زندگینامه فلانری اوکانر – نویسنده

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه فلانری اوکانر - نویسنده

پادکست زندگینامه فلانری اوکانر نویسنده

بیوگرافی فلانری اوکانر (زندگینامه بزرگان)

فلانری اوکانر نویسنده بزرگ آمریکایی است که علی رغم عمر کوتاه خود، آثار بسیار موفقی از خود به جا گذاشت و رمان های جذابی نوشت. فلانری اوکانر یکی از مشهورترین رمان نویس ها، نویسندگان و مقاله نویس های آمریکایی به حساب می آید. وی که نویسنده ی آثاری چون «خون هوشیار» و «از خشونت دست بردار» می باشد، خیلی زود در ۳۹ سالگی درگذشت.

فلانری اوکانر آثار متعددی را به رشته ی تحریر در آورد و از نظر محبوبیت یکی از شناخته شده ترین هنرمندان و نویسندگان زمان خود بود. او در طول زندگی اش هیچ وقت ازدواج نکرد، اما بر افراد بسیار زیادی تاثیر گذاشت؛ به گونه ای که عده ی زیادی از نویسندگان فعلی منبع الهام آثار خود را فلانری اوکانر معرفی کردند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم شما را با زندگی نامه فلانری اوکانر این نویسنده و مقاله نویس مشهور و مطرح آمریکایی آشنا کنیم. لطفا برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با زندگینامه فلانری اوکانر در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی فلانری اوکانر

فلانری اوکانر در بیست و پنجم مارچ سال ۱۹۲۵ میلادی، در ساوانا که شهری در ایالت جورجیای آمریکا بود متولد شد. پدر او ادوارد اوکانر و مادرش نیز رجینا کلاین نام داشت. او دوران کودکی خود را همانند کبوتری توصیف می کند که از شدت ترس با عقده های فراوان بزرگ شده است. به گونه ای که برای نخستین بار طعم پیروزی را در شش سالگی چشید.

او در این باره می گوید: «وقتی شش سال داشتم به جوجه ی خودم یاد دادم که چطور عقب عقب راه برود. این کمکی که به آن جوجه کردم یکی از مهم ترین نقاط زندگی من به حساب می آید. به گونه ای که در آن لحظه با معنای ضعف آشنا شدم و توانستم در زندگی خود تغییرات شگرفی را به وجود آورم.»

در فوریه سال ۱۹۴۱ میلادی بود که فلانری در آستانه مرگ قرار داشت و این تجربه ی سخت در سن پانزده سالگی تجربه ای بسیار تلخی را برای او به وجود آورده بود، اما با ایمان و اراده توانست آن را با موفقیت پشت سر بگذارد.

در سال ۱۹۴۲ موفق شد به کالج جورجیا برود و به سرعت به مدت سه سال از آن کالج فارغ التحصیل شد. وی که در رشته ی علوم اجتماعی تحصیل کرده بود، مدرک خود را دریافت کرد و بعد از آن در کارگاه نویسندگی لوآ در دانشگاه لوآ مشغول به کار شد.

اولین فعالیت های مربوط به نویسندگی فلانری اوکانر در همین کارگاه نویسندگی بود. در آن جا بود که با روزنامه نگاری بیشتر از قبل آشنا شد و توانست با به دست آوردن تجارب خوب و ارزنده، برای خودش نامی دست و پا کند.

فلانری اوکانر

آغاز فعالیت حرفه ای

در همان سال ها بود که اوکانر کتاب های زیادی را نوشت و نقدهای مثبت زیادی را نیز دریافت کرد. در سال ۱۹۴۹ بود که پیشنهادی وسوسه کننده از رابرت فیتز جرالد مترجم مشهور آثار کلاسیک، دریافت کرد و در کنار رابرت و همسرش سالی، مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۵۱ بود که با علائم بیماری لوپوس التهابی در خود آشنا شد. وی به خاطر ابتلا به این بیماری، به ناچار به مزرعه ی دوران کودکی خود در میلجویل رفت و برای مدت پنج سال در آن مزرعه زندگی کرد. وی در این زمان علاوه بر آن که به کار نویسندگی خود می پرداخت، به پرورش پرندگان نیز مشغول بود و توانست صد طاووس را آموزش دهد.

فلانری اوکانر از علاقه مندان به پرندگان بود و ساعات زیادی از اوقات فراغت خود را به وقت گذرانی با این پرندگان می پرداخت. وی به قدری این بخش از زندگی خود به همراه پرندگان را دوست داشت که داستان این بخش از زندگی خویش را در کتابی جمع آوری کرد. نوشته های او درباره طاووس هایش در کتابی با نام «پادشاه پرندگان» منتشر شد.

فلانری اوکانر گفت که بسیاری از نشانه های ضعف انسان را می توان در زندگی طاووس نیز مشاهده کرد. پس از آن بود که به مطالعه در زمینه الهیات پرداخت و کتاب های زیادی را در مورد مذهب کاتولیک جمع آوری کرد. وی که برای آشنا شدن با مذهب به سفرهای مختلفی می رفت، به دلیل وضعیت وخیم جسمانی خود از این کار منصرف شد.

فلانری اوکانر از جمله افرادی بود که توجه بسیاری به فضای گروتسک در مجموعه آثار خود داشت. یکی از مهم ترین ویژگی های آثار فلانری اوکانر را می توان مجموعه اطلاعات پراکنده ای دانست که وی به مخاطب خود منتقل می کرد. او با این کار قصد داشت تا حواس خواننده ی خود را بر روی داستان خویش متمرکز کند و در مجموعه با دادن اطلاعات فراوان در مورد داستان، ذهن وی را درگیر می ساخت. وی با تولید رشته های فراوان در داستان خود سعی می کرد روند قصه هایش را از جریان های ساده دور کند و در نتیجه ذهن مخاطب را درگیر داستان نماید.

فلانری اوکانر اکثر داستان های خود را در مورد مسائلی نوشت که نسبت به آن دید نامناسبی داشت. فلانری می گوید که قصد داشته تا با گفته ی نیش دار به خصلت های بی رحم جامعه ی بشری کنایه بزند و زندگی انسان ها را مورد نقد و بررسی قرار دهد.

فلانری اوکانر دو رمان شهود و خشونت را تاب بیاور را هم به رشته تحریر درآورد که اولی در سال ۱۹۵۹ منتشر شد و دومی یک سال پس از رمان اول، در سال ۱۹۶۰ منتشر شد. هم چنین وی خالق بسیاری از داستان های کوتاه می باشد که در بسیاری از کتاب های درسی نیز نوشته شده اند. از این میان می توان به «انسان خوب چه دیریاب است» و «هر چه آغاز می شود پایانی دارد» اشاره کرد. داستان کوتاه «هر چه آغاز می شود پایانی دارد» پس از مرگ فلانری، در سال ۱۹۶۵ منتشر شد.

عکس های فلانری اوکانر

فلانری اوکانر

زندگینامه فلانری اوکانر

فلانری اوکانر

بیوگرافی فلانری اوکانر

درگذشت فلانری اوکانر

فلانری هنگامی که با بیماری لوپوس در حال دست و پنجه نرم کردن بود، بیش از بیست داستان کوتاه را نوشت و سرانجام در سال ۱۹۶۴ در سن ۳۹ سالگی، در بیمارستن بالدوین ایالت جورجیا درگذشت. اوکانر را در گورستان مموری هیل که در جورجیا قرار داشت به خاک سپردند.

فلانری اوکانر احساسات مذهبی بسیار عمیقی داشت و از گرایش تومیستی بهره می برد که او را در برابر خدا فروتن می ساخت. امرسون روانشناس معروف امریکایی در بررسی آثار او و هم چنین دیدی که نسبت به زندگی داشت، بیماری اوکانر را مهم ترین عامل در نوشتن این سبک از روایات توسط او و هم چنین عقاید مذهبی اش معرفی کرد.

آثار فلانری اوکانر

رمان ها

خون هوشیار (منتشر شده در سال ۱۹۵۲)

از خشونت دست بردار

مجموعه داستان های کوتاه

آدم خوب کمیاب است (مرد خوب سخت پیدا می‌شود)

همه چیزهایی که برمی خیزند باید هماهنگ شوند

«مجموعه داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر» با ترجمه ی آذر عالی‌پور، نشر آموت

دیگر آثار او

رمز و راز

عادت وجود

حضور گریس

فلانری اوکانر: مجموعه ی آثار – این مجموعه که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، شامل تمامی آثار فلانری اوکانر در یک مجموعه بود که خریدار می توانست با پرداخت مبلغی صاحب تمام دست نوشته ها، رمان ها، مقاله ها و سایر نوشته های اوکانر شود.

کارتون فلانری اوکانر – داستان زندگی اوکانر به صورت یک کارتون

مجله دعا – که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و به بررسی عقاید مذهبی فلانری اوکانر پرداخت.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx