زندگینامه انوره دو بالزاک – نویسنده

1 نظر
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه انوره دو بالزاک

پادکست زندگینامه انوره دو بالزاک نویسنده

بیوگرافی انوره دو بالزاک (زندگینامه بزرگان)

انوره دو بالزاک یکی از مطرح ترین نویسنده های کشور فرانسه و جهان است که اگر اهل مطالعه باشید بدون تردید اسم او را شنیده و یا نوشته های او را خوانده اید. دوستان عزیز سایت پرورش افکار با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر به بررسی زندگی نامه انوره دو بالزاک، این نویسنده مشهور و محبوب فرانسوی بپردازیم.

انوره دو بالزاک یکی از نویسندگان مشهور فرانسوی است که به طور قطع دوست داران ادبیات با وی آشنا هستند. از این جهت از آشنایی با دو بالزاک با شما سخن می گوییم چرا که می دانیم بسیاری از آثار او در کشور ما به زبان فارسی ترجمه شده است و اتفاقا از جلمه پرفروش ترین آثار ادبی خارجی که به زبان خودمان ترجمه شده نیز می باشد.

این نویسنده مشهور که بسیاری او را پیشوای مکتب رئالیسم اجتماعی توصیف می کنند، توانسته با خلق آثاری فوق العاده خودش را در سطح جهان معرفی کند. حداقل در ایران که ما می دانیم به خوبی شناخته شده است و افرادی که در رشته های ادبیات تحصیل می کنند به مطالعه ی بسیاری از آثار او در دانشگاه خواهند پرداخت.

به همین منظور در این پست قصد داریم در مورد او اطلاعات بیشتری کسب کنیم و زندگینامه انوره دو بالزاک را از دوران کودکی و نوجوانی تا زمان آغاز فعالیت حرفه ای مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم که طرفداران ادبیات خارجی از این مقاله لذت ببرند.

دوران کودکی و نوجوانی انوره دو بالزاک

انوره دو بالزاک در بیستم می 1799 متولد شد. خانواده ی او از نظر شرایط اقتصادی در اوضاعی متوسط قرار داشتند، به همین دلیل نمی توانستند انوره را به یک مدرسه ی درجه یک بفرستند. سرانجام انوره در سن هشت سالگی به مدرسه ی شبانه روزی فرستاده شد، اما بنا به دلایلی در سال 1813 مجبور به ترک مدرسه شد. پس از آن مشخص شد که پدر وی قصد مهاجرت به پاریس را داشته است و بدین منظور برای به دست آوردن بودجه ی کافی مجبور شده از تحصیل انوره دو بالزاک جلوگیری کند.

به هر شکلی که بود انوره دو بالزاک موفق شد به دانشگاه برود و پس از سال ها تلاش و تحصیل در رشته ی سخت حقوق، مدرک خود را دریافت کند. نکته ی جالب در مورد دریافت مدرک حقوق انوره دو بالزاک این است که او این نشان خود را در زمانی بسیار کوتاه دریافت کرد. انوره دو بالزاک که سال های زیادی از عمر خود را به تحصیل در رشته ی حقوق پرداخته بود و دوست داشت در این رشته فعالیت خود را ادامه دهد، بنا به اصرار خانواده ی خویش مجبور به کنار گذاشتن حقوق و کار در زمینه ی ادبیات شد.

آغاز فعالیت حرفه ای

به هر شکلی که بود انوره دو بالزاک به ادبیات وارد شد و در آن جا کار خود را پی گرفت. وی در ابتدای راه خود، به دلیل نداشتن تجربه تحت تاثیر کارهای والتر اسکات قرار گرفت و به همین دلیل نخستین کارهای انوره دو بالزاک در زمینه امور تاریخی بودند.

جالب است بدانید که وی به قدری از این آثار متنفر بود که بعدها در مصاحبه های خویش از این رمان های تاریخی خود با نام مزخرفات ادبی یاد کرد. در این دوران که زندگی به سختی برای انوره دو بالزاک در حال گذران بود و از وضعیت مالی چندان خوبی برخوردار نبود، با زنی به نام لور دو برنی آشنا شد.

این زن که بیش از بیست سال از انوره دو بالزاک بزرگ تر بود، نقش بسیار مهمی در رشد و تعالی وی بازی کرد و به عبارتی در زندگی شخصی انوره هم نقش همسر داشت و هم نقش مادر! برنی که از شرایط مالی بسیار خوبی برخوردار بود کارهای انوره دو بالزاک را تحت حمایت خویش قرار داد و هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی به حمایت از آن ها پرداخت. بالزاک که در دوره ی کودکی از مهر مادری بهره ای نبرده بود، توانست زندگی خوبی را در کنار برنی سپری کند.

بیوگرافی انوره دو بالزاک

نخستین اثر شناخته شده انوره دو بالزاک

اولین اثر شناخته شده ی انوره دو بالزاک روان شناسی ازدواج بود که در سال 1829 آن را منتشر کرد. در این دوران بالزاک سعی کرد با نوشتن رمان های عامه پسند برای خود درآمدی کسب کند تا بدین ترتیب بتواند از زیر بار قرض های خود رهایی یابد.

در سال 1831 میلادی، رمان چرم ساغری توانست زندگی انوره دو بالزاک را تا حدود زیادی دگرگون کند و در نتیجه تا حدودی وی را از زیر بار خرج های بسیار زیاد و همین طور بدهی های مختلف به افراد گوناگون بیرون آورد. در حقیقت شاید بتوانیم چرم ساغری را راه نجات انوره دو بالزاک معرفی کنیم.

با فروش خوبی که چرم ساغری داشت، انوره دو بالزاک توانست به دوران خوش زندگی خود برسد و در این راه به دلیل در اختیار داشتن بودجه ی مناسب به نگارش کتب مختلفی مشغول شود. کتبی که هر کدام به فروش مناسب و قابل توجهی نیز در سر تا سر فرانسه دست پیدا کرده بودند.

وضع خوب انوره دو بالزاک باعث شده بود تا او لباس های زیبا و بعضاً گران قیمت بر تن کند و به مهمانی های متفاوتی برود؛ و با توجه به گفتار خوبی که داشت توانسته بود توجه زنان زیادی را به خودش جلب کند. وی در آن سال ها از مهم ترین مهمان های سالن های پاریس و از جمله دوشس دابرانتس بود. بالزاک رمان زنان رها شده را به دوشس دابرانتس تقدیم کرد.

زندگی خصوصی انوره دو بالزاک

این رمان نویس و نمایشنامه نویس مشهور در طول زندگی شخصی خود با زنان زیادی روابط عاشقانه برقرار ساخت که در این بین بسیاری از این زنان را منبع الهام شخصیت های مونث خود در رمان هایش قرار داد. از میان زنان تاثیرگذار در نگارش رمان های انوره دو بالزاک می توان به افرادی چون لور دو برنی، دوشس دو کستری، کارولین مربوتی و کنتس ژیدوبونی ویسکونتی اشاره کرد که هر یک از آن ها مهم ترین منبع بالزاک برای نگارش رمان هایش بودند.

در میان روابط عاشقانه ی بسیاری که انوره دو بالزاک داشت، صاحب دختری از مری دو فرنه شد که نام او را مری کارولین گذاشت. هم چنین در میان روابط عاشقانه ی او طولانی ترین رابطه را باید به کنتس اولین هانسکا اختصاص دهیم.

وی که همسر اشراف زاده ای لهستانی بود ملک های بسیاری را در روسیه در اختیار داشت و با انوره دو بالزاک مکاتباتی 17 ساله برقرار کرد. نامه های بالزاک به هانسکا در کتابی به نام «نامه به بیگانه» منتشر شده است. با وجود آن که همسر کنتس هانسکا در سال 1841 میلادی در گذشت؛ اما او درخواست ازدواج بالزاک را رد کرد، ولی در سال 1850 درست در زمانی که انوره دو بالزاک به سختی در بستر بیماری بود بالاخره درخواست ازدواج وی را پذیرفت.

درگذشت انوره دو بالزاک

چند ماه پس از این ازدواج، انوره دو بالزاک در شهر پاریس درگذشت و در آرامستان پرلاشز به خاک سپرده شد. انوره دو بالزاک آثار مختلفی را خلق کرده است و در این میان رمان های او را می توانیم مهم ترین منبع الهام بسیاری از رمان نویس ها و نمایشنامه نویس های فعلی معرفی کنیم. انوره دو بالزاک در طول عمر 51 ساله ی خود خدمات بسیار زیادی به ادبیات جهان ارائه داده که در ادامه لیست آثار و رمان های او را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

انوره دو بالزاک

لیست رمان ها و از آثار انوره دو بالزاک

شوان ها

گوبسک رباخوار

چرم ساغری

سرهنگ شابر

فاچینوکانه

اوژنی گرانده

عشق کیمیاگر

مادام دولاشانتری

یادگاری های دو نو عروس

دختر چشم طلایی

بابا گوریو

زنبق دره

پیر دختر

سزار بیروتو

کشیش دهکده

اورسولا میروئه

زن سی ساله

دام گستر

آرزوهای بر باد رفته

دهقانان

پزشک دهکده

دختر عمو بت

پسرعمو پونس

دوشس دولانژه

مسافرخانه سرخ

فلسفه زندگی زناشویی

زن بی گناه

هونورین

4.2/5 - (13 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx