غلبه بر عزت نفس پایین با ذهن آگاهی چگونه امکان پذیر می شود؟

Add a Comment
16 Min Read

اکثر افراد در زندگی خود دچار عزت نفس پایین هستند و به همین دلیل نمی توانند بسیاری از کارهای خود را انجام دهند. در مواقعی پیش می آید که عدم اعتماد به نفس افراد را از دنبال کردن آرزو هایشان باز می دارد و سرنوشت ان ها را به کلی تغییر می دهد.

شاید فکر کنید که اعتماد به نفس پایین هیچ راه درمانی ندارد و به راحتی نمی توانید آن را درمان کنید. باید به شما بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. زیرا غلبه بر عزت نفس پایین با ذهن آگاهی به راحتی درمان می شود و بستگی به خود شما خواهد داشت.

اگر دوست دارید که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید، نگران نباشید. زیرا در این مقاله قصد داریم که اطلاعات مهمی را درباره اعتماد به نفس و راه های افزایش آن در اختیارتان قرار دهیم.

عزت نفس پایین چه تاثیراتی روی شخصیت شما می گذارد؟

همانطور که می دانید اعتماد به نفس پایین می تواند تاثیرات منفی زیادی روی شخصیت شما بگذارد و آن را به کلی تغییر دهد. در ادامه با تعدادی از این تاثیرات منفی که به وفور در افراد یافت می شود و راهی جز غلبه بر عزت نفس پایین با ذهن آگاهی ندارد آشنا خواهید شد.

استرس همیشگی

افرادی که با مشکل عدم اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کنند معمولا همیشه استرس زیدی در انجام کارهای خود دارند و به این دلیل نمی توانند کارها را به درستی انجام دهند. استرس عامل همیشگی و همراه عدم اعتماد به نفس خواهد بود.

هنگامی که شما استرس داشته باشید قطعا تمرکز خود را برای انجام ساده ترین کارهای روزمره خود از دست می دهید و همیشه مشکلی را به وجود می آورید. از این رو باید راه هایی برای کاهش استرس خود پیدا کنید که بتوانید به کارهای خود برسید.

وسواس زیاد

اینکه در کارهای خود دقت عمل داشته باشید و کمی آن را با وسواس انجام دهید، چیز بدی نیست، اما اگر این وسواس بیش از حد شود، مشکلات زیادی را به همراه دارد. معمولا افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند در همه کارهای خود حتی کارهای شخصی نیز دچار وسواس می شوند و دوست دارند که همیشه بهترین باشند و دیگران ن ها را تشویق کنند.

به بیانی دیگر این وسواس در کارها تنها به دلیل عدم اعتماد به نفس ایجاد می شود و چاره ای جز تایید و تشویق از طرف دیگران مندارد. در برخی از مواقع این وسواس فکری و عملی به حدی زیاد است که باعث بیماری های وخیم روحی و روانی در افراد می شود.

غلبه بر عزت نفس پاییم با ذهن آگاهی (

ناراضی از ظاهر خود

عزت نفس پایین در افراد باعث می شود که همیشه از ظاهر خود ناراضی باشند. در سراسر دنیا افرادی هستند که از این مشکل رنج می برند و هیچوقت از ظاهر خود احساس رضایت نمی کنند. از این رو به طور مداوم در حال تغییر اندام یا ظاهر خود با عمل های جراحی یا راه های دیگر هستند که بتوانند به ظاهر دلخواه خود برسند.

با این حال هیچگاه به چیزی که ایده آلشان است نزدیک نمی شوند. زیرا اصلا ایده آلی وجود ندارد و این وسواس به دلیل عدم اعتماد به نفس در افراد خواهد بود.

تاثیر در روحیه و خلق و خو

این اعتماد به نفس پایین بر روی روحیات افراد و رفتارشان نیز تاثیرات منفی زیادی می گذارد. به طوری که همیشه ناراحت و افسرده خواهند بود و زود عصبانی می شوند. شما با مشاهده این حالات باید سریعا راهی برای مشکل خود بیابید. در غیر اینصورت ممکن است در درازمدت بیماری های روحی خطرناکی به سراغ شما بیایند.

طبق بررسی های انجام شده اکثر افرادی که خودکشی می کنند دچار افسردگی وعدم اعتماد به نفس هستند. این نمونه ای از آثار مخرب عدم اعتماد به نفس در درازمدت خواهد بود. بنابراین سعی کنید به سراغ غلبه بر اعتماد به نفس پایین با ذهن آگاهی بروید و این مشکل را به سرعت درمان کنید.

غلبه بر عزت نفس پاییم با ذهن آگاهی (

عدم توانایی در مخالفت

افرادی که نمی توانند در مقابل دیگران مخالفت کنند یا به درخواست افراد نه بگویند به نوعی ازعدم اعتماد به نفس رنج می برند. در بسیاری از مواقع عدم توانایی در نه گفتن آسیب های زیادی به خود فرد و اطرافیانش می زند و باعث نابودی زندگی آن ها می شود.

این افراد فکر می کنند که در صورت مخالفت با درخواست افراد آن ها ناراحت می شوند و درگیر محبوبیتی نزد آن ها ندارند. از این رو سعی می کنند که همیشه دیگران را از خود راضی نگه دارند و خوشحالی آن ها را وظیفه خود می دانند.

همین مسئله باعث می شود که توقع افراد از شما بالا برود و شاید درخواست های ناشایست یا دور از عقل به پیشنهاد شود که شما نیز به دلیل عدم اعتماد به نفس آن ها را قبول می کنید.

غلبه بر عزت نفس پاییم با ذهن آگاهی

چگونه می توان اعتماد به نفس خود را افزایش داد؟

غلبه بر عزت نفس پایین با ذهن آگاهی شخصی صورت می گیرد و هیچ کس جز خود شما نمی تواند کمکتان کند. البته کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه نیز باعث می شود که راحت تر بتوانید مشکل خود را برطرف کنید و راهی برای درمان آن داشته باشید. در این بخش با تعدادی از این راهکارها آشنا خواهید شد.

فکر مثبت و صحبت با خود

هنگامی که به یک متخصص در زمینه بیماری های روحی وعدم اعتماد به نفس مراجعه می کنید از شما می خواهد که فکر های منفی را کنار بگذارید و با خود به صورت روزانه صحب کنید. این مسئله به تدریج باعث می شود که غلبه کاملی بر روحیات ود داشته باشید و دیگر هیچ عاملی نتواند اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.

شاید اوایل تاثیر چندانی روی تفکرات خود نداشته باشید، اما به مرور زمان به طور کامل می توانید تاثیرات افکار مثبت را مشاهده کنید. در مواقعی که فکر های منفی به سراغتان می آید و مانع از انجام کاری می شود تنها کافی است که با خود بگویید شما در انجام آن کار بهترین هستید یا می توانید از پس آن بر بیایید.

سپس به طور معجزه آسایی خواهید دید که کارتان به بهترین شکل ممکن انجام می شود بدون اینکه مشکلی پیش بیاید. این یک تمرین کوچک روزانه برای شما خواهد بود که تاثیر فوق العاده ای روی روحیات شما خواهد داشت. بنابراین از انجام آن غفلت نکنید و فکر های منفی را با این تمرین روزانه کنار بگذایرید تا ذهنتان آرام شود.

به خود عشق بورزید

اگر تاکنون از ظاهر خود ناراضی بودید و همیشه دوست داشتید که به دنبال تایید دیگران باشید، باید آن را فراموش کنید. از این پس شما هر شکل و ظاهری که دارید باید به خود عشق بورزید و خود را تحسین کنید.

فرقی نمی کند که پوست شما صاف است یا لک دار، تیره است یا روشن، چشمانتان مشکی است یا رنگی، چاق هستید یا لاغر. هرطوری که باشد باید خود را دوست بدارید و از افکار منفی دوری کنید. به نوعی نباید به دنبال تایید دیگران باشید. زیرا فقط و فقط نظر خود شما مهم است.

بدانید که هیچ فردی کامل نیست و قطعا در وجود همه افراد نقص هایی وجود دارد که شما از آن آگاه نیستید. به همین دلیل است که می گوییم باید خود را دوست بدارید و مدام از نواقصتان ایراد نگیرید.

غلبه بر عزت نفس پاییم با ذهن آگاهی

ورزش کنید استرس نداشته باشید

همانطور که می دانید ورزش می تواند استرس شما را کاهش دهد و افکار منفی را از شما دور کند. از این رو سعی کنید که ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. حتی اگر وقت کافی برای ورزش های سنگین ندارید، با چند حرکت هوازی در محل کارتان نیز می توانید استرس خود را کاهش دهید.

طریقه درست نفس کشیدن یا همان دم و بازدم های عمیق می تواند کمک زیادی به کنترل استرس و نگرانی های ناشی از افکار منفی کند. درمواقعی که احساس می کنید نگرانی و استرس بر شما غالب شده است و توانایی درست فکر کردن را از شما سلب کرده است، با چند حرکت هوازی به راحتی آن را کنترل خواهید کرد.

همچنین افکار جدید و مثبتی به ذهنتان می رسد که باعث می شود کارهایتان راحت تر انجام شود و مشکلی به وجود نیاید.

راه های جدید را امتحان کنید

یکی دیگر از راه های غلبه بر عزت نفس پایین با ذهن آگاهی امتحان کردن چیز های جدید خواهد بود. برای مثال شما می توانید در کلاس های آموزشی و هنری جدید که همیشه دوست داشتید، اما به دلیل اعتماد به نفس کم از آن صرفه نظر کرده اید، شرکت کنید.

این اتفاق باعث می شود که اعتماد به نفس شما بیشتر شود و روی خود حساب بیشتری باز کنید و از آنجا که تاکنون این کار را انجام نداده اید و تجربه ناخوشایندی از انجام آن ندارید، مغز نمی تواند افکار منفی را به شما غالب کند. اصلا بهتر است قبل از فکر کردن درباره تجربه های جدید خود را در عمل انجام شده قرار دهید که مغز نتواند فرصت ایجاد فکر های منفی داشته باشد.

کتاب بخوانید

یکی از بهترین راه هایی که می تواند استرس شما را کاهش دهد و برای مدتی هرچند کوتاه ذهنتان را آرام کند، کتاب است. با کتاب خواندن برای مدتی هم شده ذهن شما آرام می شود و استراحت می کند. این عادتن کتابخوانی بهتر است که روزانه اتفاق بیفتد. بهترین زمان برای خواندن کتاب نیز مدتی قبل از خواب است که بتواند ذهنتان را از هر گونه فکر و خیال راحت کند.

زیرا افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند معمولا هنگام خواب فکر های منفی به سراغشان می اید و مانع داشتن خوابی آرام می شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که قبل از خواب حتی برای ۵ دقیقه هم که شده با کتاب به ذهنتان استراحت دهید و از خوابی آرام لذت ببرید.

در حال زندگی کنید

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود شما اعتماد به نفس پایینی داشته باشید زندگی در گذشته یا فکر و خیال درباره آینده است. این مسئله اصلا بد نیست که شما برنامه ریزی برای آینده خود داشته باشید یا از اشتباهات گذشته درس بگیرید، اما حساسیت زیاد درباره گذشته و آینده می تواند مشکلاتی را برایتان به وجود آورد.

این مسئله باعث می شود که شما دیگر در حال زندگی نکنید و لذتی از آن نبرید. از طرفی نیز به دلیل اشتباهات گذشته دوباره افکار منفی به سراغتان بیاید و زندگی را به کامتان تلخ کند. تنها کاری که باید انجام دهید درس گرفتن و برنامه ریزی خواهد بود.

نقاط قوت خود را بیابید

معمولا اشتباه افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، این است که مدام نقاط ضعف خود را بررسی می کنند. این مسئله باعث می شود که هجوم افکار منفی در ذهنتان بیشتر شود و چاره ای جز استرس نداشته باشید. درحالیکه این افراد باید به دنبال نقاط قوت خود بگردند.

یعنی باید بدانید که در کدام مسئله بهتر هستید و چه کاری را بهتر از همه افراد انجام می دهید. برخی از افراد در کارهای مدیریتی، برخی در آشپزی و شیرینی پزی و برخی دیگر در کارهای هنری از بقیه افراد بهتر هستند و در آن می درخشند.

از این رو بجای پیدا کردن نقطه ضعف های جدید، نقاط قوت خود را پیدا کنید و راه هایی برای تقویت آن داشته باشید. اینگونه اعتماد به نفس شما بالا می رود و قطعا در زمینه ای که دوست دارید موفقیت های زیادی را به دست خواهید آورد.

به بیانی دیگر درکاری که خوب منیستید و استعداد ندارید اصرار نداشته باشید و به جای آن در کاری که استعداد دارید وقت و تلاش خود را بگذارید تا نتیجه دهد.

غلبه بر عزت نفس پاییم با ذهن آگاهی

به نظر دیگران توجه نکنید

انتظار نداشته باشید که همه افراد شما را تحسین کنند یا اینکه بتوانید همه افراد را از خود راضی نگه دارید. باید بدانید که برای افزایش اعتماد به نفس خود درمواقعی لازم است که به دیگران نه بگویید. در این زمان به ناراحتی آن ها اهمیت ندهی. زیرا تنها شخصی که مهم است خودتان هستید هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

همانطور که در جریان هستید همه افراد در زندگی خود اشتباهاتی مرتکب شده اند یا مشکلاتی دارند که دیگران از آن باخبر نیستند. از این رو سعی نکنید که زندگی خود را با دیگران مقایسه کنید و مدام خود را دست کم بگیرید.

زیرا شما نمی دانید که در زندگی آن ها چه مشکلاتی وجود دارد یا چه نواقصی خواهند داشت. از این رو بهتر است که تنها به خود ایمان داشته باشید و به ظواهر زندگی افراد اهمیت ندهید.

سخن آخر

با توجه به اینکه غلبه بر عزت نفس پایین با ذهن آگاهی تنها از طریق تمرین های شخصی صورت می گیرد و هیچکس دیگر نمی تواند به شما کمک کند، سعی کنید که مهارت هایتان را بالا ببرید. افزایش این مهارت ها می تواند زندگی شما را از این رو به ان رو کند و موفقیت های زیادی را سر راهتان بگذارد.

منبع: https://declutterthemind.com/blog/how-to-overcome-low-self-esteem/

۲.۷/۵ - (۷۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx