زندگینامه سر ریچارد برانسون – کارآفرین موفق و موسس گروه ویرجین

1 نظر
12 دقیقه مطالعه

زندگینامه سر ریچارد برانسون – کارآفرین موفق و موسس گروه ویرجین

پادکست زندگینامه سر ریچارد برانسون کارآفرین موفق و موسس گروه ویرجین

بیوگرافی سر ریچارد برانسون (زندگینامه بزرگان)

سر ریچارد برانسون کارآفرین و سرمایه گذار بزرگ و موفق بریتانیایی است که بنیان گذار گروه شرکت های ویرجین نیز می باشد. اولین سرمایه گذاری او در سن 16 سالگی و در مجله ای به نام دانش آموز بود.

موفقیت اصلی برانسون بیشتر به خاطر تاسیس و مدیریت گروه ویرجین می باشد و این شرکت در حال حاضر بالغ بر 400 زیرمجموعه در سراسر دنیا در اختیار دارد و نام او در سال 2012 در مجله ی فوربز، به عنوان چهارمین فرد ثروتمند انگلیس اعلام شده است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه سر ریچارد برانسون در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا از راز و رمز موفقیت او اطلاع حاصل نمایید.

دوران کودکی و نوجوانی ریچارد برانسون

دوران کودکی و نوجوانی

سر ریچارد چارلز نیکولاس برانسون در هجدهم ژوئیه 1950 در شهر بلک هیث واقع در جنوب شرقی لندن، به عنوان اولین فرزند خانواده به دنیا آمد. پدرش ادوارد جیمز برانسون به شغل دادیاری مشغول بود و مادرش ایو هانتلی برانسون مهماندار هواپیما و هنرمند باله بود. پدربزرگش سر جورج آرتور هاروین برانسون نیز قاضی دادگاه عالی پادشاهی انگلستان بود.

ریچارد برانسون در مدرسه ی ابتدایی اسکایتکلیف و پس از آن در مدرسه کلیف ویو هاوس درس می خواند. و پس از آن به مدرسه غیر انتفاعی استو در باکینگ همشایر رفت تا سن 16 سالگی در آنجا مشغول به تحصیل علم بود. ولی از آن جایی که به اختلال خوانش پریشی یا دیسلکسی دچار بود، که موجب اختلال در روان خوانی و درک مطلب در فرد می شود؛ به همین خاطر در دوران تحصیل خود مشکلات متعددی داشت. به گونه ای که در اواخر دوره تحصیلی اش، مدیر مدرسه به او گفت با وجود این اختلال در آینده یا تبدیل به یک مجرم زندانی یا یک میلیونر خواهد شد.

خوشبختانه والدینش اختلال او را به خوبی درک کرده و همواره از او حمایت می کردند. لازم به ذکر است که مادر ریچارد، خودش یک کارآفرین بود و کسب و کارهای کوچکی در زمینه ی ساخت جعبه های چوبی برای سطل های کاغذ باطله و دستمال کاغذی داشت.

آغاز فعالیت حرفه ای

ریچارد برانسون در سن 16 سالگی تصمیم گرفت درس و مدرسه را رها کند و به همراه یکی از دوستانش مجله ای به نام «دانش آموز» را راه اندازی نماید. مجله ی او توانست فروش نسبتا خوبی در مدارس داشته باشد. پس از گذشت مدت زمانی مجله ی او به میزانی از شهرت رسید که توانست با افراد معروف و سرشناس دهه 1960 مصاحبه کند. افرادی مانند رونالد دیوید لینگ و میج جگر!

برانسون در همان سال های اولیه ورود به کسب و کار، اندکی وارد حوزه ی موسیقی شده بود و توانست آلبوم ها و آهنگ های فراوانی را در مجله ی خود معرفی نماید. همین ورود کم و بیش او به بازار موسیقی در مجله ی دانش آموز، باعث شد که ریچارد بیشتر به این صنعت علاقه پیدا کند و پس از مدتی با نام ویرجین شروع به فروختن قطعه ها و آلبوم های موسیقی کرد و از همان اوایل کار رونق خوبی داشت و توانست فروش مناسبی به دست آورد.

زندگینامه سر ریچارد برانسون – کارآفرین موفق و موسس گروه ویرجین

تاسیس شرکت ویرجین ریکوردز

ریچارد برانسون در سال 1972 به همراه نیک پاول یک شرکت ضبط موسیقی راه اندازی کرد. نکته ی جالب توجه در مورد انتخاب اسم ویرجین برای این شرکت، عدم آشنایی اغلب کارمندان آن با صنعت موسیقی بود. نخستین ملکی که به عنوان دارایی ویرجین رکوردز خریداری کردند، یک زمین در بخش های شمالی آکسفورد بود که استودیوی ضبط موسیقی را در آن جا دایر کردند.

نخستین مشتری آن ها «مایک اولدفیلد» بود که به کمک ویرجین رکوردز آلبوم Tubular Bells را ضبط نمود و توانست در زمان خود یکی از پرفروش ترین آلبوم ها شود. پس از این موفقیت، افراد زیادی مانند پیتر گابریل، رولینگ استونز، پائولا عبدل و استیو وینوود با ویرجین رکوردز قرارداد بستند و خیلی زود شرکت ریچارد برانسون توانست به یکی از بزرگ ترین برند مستقل ضبط موسیقی در دنیا تبدیل شود.

تاسیس شرکت ویرجین آتلانتیک ایروِیز

سر ریچارد برانسون شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک ایرویز را در سال 1984 راه اندازی کرد. ولی در اوایل دهه ی 1990 مشکلات متعددی بین او و بریتیش ایرویز به وجود آمد. ابتدا بریتیش ایرویز تعدادی شکایت از شرکت هواپیمایی برانسون مطرح کرد و او هم این شرکت دولتی را به جرایمی چون هک سیستم های کامپیوتری، افشای اسرار این شرکت به رسانه ها و تلاش ناعادلانه برای جذب مسافر متهم کرد. و پس از اثبات ادعاهای خود در دادگاه، بریتیش ایرویز متهم شناخته شد و مجبور شد 3 میلیون پوند جریمه ی قانونی بپردازد و علاوه بر آن به خود برانسون مبلغ 500 هزار پوند و به شرکت ویرجین آتلانتیک هم 110 هزار پوند پرداخت نماید. ریچارد برانسون هم مبالغ دریافتی را بین تمام کارمندان شرکت تقسیم کرد.

ریچارد برانسون

فروش شرکت ویرجین رکورد

ریچارد برانسون در سال 1992 برای حفظ شرکت ویرجین آتلانتیک ایرویز، تصمیم گرفت شرکت ویرجین رکودرز را به شرکت EMI با مبلغ 500 میلیون پوند بفروشد، اگرچه قلبا از این اتفاق بسیار ناراحت بود و حتی پس از فروش آن به گریه افتاد ولی از آن جایی که علاقه ی زیادی به صنعت موسیقی داشت در سال 1996 مجدد با تاسیس برند V2 Records دوباره وارد بازار موسیقی شد، اما فقط 5 درصد از شرکت جدید را تحت مالکیت دارد.

شرکت ویرجین تلاش های فراوانی کرد تا صنعت هوایی خود را در کشورهای مختلف گسترش دهد، به همین منظور در سال 1996 شرکت هوایی بلژیکی Euro Belgian Airlines را خریداری نمود و نام آن را به ویرجین اکسپرس تغییر داد. وی در سال 2006 این خطوط هوایی را با برکسل ایرلاینز ادغام کرد. و از آن جایی که آمریکا و نیجریه هدف های بعدی شرکت هوایی ویرجین بودند، موفق شد شرکت های ویرجین آمریکا و ویرجین نیجریه را هم در این کشورها راه اندازی کند.

گسترش سفر به فضا

ریچارد برانسون در سال 2004 اعلام کرد که می خواهد شرکتی را با هدف توسعه گردشگری فضایی راه اندازی کند. سپس تصمیم گرفتند شرکت ویرجین گالکتیک از تکنولوژی شرکت اسپیس شیپ وان بهره مند شود. این شرکت با همکاری پل آلن و برت روتان این مهندس افسانه ای هوافضای آمریکایی توسعه پیدا کرد.

سایر فعالیت های ریچارد برانسون

برانسون تجارت جدیدی را با نام ویرجین فوئل برای حفاظت از محیط زیست راه اندازی کرد که هدف آن تامین سوخت با قیمت پایین تری برای اتومبیل ها و هواپیماها بود. وی در سال 2006 اعلام کرد که می خواهد بخشی از سود شرکت های خود را برای پروژه های حفاظت از محیط زیست سرمایه گذاری کند که این رقم چیزی بالغ بر 3 میلیارد دلار تخمین زده شد.

برانسون وارد صنعت موبایل شد و شرکت ویرجین موبایل را تاسیس کرد. و پس از آن وارد صنعت انیمیشن شد و شرکت ویرجین کامیکس را با همکاری دیپاک کوپرا راه اندازی کرد. یکی دیگر از فعالیت های کارآمد و مفید برانسون راه اندازی شرکت ویرجین هلث بانک می باشد که در زمینه ی رشد و توسعه ی سلامتی فعالیت می کند و به والدین این امکان را می دهد که برای ذخیره سلول های بنیادی، بند ناف نوزادان خود را ذخیره نمایند.

ریچارد برانسون تاکنون فعالیت های خیرخواهانه فراوانی انجام داده است که از جمله آن ها می توان به راه اندازی موسسه غیر انتفاعی کمک به کودکان گم شده و تاسیس سازمان غیر انتفاعی برای حمایت از مردم آفریقا اشاره کرد.

زندگی خصوصی ریچارد برانسون

زندگی خصوصی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون اولین بار در سال 1973 با کریستین توماس ازدواج کرد اما در سال 1979 از او جدا شد. او در سال 1989 برای بار دوم با جوان تمپلمن ازدواج کرد و مراسم عروسی خود را در جزیره شخصی خود به نام نکر برگزار کرد که یکی از مجموعه جزایر بریتیش ویرجین می باشد.

ریچارد برانسون یک فرزند دختر به نام هولی دارد که در سال 1981 به دنیا آمد، همچنین یک فرزند پسر به نام سم دارد که در سال 1985 متولد شد. هر دو فرزند، حاصل ازدواج دوم ریچارد برانسون هستند.

ریچارد برانسون همواره به خاطر نوع خاص لباس پوشیدنش در میان کارآفرین ها و میلیاردهای معروف دنیا شهرت دارد به خاطر این که مخالف سرسخت لباس های رسمی و کروات است. این کارآفرین بزرگ و موفق تاکنون کتاب های زیادی در مورد موفقیت، کارآفرینی، بیوگرافی و ایده پردازی نوشته و منتشر کرده است. و لازم به ذکر است که اکثر کتاب های او توسط شرکت چاپ و نشر خودش به نام ویرجین بوکس منتشر شده است.

عکس های ریچارد برانسون

زندگینامه ریچارد برانسون

بیوگرافی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون

افتخارات و جوایز ریچارد برانسون

دریافت دکترای افتخاری فناوری از دانشگاه لفبورگ در سال 1993

دریافت نشان شوالیه از ملکه الیزابت دوم به خاطر خدمات او در زمینه ی کارآفرینی در سال 1999

دریافت جایزه شهروند جهانی از طرف خبرنگاران سازمان ملل متحد به خاطر فعالیت های بشر دوستانه و حمایت از محیط زیست در سال 2007

دریافت جایزه رسانه ای آلمان در سال 2011

دریافت جایزه انجمن کسب و کار برای صلح در اسلو نروژ در سال 2014

معرفی در مجله ساندی تایمز به عنوان شخص اول کسب و کار در پنج دهه ی اخیر در سال 2014

4.6/5 - (63 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx