بلند پروازی و موفقیت، همانچیزی که به آن نیاز دارید

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

آیا می دانستید که بلندپروازی چگونه منجر به موفقیت می شود؟ آیا جاه طلبی به معنای موفقیت است؟ چرا بلند پروازی در جذب موفقیت امر مهمی به شمار می رود؟ به راستی چه تفاوت هایی بین بلند پروازی و موفقیت وجود دارد؟

حتما در منابع گوناگون با این عبارت بارها مواجه شده اید که جاه طلبی ما را در پیشبرد و رسیدن به اهدافمان کمک می کند.

شما دوست گرامی! تا چه اندازه با این جمله موافق هستید؟ آیا تا کنون با جاه طلبی توانسته اید، موفقیت لازم را کسب کنید؟

مطابق تحقیقات انجام شده از منابع معتبر بلند پروازی، در واقع بیان گر عزت نفسی سالم و توانایی تجسم آینده است.

در واقع افراد به اصطلاح جاه طلب هر اندازه به اهدافشان نزدیک تر شوند، عزت نفس بیشتری نیز کسب خواهند کرد. همچنین افراد فوق همیشه تصور می کنند که از عهده انجام هر کاری به سادگی برمی آیند.

حتم داریم که تا کنون حداقل با یک آدم بلند پرواز روبه رو شده اید. بدون شک این جمله را نیز حداقل یکبار از او شنیده اید که من هر تصمیمی بگیرم، قطعا آن را به انجام می رسانم.

باید بگوییم که تنها اعتقاد داشتن به این امر کافی نیست. بلکه نکته قابل توجه افرادی هستند که اعتقاد دارند به اهداف خود می رسند و بدون شک از عهده هر کار بر می آیند.

بنابراین زمانی که برای خودتان یک هدفی تعیین می کنید، هیچ زمانی فکر نمی کنید که شاید فلان کار را انجام ندهید یا به هر دلیلی به اهداف خود و موفقیت نرسید.

ما در این مبحث اسرار نهفته ای را در خصوص بلند پروازی و موفقیت عنوان می کنیم، تا بدین وسیله در کوتاه ترین زمان به اطلاعات جامعی در این باره دست پیدا کنید.

بلند پروازی و موفقیت

بلند پروازی از چه زمانی آغاز می شود؟

آیا به خاطر می آورید زمانی را که برای نخستین بار وارد مدرسه شدید؟ شما درباره موضوعات مختلف هیچ اطلاعاتی نداشتید، اما در نهایت امتحانات را با موفقیت پشت سر گذاشتید و مدرک فارق التحصیلی دریافت کردید.

در مورد کار هم به همین صورت است، در روز اول کاریتان اطلاعات زیادی نداشتید. اما به تدریج با قرارگرفتن در مشاغل مختلف، مهارت ها و تجربه های بسیاری را کسب کردید.

لازم به ذکر است که هر انسانی با توانایی هایی که در او نهادینه شده، قدرت انجام هر کاری را در کوتاه ترین زمان ممکن دارد.

علاوه بر آن هر زمان که خواست می تواند از صفر شروع کند و هر روز به پیشرفت بیشتری دست پیدا کند.

در واقع بلندپروازی یعنی خود باوری، به عبارت ساده تر یعنی قابلیت های خودمان را بشناسیم و بدانیم که از عهده انجام هر کاری برمی آییم، به شرطی که فقط اراده کنیم.

اعتقاد همراه با تلاش

طبق به بیانات ارزشمند Albert-Laszlo Barabasi، نویسنده کتاب The Formula (قوانین موفقیت در این کتاب گنجانده شده است)، جاه طلبی نقش بسیار مهم در موفقیت افراد ایفا می کند.

تحقیقات وی نشان داد که هرگز دانش آموزان به خاطر مدرسه ای که در آن تحصیل می کنند، نسبت به دیگران برتری ندارند.

در واقع اکثر افراد تصور می کنند اشخاصی که به دانشگاه هاروارد می روند به دلیل تحصیلات خود یا آموزش های متفاوت به احتمال زیاد به موفقیت می رسند.

اما باید بگوییم که این فرض کاملا اشتباه است! آیا می دانستید که قوانین جهانی بسیاری از فرمول های موفقیت را می نویسد؟

به عبارت کلی تنها عامل تعیین کننده موفقیت در دراز مدت حتی از بهترین دانشگاه دنیا، میزان تلاشی است که فرد برای رسیدن به آن هدف از خود نشان می دهد.

به بیان ساده تر بلندپروازی زاده فکر انسان است و این که کسی بزرگ شود و برای موفقیت تلاش کند، نه به شهرت مدرسه  ای که در آن علم آموخته است.

البته هنری فورد یکی از اساتید برجسته نیز در این زمینه می فرماید: “چه شما فکر کنید می توانید یا این که نمی توانید، احتمالا باز هم حق با شما خواهد بود.”

در واقع من و شما هر دو می دانیم هیچ گاه به خودی خود به موفقیت دست پیدا نمی کنیم. بنابراین در پایان این بخش باید بگوییم که عملکرد ما پشتوانه باورهایمان هستند.

من آدم بد شانسی هستم!

“من آدم بدشانسی هستم” تا چه اندازه به این جمله اعتقاد دارید؟ آیا تا به حال این جمله را از زبان افراد مختلف شنیده اید؟

متاسفانه بسیاری از مردم به زندگی اجازه می دهند تا آن ها را در مسیری دلخواهش پیش ببرد.

اما تنها با یک نگاه به اطرافیانمان می توان متوجه شد که امروزه افسردگی در بالاترین حد خود قرار گرفته، چاقی بسیار شایع شده  و مردم از فشار افسردگی و بیکاری در خانه هایشان پا روی پا انداخته اند!

بنابراین چه چیزی باعث جذب موفقیت می شود؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است، چرا که اگر با اعتقاد به خود شروع نکنید، هرگز مسیر جدیدی را آغاز نکرده در نتیجه روابط موفق نیز حاصل نخواهند شد.

در واقع همین جا است که قدرت جاه طلبی و بلند پروازی سر علم کرده و کام شما را با موفقیت شیرین خواهد کرد.

طی مطالعات انجام شده در خصوص بلند پروازی و موفقیت هر زمان که صحبت از این عبارت به میان می آید، بدون توجه به پول و ثروت باید به شرایط زندگی خود معطوف شویم.

به این ترتیب که برای رسیدن به شغل مورد علاقه  خود، با افرادی ارتباط دوستی بگیرید که دیدگاه مثبتی دارند و سرشار از امید به آینده هستند.

البته این را هم باید اضافه کنیم که موفق شدن در طول تاریخ هرگز در گرو ثروت، قدرت یا موقعیت بالا نبوده است. بلکه موفق شدن تنها زمانی حاصل می شود که آن را با تمام وجودتان طلب کنید.

جاه طلبی یا بلند پروازی یعنی موفقیت؟

علاوه بر آنچه بیان کردیم باید بگوییم که بلندپروازی به معنای دستیابی به هدفی عالی است.

به طور کلی جاه طلبی به احساسات، عواطف و خواسته های افراد را گفته می شود که در واقع همین انرژی لازم برای رسیدن به اوج موفقیت است.

مطابق تحقیقاتی که در راستای بلند پروازی و موفقیت انجام شد، همه ما به نوعی برای جذب موفقیت به بلندپروازی نیاز داریم.

به این ترتیب که مطمئنا با پیگیری های همه جانبه به نتایج مطلوب تری خواهیم رسید.

به عبارت ساده بلند پروازی تمایل قوی برای دستیابی به محبوبیت، قدرت، پول یا حتی جایگاه شغلی به شمار می رود. بهتر است اینگونه بگوییم که برخورداری از قدرت جاه طلبی برای اکثر مردم به معنای همه چیز است.

بدون شک اگر رویایی در دل ندارید به معنای این است که زندگی را زندگی نمی کنید! بنابراین این هدف فرد است که او را به تحرک و تلاش مجبور می کند.

به طور کلی جاه طلبی با محقق شدن آرزوها چشم اندازی مرتبط دارد. در نتیجه بلند پرواز بودن در زمینه حرفه یا آنچه تصمیم به سرمایه گذاری دارید، همیشه موضوعی مهم بوده است.

البته باید اضافه کنیم که انگیزه نیز در این وادی نقش بسیار کلیدی ایفا می کند. بنابراین با تقویت انگیزه میزان سوددهی نیز بیشتر خواهد شد.

بلند پروازی و موفقیت

بلند پرواز بودن به معنای پرورش اشتیاق

بنا به اطلاعاتی که از منابع معتبر به دست آمد بلند پروازی و موفقیت به معنای پرورش اشتیاق نیز بیان شده است.

به عبارت دیگر برای دستیابی به یک هدف خاص در زندگی شخصی، تحصیلی یا شغلی باید برنامه هایی را تنظیم کرد. پس به راستی که جاه طلبی تا حدودی خوشایند است.

همانطور که می دانیم همیشه رسیدن به یک هدف به خاطر زمان سختی که برایش سپری کرده ایم، غالبا با یک احساس فوق العاده  ای همراه است.

البته بسیاری از مردم همچنان جاه طلبی را به دلایل مختلفی به عنوان ویژگی منفی تلقی می کنند. چرا که آن ها بر این باورند که افراد بلند پرواز عموما خودخواه هستند.

به عبارت ساده تر باید بگوییم جاه طلبی به عنوان یک فرصت برشمرده می شود که برای پیشرفت در حرفه افراد مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به برخی از دلایل اهمیت بلندپروازی در امر کسب و کار می پردازیم.

 • جاه طلبی برای رشد فردی

لازم به ذکر است که افراد بلندپرواز به منظور توسعه مهارت ها و نقاط قدرت خودشان با انگیزه بیشتری تلاش می کنند.

بنابراین داشتن روحیه جاه طلبی به افراد کمک می کند تا روی ویژگی های مثبت و خطاهای خود بیشتر کار کنند.

 • تضمین کننده ثبات مالی

به طور کلی اکثر افراد بلندپرواز از نظر مالی امنیت دارند. در واقع آن ها با برخورداری از این ویژگی به برتری بیشتری نسبت به همکاران خود تمایل دارند.

جاه طلبی یک راه میانبر برای موفقیت است!

مطابق تحقیقات انجام شده افراد جاه طلب بر این باورند که هیچ راه میانبری برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد.

در حقیقت آن ها بسیار مشتاق هستند تا راهی را انتخاب کنند که در صرف زمان و تلاش آن ها صرفه جویی کند. بهتر است اینگونه بگوییم که افراد جاه طلب عموما کمال گرا بوده و برای موفق شدن، بسیار متعهد هستند.

لازم به ذکر است زمانی که مدیریت یک کسب و کاری را به عهده می گیرید، باید این را هم بدانید که هرگز از ریسک پذیری جدا نخواهید بود.

بنابراین در صورتی که از ریسک  کردن حراس دارید، مطمئنا از فرصت هایی موجود نیز بهره کافی را نخواهید برد. در واقع ارزش ریسک در دنیای تجارت بسیار بیشتر از این یک گفتمان کوتاه است.

البته باید بدانیم که هر زمان جاه طلبی مانع از لذت بردن از زندگی شود، به تغییرات احتمالی نیز باید نگاه عمیق تری بیندازیم.

چرا که تحلیل و ارزیابی رفتارهای فعلی و سطح بلندپروازی به شما این امکان را می دهد که از نظر حرفه ای و شخصی به فردی حرفه ای تبدیل شوید.

به طور کلی در صورتی جاه طلبی مملو از یک زندگی موفق می شود که با دانش و تلاش همراه است.

آیا بلندپروازی همان چیزی است که نیاز داریم؟

 در واقع بلند پروازی و موفقیت به معنای دستیابی به تمام چیزهای فوق العاده در زندگی است که از خواسته ها و عواطف فرد نشات می گیرند.

بنابراین در راستای دستیابی به موفقیت باید با چالش های متعددی مقابله کرده و تلاش بسیاری نیز از خود نشان دهیم.

به طور کلی افراد جاه طلب بدون آن که به تعداد زیاد چالش ها و مشکلات توجهی کنند، در راه رسیدن به موفقیت هرگز تسلیم نمی شوند.

همچنین جاه طلبی حرفه ای است که اهداف کوتاه مدت را اتخاذ می کند.

به این ترتیب دستیابی به این اهداف انگیزه  برای عملکرد بهتر را در فرد ایجاد می کند که در نهایت امر وی را به اهداف و آرمانهایش می رساند.

باید بگوییم که افراد بلند پرواز با اتخاذ تغییرات زیاد و استراتژی های جدیدی روبه رو بوده و همچنین در هر زمانی از زندگی آماده پذیرش چالش های جدید هستند.

به عبارت کلی داشتن هدف در زندگی به عنوان یک ضرورت برشمرده می شود. در واقع این موضوع به افراد جهت می دهد تا زندگی خود را مدیریت کنند.

علاوه بر آن پیگیری اهداف برای دستیابی به نتایج مشخص در زندگی اهمیت بسیاری دارد.

البته برخی از محققان نیز بر این باورند که بلند پروازی و موفقیت با ایجاد تحولی مثبت در روحیات فرد همراه است. بنابراین همواره افراد جاه طلب از آن چه در زندگی کسب کرده بسیار شاد، باانگیزه و سپاسگذار هستند.

با زندگی راکد خداحافظی کنید!

آیا زندگی یکنواخت را دوست دارید یا ترجیح می دهید با چالش های و تغییراتی در زندگی روبه رو شوید؟ آیا می دانید که با تعیین اهداف، انگیزه در شما ایجاد شده و برای ادامه زندگی بیشتر تلاش خواهید کرد؟

بنابراین ما در زندگی شغلی و تحصیلی خود به بلند پروازی نیاز داریم.

در واقع جاه طلبی به افراد اجازه می دهد تا تصویر بزرگتری از اهداف خود را تجزیه و تحلیل کرده و استراتژی های لازم را پیاده سازی کنند.

به طور کلی این اراده قوی برای دستیابی به بهترین ارزش ها به ما کمک می کند. که البته به طرز فکر، ارزش ها و باورهای فردی نیز بستگی دارد که قبلا در این مقاله به این موضوع پرداختیم.

به این ترتیب در راستای جذب موفقیت، بر ترس خود غلبه می کنید و با چالش های جدیدی روبه رو می شوید.

باید بگوییم که افراد بلند پرواز رویاهای بزرگی در سر دارند، که تنها برای حل مسائل و غلبه بر آن ها به تفکر زیادی نیاز دارند.

علاوه بر آنچه گفته شد چند ویژگی در افراد بلندپرواز مشترک است که عبارتند از فداکاری، روحیه چالشی، نگرشی آزاد، خوش بین بودن، تعیین اهداف و شجاعت برای مقابله با تمام مشکلات در مسیر موفق شدن.

چگونه به اهدافمان برسیم؟

حتم داریم که همه ما حداقل یکبار در زندگی این سوال را از خود پرسیده ایم که چگونه می توان به اهداف خود در زندگی برسیم؟

پس چنانچه به دنبال افزایش شانس خود برای دستیابی به موفقیت هستید، تا پایان این مطلب همراه ما شوید. زیرا در ادامه برخی از مراحل را ذکر کرده ایم که می تواند آمادگی شما را برای دستیابی به موفقیت افزایش دهد.

 • اهداف خود را تعیین کنیدو بدان متعهد شوید.

به طور کلی گام نخست برای رسیدن به موفقیت این است که اهداف خود را تعیین کنید. در واقع مشخص کردن اهداف پلی برای متعهد شدن است که البته قدرت شما را نیز برای انجام آن کار افزایش خواهد داد.

 • پیشرفت خود را بررسی کنید.

بنا به اطلاعات بدست آمده دنبال کردن دستاوردها به شما این امکان را می دهد که آموخته های خود در طول مسیر تجزیه و تحلیل کنید.

 • تعیین اهداف کوچک

به طور کلی با تقسیم اهداف بزرگ خود به اهداف کوچکتر می توان انگیزه بیشتری را ایجاد کرد. به این ترتیب مسیر موفقیت را نیز زودتر طی خواهیم کرد.

 • تجدید نظر و ارزیابی آن ها

لازم به ذکر است که از طریق بازبینی می توان ایرادات و مشکلات را پیدا کرده و آن را اصلاح کرد.

البته در صورتی که در جایی حل مشکلات برایتان بسیار سخت بود، می توانید از مربیان یا افراد حاذق در این رابطه کمک بگیرید.

بلند پروازی و موفقیت

 • سخت کوشی و مقاوم بودن

بهتر است اینگونه بگوییم که ثبات داشتن یک عامل مهم در این رابطه به حساب می آید که بدون شک سخت ترین اهداف را نیز محقق خواهد کرد.

بلند پروازی و موفقیت

بلندپروازی چه مزایایی دارد؟

شاید برای ما این سوال پیش بیاید که آیا بلند پروازی خصلت بدی است یا خیر؟ همانطور که می دانیم هر کسی برای یک زندگی بهتر به تلاش بیشتری نیاز دارد.

البته روانشناسان نیز بر این باورند که کارکرد و آثار یک ویژگی است که خوب یا بد بودن آن را تعیین می کند.

همانطور که در متن مقاله به آن اشاره کردیم افراد بلند پرواز غالبا کمال گرا هستند. به این ترتیب که عزت نفس آن ها، به میزان موفقیت  بستگی دارد.

پیرو همین موضوع در لیست زیر برخی از مزایای مهم در بلند پروازی و موفقیت را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم.

 • در واقع با برخورداری از ویژگی بلندپروازی، توانایی خطر کردن در کارها بعد از انجام محاسبات دقیق را خواهید داشت.

به طور کلی افراد جاه طلب علاقه مند به انجام کارها، برنامه ریزی، قابلیت سنجیدن احساسات و کنترل آن ها در موقعیت های حساس را دارا هستند.

 • به عبارت ساده افراد بلند پرواز، اشخاصی که دارای اهداف و امیال نزدیک به خود هستند را بیشتر به سمت خود جذب می کنند.
 • یکی از مزایای مهم بلند پروازی در مقابله با شکست این است که آن ها از شکست های خود درس می گیرند و استقامت و پایداری بسیاری از خود نشان می دهند.
 • لازم به ذکر است که افراد جاه طلب هیچ کاری را بدون هدف و ایده انجام نمی دهند. پس بدون شک بلندپروازی شما را به سوی رفتاری هدفمند سوق خواهد داد.

در واقع این نوع عادت در رفتار افراد بلندپرواز نشان دهنده این است که آن ها هدف، برنامه و تلاش برای موفق شدن را در سر می پرورانند.

کلام پایانی

ما در این مقاله با بررسی دقیق تر مفاهیم بلند پروازی و موفقیت قصد داشتیم اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

علاوه بر آن با شرح پاره ای از جزییات درباره مزایا و معایب به این پرسش که آیا بلند پروازی خوب است یا نه پاسخ دادیم؟

همانطور که در این باره به گفتگو پرداختیم بلندپروازی گاهی فرد را به موفقیت می رساند و گاهی نیز دچار شکست خواهد کرد.

اما بار دیگر خاطر نشان می کنیم در صورتی که جاه طلبی فرد را در هنگام شکست با افسردگی مواجه نکند، خصلتی خوب به شمار می رود.

همچنین در متن مقاله با ارزیابی مفاهیم کلی بلندپروازی متوجه شدیم که افراد جاه طلب خود را در برابر مشکلات و شکست ها قوی می کنند تا آسیب نبینند.

این را هم باید اضافه کنیم که افراد بلندپرواز افرادی تلاش گر هستند. به این ترتیب همچنان شاهد هستیم که بسیاری از دستاوردهای بزرگ، حاصل بلندپروازی و جاه طلبی این افراد است.

این جمله معروف را از وینستون چرچیل همیشه به خاطر بسپارید که “موفقیت یعنی رفتن از یک شکست به شکست دیگر البته بدون از دست دادن شور و اشتیاق است.”

 

cioviews.com/what-does-it-mean-to-have-ambition/www.hopequre.com/blogs/Importance-of-Ambition-183

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx