چگونه راجع به خوب بودن ایده قضاوت کنیم؟

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

همه ما ایده های فراوانی را در سر داریم که دوست داریم عملی شوند، اما از کجا در مورد خوب بودن ایده خودمان مطمئن شویم؟ در واقع اگر از این موضوع به درستی مطمئن نشویم، ممکن است زمان خود را در راه ایده ای بی فایده تلف کنیم.

پس بهتر است قبل از آن که مسیر جذب موفقیت خود را به واسطه این ایده تصور کنیم، از کاربردی بودن آن مطمئن شویم. پا را از دنیای خیالی خود فراتر بگذارید و آن را با دنیای واقعی اطرافتان تطبیق دهید. همه چیز به سادگی آنچه در ذهنتان تصور می کنید، اتفاق نخواهد افتاد.

حال سوالی که ممکن است ذهن شما به را خود مشغول کند، نحوه اطمینان پیدا کردن از کاربردی بودن ایده است. این مرحله از ایده پردازی به اندازه پیاده کردن ایده در دنیا واقعی مهم و حساس بوده و بهتر است وقت کافی برای آن بگذارید.

در این مقاله به شما کمک می کنیم که با راه های اعتبارسنجی ایده تان آشنا شوید و ایده ای را انتخاب کنید که بیشتر از همه کاربردی بوده و موفق خواهد بود.

از استراتژی اقیانوس آبی اجتناب کنید

استراتژی اقیانوس آبی یکی از استراتژی های بررسی بازار هدف است که اشاره با ناب و دست نخورده بوده بازار دارد. یعنی اگر ایده ای برای اولین بار اجرا شود، احتمال موفقیت آن کسب و کار بیشتر است. یافتن این بازار که رقیبی در آن وجود نداشته باشد، کمی مشکل و غیرممکن به نظر می رسد.

البته اگر ایده شما در اقیانوس آبی باشد، دلیلی بر رد خوب بودن ایده شما نیست. بلکه به دلیل اولین نفر بودن در این مسیر و ناتوانی در استفاده از تجربیات و اشتباهات دیگران، کمی مسیر شما سخت خواهد بود. پس سعی کنید که ایده شما کمی نزدیک به کسب و کارهای موجود بوده و زیاد در اقیانوس آبی غرق نشوید.

سعی کنید محصولی که می خواهید ارائه بدهید، محصولی متوسط و شبیه به چیزهایی باشد که قبلا در جامعه وجود داشته. این کار موجب می شود که شما بتوانید دید بهتری نسبت به سلایق جامعه هدفتان داشته و برنامه ریزی های بهتری را داشته باشید.

اگر می خواهد محصولی متفاوت و نوآورانه را به جامعه ارائه دهید، سعی کنید در محصولات موجود و محبوبی که مردم استفاده می کنند، تغییراتی کاربردی ایجاد کنید. شما با این روند می توانید هم در اقیانوس آبی باشید و هم در اقیانوس سرخ.

  خوب بودن ایده با اشتیاق شما در ارتباط است

قبل از آن که بخواهید کارایی و خوب بودن ایده خود را در بازارهای هدف و با توجه به مسائل مالی بررسی کنید، بهتر است سری به درون خود بزنید. یعنی ببنید که این ایده چقدر با علایق و مهارت های شما در ارتباط است و تا چه حدی حاضر هستید برای آن فداکاری کنید.

کارآفرینی مسیری بسیار سخت و پر پیچ و خم بوده که همواره بایستی با مسکلات متفاوتی روبرو شوید. مسیر کراآفرینی همواره با سودهای کلان و مدیریت تیمی موفق همراه نیست. پس اگر علاقه ای به ایده خود نداشته باشید، تحمل این مسائل برایتان سخت خواهد بود.

مسیر رشد فردی مسیر ساده ای نیست. موانع زیاد بر سر راه شما قرار خواهد داشت که هر کدام به نوبه خود می تواند در ناامید کردن شما موثر باشد. پس بایستی در این مسیر از اراده و اشتیاق بالایی برخوردار باشید که بتوانید بر تمام این مسائل چیره شوید.

قبل از قدم برداشتن در مسیر حقیقی کردن ایده خود ببینید که آیا حاضرید هرروز صبح بیدار شوید و با اشتیاق این کار را انجام دهید؟ آیا حاضرید که از زندگی و تفریح خود برای رسیدن به این کار بگذرید؟ آیا حاضرید برای حقیقی کردن این ایده، از ایده های دیگری که در سر داشتید و ممکن بود موفق باشد، بگذرید؟

در حیطه هایی که قبلا موفق بوده کار کنید

یکی از راه های بررسی خوب بودن ایده تطبیق آن با ایده هایی است که قبلا اجرا شده و به موفقیت رسیده است. با بررسی این کسب و کارهای می توانید مشکلات کسب و کارهای پیشین را حل کرده و ایده خودتان را به درستی بپرورانید.

با این کار پا در جای پای افرادی می گذارید که این مسیر را طی کرده، مشکلات را تجربه و حل کرده اند و در نهایت توانستند موفق بودن این مسیر را اثبات کنند. کار شما در این مسیر راحت تر خواهد بود، با این حال که رقبای زیادی خواهید داشت.

کارهایی که قبلا انجام شده را به درستی بررسی کرده و سعی کنید مشکلات آن ها را بیابید. قرار نیست که ایده خود را دقیقا در چهارچوب کسب و کارهای پیشین قرار دهید. بلکه قرار است ایده خود را این به موارد نزدیک کنید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید، شروع کسب و کار با همان ساختار سابق، اما با اصلاح مشکلات آن هاست. شما با این کار هم در مسیری قرار می گیرید که قبلا موجب موفقیت افراد دیگری شده و هم توانستید نسخه کامل تری از آن را ارائه دهید.

شما با بررسی کسب و کارهای پیشین و به کارگیری استراتژی های آنان، نه تنها در مسیری قرار می گیرید که احتمال موفقیت در آن بالتتر است، بلکه در زمان و هزینه های مالی خود نیز صرفه جویی می کنید.

خوب بودن ایده

خوب بودن ایده وابسته به انعطاف پذیر بودن ان است

متاسفانه یا خوشبختانه بازاری که امروزه وجود دارد، همواره در حال تغییر و رشد بوده و نمی توان فردای آن را به طور دقیق پیش بینی کرد. پس زمانی می توان از خوب بودن ایده اطمینان حاصل کرد که آن ایده بتواند در برابر تغییرات احتمالی بازار، انعطاف پذیر باشد.

منظور از انعطاف پذیری آن نیست که همواره هدف اصلی شرکت و سازمان در برابر کوچک ترین تغییرات در بازار، تغییر کند. بلکه استراتژی هایی است که شما برای رسیدن به هدف اصلی ایده به کار خواهید گرفت. بایستی بتوان از راه های مختلفی به هدف اصلی سازمان دست  یافت.

در واقع ایده ای می تواند موجب موفقیت شما شود که تنها بر یک موضوع تمرکز نداشته باشد. ایده افسانه ای و موفق در واقع ایده ای متشکل از چندین ایده ریز و درشت بوده و بایستی جامع و کامل باشد.

برای ایده خود یک هسته اصلی انتخاب کنید که در اصل این هسته اصلی، همان هدف سازمانی شما باشد. ایده های دیگری که به ذهن شما می رسد، ایده های فرعی بوده که در راستای رسیدن به هدف اصلی سازمانی شماست.

هسته اصلی شما بایستی با اشتیاق و مهارت ها شما یا تیمتان مرتبط باشد. همچنین ایده اصلی در طول زمان رشد کسب و کارتان تغییر نخواهد کرد. بلکه ایده های فرعی هستند که برای رسیدن به هدف اصلی همواره تغییر می کنند.

تمایلات جامعه را رصد کنید

ایده شما در هر زمینه ای که باشد قطعا برای رفع نیازهای جامعه است. برخی از نیازهای جامعه بیشتر از دیگر نیازها مورد توجه قرار می گیرد و برخی با دیگر نیازها ترکیب می شود. درابتدا برای بررسی خوب بودن ایده خود، این مسائل را به درستی بررسی کنید.

پس از آن که مطمئن شدید با نیازهای جامعه در ارتباط است، بایستی بررسی کنید که آیا ایده شما با نیازهایی از جامعه که بیشتز از باقی نیازها مورد توجه قرار می گیرد، مرتبط است یا خیر؟

سعی کنید از این تمایلات جامعه برای پرورش و رشد ایده خود کمک بگیرید. البته کمک گرفتن به این معنا نیست که تمام تمرکزتان تنها روی این بخش باشد و مسائل دیگر را فراموش کنید. بلکه سعی کنید با بررسی تمایلات جامعه ایده خود را به بهترین نحو بپرورانید.

همچنین می توانید از تمایلات دیگر شهرها یا کشورها نیز ایده بگیرید. برای مثال اگر در شهر اصفهان ایده رستوران های غذای چینی مورد توجه زیادی واقع شده، شما نیز می توانید به عنوان اولین نفر در شهر خودتان، رستورانی به این شکل افتتاح کنید.

بررسی نیازهای جامعه و تمایلات مردم در مسائل مختلف به شما کمک می کند که در نهایت در مسیری قرار بگیرید که احتمال موفقیت در آن بیشتر از دیگر زمینه ها بوده و جامعه هدف برای پذیرفتن کسب وکار شما آماده باشند

خوب بودن ایده

افرادی را پیدا کنید که از ایده شما متنفرند

همیشه نباید برای بررسی خوب بودن ایده به جنبه های مثبت آن توجه کرد. گاهی رشد و پیشرفت در پس انتقاداتی است که بر نظرات شما وارد می شود. این انتقادات به شما کمک می کند که اشکال کار خود را پیدا کرده و قبل از عملی ساختن ان برای رفع مشکلات چاره ای پیدا کنید.

این ممکن است بسیار خوشایند به نظر برسد که افراد از ایده شما تعریف کرده و از مزایا و خوبی هایش بگویند. این به شما انگیزه ای برای عملی کردن و ادامه مسیر می دهد، اما شما نیاز دارید که عیب های خودتان را نیز بشناسید. در واقع رشد شما در گرو رفع عیب هایتان است.

نه تنها در زمینه های تجاری، بلکه در تمام زمینه ها انتقادات می تواند موجب پیشرفت و رشد فردی شود. زیرا هیچ انسان و ایده ای بدون عیب نیست. افرادی باید باشند که این مسائل را به سادگی برایتان بیان کرده و دید کامل تری از شما و ایده تان به شما بدهند. با بررسی صحت انتقادات وارده در نهایت می توانید آن را رفع و در مسیر پیشرفت قرار بگیرید.

سعی کند تعادل را در تعاریفی که از ایده تان می شود، رعایت کرده و با آغوش باز پذیرای انتقادات باشید. ایده خود را برای افراد با سلایق و و علایق متفاوت بیان کرده و با دقت به نظرات و تحلیل های آن ها گوش دهید. اطلاعات جدیدی که از آن ها به دست آوردید را یادداشت کرده و در فرصت مناسب تحلیل کنید.

از بیان ایده خودتان نترسید

قرار است که ایده شما در نهایت با افراد مختلفی در ارتباط باشد. یعنی جامعه دارای طیف وسیعی از سلایق و علایق است که ممکن است در یک نیاز مشترک باشند. برای آن که بتوانید روش درستی در رفع نیازهای مشترکشان انتخاب کنید، نیاز است که نظراتشان را به درستی بشنوید.

شاید فکر کنید که با بیان ایده تان مورد تمسخر یا تهاجم دیگران قرار بگیرید. این خوب است. چرا که در طول تمسخر و انتقادات شما اطلاعات جامعی از مشکلات ایده تان پیدا کرده و می توانید به سادگی مشکل کار خود را کشف کنید.

ایده خود را در محیط های متفاوت بیان کنید و نظراتشان را بشنوید. با این کار قبل از شروع کار می توانید مشکل کار خود را پیدا کرده و برای حل آن اقدام کنید. همچنین از دزدیدن ایده تان نترسید.

این ایده به سادگی به ذهنتان نرسیده به که سادگی نیز دزدیده شود. اگر فردی بخواهد ایده شما را بدزدد و روی آن کار کند، باید به اندازه شما روی آن وقت گذاشته و در اصل یک قدم از شما عقب تر است.

اگر هرگز آن را بیان نکرده و در درون خودتان نگه دارید، ایده شما رشد نخواهد کرد. پس اگر واقعا برای عملی کردن ایده خودتان جدی هستید و می خواهید آن را به نتیجه برسانید، برای بررسی خوب بودن ایده آن را بدون هیچ ترسی بیان کنید.

در مورد آینده کسب و کار خود فرضیه بسازید

اگر شما قوه تخیل قوی ای داشته و تنوانستید چنین ایده کاملی بسازید، پس می توانید آینده آن را نیز به سادگی تصور کنید. برای بررسی دقیق و جامع خوب بودن ایده بایستی بتوانید در ذهنتان آینده آن را تصور کنید و ببینید در راه عملی کردن آن چه راهی را باید طی کنید.

موفقیت خود را در کنار مشکلاتی که ممکن است در مسیر با آن روبرو شوید، تصور کنید. چرا که همه این مسائل در کنار یکدیگر اتفاق افتاده و با مدیریت درست آن است که می توانید به سود کلان یا اهداف دیگر خود برسید.

در فرضیه های خود بایستی به چند مسئله به درستی توجه کنید. اولین مسئله مشکلی است که قرار است با ایده خود حل کنید. یعنی تصور کنید که آیا واقعا راه حل شما می تواند این مشکلات را حل کند؟ یا چه موضوعاتی ممکن است موجب شکست شما در این راه شود؟

مسئله بعدی که از اهمیت بالایی برخوردار است، زمان عملی کردن ایده است. فرضیه های خود را در این موضوع نیز طراحی کنید. یعنی ببینید که آیا روش شما قبلا در جامعه پیاده شده و دیگر کسی آن را قبول نمی کند؟ یا اینکه آیا جامعه برای پذیرش نوآوری شما آمادگی لازم را دارد؟

فرضیه های شما باید بیشتر در مسیر بررسی جامعه هدفتان باشد. چرا که این مردم هستن که در نهایت با انتخاب کالا یا خدمات شما قرار است به پیشرفت شما کمک کنند.

خوب بودن ایده

بر احساسات خود غلبه کنید

مسیر کارآفرینی مسیر سخت و پر از ابهام است.  خوب بودن ایده تنها موضوع موثر در موفق شدن شما نیست. بلکه این شما هستید که به ایده هویت بخشیده و آن را عملی می کنید. ایده خود را به درستی بشناسید و سعی کنید احساسات خود را از کسب و کار خود جدا کنید.

اگر احساساتتان را از اطلاعاتی که از ایده و اعتبارسنجی آن به  دست آوردید جدا نکنید، در نهایت نمی توانید تصمیم درستی برای عملی کردن آن بگیرید. در نتیجه مشکلات فراوانی منتظر شما خواهد بود. علاقه شما به ایده تان را درک می کنیم، اما بایستی این کار تقریبا سخت را برای جذب موفقیت انجام دهید.

بر احساسات خود غلبه کنید. تمام اطلاعاتی که از افراد و مطالعاتتان یافتید را با دیدی منطقی بررسی کنید و نگذارید احساسات قدرت تصمیم گیری درست را از شما بگیرد. منطقی باشید و با دیدی باز مسائل را تحلیل کنید.

می توانید برای آن که تحلیل بهتری بر اطلاعات خود داشته باشید، از یک فرد بی طرف در این راه کمک گرفته و از او در تصمیم گیری های خود مشاوره بگیرید. بهتر است فردی که از او مشاوره می گیرید، در این مسیر تجربه یا عمل کافی داشته باشد.

زندگی افراد موفق را مطالعه کنید

افراد زیادی هستند که پیش از شما ایده های زیادی را آزموده و به موفقیت رسیده اند. این افراد می توانند الگوی خوبی برای شما بوده و به شما اطلاعات خوبی بدهند. همچنین مطالعه زندگی آن ها  و مسیری که برای پیشرفت طی کرده اند، دید بهتری در مورد مشکلات این مسیر به شما می دهد.

مطالعه زندگی افراد متخصص و موفق، مزایای فراوانی برای شما داشته و پر از اطلاعات مفید در مسیر موفقیت شما است. شما می توانید با تمام موانعی که ممکن است در سر راه شما قرار بگیرد، آشنا شده و برای آن برنامه ریزی کرده و آماده شوید.

همچنین زمانی که متوجه شوید افرادی بوده اند که قبل از شما توانستند موفق شوند و آرزوهایشان را به واقعیت تبدیل کنند، برای تلاش کردن امید و انگیزه می گیرید. این موضوع می تواند تغییر چشمگیری در انگیزه شما ایجاد کند.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، افراد موفق سعی می کنند که تجربیات خود را برای آیندگان به جا بگذارند. این تجربیات ممکن است در قالب کتاب زندگی نامه یا مسیر پیشرفتشان باشد. همچنین می توانید از مصاحبه هایی که با روزنامه ها یا شبکات تلویزونی انجام داده اند، کمک بگیرید.

خوب بودن ایده

جمع بندی

خوب بودن ایده را می توانید هم به صورت فردی و هم با مشاوره گرفتن از افراد باتجربه در این زمینه انجام دهید. البته سعی کنید تا جایی که ممکن است این کار را به تنهایی انجام نداده و از دیگران در این مسیر کمک بگیرید. چرا که ممکن است نظرات شما تعصبی و بر اساس احساساتتان باشد.

ورود به دنیای عظیم و پیچیده کسب و کار نمی‎تواند در یک شب و با مسیر از پیش تعیین شده انجام پذیر باشد. شما در این مسیر ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید که کسی تاکنون آن را تجربه نکرده و حتی تصور آن برای دیگران سخت باشد.

رشد فردی و کسب ومهارت های مدیریتی و نرم را پیش از آغاز عملی کردن ایده خود در اولویت قرار داده و قبل از آن که با مشکلات روبرو شوید، مهارت رویارویی را در خودتان تقویت کنید. حتی اگر مشکلی پیش نیاید، می توانید از قبل آن را پیش بینی کرده و برای آن ها برنامه درستی تدوین کنید.

تمام این مهارت ها در کنار اعتبارسنجی صحیح و به دور از هر گونه احساسات می تواند در کنار یکدیگر موفقیت شما را تضمین کند. پس سعی کنید در کنار سنجیدن ایده ای که در ذهن خود می پرورانید، مهارت های لازم را کسب کرده و برای هر اتفاق غیرمنتظره ای آماده باشید.

منبع: ://www.businessinsider.com/10-ways-to-find-out-if-your-idea-is-actually-brilliant-2011-3

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx