زندگینامه سام والتون – کارآفرین

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه سام والتون - کارآفرین

پادکست زندگینامه سام والتون کارآفرین

بیوگرافی سام والتون (زندگینامه بزرگان)

سام والتون یکی از تاجران و کارآفرین های مشهور آمریکایی است که موسس سه شرکت بزرگ در دنیا بوده است. وال مارت، مجموعه ای می باشد که والتون آن را تاسیس کرد و هنوز هم که هنوز است و سال ها پس از مرگ والتون یکی از کمپانی های بزرگ دنیای محسوب می شود.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به شرح زندگی نامه سام والتون این تاجر بزرگ آمریکایی که در ساخت آمریکای امروز نقش مهمی را ایفا کرده است بپردازیم و هم چنین ثروت و دارایی های او را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی سام والتون

سام والتون در تاریخ 29 مارس سال 1918 در ایالت اوکلاهوما آمریکا متولد شد. سام تا سن 5 سالگی در نزد پدر خود و در مزرعه شان کار می کرد. اما مشکلات اقتصادی خانواده از یک طرف و وضعیت نامناسب کشور آمریکا در آن زمان، باعث شد تا وی مجبور به ترک مزرعه ی پدری خود شود و به جایی برود که بتواند خودش و خانواده اش را از شرایط نامناسب فعلی نجات دهد. سام به همراه تعدادی از اعضای خانواده اش به قصد مهاجرت آمریکا را ترک کردند و به نقاط مختلف جهان برای کشف منطقه ای مناسب با هدف برپا کردن یک زندگی تازه سر زدند.

در این زمان بود که پدر سام متوجه شد که باید به حرفه ی پیشین خود یعنی رهن و اجاره ی ملک بازگردد تا بدین ترتیب بتواند با به دست آوردن اندکی پول خانواده ی خودش را از این شرایط بحرانی نجات دهد. در این زمان بود که آن ها به آمریکا بازگشته و به ایالت میزوری نقل مکان کردند. وضعیت آن طور که پدر سام پیش بینی کرده بود، نبود و آن ها روز به روز فقیرتر از دیروز می شدند و مجبور بودند پس از چند ماه از یک شهر به شهری دیگر رهسپار شوند.

در همین وضعیت و در این شرایط دشوار سام والتون به تحصیلات خود هم ادامه می داد و سعی می کرد تا هر طور که شده بتواند از طریق درس خواندن به مرتبه ای برسد و جایگاه مناسبی برای خودش دست و پا کند.

سام والتون

استعداد مثال زدنی در ورزش

در دوره ی دبیرستان بود که سام متوجه شد در ورزش می تواند عملکرد درخشانی داشته باشد. به همین دلیل در سال 1935 به تیم های بسکتبال و فوتبال مدرسه شان پیوست و به همراه این تیم ها به عنوان قهرمانی نیز دست پیدا کرد. سام و خانواده اش که در دوران رکود اقتصادی آمریکا زندگی می کردند، شرایط بسیار پیچیده ای را تحمل می کردند. در این میان سام به هر کاری دست می زد تا اندکی از فشار موجود بر روی خانواده ی خود را کاهش دهد.

او به دوشیدن گاوها می پرداخت و سپس آن ها را در بطری هایی که خریده بود می ریخت و به همین منوال به فروش شیرهای دوشیده شده در بطری ادامه می داد. فروش روزنامه از دیگر کارهایی بود که سام والتون در دوران نوجوانی به آن ها دست زد. واقعا ادامه دادن تحصیلات در چنین شرایط پیچیده ای کار هرکسی نیست؛ اما با این وجود سام نه تنها توانست به درس و تحصیلات خود ادامه دهد، بلکه موفق شد تا به عنوان زرنگ ترین شاگرد مدرسه هم انتخاب شود.

پایان دبیرستان، اتمام دوره ی تحصیلات سام نبود؛ بلکه او تصمیم گرفت تا با تحصیل در دانشگاه به رشته های برتر راه پیدا کند و از این طریق بتواند در شرکتی خوب استخدام شده و خانواده ی خود را نجات دهد. به همین دلیل سام والتون پس از پایان دوره ی دبیرستان به دانشگاه میزوری رفت و در آن جا به تحصیل در رشته ی اقتصاد پرداخت.

سام در این هنگام نیز از کار کردن هیچ ابایی نداشت و می دانست که برای به دست آوردن خرج و مخارج تحصیلش باید بیش از پیش تلاش کند. در این دوره نیز سام والتون به کارهای مختلفی دست زد؛ برای نمونه در بخش هایی از سال برای دریافت غذا به صورت رایگان در رستوران های شهر پیش خدمتی می کرد. با هر سختی که بود دوران کالج نیز برای سام به پایان رسید و اندکی بعد وی به عنوان کارآموز در شرکت جی سی پنی مشغول به کار شد. در جی سی پنی ، سام به طور ماهانه 75 دلار حقوق می گرفت.

بیوگرافی سام والتون

آغاز فعالیت حرفه ای سام والتون

در سال 1942 میلادی و با جدی شدن مسئله ی جنگ در آمریکا وی برای سربازی در جنگ جهانی دوم، از این کار استعفا داد. در این میان علاوه بر این که در سربازی مشغول بود در کارخانه ای با نام تولسای کاوکلاهاما نیز کار می کرد. در همین کارخانه بود که او با همسر خود هلن رابسون، آشنا شد. هلن در رشته ی بازرگانی در دانشگاه اوکلاهوما فارغ التحصیل شده بود و دختر یکی از بانکداران و مزرعه داران معروف آمریکایی بود. سام والتون و هلن رابسون در تاریخ 14 فوریه سال 1943 با یکدیگر ازدواج کردند.

عکس سام والتون

سام والتون

سام والتون

سام والتون

همسر سام والتون

سام والتون

افتتاح فروشگاه زنجیره ای

با پایان یافتن جنگ سام تصمیم گرفت که فروشگاهی بزرگ را افتتاح کند و در آن جا به فروش خدمات خود بپردازد. وی به کمک پدر زن خود 20 هزار دلار از بانک وام گرفت و با استفاده از 5 هزار دلاری که در دوران سربازی جمع کرده بود، توانست تا فروشگاه بن فرانکلین را در آرکانزاس افتتاح کند.

فروشگاه بن فرانکلین یکی از نمایندگی های مجموعه برادران باتلر به حساب می آمد. در همین دوران بود که سام متوجه بسیاری از نکات اقتصادی شد که می توانست در میزان فروش محصولاتش موثر واقع شود. مثلا او به تعداد قفسه های فروشگاه خود اضافه کرد و سعی کرد تا پایین ترین قیمت ممکن را بر روی محصولات خود اعمال کند. هم چنین او سعی می کرد تا در تعطیلاتی مثل کریسمس نیز به خدمت رسانی بپردازد و به همین ترتیب توانست تعداد مشتری هایش را روز به روز افزایش دهد.

سام والتون برای آن که با رقبای خود در آن زمان مقابله کند، تصمیم گرفت دومین فروشگاه خود را نیز در سال 1950 میلادی تاسیس کند. اما این تصمیم برای او چندان خوب پیش نرفت و با شکست مواجه شد. پس از مدتی سام برای آن که بتواند در کارش موفق شود و فروشگاه های بیشتری را افتتاح کند با برادر، پدر زن و برادر زن خود به مشورت و صحبت پرداخت و سعی کرد آن ها را متقاعد کند که سرمایه شان را بر روی کار او بگذارند.

بدین ترتیب توانست فروشگاه های زنجیره ای خود را در سطح آمریکا تاسیس کند و به فروش فوق العاده دست یابد. او با این کار نه تنها تمام قرض ها و بدهی هایش را پرداخت نمود، بلکه توانست یکی از بزرگ ترین مجموعه فروشگاه های زنجیره ای را در آمریکا و حتی دنیا بنا کند. به گونه ای که سام والتون در سال 1962 بعد از اداره موفق 11 فروشگاه توانست نخستین فروشگاه زنجیره ای خود را به نام «وال مارت» در آرکانزاس افتتاح نماید.

فروشگاه های زنجیره ای وال مارت همین طور به رشد صعودی خود ادامه داد تا جایی که در سال 1987 تعداد فروشگاه ها به 1198 و تعداد کارکنان به 200 هزار نفر رسید و مجموع فروش آن ها به رقم 9/15 میلیارد دلار دست پیدا کرد. در سال 1989 وال مارت در 26 ایالت آمریکا فعالیت می کرد و چندی بعد وارد بازارهای بین المللی هم شد به گونه ای که شعبه های آن در مکزیکوسیتی، برزیل و آرژانتین افتتاح شد.

دارایی سام والتون در سال 1992 معادل 23 میلیارد دلار برآورد شده بود، وی همچنین در سال 1992 موفق به کسب نشان مدال آزادی به خاطر تلاش های فراوان برای بهبود وضعیت خرده فروشی گردد.

درگذشت سام والتون

سام والتون در پنجم ماه آوریل سال 1992 یعنی در سن 74 سالگی از دنیا رفت. و پسر بزرگ رابسون والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره اداره شرکت را به عهده گرفت.

4.2/5 - (9 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx