با آرسنال سال های طلایی را سپری می کرد. در بین سال های 1987 تا 1991 آن ها به چهار جام با ارزش دست پیدا کردند. بسیاری اعتقاد داشتند، که تونی آدامز با ساختار دفاعی منحصر به فرد خود یکی از عوامل اصلی این موفقیت است.

تونی در همین دوران، یعنی در اولین روز سال 1988 و در سن 21 سالگی برای اولین بار بازوبند کاپیتانی آرسنال را به بازو بست و این افتخار را چهارده سال تمام و تا زمان بازنشستگی اش در سال 2002 به همراه داشت. کاپیتانی آدامز جوان در آرسنال، چندان هم بی حاشیه نبود و آن طور که انتظار می رفت با کاپیتانی او همه چیز آسانتر نشد.

تونی آدامز که جوانترین کاپیتان تاریخ فوتبال آرسنال بود؛ سال ها زمان نیاز داشت تا خود را در این جایگاه تثبیت کند. آرسنال به همراه آدامز، دیوید سیمن و استیو بولد در اواسط دهه نود دیواری نفوذ ناپذیر در خط دفاعی خود داشت. در سال 1994 تونی آدامز به همراه آرسنال قهرمان کاپ قهرمانی اروپا شدند. آن ها در فینال، پارما را از سد راه برداشتند. همه اعتقاد دارند که آدامز با توانایی های دفاعی خود نقش مهمی در این قهرمانی داشته است.

زندگینامه تونی آدامز – فوتبالیست

تمامی کارشناسان فوتبال، تونی آدامز آن سال ها را یکی از بهترین مدافعین تاریخ فوتبال انگلیس می دانند. او یک بازی خوان فوق العاده و جنگجویی بی نظیر در نبردهای یک به یک بود و قدرت بدنی بالایی هم داشت. خیلی خوب تکل می زد و در عین حال دارای بدنی انعطاف پذیر هم بود. شوق تونی آدامز برای پیروزی، از او کاپیتانی اسطوره ای و رهبری قدرتمند برای تیم ساخته بود.

شاید یکی از ماندگارترین لحظات ورزشی تونی آدامز در آخرین بازی فصل 1997- 1998 رقم خورد. جایی که مدافع آرسنال در کمال شگفتی با پاس استیو بولد با دروازه بان تک به تک شد و همچون یک مهاجم توپ را در کمال آرامش و دقت به تور دروازه چسباند. خوشحالی اسطوره تاریخ فوتبال آرسنال پس از این گل به قدری به یاد ماندنی بود؛ که زمانی که مدیران ارشد آرسنال قصد داشتند مجسمه یاد بودی از اون بسازند، این لحظه را در میان 22 سال حضور او در این تیم انتخاب کردند. مجسمه خوشحالی تونی آدامز در بیرون ورزشگاه جدید آرسنال – با نام امارات – نصب شده است و همزمان با روز افتتاحیه ورزشگاه از آن نیز رونمایی شد.

بازیکن شماره 6 طلایی آرسنال به رسم بزرگان فوتبال در اوج و در آگوست 2002 دقیقا قبل از شروع فصل جدید، برای همیشه از فوتبال حرفه ای خداحافظی کرد. آخرین بازی او در مقابل اِورتون بود. تونی آدامز در طول 22 سال توانست 32 گل برای آرسنال به ثمر برساند. وی همچنین 674 بار برای آرسنال به میدان رفت و پس از «دیوید اولِری» در جایگاه دوم قرار گرفت. او همچنین موفق ترین کاپیتان تاریخ باشگاه فوتبال آرسنال است. پیراهن شماره 6 او تا ابتدای فصل 2006 – 2007 و برای سه فصل به هیچ بازیکنی داده نشد.

تونی آدامز و تیم ملی انگلیس

تونی آدامز در تیم ملی انگلیس هم مانند آرسنال در تمامی رده ها بازی کرده است. او پنج بازی برای تیم زیر بیست و یک سال، پانزده بازی برای تیم دوم انگستان و مجموعا 66 بازی برای تیم ملی بزرگسالان انگلستان داشته است. او در طول پانزده سال حضور در تیم ملی، سیزده گل به ثمر رسانده است. تونی آدامز با تیم ملی انگلیس برخلاف دوران طلایی اش در آرسنال، موفقیت چشمگیری نداشت و انگلستان در آن سال ها دوران خوبی را سپری نمی کرد.

تونی آدامز و مدیریت ورزشی

تونی آدامز بلافاصله پس از اتمام سال های بازیکنی اش به سراغ حرفه مربی گری و مدیریت ورزش رفت. او در این سال ها با باشگاه های فاینورد، پورتموث، گابالا و گرانادا همکاری داشته است.

همسر تونی آدامز

زندگی خصوصی تونی آدامز

تونی آدامز شش فرزند دارد و به قدری نقش همسرش را در اداره خانواده حیاتی می داند که می گوید: «من فرزند هفتم همسرم هستم.» تونی و همسرش، یک زندگی ایده آل به دور از حاشیه های مرسوم دارند.

در اواسط دهه هشتاد میلادی، تونی آدامز برای چند سال مسیر حرفه ای و ورزشی خود را گم کرد و درگیر مسائلی شد که بعدها بسیار صادقانه به آن اعتراف کرد. او در سال 1990 در حالی که تصادف کرده بود؛ مورد تست الکل قرار گرفت، که نتیجه آن مثبت بود. این موضوع و چند اتفاق دیگر داشت تونی را تا مرحله نابودی هر آنچه در فوتبال حرفه ای ساخته بود، پیش می برد.

با آمدن آرسن ونگر به آرسنال در سال 1996 و اراده جدی تونی به رفع این مشکل، او یکبار برای همیشه با الکل خداحافظی کرد. وی بعدها در سال 2000 مؤسسه ای با نام «مؤسسه شانس ورزشکاران» پایه گذاری کرد که اصلی ترین هدفش ارائه حمایت و مشاوره به ورزشکارانی بود که به هر علت به چیزی یا عملکردی اعتیاد داشتند. تونی آدامز تاکنون اتفاقات برجسته ای را با این مؤسسه به وجود آورده است. اِلتون جان خواننده مشهور بریتانیایی یکی از حامیان این مؤسسه است. تونی تمامی عواید 500 هزار پوندی مسابقه قدردانی و خداحافظی خود را در این مؤسسه خیریه هزینه کرده است. آدامز همچنین در یک مؤسسه خیریه دیگر، که تمرکزش بر روی تحصیل کودکان محروم است، فعالیت دارد.

جالب است بدانید آهنگ هایی به نام خود تونی آدامز یا القابی که در دوران ورزشی به او اعطا کرده بودند، خوانده شده است. تونی آدامز همچنین در سال 2000 کتاب آتوبیوگرافی خود را به بازار عرضه کرد که مورد توجه منتقدین ادبی قرار گرفت. در سال 2008 و پس از شش سال دوری تونی آدامز از ورزشگاه امارات، هنگامی که با پورتموث مقابل این تیم قرار گرفته بود؛ صحنه ای زیبا تونی را منقلب کرد. هواداران آرسنال بر روی بنری بسیار بزرگ نوشته بودند: «تنها یک تونی آدامز وجود دارد.»

عکس های تونی آدامز

بیوگرافی تونی آدامز

تونی آدامز

تونی آدامز

تونی آدامز

لیست جوایز و افتخارات تونی آدامز

لیست جوایز و افتخارات تونی آدامز

 • تونی آدامز با آرسنال افتخارت بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارتند از :
 • 4 جام قهرمانی Football League First Division
 • 2 قهرمانی لیگ برتر
 • 3 قهرمانی FA Cup
 • قهرمانی کاپ باشگاه های اروپا
 • تونی آدامز افتخارات شخصی بسیاری هم با پیراهن آرسنال به دست آورده است که تعدادی از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:
 • بهترین بازیکن جوان سال 1987
 • چهار بار عضویت در تیم سال فوتبال انگلیس
 • عضویت در تیم قرن لیگ برتر
 • عضویت در لیست 100 اسطوره تاریخ لیگ انگلیس
 • عضویت در سالن مشاهیر فوتبال انگلیس
4.4/5 - (51 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx