چند راهکار کلیدی برای پرورش ایده های خلاقانه

1 نظر
10 دقیقه زمان مطالعه

چند راهکار کلیدی برای پرورش ایده های خلاقانه

چگونه از ایده های خلاقانه برای دستیابی به موفقیت استفاده کنیم (قانون جذب)

دوستان عزیز سایت پرورش افکار راه های زیادی برای دریافت تحرکات ذهنی و پرورش ایده های خلاقانه وجود دارد. ما در این جا می خواهیم به این راهکارهای فوق العاده بپردازیم که شما می توانید آن را در برنامه ی زندگی خود بگنجانید و با استفاده از قدرت ضمیر ناخودآگاه و قانون جذب به موفقیت های بزرگ در زندگی و کسب و کارتان دست پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – برقراری ارتباط و ملاقات مستمر با یک گروه صنفی

تا جایی که می توانید حداقل با یک گروه صنفی که روی مسائل شغلی شما تاثیر می گذارند ملاقات مستمر داشته باشید و ارتباط برقرار کنید. سعی کنید با افرادی که کمال گرا هستند نشست و برخاست داشته باشید و به تبادل نظر بپردازید.

اغلب از افراد می شنویم که می گویند: «امروز در جلسه ای به نکته ی جالبی بر خوردم» یا این که «در جلسه ی دیروز ناخودآگاه یک ایده ی عالی به ذهنم رسید»؛ به یاد داشته باشید ذهنی که تنها از نیروی درونی خودش تغذیه کند، دیر یا زود منبع تغذیه اش را از دست می دهد و در ایجاد تفکرات خلاقانه و پیشرو ناتوان می شود. ایده هایی که در ذهن دیگران وجود دارد، عالی ترین خوراک ذهن هستند، پس برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود باید از آن ها استفاده کنید.

۲ – تبادل نظر با گروهی که علایق شغلی متفاوت با شما دارند

باید حداقل یک گروه که بیرون از حوزه ی علاقه های شغلی شما به فعالیت مشغول هستند را پیدا کرده و با آن ها به تعامل و ارتباط بپردازید. به این دلیل که تبادل نظر با افرادی که دارای علایق شغلی متفاوتی هستند، فکر شما را بازتر می کند و افق های وسیع تری را به روی چشمان شما می گشاید. متعجب می شوید اگر بدانید که چقدر ارتباط منظم با افرادی که بیرون از حوزه ی فعالیت های شما هستند، فکر شما را راجع به مسائل کاری خودتان به حرکت وامی دارد.

ایده ها و نظرات میوه های فکر هستند

ولی همین ایده ها و نظرات هم باید خوشه چینی شوند و برای آن که ارزششان معلوم شود، مورد استفاده قرار بگیرند. دقیقا مانند میوه های درخت بلوط؛ به این خاطر که تعداد میوه هایی که یک درخت بلوط در سال می دهد، برای ساختن یک جنگل بلوط کفایت می کند. با این وجود از بین این تعداد شاید تنها دو یا سه بلوط تبدیل به درخت می شوند. سنجاب ها بیشتر آن ها را از بین می برند و زمین سختی هم که پای درخت است، به چندین بلوطی که پای درخت افتاده هیچ شانسی برای شروع زندگی نمی دهد.

فکرها و ایده ها هم همین گونه هستند، چون تعداد کمی از آن ها به بار می نشینند. ایده ها بسیار ناپایدار هستند، اگر مراقب نباشیم افراد منفی اندیش مانند همان سنجاب ها بیشتر آن ها را نابود می کنند. ایده ها از زمانی که به وجود می آیند تا زمانی که تبدیل به راه های عملی برای بهتر کردن امور می شوند، نیاز به مراقبت ویژه ای دارند.

سه راهکار ویژه برای شکوفا کردن ایده های شما

سه راهکار ویژه برای شکوفا کردن ایده های شما

۱ – اجازه ندهید افکار و ایده ها از ذهنتان فرار کنند

افکار و ایده های خود را روی کاغذ بنویسید. هر روز ایده های خوب فراوانی متولد می شوند، اما تنها به این دلیل که روی کاغذ آورده نمی شوند، به سرعت می میرند. حافظه، یعنی جایی که باید اندیشه های تازه را نگهداری و تغذیه کند، تبدیل به برده ای بی دست و پا خواهد شد.

بهترین کار این است که همیشه دفترچه یا کارت های کوچکی به همراه داشته باشید، یا این که از قسمت یادداشت گوشی همراه تان استفاده کنید تا به محض این که ایده ای به ذهنتان رسید، آن را بنویسید. افرادی که ذهن خلاق و پر ثمری دارند، می دانند که فکر خوب در هر لحظه و هر جایی ممکن است جوشش کند. اجازه ندهید ایده ها از ذهن شما فرار کنند؛ وگرنه میوه های فکرتان به طور کل نابود خواهند شد. پس بهترین کار این است که یک پرچین زیبا دور آن ها بکشید.

۲ – در گام دوم ایده های خود را مرور نمایید

ایده ها را در پرونده ای که دائم در جریان است ثبت کنید. محلی که به بایگانی ایده های خود اختصاص می دهید، می تواند یک کمد مجهر یا یک کشوی میز تحریر باشد، حتی استفاده از یک جعبه مانند جعبه کفش هم خوب است. برای خودتان پرونده های جدید بسازید و به طور مداوم آن ها را زیر و رو کنید. ضمن آن که ایده های خود را مرور می کنید، بعضی از آن ها ممکن است به دلایل موجهی بی ارزش به نظر برسند. پس آن ها را دور بریزید، ولی تا زمانی که یک فکر می تواند آینده ای را برایتان مجسم کند آن ها را نگاه دارید.

۳ – ایده های خود را بکارید و آن ها را آبیاری کنید

شما باید ایده های خود را پرورش دهید، در مورد آن ها فکر کنید. ایده های متجانس را به هم پیوند دهید. هر مطلبی به شکلی با ایده ی شما در ارتباط است، پس آن ها را بخوانید. همه ی زوایا را بسنجید. سپس زمانی که وقت آن رسید از آن ایده برای خودتان، کار و آینده تان استفاده کنید. همچنین یادتان باشد که ایده های خود را به صورتی قابل ارائه در آورید. فکری که نوشته شده باشد یا به صورت تصویر یا نمودار درآمده باشد، به مراتب قدرت القایی بیشتری دارد نسبت به فکری که تنها به صورت شفاهی ارائه یم شود.

6 روش برای پرورش ایده های خلاقانه

۶ روش برای پرورش ایده های خلاقانه

۱ – ایمان داشته باشید که می توانید فردی موفق و پیروز باشید. بر اساس قانون جذب زمانی ایمان داشته باشید که می توانید کاری را انجام دهید، ذهن شما خود به خود راه های انجام آن را پیدا می کند. ایمان به راه حل دستیابی به آن را آسان می کند. بنابراین نمی شود، نمی توانم و غیر ممکن است را از دایره ی لغات خود بیرون بیندازید.

۲ – هر روز از خودتان بپرسید چطور می توانم کارم را بهتر انجام بدهم؟! خودسازی هیچ گاه پایان ندارد. وقتی از خودتان می پرسید: «چطور می توانم این کار را بهتر انجام دهم؟» ضمیر ناخودآگاه شما جواب های درست را سر راهتان قرار می دهد. خودتان این کار را امتحان کنید و ببینید.

۳ – از خودتان بپرسید چطور می توانم بیشتر کار کنم؟ توانایی یک برداشت ذهنی است. با طرح این پرسش ذهن خود را به فعالیت وامی دارید تا هوشمندانه راه های مناسب و مفیدی پیدا کنید. رمز موفقیت در این کار این است که کیفیت بازدهی خود را بهتر کنید و میزان بازدهی خود را بیشتر کنید.

۴ – اجازه ندهید سنت های دست و پاگیر، ذهن شما را فلج کند. افکار جدید را پذیرا شوید. جستجوگر باشید. راه های جدید را امتحان کنید. در هر کاری که انجام می دهید پیشرو باشید.

۵ – سوال کردن و شنیدن را تمرین کنید. بپرسید و بشنوید تا مواد خامی را برای تصمیم گیری های خود پیدا کنید. به یاد داشته باشید که انسان های بزرگ فقط می شنوند، اما انسان های کوچک فقط حرف می زنند.

۶ – دید خود را گسترش دهید، خودتان را در معرض محرک های ذهنی قرار دهید. با افرادی معاشرت کنید که می توانند در پرورش دادن ایده های نو و راه های جدید برای انجام کارهایتان به شما کمک کنند. با آدم های گوناگون که مشاغل و علایق اجتماعی متفاوتی دارند حشر و نشر کنید، این کار روی ذهن شما تاثیر مثبتی می گذارد و بر اساس قانون جذب شما را در مسیر موفقیت های بیشتری قرار می دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx