راهنمای اساسی برای روتین های صبحگاهی

نظرات 2
24 دقیقه مطالعه

ما قبلاً در مورد اینکه چگونه بیلیونرهایی مانند: بیل گیتس و وارن بافت، روتین صبحگاهی بسیار سختی دارند، مقالاتی را مطالعه کرده ایم. اما چرا؟ چه چیزی در مورد روتین صبحگاهی وجود دارد که به نظر می رسد به راحتی باعث موفقیت می شود؟

حقیقت این است که روتین صبحگاهی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی هر فرد موفقی است و موفقیت بدون آن بسیار دشوار خواهد بود. قبل از اینکه من برنامه ی روتین صبحگاهی داشته باشم، فردی  افسرده و  بی انگیزه بودم و تناسب اندام نداشتم.

 

راز موفقیت: ذهن ناخودآگاه شما

 

بخش بزرگی از رشد شخصی، درک نقشی است که ذهن ناخودآگاه شما در زندگی تان بازی می کند، باور کنید این مورد خیلی بیشتر از چیزی که فکرش را می کنید مهم است.

به گفته برخی از روانشناسان، ذهن ناخودآگاه تان حدود 90٪ رفتار شما را تعیین می کند. برخی می گویند از 90% بیشتر و برخی می گویند از 90% کمتر است. اما به هر ترتیب، همه قبول دارند که ضمیر ناخودآگاه شما بیش از آنچه تصور می کنید سرنوشت تان را تعیین می کند.

این زیبایی یک روتین صبحگاهی است. بر طبق گفته های علمی، ضمیر ناخودآگاه شما در 30 دقیقه قبل از خواب و 30 دقیقه اول پس از بیدار شدن انعطاف پذیرتر  می باشد. به همین دلیل روتین صبحگاهی بسیار مهم است.

مغز شما دوگانه نیست و برای بیدار شدن و خوابیدن دکمه روشن/ خاموش ندارد. در طول روز، شما چندین “فرکانس مغزی” را تجربه خواهید کرد، که هر یک از آنها نقش مهمی را ایفا می کنند.

مغز شما دارای فرکانس های مختلفی است، مانند:

 • آلفا
 • بتا
 • دلتا
 • تتا

هر یک از این فرکانس های مغزی نقش مهمی در عملکرد مغز دارند. فرکانس های آلفا معمولاً پرطرفدارترین هستند. زیرا آنها به این دلیل که حالتی آرام، در عین حال متمرکز و با انگیزه ایجاد می کنند، شهرت دارند.

فرکانس های بتا زمانی ایجاد می شوند که شما دچار اضطراب شده باشید، همچنین آنها هنگامیکه شما با خطر و تهدیدی فوری مواجه می شوید، می توانند بسیار مهم باشند.

هنگام خواب شما کاملاً فرکانس های دلتا را تجربه می کنید. جادوی واقعی وقتی اتفاق می افتد که در “فرکانس تتا” باشید، که به عنوان نوعی واسطه بین حالت خواب و بیداری عمل می کند.

در طول فرکانس تتا، ضمیر ناخودآگاه شما قابل انعطاف تر است و برای دریافت پیشنهادات جدید آماده است. به همین دلیل است که روتین صبحگاهی می تواند چنین اثری را بر جای بگذارد.

دلیل اینکه سرنوشت انسان در دستان خویش می باشد این است که، او قدرت تأثیرگذاری بر ذهن ناخودآگاهش را دارد .  ( ناپلئون هیل )

 

چرا روتین صبحگاهی اهمیت دارد.

 

به همین دلیل روتین صبحگاهی بسیار حیاتی است. بسیاری از مردم هنگام صبح ابتدا تلفن همراه خود را چک می کنند، که این کار مغز آنها را “وابسته به نتیجه” تربیت می کند. این یکی از بدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید، چه برسد به اینکه اولین کاری باشد که هنگام صبح انجام می دهید.

اگر چک کردن تلفن همراه تان اولین کاری باشد که صبح ها انجام می دهید و به شبکه های اجتماعی سر میزنید، شما به مغز خود آموزش می دهید که به دنبال اعتبارسنجی بیرونی، لایک ها، کامنت ها، و مواردی نظیر آن باشد.

این کار برای موفقیت ضرر و زیان دارد، زیرا موفقیت نیازمند تمرکز بر روی تصویری بزرگتر می باشد، و مستلزم آن است که شما از درون انگیزه داشته باشید؛ نه اینکه با چیزهای بیرونی مانند: جلب توجه در رسانه های اجتماعی، انگیزه بگیرید.

شما تا زمانیکه کاری که روزانه انجام می دهید را تغییر ندهید؛ زندگی تان تغییر نخواهد کرد. راز موفقیت شما در روتین روزمره تان می باشد

وقتی شما روتینی صبحگاهی را طراحی می کنید، 3 موضوع اصلی در آن صورت می گیرد:

 • اهداف داخلی را برای شما تعیین می کند
 • وضوح و تمرکز را بهبود می بخشد
 • روزتان را با شتاب آغاز می کند

اگر می خواهید به یک فرد موفق در جهان تبدیل شوید، تمام این سه مورد بسیار مهم هستند. بدون اهداف، تمرکز و شتاب، دستیابی به موفقیت بسیار دشوار خواهد بود.

وقتیکه روتین صبحگاهی خوبی را طراحی می کنید، و مدت زمان طولانی به آن پایبند می مانید، این روتین به آرامی ذهن ناخودآگاه شما را برای تمرکز بر روی موفقیت دوباره برنامه ریزی می کند.

 

4 روتین صبحگاهی حیاتی

4 روتین صبحگاهی حیاتی

 

با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید در مورد برخی از مواردی که باعث ایجاد یک روتین صبحگاهی عالی می شود، و اینکه آن روتین چگونه می تواند در زندگی شما به نفع تان باشد، صحبت کنیم.

موارد مختلف بسیار زیادی از روتین صبحگاهی وجود دارد و صادقانه بگویم، هیچ روتین صبحگاهی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. با این حال، چند فعالیت و عادت مهم و کلیدی وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را در برنامه روزمره خود قرار دهید.

 

1- مراقبه

مطالعات متعددی بارها و بارها فواید طولانی مدت مدیتیشن را نشان داده است. به عنوان مثال، مطالعه ی اخیر که توسط محققان بخش پزشکی میان رشته ای و بیوتکنولوژی هاروارد انجام شده است.

در این مطالعه، محققان دریافتند که مدیتیشن دارای بسیاری از مزایای پزشکی، مربوط به خلق و خو، سلامت قلب و بیان ژن می باشد.

در دهه گذشته، محققان دریافتند که مراقبه فواید خارق العاده ای دارد و به همین دلیل است که معتقدم تلفیق آن در برنامه صبحگاهی بسیار مهم است.

وقتی فقط 5 تا 10 دقیقه را به مدیتیشن اختصاص می دهید، مغز خود را به حضور، تمرکز و مهمتر از همه واکنش ناپذیر بودن اختصاص می دهید.

 

2- ژورنال شکرگزاری

 

من سال هاست که به عنوان بخشی از کارهای روزمره خود از ژورنال شکرگذاری استفاده می کنم و نتایجی که دیده ام کاملاً باورنکردنی است.

وقتی هر روز فقط چند دقیقه از وقت خود را صرف تمرکز بر چیزهایی می کنید که از آنها سپاسگزار هستید، می تواند تأثیر طولانی مدت و عمیقی بر زندگی شما بگذارد. به عنوان مثال، مقاله ای که اخیراً توسط مرکز Greater Good Science  که در  UC Berkeley منتشر شده است را مطالعه کنید.

آنها با تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد و انجام تحقیقات خود دریافتند که شکرگزاری مزایای زیادی دارد، از روابط بین فردی بهتر گرفته تا سلامت جسمی بیشتر.

یکی از راه های عالی برای انجام این کار، خرید ژورنال های سپاسگزاری می باشد که به صورت آنلاین موجود است. آنها دارای الگوهای از قبل آماده شده هستند، بنابراین شما می توانید دستورالعمل های ساده ای را دنبال کنید و بر  روی آنچه در زندگی شما بیشتر از همه مهم است تمرکز کنید.

من متوجه شده ام که در هنگام صبح نوشتن 3 موردی که برای آنها سپاسگزار می باشم، برایم اثرات زیادی داشته است. وقتی روی موفقیت متمرکز هستید، فکر کردن در مورد اینکه چقدر از اهداف بزرگتر خود فاصله دارید آسان خواهد بود.

به همین دلیل است که تمرکز بر روی آنچه از قبل داشته اید و احساس قدردانی نسبت به آن می تواند بسیار مفید باشد و به شما این امکان را می دهد تا تمام چیزهای باورنکردنی که تاکنون انجام داده اید و توسط جهان به شما داده شده است را کاملاً درونی کنید.

 

3- تعیین اهداف

 

کار بزرگ دیگری که بسیاری از افراد موفق هر روز صبح انجام می دهند تعیین اهداف است. وقتی روزانه سه چیز را یادداشت می کنید که می خواهید به آنها برسید، به ضمیر ناخودآگاه خود می گویید که می خواهید بر روی این موارد تمرکز کنید.

سپس، همانطور که روز خود را پشت سر می گذارید، ضمیر ناخودآگاه شما دائماً به دنبال راه هایی برای انجام این کارها خواهد بود. این کار تلاش های آگاهانه ای را که شما باید برای آن بگذارید را به حداقل می رساند، زیرا در تمام مدت، ضمیر ناخودآگاه شما به دنبال راه حل است.

من ترجیح می دهم هر روز صبح سه هدف تأثیرگذار را یادداشت کنم. بعضی از افراد ترجیح می دهند آنها را تایپ کنند یا فقط به آنها فکر کنند، اما من دریافتم که نوشتن اهداف تان بهتر است.

شما می خواهید که به جای تمرکز بر روی اهدافی با تاثیرات کم بر روی اهدافی با تاثیرات زیاد تمرکز کنید. برای اطلاعات بیشتر در این باره، پیشنهاد می کنم کتاب “نقطه کانونی” از برایان تریسی را مطالعه کنید. ایده این کتاب این است که بیشتر انسان ها بر روی اهدافی تمرکز می کنند که در واقع مهم نیستند – مواردی مانند: تهیه مواد غذایی، یا بازی های ویدیویی.

… اما وقتی روی 1٪ از مواردی که واقعاً مهم هستند، مانند: راه اندازی آن کار، ارتقاء شرایط زندگی خود و یا دستیابی به ارتباط شبکه ای، تمرکز می کنید متوجه خواهید شد که در واقع در نیمی از وقت، می توانید دو برابر بیشتر کار کنید.

 

4- فعالیت بدنی

 

بسیاری از افراد نیز ترجیح می دهند که در هنگام صبح ابتدا نوعی فعالیت بدنی انجام دهند. این کار کمک می کند تا خون تان به جریان بیافتد و باعث می شود روزتان را به درستی آغاز کنید.

شما می توانید انواع مختلفی از فعالیت های بدنی را در روتین صبحگاهی خود انجام دهید، مانند:

 • گرم کردن و آماده سازی بدن
 • حرکات کششی
 • به آرامی دویدن

من فهمیدم که اگر  در هنگام صبح مستقیم به سمت یک فعالیت بدنی فشرده بروم، برای من مناسب نیست. اما بعضی از افراد دوست دارند اولین کاری که در هنگام صبح انجام می دهند، تمرینات فشرده (شنا سوئدی) یا دیگر تمرینات کالیستنیک (وابسته به ورزش های سوئدی) باشد.

من یک مدل تناسب اندام حرفه ای بوده ام و هزاران کتاب الکترونیکی را در این مورد فروخته ام و متوجه شده ام که انجام تمرینات ملایم کششی برای من بهترین نتیجه را دارد. همیشه امتحان کنید تا ببینید چه چیزی به کارتان می آید و برای شما بهتر کار می کند.

 

عالی ترین روتین صبح گاهی را طراحی کنید.

 

با در نظر گرفتن این موضوع، بگذارید یک دقیقه وقت بگذاریم تا یک روتین روزانه مناسب را برای شما طراحی کنیم. آنچه برای دیگران مفید است ممکن است لزوما برای شما مفید نباشد، اما شروع کار با یک الگوی ساده، راهی عالی برای شروع عادتِ داشتنِ یک روتین صبحگاهی می باشد.

این روتین صبحگاهی ای است که من هر روز انجام می دهم، این روتین به من کمک می کند تا زندگی ام را به طریقی رشد دهم که چند سال پیش کاملاً آن را غیرممکن می دانستم:

 1. از خواب بیدار شدن (استفاده از تکنولوژی زیست سازگار)
 2. ژورنال نویسی شکرگزاری
 3. نوشتن وظایف، اهداف و رویاها
 4. مراقبه
 5. تجسم کردن

به اندازه کافی خنده دار است. فعالیت بدنی در صبح ندارم. خب، به این دلیل است که من معمولاً وقت زیادی را برای تمرین، کشش و آهسته دویدن می گذرانم.

اگر شما یک متخصص تناسب اندام حرفه ای نیستید، پیشنهاد می کنم کمی کشش سبک یا راه رفتن را به این روتین اضافه کنید.

با این وجود، بیایید در مورد هر یک از این عادت ها به طور مفصل بحث کنیم.

 

از  راه درست بیدار شوید.

 

اولاً، من همیشه تلاش می کنم هر شب 9 ساعت بخوابم. مطالعات نشان داده است که مغز شما در “چرخه های خواب” 90 دقیقه ای فعالیت می کند. به عبارت دیگر، مغز شما مراحل مختلفی را طی می کند؛ از خواب سبک گرفته تا خواب دیدن و خواب REM.

یک چرخه کامل حدود 90 دقیقه طول می کشد، و اگر در وسط یک چرخه بیدار شوید، احساس سستی و بی حالی می کنید. زیرا مغز شما یک چرخه کامل را طی نکرده است. به همین دلیل خوابیدن در فواصل 90 دقیقه، برای ما انسان ها بهترین نتیجه را دارد و به همین دلیل معتقدم 9 ساعت ایده آل است.

هر روز صبح، من با استفاده از یک زنگ ساعت شبیه ساز نور خورشید از خواب بیدار می شوم. بسیاری از آن را می توانید با قیمت زیر 30 دلار به صورت آنلاین پیدا کنید.

شما زمانی را که می خواهید بیدار شوید را تنظیم می کنید (مثلاً ساعت 8 صبح)، و آن شبیه ساز 30 دقیقه قبل از طلوع آفتاب، به آرامی شروع به شبیه سازی طلوع آفتاب می کند، تا به بدن شما علامت بدهد که زمان بیدار شدن است.

من از یک جعبه نوری استفاده می کنم، که مدتهاست شناخته شده است و به اختلالات فصلی (SAD) کمک می کند. این جعبه خورشید را شبیه سازی می کند، و شما می توانید تعداد زیادی از آنها را با قیمت نسبتاً ارزان به صورت آنلاین نیز تهیه کنید.

این جعبه به بدن شما علامت می دهد که وقت آن است که بیدار شوید و روزتان را شروع کنید.

 

ژورنال نویسی شکرگزاری

 

من به محل کار خود رفته و پروسه ی ژورنال نویسی را شروع می کنم. در ژورنالم، سه چیز را یادداشت می کنم که از آنها سپاسگزارم، و واقعاً بر روی حس سپاسگزاری ام نسبت به آنها تمرکز می کنم.

مهم نیست که چه چیزی را یادداشت می کنید، اما آنچه مهم است این است که شما نسبت به آنها حس قدردانی داشته باشید. این مورد می تواند چیزی به همین سادگی باشد: “من از زنده بودنم سپاسگزارم”، یا می تواند چیزی خاص تر باشد، مانند یک رویداد پر سر و صدا اخیر.

تمرکز بر روی این سه موردی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، شما را در یک وضعیت ذهنی خوش فکری قرار می دهد، بنابراین به جای اینکه در مورد زندگی تان احساس ناراحتی کنید، آرام و شاد هستید.

 

نوشتن وظایف، اهداف و رویاها

 

من سه کاری را که می خواهم هر روز انجام دهم، یادداشت می کنم. همانطور که گفتم، من همیشه روی بالاترین فعالیت های ROI تمرکز می کنم – فعالیت هایی که با تلاشی کوچک، نتیجه بزرگی به همراه خواهد داشت.

روزی استیو جابز گفت که:

مردم فکر می کنند تمرکز یعنی گفتن بله به چیزی که باید روی آن تمرکز کنید. اما این اصلاً معنای آن نیست. این به معنای نه گفتن به صد ایده خوب دیگر موجود است. نوآوری نه گفتن به 1000 چیز است .

موفقیت، گفتن “بله” به چند مورد عالی است و “نه”  گفتن به میلیون چیز دیگر که ممکن است خوب به نظر برسد، اما در نهایت شما را از اهداف بزرگترتان منحرف خواهد کرد.

اهدافم را یادداشت می کنم. اینها اهداف تصویری بزرگتری هستند که معمولاً برای ماه یا سال هستند. نوشتن آنها هر روز، این اطمینان را می دهد که من روی آنها تمرکز کرده ام.

هنگام نوشتن اهدافم، هدفی خاص را یادداشت می کنم، چه زمانی می خواهم آن را محقق و کامل کنم و چند روز مانده است. این کار بخشی از چارچوب هدف SMART است، که پیشنهاد می کنم آن را بررسی کنید.

سرانجام، رویاهایم را یادداشت می کنم. اینها مواردی است که من لزوماً برنامه ای برای آنها ندارم، اما می خواهم روزی آن ها را داشته باشم. این رویاها می تواند از اتومبیل های گران قیمت و فانتزی گرفته تا برقراری رابطه خاصی با کسی و شخصی که می خواهم ده سال دیگر باشم، باشد.

این امر باعث می شود ذهن ناخودآگاه شما روی چیزهایی که می خواهید متمرکز شود، بنابراین آرام آرام شروع به ایجاد این موارد در زندگی شما می کند.

 

مراقبه

 

هر روز، اولین کاری که در هنگام صبح می کنم این است که حداقل چند دقیقه ای را صرف مدیتیشن می کنم، همانطور که قبلاً گفتیم، مدیتیشن مزایای باورنکردنی بسیاری دارد، بنابراین من همیشه برای آن وقت می گذارم.

برای شروع، کافی است به صورت قائم، صاف بنشینید و بر تنفس خود تمرکز کنید. افکار از ذهن و مغزتان عبور می کنند، اما هدف این است که آنها را به راحتی نادیده بگیرید. با تجزیه و تحلیل بیش از حد، یا فکر کردن درباره آنها، درگیر افکارتان نشوید.

فقط فکرها را برای آنچه که هستند بپذیرید و بگذارید از کنار ذهن شما رد شوند، انگار که در حال مشاهده ابرهایی هستید که در آسمان حرکت و عبور می کنند.

این کار باعث می شود به جای اینکه گرفتار افکار بی پایان و سناریوهای “اگر….چه؟” شوید، به ماهیچه “تمرکز” آموزش می دهید که در زمان حال بماند.

 

تجسم کردن

 

تجسم زندگی ایده آل تان کاری است که من به همه توصیه می کنم آن را انجام دهند. همانطور که متوجه شدیم، ذهن ناخودآگاه تان، خواه ناخواه، 24 ساعت شبانه روز برای شما کار می کند.

بنابراین، وقتی برای تجسم زندگی ایده آل خود کمی وقت صرف می کنید و واقعاً هیجاناتی را که پس از رسیدن به آنجا احساس خواهید کرد را حس می کنید، ذهن ناخودآگاه تان را آموزش می دهید تا روی این موضوع تمرکز کند.

هنگامی که تجسم می کنید، نکته اصلی این است که واقعاً هیجاناتی را که می خواهید احساس کنید را احساس کنید. فقط به کسب درآمد مشخص یا داشتن نوع خاصی از رابطه فکر نکنید. بر روی اینکه باعث می شود چه حسی پیدا کنید تمرکز کنید، زیرا احساسات زبان ذهن ناخودآگاه است.

اگر می خواهید پولدار و جذاب به نظر برسید، قبل و بعد از تحول خود را تجسم کنید. تصور کنید پیرهن خود را در ساحل در میاورید و مردم سرشان را برگردانده و به شما نگاه می کنند. به نظر عجیب می آید، اما واقعاً کار می کند.

اگر برای انجام این کار وقت بگذارید، خواهید دید که به طور طبیعی و بدون تلاش آگاهانه زیاد، به آرزوها و اهداف خود می رسید. این قدرت ذهن ناخودآگاه شما است که همیشه شما را به سمت چیزی سوق می دهد. اما شما هستید که باید تصمیم بگیرید که شما را به سمت چه چیزی سوق دهد.

 

روتین صبحگاهی برای موفقیت

روتین صبحگاهی برای موفقیت

 

در نتیجه، داشتن یک روتین صبحگاهی مناسب می تواند موجب موفقیت یا شکست شما شود – بنابراین بسیار مهم است که بر این عادت تسلط و مهارت پیدا کنید.

بیشتر مردم اولین کاری که درهنگام صبح می کنند چک کردن تلفن همراه شان است و مشغول کارهای بیهوده و غیرمولد هستند که در نهایت موفقیت آنها را خراب می کنند.

اگر می خواهید که روتین صبحگاهی را امتحان کنید، حداقل آن را به مدت 21 روز امتحان کنید. دانش به ما نشان داده است که این حداقل زمانی است که برای ایجاد یک عادت لازم است.

ممکن است بلافاصله نتایجی را مشاهده نکنید، در واقع، من هم تضمین می کنم که شما بلافاصله نتیجه نخواهید گرفت. شما بلافاصله متوجه تمرکز و شادی بیشتری خواهید شد، اما بروز نتایج “عینی” مانند کسب درآمد بیشتر و داشتن یک رابطه بهتر، مدتی به طول می انجامد.

ایمان خود را از دست ندهید. من 100٪ متقاعد شده ام که داشتن روتین صبحگاهی خوب و  هر روز به آن پایبند بودن، زندگی شما را به شدت بهبود می بخشد … اما حرف من را باور نمی کنید؟ این روتین صبحگاهی را به مدت یک ماه امتحان کنید، بعداً از من تشکر خواهید کرد.

 

تا دفعه بعدی،

 

4.8/5 - (24 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx