چطور با انگیزه برای رسیدن به هدف مان تلاش کنیم

1 نظر
7 دقیقه مطالعه

چطور با انگیزه برای رسیدن به هدف مان تلاش کنیم

ایجاد انگیزه برای رسیدن به هدف (قانون جذب)

رسیدن به اهداف بلند مدت نیاز به انگیزه فراوان دارد, ما به شما می گوییم چطور برای رسیدن به هدف تان با انگیزه یاشید و با انگیزه بمانید.

برای برنده شدن، باید به سختی تلاش کنیم، فداکاری کنیم و از همه مهمتر صبر داشته باشیم‎. رفتارهای ما بر اساس چیزی است که روانشناسان آن را “اصل لذت” نام گذاری کردند. اصل لذت، نیروی است که انسان را وامی دارد به دنبال کسب رضایت فوری برای نیازها، خواسته ها و کشش های خود باشد. پیگیری کردن هدف های بلند مدت، کار سختی می باشد زیرا پاداش و رضایت فوری دربر ندارد.

آیا تا به حال برای مان پیش آمده که برای رسیدن به هدفی خاص، تلاش زیادی کرده باشیم؟ مثلاً کم کردن وزن اضافی مان، تمام کردن یک برنامه ی آموزشی و یا کسب یک مهارت ارزشمند؟ اگر چنین باشد پس حتماً چالش های دنبال کردن یک هدف بلند مدت را خوب می شناسیم.

ما انسان ها به طور ذاتی در جستجوی چیزهایی می باشیم که لذت و رضایت فوری به ما می دهند.

به دنبال اهداف بلند مدت رفتن ما را در وضعیت قرار میدهد که باید انتظار بکشیم و وقتی کامروایی و خوشنودی به تأخیر می افتد – چیزی که دقیقاً خلاف طبیعت انسان است، انگیزه ضعیف شده و از میزان تلاش ها کم می شود.

برای غلبه کردن بر افت اجتناب ناپذیر انگیزه که جزء ناگزیر بیشتر دست آوردهای بزرگ است، باید به مسیری که آغاز کرده ایم پایبند و وفادار بمانیم. علل زیادی وجود دارد که باعث می شود ما پیگیر هدف های خودمان نباشیم اما عامل اصلی دست از تلاش کشیدن ما، کمبود انگیزه می باشد. با انگیزه ماندن، کلید ادامه ی مسیر برای رسیدن به هدف می باشد، مخصوصاً وقتی که پیشرفتی نمی بینیم یا درجا می زنیم.

چطور با انگیزه برای رسیدن به هدف مان تلاش کنیم

پیگیری هدف بلند مدت، تلاشی غیر شهودی است که دقیقاً خلاف ذات بشر می باشد.

به جای جنگیدن با این پروسه، بهتر است خودمان را با آن وفق دهیم تا به تدریج در جریان خواسته ها و گرایش های ذاتی مان قرار بگیریم. اما چگونه؟

خیلی هم سخت نیست. در ادامه سه راه ساده به شما توصیه می کنیم که کمک تان خواهد کرد تا در جریان پیگیری اهداف بلند مدت خود، با انگیزه و امیدوار باقی بمانید.

1- همیشه پیروزی های کوچک مان را جشن بگیریم، مهم نیست چقدر کوچک و جزئی باشند

شادی کردن بابت موفقیت های کوچک به ما کمک خواهد کرد تا سیستم پاداش خواهی فوری مان را راضی نگه داریم. مغز ما به این پیروزی ها نیاز دارد و این پیروزی ها باید تکرار شوند. در کتاب “اصل پیشرفت”، نوشته ی ترزا آمابیل و استیو کرامر، آمده است از پیروزی های کوچک برای لذت و به هیجان آوردن خودمان استفاده کنیم. این دو نویسنده، مطالعه ای روی 238 کارمند از 7 شرکت مختلف انجام دادند و تأثیر موفقیت های کوچک و جزئی را بر موفقیت های بزرگ تر و طولانی مدت تر مورد ارزیابی قرار دادند.

این محققان به اکتشافات مهمی رسیدند. آنها دریافتند شناخت و پیگیری دست آوردهای کوچک روزمره، باعث تقویت روحیه و انگیزه ی این کارمندان شده بود، احساسات مثبت شان را بیشتر نموده و نگرش و رویکردی مساعدتری نسبت به سازمان، همکاران و کارشان پیدا کرده بودند. روانشناسان دریافتند، هر نوع دست آوردی – کوچکی اش مهم نیست – می تواند مدار پاداش مغز ما را فعال نماید. وقتی این مدار فعال شود، هورمون های مهمی ترشح می شوند که به ما احساس غرور و رضایت میدهد.

“برای غلبه بر افت انگیزه باید به مسیری که شروع کرده ایم پایبند و وفادار بمانیدم”

چطور با انگیزه برای رسیدن به هدف مان تلاش کنیم

2- پیش برویم و هر نقطه ی عطفی را خوب بررسی کنیم

روند پیشرفت مان را بررسی نماییم، چند علت برای این کار وجود دارد، اول اینکه به ما این امکان را میدهد تا به مرور زمان پیشرفت مان را مشاهده کنیم و متوجه آن شویم. دوم اینکه به ما اجازه میدهد با دقت بررسی نماییم چه چیزی مفید است و چه چیزی بی فایده. در مسیرمان با عادات بد، اشتباهات و کمبود انگیزه هایی مواجه خواهیم شد. اگر عادت کنیم که مکرراً بازخوردها را بررسی کنیم، احتمال رسیدن به موفقیت بیشتر شده و بهتر خواهیم توانست از انحراف از مسیر اصلی پیشگیری کرده و هر وقت لازم بود سازگاری های لازم را انجام دهیم.

3- دست از سرزنش خودمان برداریم، اشتباه و شکست، اجتناب ناپذیر است

همه ی ما دچار اشتباه خواهیم شد و وقتی سعی کنیم به چیز بزرگی برسیم، گاهی زمین می خوریم، این اتفاق بخشی از فرایند رفتن به دنبال آرزوهای بزرگ می باشد. به جای تمرکز روی شکست، از آن درس بگیریم (قانون جذب) و آن را تبدیل به امتیازی جهت موفقیت مان کنیم، بله کلیشه ای است اما واقعیتی است که ارزش بارها تکرار کردن را خواهد داشت. یاد بگیریم که خودمان را ببخشیم، بلند شویم و به جلو حرکت کنیم. اینکه یک روز وسوسه شدید سه عدد دونات بخوریم، دیر از خواب بیدار شدیم و یک جلسه از باشگاه را از دست دادیم یا در امتحان مردود شدیم، حادثه ای است که تعیین کننده ی موفقیت ما نمی باشد، انرژی دوباره کسب کنیم و حرکت نماییم.

صبر داشتن و حفظ شکیبایی و مقاومت حین یک پروسه ی بلند و طاقت فرسا، کار سختی می باشد. جشن گرفتن و ارزش قائل شدن برای تمام چیزهایی که در آنها موفق بوده ایم، رمز موفقیت و حفظ انگیزه می باشد.

1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx