قانون 5 ثانیه ساده ترین روش برای ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی

1 نظر 1
10 دقیقه مطالعه

رسیدن به موفقیت با قانون 5 ثانیه

رسیدن به موفقیت با قانون 5 ثانیه

بیشتر ما انسان ها در زندگی روزمره یک دروغ را قبول کرده ایم که برای شروع تغییر، باید احساس آمادگی پیدا کنیم. جالب است که بیشتر ما در زندگی به این باور رسیده ایم که در بخشی از زندگی اعتماد به نفس لازم را به دست می آوریم و در نهایت شجاعت حرکت را پیدا می کنیم.

بسیاری از مردم فکر می کنند که ایده های بسیاری دارند فقط انگیزه ای برای اجرای آن ندارند؛ ولی به این صورت نیست! لازم است بدانید که طراحی مغز انسان به گونه ای است که در برابر کارهای ناراحت کننده یا سخت عکس العمل نشان می دهد؛ زیرا وظیفه زنده نگه داشتن ما را برعهده دارد.

اگر برای شروع کاری منابع مورد نیازی برای آن ندارید یا درباره آن اطمینان ندارید و یا انجام آن سخت و ترسناک می باشند، بر اساس قانون جذب خود این ها باعث به وجود آمدن مشکل می شوند. به همین دلیل هیچ موقع حوصله ندارید آن را انجام دهید. مغز انسان طوری طراحی شده است که در مقابل آسیب مقاومت می کند و شما را برای انجام آن به شک می اندازد.

مثلا برای شروع ورزش اقدام می کنید، ولی مغز شما را به شک می اندازد و ممکن است که فکر کنید امروز خسته هستید یا حال ندارید. واکنش مغز ممکن است حتی در مورد هزینه باشگاه یا وسایل ورزشی نیز شما را به شک بیندازد.

البته یک رویداد در مغز ما ایجاد می شود که ما متوجه آن نمی شویم. این رویداد مهم این است که وقتی در مورد کاری شک می کنید یک سیگنال استرس به سمت مغز می رود و همان لحظه مغز هوشیار می شود. به طور مثال وقتی شما لباسی را بدون تردید خرید می کنید، ولی برای رفتن به ورزش تردید سراغ شما می آید؛ بنابراین مغز نیز احتمال مشکل را پیش بینی می کند و از شما محافظت می کند. بنابراین تردید در انجام کاری اعلام خطر به مغز است که ما را منصرف کند.

ممکن است در لیست کارهای روزانه خود مواردی است که باید انجام دهید. باید بدانید که شما برای انجام آن فقط 5 ثانیه مهلت دارید تا ایده ذهن خود را عملی کنید. زیرا بعد از آن مغز شما را منصرف می کند. جالب است بدانید که قانون 5 ثانیه در کتابی آمده که نویسنده آن خانم مل رابینز است. او زندگی سختی داشته، اما اکنون یکی از مجری های موفق شبکه CNN است که به سخنران انگیزشی مشهور می باشد. کتاب قانون 5 ثانیه در دنیا بازخورد خوبی را به همراه داشته و از پرفروش ترین کتاب های سال بوده است.

مل رابینز در کتاب قانون 5 ثانیه خود توصیه می کند

مل رابینز در کتاب قانون 5 ثانیه خود توصیه می کند

هر گاه کاری را خواستید انجام دهید، از پنج تا یک بشمارید و سپس سریع اقدام کنید تا کار را انجام دهید.

این قانون برای اولین بار در کتاب قانون 5 ثانیه منتشر شد. جالب است بدانید که مغز شما در حین شمارش فقط روی شمردن تمرکز دارد و نمی تواند شما را منصرف کند. بنابراین در عادت شما اختلال ایجاد می شود.

ممکن است این مسئله خیلی ساده به نظر بیاید، ولی تاثیر آن فراوان است. لازم به ذکر است که هزاران نفر با انجام قانون 5 ثانیه توانسته اند زندگی شان را متحول کنند و بر اساس قانون جذب به سمت موفقیت های بزرگ تر بروند. شما برای انجام کارهای خود می دانید که باید چگونه به هدف برسید و این را هم می دانید که باید از منطقه امن بیرون بیایید، ولی هنوز نمی دانید که چرا آن را انجام نمی دهید و دلیل این است که شما فقط می دانید، دانستن کافی نیست.

ما می دانیم که به سادگی گفتن «فقط انجامش بده» نیست وگرنه همه ما به سادگی به آنچه می خواستیم می رسیدیم. پس یک مسئله بسیار مهم وجود دارد که قبل از اقدام کردن باید بر احساسات خود غلبه کنید. سیستم مغز طوری طراحی شده که وقتی فکر و احساس شما در جدال قرار می گیرند، احساس شما برنده جنگ خواهد بود. پس بین کاری که روی آن تمرکز دارید انجام دهید و کاری که دوست دارید انجام دهید، تفاوت ایجاد می شود و احساس شما برنده است.

اگر شما حس کاری که می خواهید انجام دهید را ندارید، باید از قانون 5 ثانیه کمک بگیرید. جالب است بدانید که مل رابینز در برنامه تلویزیونی TEDx برای اولین بار قانون 5 ثانیه را عنوان کرد که 6 میلیون بازدید داشته است و کتاب های او نیز فروش فراوانی داشت.

مل رابینز در رابطه با نشر کتاب قانون پنج ثانیه این گونه بیان کرد:

من قانون 5 ثانیه را 7 سال گذشته کشف کردم. قبل از ورود من به شبکه CNN بود. حتی این قانون قبل از گفتگویی که در شبکه TEDx داشتم اتفاق افتاده است. البته این کتاب را قصد داشتم قبل از ویراستاری مجله SUCCESS بنویسم.

مل رابینز می گوید که قانون 5 ثانیه را در بدترین شرایط زندگی اش کشف کرده است. و در مورد سختی هایش اینگونه بیان می کند:

همسرم رستوران موفقی را در دست داشت، بخاطر چند تصمیمی که ریسک بالایی داشت به ورشکستگی نزدیک شدیم. تمام ثروتی که یک عمر برای آن زحمت کشیده بودیم را داشتیم از دست می دادیم. برای من کنار آمدن با این مسئله بسیار مشکل بود.

گذراندن کارهای روزمره برایم مشکل شده بود، حتی از تخت توان بلند شدن نداشتم تا بچه ها را به مدرسه برسانم. وقتی ساعت زنگ می خورد فقط دکمه snooze را می زدم و انرژی بلند شدن نداشتم.

شب ها که به تخت می رفتم فقط به یک مسئله فکر می کردم که چطور می توانم از این شکست بیرون بیایم. باید شغلی را جستجو می کردم که همه هزینه ها و بدهی هایمان را ساپورت می کرد. باید با همسرم به مهربانی برخورد می کردم تا مشکلی در رابطه مان به وجود نیاید. به عنوان مادر باید طوری رفتار می کردم که بچه ها از ترس من بویی نبردند. می دانستم باید کاری انجام دهم، ولی توانایی انجام آن را نداشتم. این موضوع تا جایی پیش رفت که بچه ها دیر به مدرسه می رسیدند و همین برایم زنگ خطری محسوب شد.

همین موضوع باعث شد قانون 5 ثانیه را بسازم تا آن را در مواردی که انجام کاری را عقب می اندازم، عملی کنم. ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که لیستی از کارها را تهیه کنید ولی انجام ندهید؛ من نیز به این مورد دچار شده بودم؛ کارهایم را دنبال نمی کردم و زمان برد تا متوجه شدم فقط دانستن انجام کاری کافی نیست و دانستن علت انجام آن کار نیز کافی نیست. بنابراین نیاز داشتم عملی را انجام دهم تا از لحاظ ذهنی به من انگیزه دهد.

مل رابینز در بین صحبت هایش جمله ای را بیان کرد که فوق العاده بود:

مل رابینز در بین صحبت هایش جمله ای را بیان کرد که فوق العاده بود:

اگر انجام کارهایی را که دلتان نمی خواهد شروع نکنید، مطمئنا سال بعد چشم هایتان را باز می کنید و می بینید در همین جا قرار گرفته اید.

در مورد قانون 5 ثانیه یک خط تعریف کرد:

اگر هدف خاصی دارید که باید انجام دهید باید در 5 ثانیه آن را به صورت فیزیکی انجام دهید. در غیر این صورت مغز شما هدف را کنسل می کند و شما را منصرف می کند. پس برای عملی شدن ایده خود تنها 5 ثانیه مهلت دارید.

در کلام آخر باید گفت هر هدفی که دارید باید با عمل خود نشان دهید که در مورد آن ها کاملا جدی هستید. هنگامی که شما به صورت فیزیکی کار را شروع می کنید، مغز شما نیز عادت های جدیدی را می سازد. بنابراین در قانون 5 ثانیه باید همان موقع که فکری به ذهنتان رسید، شروع به شمارش کنید و آن کار را انجام دهید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx