زندگینامه اراتوستن – اخترشناس

1 نظر
6 دقیقه مطالعه

1441027266_eratosthenes100_v-ardfotogalerie

بیوگرافی اراتوستن (زندگینامه بزرگان)

در زندگینامه ی اراتوستن اینگونه آمده است که : اراتوستن در سال 276 قبل از میلاد در شهرسیرن (شهری در لیبی کنونی) متولد شد. پس از تحصیل در آتن، پادشاه اسکندریه (بطلمیوس سوم) وی را برای تعلیم فرزندش از آتن به اسکندریه احضار نمود و در سال 240 قبل از میلاد به ریاست کتابخانه ی بزرگ اسکندریه منصوب گردید که این افتخار مهمی بود. او از بزرگ ترین فضلای اسکندریه بود، نه فقط ریاضی دانی برجسته بلکه جغرافی دانی قابل و مورخی دقیق نیز به شمار می آمد. آثار او در ریاضیات، جغرافیا، فلسفه، گاهشماری، نقد ادبی و دستور زبان و نیز شعر بسیار مشهور بودند.

اراتوستن از دوستان ارشمیدس بود و چند سالی پس از اقلیدس می زیست و جامع علوم زمان خود بود. معمولاً او را «بتا» دومین حرف الفبای یونانی می نامیدند. علت این وجه تسمیه این بود که اراتوستن دومین فرزانه‌ در بین هم عصرانش بود. برخی معتقدند که منشأ این لقب، آن است که اتاق اراتوستن در دانشگاه اسکندریه اتاق شماره ی 2 بوده است.

عکس اراتوستن

eratosthenes-1

یکی از آثار برجسته ی اراتوستن، کتاب Platonicus بوده است که در آن به بحث درباره ی مفاهیم مقدماتی هندسه و حساب پرداخته است و بحثی هم در زمینه ی موسیقی دارد. در نامه ای که وی به بطلمیوس سوم نوشت، تاریخچه ی مسأله ی معروف تضعیف مکعب را خاطر نشان کرد. اراتوستن برای به ‌دست آوردن راه حل مساله ای در هندسه به ترسیم دستگاهی مکانیکی و روش کار آن پرداخت. در حساب، اراتوستن روش غربال را برای یافتن اعداد اول ابداع نمود.

اراتوستن سر كتابدار موزه اسكندريه، نخستين كسي بود كه اندازه ی محیط زمین را محاسبه کرد

اراتوستن یک روز هنگام مطالعه دریافت که اطلاعات لازم برای محاسبه ی محیط زمین را در اختیار دارد. او دریافته بود هنگام انقلابین (اصطلاح اخترشناسی) در ظهر، آفتاب در شهر آسوان مصر هیچ سایه ای ندارد به گونه ای که نور خورشید قادر است به طور مستقیم به ته یک چاه برسد، یعنی اینکه نور خورشید به صورت کاملا عمود به آسوان می تابد.

اراتوستن در چنین روزی درست هنگام ظهر که در آسوان سایه وجود ندارد در شهر اسکندریه سایه را اندازه گیری کرد، چاره ای نبود جز این که زمین را کروی در نظر گیرد. چون سایه در اسکندریه نسبت به خط عمود هفت درجه بود، براساس اندازه گیری اراتوستن میان اسکندریه و آسوان 7 درجه فاصله بود. او با سفر میان دو شهر اسکندریه و آسوان فاصله آنها را 5000 استادیوم (واحد اندازه گیری در آن زمان «استادیوم» بود) اندازه گیری کرد. به این ترتیب هفت درجه از 360 درجه 5000 استادیوم اندازه گیری شده بود، پس محیط زمین بر اساس محاسبات اراتوستن 250000 استادیوم بود.

از آن جا که دانشمندان در مورد طول واقعی یک استادیوم یونانی اختلاف نظر دارند، غیر ممکن است بتوانیم دقت این اندازه گیری را تعیین کنیم. اما طبق بعضی از محاسبات گفته می شود خطای این اندازه گیری حدود 5 درصد است.
اراتوستن در زمینه جغرافیا نیز کارهای مهمی انجام داده است. اراتوستن آثاری از خود بجای گذاشته که برای جغرافیای ایران قدیم هم گرانبهاست. استرابون در کتاب ‌های خود نام او را بسیار آورده و گفته های او را سند دانسته است. اراتوستن نخستین نویسنده ٔخارجی است که نام ایران را یاد کرده است و قسمتی از ایران را آریانا نامیده است.

eratosthenes

کارهای مهم دیگر اراتوستن عبارتند از :

1. پیدا کردن روش غربال کردن، راهی برای یافتن اعداد اوّل

2. احتمالاّ پیدا کردن فاصله ی زمین تا خورشید که امروزه واحد نجومی نامیده می شود.

3. اراتوستن نقشه ای از ستارگان دارای 675 ستاره ترسیم کرد که هم اکنون در دست نیست.

4. نقشه ای از جهان شناخته شده برای یونانیان تا آن زمان، از جزایر بریتانیا تا سریلانکا و از دریای مازندران تا اتیوپی

5. نقشه ای از خطّ سیر نیل تا خارطوم

6. تقویمی با سال های پرشی که اراتوستن در آن سعی کرد روزهای مختلف و اتّفاقات مختلف را در زمینه ی ادبیات و سیاست، از زمان خود تا جنگ تروی، حساب کند.

7. اراتوستن حساب فاصله ی زمین تا ماه را انجام داد

8. اندازه گیری شیب مدار زمین به دور خورشید با 7 درجه خطا

9. کارهایی در زمینه ی تئاتر و اخلاق

اراتوستن در سنین کهولت، نابینا شد و چون می دانست که بینایی اش باز نخواهد گشت، آنقدر از خوردن غذا امتناع کرد تا سرانجام در سال 194 قبل از میلاد از گرسنگی جان سپرد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx