ترس از کارآفرینی و راه‌ های مقابله با آن

نظرات 3
9 دقیقه زمان مطالعه

tackling-unemployment-through-youth-entrepreneurship-01

کارآفرینی چه ترس هایی دارد؟

کارآفرینی یک فرایند غیر قابل پیش بینی است چرا که نمی‌ توانیم تضمین کنیم برنامه ای که ایجاد کرده ایم به درستی انجام می‌ شود یا خیر. اما اگر اجازه دهیم ترس وجود ما را فرا بگیرد و مانع پیشرفت کار شود، همه چیز را از دست خواهیم داد. برای اینکه بتوانیم به عنوان یک کارآفرین موفق ایرانی باشیم باید با ترس‌ های خود مواجه شویم و با آنها مبارزه نماییم. در این مقاله قصد داریم شش مورد از ترس‌ های کارآفرینان را با هم مرور کنیم و نحوه مقابله با آن را توضیح دهیم. پس همراه ما باشید.

  1. هنوز احساس آمادگی نمی‌ کنیم:

ما هرگز احساس آماده بودن نخواهیم کرد. ستاره‌ ها، ماه و سیارات هیچ وقت نشانه‌ هایی را برای ما ارسال نمی کنند و زمان شروع کار را بیان نخواهند کرد. خودمان باید دست به کار شویم. ممکن است احساس کنیم هنوز زمان واقعی فعالیت ما فرا نرسیده است. این کاملاً طبیعی است. واقعیت این است که زمان عالی برای شروع کار وجود ندارد. این ما هستیم که شرایط را تعیین می‌ کنیم. خودمان باید زمان عالی را بسازیم و آن را با فعالیت‌ های به موقع به موفقیت تبدیل کنیم. موفقیت محصول فعالیت و عمل است. قدرت لحظه‌ ها را دریابیم تا مطمئن شویم همیشه به سمت اهدافی که در ذهن داریم حرکت می‌ کنیم. اگر اقدامی کردیم و در حین انجام آن دچار اشتباه شدیم، اصلاً مهم نیست. نگران نباشیم. شکست بخشی از کار است. ما می‌ توانیم از اشتباهات خود درس بگیریم. از خودمان بپرسیم که اگر بترسم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  1. مردم ما را به خاطر انجام دادن کارهای متفاوت قضاوت خواهند کرد:

این موضوع اصلاً تقصیر ما نیست که مردم چه طرز فکری در مورد ما و کسب و کارمان دارند. با آن مواجه شویم و از بروز چنین اتفاقاتی نهراسیم. همه افراد روی زمین نمی‌ توانند ما را دوست داشته باشند. اگر بخواهیم همه افرادی که در اطرافمان قرار دارند را راضی نگه داریم موفق نخواهیم شد. در چنین شرایطی باز هم افرادی وجود خواهند داشت که از طرز فکر ما انتقاد می‌ کنند پس برای خودمان زندگی کنیم. زمانی که برای اعتقادات و باورهای خود می‌ جنگیم، عقاید و نظرات افراد هیچ ربطی به ما نخواهد داشت. برخی از رهبران تاثیرگذار جهان با مخالفت‌ های شدید افراد مواجه بوده اند اما هرگز دست از دیدگاه‌ های خود برنداشته‌ اند. بسیار طبیعی است که خانواده یا دوستان ما فکر ‌کنند رویای ما احمقانه است. آنها فقط می‌ خواهند ما را از خطرات موجود در مسیر محافظت کنند اما باید به اهداف خود ایمان داشته باشیم. استیو جابز در این باره می‌ گوید: افرادی که به اندازه کافی جرات تغییر جهان را داشته باشند می‌ توانند این کار را انجام دهند. پس در برخی از موارد دیوانه بودن و به قول برخی از افراد حماقت هدیه ای از طرف خداوند است.

  1. اینکار در حال حاضر انجام شده است:

این موقعیت ممکن است واقعیت داشته باشد اما هرگز توسط ما انجام نشده است. چیزی که رهبران واقعی را از افراد معمولی متمایز می‌ کند اصالت نیست بلکه اعتبار و هویتی است که این افراد دارند. به عنوان مثال صنعت تناسب اندام با محتوای یکسانی اشباع شده است اما هنوز هم رهبران جدیدی در این عرصه ظهور می‌ کنند. چرا ؟ چون رهبران موفق توانایی انجام کارها و ایجاد ارزش را به یک شیوه متفاوت دارند و می‌ توانند کارهای مشابه را به روش دیگری انجام دهند. اصالت چیست؟ تقریباً هر چیزی که ما می دانیم ترکیبی از اطلاعات است که از افراد دیگر یاد گرفته ایم. این افراد نیز اطلاعات را از سایرین دریافت کرده اند. بله برخی از کارها قبلاً انجام شده است اما ما چشم‌ اندازهای خاص خود را داریم. هیچ کس نمی‌ تواند طرز فکری همانند طرز فکر ما داشته باشد. از خودمان بپرسیم چگونه می‌ توانم به تنهایی ارزش بیشتری به جهان بیفزایم؟

  1. به اندازه کافی اطلاعات نداریم و نمی‌ توانیم کار را شروع کنیم:

بیشتر افراد از مدارک، کتاب های راهنما یا سمینارها استفاده می‌ کنند تا در نهایت خود را برای دستیابی به رویاهایشان آماده سازند. آموزش یک موضوع عالی است اما نمی توان همه چیز را یاد گرفت. ما باید از اطلاعاتی که هم اکنون داریم استفاده کنیم. فقط به این فکر کنیم که اگر با دانش و اطلاعاتی که هم اکنون داریم کاری را شروع کنیم زندگی ما چگونه خواهد بود. به عنوان مثال اگر غذاهای سالم بخوریم و تمرینات ورزشی را به صورت منظم انجام دهیم اندام خوبی خواهیم داشت. زمانی که از دانسته های خود استفاده می‌ کنیم قادر خواهیم بود زندگی را تغییر دهیم. با همین اطلاعات دست به کار شویم و به مسیر خود ادامه دهیم. در این مسیر می‌ توانیم اطلاعات بیشتری به دست آوریم. از خودمان بپرسیم: با وجود اطلاعاتی که دارم چگونه می‌ توانم تفاوت‌ های زیادی ایجاد کنم؟

why-entrepreneurship

  1. از شکست می‌ ترسیم:

به دنبال رویاها بودن نیازمند طی مراحلی است. در این مسیر باید بتوانیم پله‌ ها را یکی یکی طی کنیم و نردبانی برای رسیدن به موفقیت ایجاد کنیم. در این فرآیند، حتماً اشتباهاتی انجام خواهیم داد. شکست تنها نشان دهنده این است که ما باید مسیر خود را اصلاح کنیم و فعالیت‌ های خود را بهبود ببخشیم. والت دیزنی و مایکل جردن بعد از شکست هرگز ناامید نشده اند. آنها به راه خود ادامه داده اند زیرا هر شکستی مرحله ای برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ تر است. از شکست‌ های خود درس بگیریم و آن را به عنوان یک هدیه ببینیم. افرادی که از شکست پرهیز می‌ کنند به موفقیت نمی‌ رسند. از خودمان بپرسیم: اگر نتوانم کار قابل ملاحظه ای در زندگی انجام دهم زندگی من چه ارزشی خواهد داشت؟

  1. نمی‌ دانیم کارهای مدنظر خود را چگونه انجام دهیم:

همیشه لازم نیست مسیر رسیدن به مقصد را به طور کامل بشناسیم. فقط باید شروع کنیم. فعالیت خود را بر اساس دانشی که داریم آغاز کنیم. اگر کارآفرینانی را دیدیم که به نتایج مدنظر ما دست یافته اند به کارهایی که این افراد انجام داده اند توجه کنیم. در لیست ایمیل این افراد قرار بگیریم، محصولاتشان را بخریم، نحوه مدیریت کسب و کارشان را رصد نماییم و سپس مدلی منحصر به فرد برای خود بسازیم. اگر مسائلی وجود دارد که نمی‌ دانیم چگونه باید انجام دهیم فقط زمانی را برای آن اختصاص دهیم. اگر خودمان قادر به انجام آن نبودیم بهتر است برون سپاری کنیم و از افراد دیگر کمک بگیریم. افرادی در سرتاسر جهان وجود دارند که می‌ توانند کارهای ما را انجام دهند. از خودمان بپرسیم: از چه مدلی می‌ توانم استفاده کنم تا دیدگاه‌ های خود را زنده نمایم؟

هرچقدر بیشتر با ترس‌ های خود مواجه شویم، قدرت آنها بر روی ما کاهش پیدا می‌ کند. ما قدرتمندتر از چیزی هستیم که تصور می‌ کنیم. پس خطرپذیر باشیم و به توانایی‌ های خود اعتماد کنیم. همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم، کارآفرینی یک فرایند غیر قابل پیش بینی است. با ترس‌ های خود مواجه شویم تا مسیر پیش رو را به خوبی طی کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx