چگونگی شکل گیری ایده های بزرگ

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

آیا نحوه شکل گیری ایده های بزرگ را می دانید؟

به طور معمول زمانی که افراد در آرامش باشند، دارای خلاقیت بیشتری هستند. آرامش با استراحت کردن بدست می آید، اما استراحت کردن عموما در انجام فعالیت های منفعلانه مانند چرت زدن یا نوشیدن چای در مقابل تلویزیون خلاصه نمی شود.

پیاده روی کردن، دویدن، خواندن کتاب و حل کردن جدول از جمله استراحت های فعال به حساب می آیند. فعالیت هایی این چنین که خارج از چارچوب کارهای روزمره و تکراری هستند، می توانند باعث ترمیم روح و جسم ما شوند و امکان استراحت در زندگی روزمره را برای ما فراهم کنند.

استراحت کردن تنها راه برای خلق ایده های خوب نیست. در ادامه این مقاله از آکادمی پرورش افکار به چند رویکرد برای خلق ایده های بزرگ می پردازیم.

ایده های بزرگ چه ایده هایی هستند؟

همه ما ایده های زیادی در ذهن خود داریم، اما ممکن است ندانیم کدام ایده بزرگ است و نتوانیم آن را از سایر ایده های معمولی متمایز کنیم. در ابتدا باید بدانیم ایده بزرگ چیست و تعریفی از آن در ذهن خود داشته باشیم.

ایده های معمولی، ایده هایی هستند که دائما به وجود می آیند و به حل مشکلات جزئی کمک می کنند در حالی که ایده های عالی به ندرت و توسط افراد خاصی خلق می شوند که برای اجرا نیاز به کار بیشتری دارند.

سوالات بزرگ آفریننده ایده های خاص و بزرگ هستند. آلبرت اینشتین گفته است: “اگر به من ۱ ساعت وقت داده می شد که به حل مشکلی که زندگی من به آن وابسته است بپردازم، ۴۰ دقیقه برای مطالعه آن، ۱۵ دقیقه برای بررسی آن و ۵ دقیقه برای حل آن وقت صرف می کردم.

مطالعات نشان داده است که داشتن سوالات بزرگ، چراغ ایده های مهم و ارزشمند را روشن می کند. در برخی از مواقع ترکیب ایده های کوچک نیز باعث ایجاد ایده های ارزشمند و بزرگ می شود. ایده های خاص و بزرگ می توانند راهی برای جذب ثروت و رشد فردی شما باشند.

جذب ثروت و رشد فردی

راه های دستیابی به ایده های بزرگ

استیون جانسون در یکی از کتاب های خود به نام “تاریخ طبیعی نوآوری” اظهار دارد که برای خلق ایده های ارزشمند باید به ۶ مورد توجه داشت که در ادامه آن ها را تجزیه و تحلیل می کنیم.

۱) صبوری

شما بعد از تلاش های فراوان و گذشت مدت زمانی طولانی لحظه “آها” را تجربه می کنید که در آن متوجه چیزی می شوید. ایده های خلاقانه همیشه در یک چشم بر هم زدن به وجود نمی آیند و خلق و پرورش دادن آن ها نیاز به زمان دارد.

۲) زمینه ها و بستر های مناسب

پلتفرم ها مکان های مناسبی برای نوآوری و دستیابی به ایده های خلاقانه هستند. رسانه های مختلف اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر یا یوتیوب از این دسته پلتفرم ها به شمار می آیند. افراد می توانند با استفاده از این بستر های مناسب، نظرات و ایده های خود را به اشتراک بگذارند یا از ایده های ارزشمند دیگران الهام بگیرند که باعث ایجاد نوآوری می شود.

۳) اهمیت گروه ها

اینکه با افکار و ایده های خود تنها باشید، به نوعی مفید است و باعث افزایش تمرکز شما می شود که بتوانید ایده های خود را به درستی درک و تقویت کنید، اما ایده های بزرگ بیشتر در گروه ها و بحث های گروهی خلق می شوند. در بحث های گروهی طوفان های فکری رخ می دهد که باعث کنار گذاشته شدن ایده های نامناسب از ایده های مفید و موثر می شود.

آکادمی پرورش افکار

۴) همکاری

یکی دیگر از راه های ظهور ایده های خوب همکاری است. اکثر افراد خلاق دارای شبکه های اجتماعی گسترده ای هستند و با گروه های متعددی همکاری می کنند، این همکاری به آن ها ایده های جدید تر و خلاقانه تری می دهد و می توانند دیدگاه ها و نظرات مختلفی از سایر اعضای گروه مشاهده کنند.

همکاری در امور باعث بالا رفتن راندمان کلی و به حداقل رساندن درصد خطا می شود.

۵) ارتباطات تصادفی

شما می توانید با استفاده از پلتفرم هایی که در نکات بالا ذکر کردیم با افراد جدیدی آشنا شوید. ممکن است بعضی از این ارتباطات مناسب نباشند، از طرفی دیگر برخی از آن ها ممکن است مسیر شما را عوض کنند و به طرف خوش شانسی، زندگی ایده آل و موفقیت سوق دهند.

۶) ایجاد فضای فیزیکی

با ایجاد فضای فیزیکی افراد می توانند نظرات خود را به اشتراک بگذارند و همچنین نظرات یکدیگر را رد کنند. با این کار شانس بیشتری برای خلق ایده های بزرگ به وجود می آید.

فضاهای اداری یکی از رایج ترین و بهترین مکان ها برای ایجاد طوفان های فکری در بین اعضای گروه به شمار می رود.

تقویت تفکر خلاق

یکی از سوالاتی که ما با آن رو به رو هستیم این است که چگونه می توان تفکر معمولی که جامعه در ذهن ما ایجاد کرده را از خود جدا کرد و به جای آن تفکری خلاقانه داشت. در اینجا چند نکته وجود دارد که برای داشتن ذهنی باز و خلاقانه مفید هستند.

استراحت کافی داشته باشید

وقتی مغز در حالت آرامش باشد، ایده های خلاقانه تری ایجاد می کند. به جای اینکه مغز خود را مجبور به ارائه ایده های خوب و بزرگ کنید، برای چند دقیقه استراحت مفید داشته باشید.

جذب ثروت و رشد فردی

بعد از استراحت، با برگشتن به کار احساس سرزندگی و خلاقیت بیشتری می کنید.

شرکت در جلسات

شرکت در جلسات مختلف باعث تحریک مغز شما می شود و این امکان را ایجاد می کند که طرز فکر متفاوت تری نسبت به قبل داشته باشید. همچنین در جلسات مختلف ایده هایی ارائه می شود که می توانید بهترین آن ها را انتخاب کرده و در صندوقچه ذهن خود قرار دهید.

با افراد جدید ارتباط برقرار کنید

معاشرت با آشنایان و دوستان همیشگی ذهن شما را محدود می کند و در تنگنا قرار می دهد. در معاشرت با دوستان همیشگی ممکن است بارها و بارها درباره یک موضوع یکسان صحبت کنید و به نتایج تکراری برسید که این امر به افزایش خلاقیت در شما هیچ کمکی نمی کند. داشتن روابط موفق با افراد جدید باعث می شود که دید خود را گسترده تر کنید. مغز افراد جدید منبع جدیدی برای الهام گرفتن و استخراج دیدگاه ها و نظرات است.

سوال پرسیدن

سوالات ابزار های قدرتمندی هستند که ما به اندازه کافی از آن ها استفاده نمی کنیم. وقتی سوال می پرسید ذهن شما متفاوت تر عمل می کند و به صورت ناخودآگاه به دنبال پاسخ های خلاقانه تری برای جواب ها می رود.

مطالعه روی نظرات و دیدگاه های مخالف

برخی از افراد جواب های یکسانی برای ارائه به سوال شما دارند، اما جواب های برخی دیگر ممکن است کاملا متفاوت باشد. وقتی از کسی سوال می پرسید ممکن است از قبل در ذهن خود جواب هایی آماده کرده باشید که از درست بودن آن ها مطمئن نباشید.

در عین حال ممکن است پاسخ هایی که دریافت می کنید کاملا مخالف پاسخ های شما باشد، این کار به شما کمک می کند که تصویر ذهنی بزرگتری داشته باشید و به اصطلاح زاویه دید شما را تغییر می دهد.

کلام آخر

برای داشتن ایده های بزرگ لازم است ذهن خود را باز تر کنیم. استفاده از استراحت های مناسب مانند قدم زدن، کتاب خواندن و غیره، به ما در انجام این کار کمک می کند. عوامل دیگری مانند استفاده از پلتفرم ها، همکاری در گروه ها، شرکت در جلسات و معاشرت با افراد جدید می توانند بستر را برای خلق ایده های کاربردی و بزرگ ایجاد کند. با خلق کردن و بهرمند شدن از ایده های مفید می توانید زندگی خود و دیگر افراد جامعه را بهبود بخشید.

  • منبع:

https://pearlmindz.com/where-do-great-ideas-come-from/

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx