زندگینامه رنه دکارت – ریاضیدان

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

زندگینامه رنه دکارت - ریاضیدان

بیو گرافی رنه دکارت (زندگینامه دانشمندان)

در زندگینامه ی رنه دکارت اینگونه آمده است که : رنه دکارت در روز 31 ماه مارس 1596 دیده به جهان گشود. او اهل تورن کشور فرانسه و فرزند یکی از مشاورین پارلمان برتانی بود. رنه دکارت در سال 1606 زمانیکه پسر بچه ای 10 ساله بود هر روز با بیم و وحشت به مدرسه “ژزوئیتها” بنام لامنش میرفت. درسهایی که میگرفت از ادبیات قدیم بود که تحت تأثیر فکر ارسطویی قرار داشت. وی در روز 6 ژوئن سال 1611 در یک جلسه سخنرانی تحت عنوان اکتشاف چند سیاره سرگردان در اطراف مشتری شنید که در آن سال گالیله چه اکتشافی کرده است. این سخنرانی در روح دکارت که کم کم آماده تحقیر استیکولاستیک شده بود تأثیر فراوان داشت. او در سال 1616 امتحان خود را در رشته حقوق گذرانید و در این هنگام وارد قشون پرنس دوناسو شد و وقتی در پادگان “بردا” مشغول خدمت بود تصمیم گرفت که در زندگی هیچ سؤالی را بی جواب نگذارد و در اطراف مسائل تفکر نماید. از کنایه های تاریخ اندیشه اینکه جستجو برای دستیابی به حقیقت در جهان در نظریه دکارت بر اصل شک در وجود اشیاء و پدیده های مبتنی است.

رنه دکارت از بهترین آموزش موجود اروپای زمان خود شامل بررسی جامع و مفصل منطق ارسطو و دانش فیزیک برخوردار شده دوره آ“ را در 20 سالگی به پایان رسانیده بود ولی او در پایان احساس کرده بود که جز چند نکته ریاضی هیچ چیز دیگری را به یقین یاد نگرفته است و از خود این پرسش را میکند که چرا نباید حقایق را کلاً با همان دقت و یقین ریاضی بداند.

این اصل کم کم در رنه قوت میگیرد تا آنکه در دهم نوامبر 1619 که تعطیلات زمستانی خود را در توابع “اولم” می گذرانید توانست علمی را به وجود آورد که به واسطه ی آن پرده تاریکی را از روی معرفت دور سازد. رنه دکارت اهل جنگ و نظام نبود و به همین مناسبت در 24 سالگی خدمت نظام را ترک نمود و در سال 1626 به پاریس نقل مکان کرد. در این سال همه جا صحبت از اکتشافی بود که بوسیله دوربین های نجومی انجام می گرفت. “ژان فابریسیوس” اهل فلاماند و گالیله و بعد از آنها “شایز” لکه های خورشید را مشاهده نموده بودند. رنه دکارت تحت تأثیر این وضع شروع به تحقیق و تفحص عمیقی در دانش آسمان کرد. در ابتدا به ساختن دوربین دقیق و کاملی شخصاً اقدام نمود و مجبور شد برای انتخاب بهترین نوع عدسی انکسار اشعه نورانی در عدسیها را مورد مطالعه قرار دهد.

زندگینامه رنه دکارت - ریاضیدان

قانون انکسار نور

در سال 1626 در حالیکه کارگران مشغول تراشیدن شیشه ای به امر دکارت بودند موفق به کشف قانون انکسار نور گردید. طولی نکشید که نجوم علمی را کنار گذاشت تا بتواند مطالعات نظری خود را دنبال کند. رنه دکارت تصمیم گرفت که کتابی راجع به ساختمان جهان تهیه نماید. وی در سال 1626 در آمستردام زندگی میکرد و به شهرهای لاهه و لید سفر میکرد. روزی در این شهر اطلاع پیدا کرد که معلمی به نام “اسنلیوس” که سال قبل از آمدن او به هلند فوت کرده بود قانون انکسار را کشف نموده است. این موضوع سبب شد که بعدها رنه دکارت را به دزدی علمی متهم کنند ولی امروزه حقیقت کاملاً از نظر دانشمندان روشن است. اسلنیوس دانشمندی عالیقدر بود و کسی بود که اولین اندازه گیری علمی را روی کره زمین انجام داد. روشنفکر جوان فرانسوی نیز مانند فیثاغوریان قرنها پیش به این فکر افتاد که راه رسیدن به حقیقت باید همان ریاضی باشد. وی بر پایه این اندیشه غرق در مطالعه ریاضی شد و با اختراع هندسه تحلیلی که یک ابزار ریاضی ضروری و در قیاس با هندسه باستانی اقلیدس قابل درک تر بود پاداش زحمات خود را گرفت.

هنگامی که دکارت مشغول تهیه کتاب خود بود خبر محکومیت گالیله در تمام نقاط انتشار پیدا کرد و او که شخصی محتاط بود از انتشار کتاب خود منصرف شد. رنه دکارت هندسه تحلیلی را که وسیله ذیقیمتی برای پیشرفتهای علمی بود بوجود آورد زیرا مطالعه هندسه اقلیدسی فقط برای عده معدودی از دانشمندان که دارای استعداد خارق العاده می باشند ممکن است. رنه دکارت بعد از اندیشه و مطالعه بسیار شاهکار فلسفی کوتاه خود به نام “گفتار در روش راه بردن در دست عقل و جستجوی حقیقت در علوم” را در سال 1639 انتشار داد. دکارت در این تألیف اثر گذار خود تاریخچه رشد فکری و چگونگی آغاز به شک در صحت و سقم آموخته های خود را ذکر نموده به این نتیجه میرسد که به همه چیز باید به دیده شک نگریست جز به شخص شک کننده که وجود دارد، چرا که شک میکند “شک میکنم، پس وجود دارم” روش خود وی برای بیان آن منظور است.

رنه دکارت اعمال آن روش را به قلمروهای (فکری) دیگر هم گسترش داد و به این کشف رسید که نیل به یقین در آن قلمروها نیز از راه تبدیل و تقلیل مسائل به یک شکل و راه حل ریاضی، میسر خواهد بود. مسأله را چنانچه بتوان به صورتی ریاضی درآورد و با استفاده از شمار حداقلی از قضایای استنباطی یا احکام مبرهن ریاضی، به آن نظم بخشید، حاصل یک دستگاه معادلات جبری خواهد شد که با حل آنها طبق قواعد جبری جوابهای دقیق و قطعی لازم بدست می آید. رنه دکارت جهان هستی را ماشین پیچیده عظیم ساعت مانندی میبیند که به دست خداوند به کار افتاده و کار آن بدون کمک بعدی وی، تا ابد ادامه خواهد داشت. تأکید برخی از مورخان این است که نیوتن را دکارت ممکن الوجود کرد. اکنون با روش دکارت میتوان به قسمتهای عالی نیز دسترسی پیدا نمود.

رنه دکارت ریاضیدان بزرگی بود که چندان به ریاضیات علاقه نداشت. وی در 11 فوریه 1650 به مرض ذات الریه زندگی را بدرود گفت.

برخی از آثار رنه دکارت

گفتار در روش درست به‌ کاربردن عقل
تأملات در فلسفهٔ اولی
اعتراضات و پاسخ‌ ها
قواعد هدایت فکر
اصول فلسفه
انفعالات نفس

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx