با اراده قوی ممکن میشود

1 نظر
8 دقیقه مطالعه

با اراده قوی ممکن میشود

با اراده و پشتکار قوی و “قانون جذب” همه چی امکان پذیر خواهد بود

اراده قوی یعنی تسلط بر خود و مقاومت در برابر مشکلات، سختی ها، ناامیدی و شکست ها. اراده قوی موجب تمرکز نیروها میشود و از توجه به حاشیه جلوگیری میکند. اراده قوی موجب تعیین جهت، تلاش های جهت دار برای انجام کار، افزایش انرژی، اجرا و به پایان رساندن کارها و در نهایت دستیابی به هدف ممکن میشود.

انسان با اراده قوی چند فاکتور مهم دارد …

ابتدا در مورد انجام کار مورد نظرش به خوبى فکر میکند بعد تصمیم به انجام آن مى‏ گیرد.
داراى هدفى بزرگ است و تا موقعى که به آن نرسیده است، خسته نمیشود و آن را رها نمیکند.
مشکلات و موانع به عزم و اراده او لطمه وارد نمی کنند و از پیشرفتش جلوگیرى نمى ‏کنند.
او مى خواهد و مى تواند به خواسته خود برسد.

اما در مقابل انسان بى اراده اگر چه مى خواهد ولی نمى تواند خواسته هاى خود را اجرا نمايد. او با کوچکترین مشکلى از انجام کار، دلسرد و مایوس شده و تلاش جهت تحقق آن را متوقف میکند. در مسير زندگى بسيارى از افراد هستند كه مى خواهند كارهاى فراوانى را به سرانجام برسانند، ولى موفق نمیشوند، اينها به خاطر نبود یک اراده قوی است. رمز موفقيت انسان هاى بزرگ، در تمام عرصه هاى زندگى به خاطر داشتن اراده قوی است.

“غیر ممکن وجود ندارد” این عبارت از گفته های ناپلئون است. اگر غیر ممکن وجود نداشته باشد پس هر کاری امکان پذیر است با اراده قوی غیر ممکن ها ممکن خواهد شد. با این وجود چرا برخی از افراد در کارهایشان ناموفق هستند.

با اراده قوی ممکن میشود

عدم موفقیت آنها دو دلیل عمده دارد:

۱- در پاسخ به مسئولیت ها و فرصت های پیش آمده از خود ثابت قدمی، استواری، مقاومت و شکیبایی نشان نداده و در اجرای کارها سهل انگاری کرده اند.

۲- راه و روش انتخابی آنها نادرست بوده است. یعنی به جای سنجیدن همه جانبه و دقیق کار و ایجاد امکانات لازم برای انجام آن بلافاصله وارد عمل شده اند.

با اراده قوی ممکن میشود

برای رسیدن به موفقیت باید خیلی تلاش کرد تا به اهداف خود رسید که این نیز مستلزم داشتن یک ایده بزرگ و یک اراده قوی برای اجراست. اگر از هر فرد موفقی راه رسیدن به موفقیت را بپرسیم، بدون شک اولین توصیه آنها به ما این خواهد بود : ” اراده قوی داشته باشیم. “

انسان با اراده و محکم بیشتر از آنکه حرف بزند و ادعا کند عمل خواهد کرد. او تمام انرژی خود را در جهت رسیدن به هدف متمرکز میکند، شکست خوردن و بلند شدن ما را قوی تر میکند قوی تر از نظر روحی، تجربه، دانش و مهارت هایی که بدست آورده ایم. انسان محکم و قوی شکایت نمیکند به دنبال مقصر نمی گردد کسی را مقصر نمی داند بلکه خود را مسئول می داند نه کس دیگری و به همین دلیل است که به دنبال راه حلی میگردد تا مشکل را حل کند به جای اینکه به خود مشکل فکر کند به راه حل آن فکر میکند.

با اراده قوی ممکن میشود

داشتن اراده قوی و تصمیم گیری برای شروع کار به خودی خود گامی مثبت است اما اگر بدون مطالعه قبلی و مشورت اقدام کنیم به نتیجه دلخواه نمی رسیم کار بی مطالعه شاید در آغاز به خوبی پیش برود اما زمانی فرا خواهد رسید که با بن بست مواجه می شویم و از آنجا که پیشاپیش چاره ای نیندیشیده ایم، دلسرد و نومید می شویم و اصل هدف را محکوم می کنیم و در نهایت آن را به فراموشی می سپاریم.

نکته مثبت گفته ناپلئون جنبه تلقینی در آن نهفته است او به ما توصیه میکند اراده قوی داشته باشیم، در کارها هراس به دل راه ندهیم که خود امری مطلوب است، اما در عین حال ما را از کار بی مطالعه و نسنجیده دور میکند.

اگر خاطرات ناپلئون را بخوانیم متوجه می شویم که او قبل از اجرای هدف هایش ساعت ها و شاید روزها فکر میکرد و پس از سنجش افکار و پیدا کردن راه حل های ممکن دست به عمل میزد. ناپلئون اراده قوی در انجام کارهای سخت داشت برای او ” نمی توانم، نمی دانم و نمی شود ” ناخوشایند بود. او همیشه در جواب کسانی که این کلمات را بر زبان جاری می ساختند می گفت: ” بخواه، اراده کن، یاد بگیر و امتحان کن.”

این گفته او شنیدنی است: “من به هر کاری دست زدم در آن موفق شدم زیرا به دست آوردن موفقیت را ارده کرده بودم. من هرگز در کاری درنگ نکرده ام و این عمل باعث شد که همیشه پیروز شوم.” یعنی با اراده قوی می توانیم به هر هدفی که می خواهیم دست یابیم و موفقیت را از آن خود سازیم.

با اراده قوی ممکن میشود

دکتر دایر در این باره می گوید :

” دست به دست کردن آدم را در جاده شاید سرگردان میکند و او را جز به خانه ی هرگز به جایی دیگر رهنمون نمی سازد.”

دکتر دایر روانشناس مشهوری است که کتاب هایش در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد.

او در سال ۲۰۱۱ از سوی مجله watkins magazine سومین انسان معنوی تأثیر گذار در دنیا معرفی شد.

نمونه های ارائه شده در کتاب های او برایم بسیار آموزنده و مفید بوده است. دایر در کتاب چگونه شخصیت سالم تر بیابیم می گوید: ” من در زندگی هر کاری که خواسته ام را انجام داده ام.” عجب ادعایی! مگر چنین چیزی امکان پذیر است؟ خوشبختانه با خواندن کتابش پی می بریم که گفته اش چندان هم اغراق آمیز نیست.

به نظر او آری گفتن به هر کاری پیشاپیش به معنای انجام نیمی از آن و مثبت اندشی به منزله مصمم شدن و یافتن نیرویی تازه برای حل مشکلات احتمالی است. در جای دیگر می گوید: ” من از راه اراده قوی حتی توانسته ام بیماری های جسمی خود مانند سرماخوردگی، خستگی و غیره را درمان کنم.”

با اراده قوی ممکن میشود

دکتر دایر انسانهایی با اراده قوی، سختکوش، مقاوم، مصمم و استوار اندیشه را می ستاید و در پایان اضافه میکند: “اگر برای حل مشکلات و سختی ها به خود ترس راه دهیم خواه، ناخواه روح یأس و ناامیدی موجب عدم اجرای آن کار میشود.”

شاید این گفته دایر برایمان آشنا باشد: “بیشتر مردم از قدرت مغز خویش آگاهی ندارند.” احاطه به نیروهای روانی و ذهنی مشوق ما در انجام کار بیشتر است اگر می خواهیم جزء بهترین ها باشیم همواره با جدیت تلاش کنیم کمتر کسی پیدا میشود که با سعی و کوشش و اراده قوی حداقل در چند قدمی موفقیت قرار نگرفته باشد.

غیر ممکن، یک افسانه است. همیشه به حقیقت فکر کنیم و افسانه را فراموش کنیم.

اراده زندگی برتر و نیرومندتر در مفهوم ناچیز نبرد برای زندگی نیست، بلكه در اراده جنگ، اراده قدرت و اراده مافوق قدرت است! “نیچه”

4.8/5 - (22 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx