10 دلیلی که چرا ترک عادات بد خیلی سخت و مشکل است

نظرات 2
14 دقیقه مطالعه

عادت های بد ما را در معرض رنج هایی قرار می دهد که کاملا قابل اجتناب هستند. متأسفانه، ترک عادات بد خیلی مشکل است زیرا 100 درصد به لحاظ ذهنی و احساساتی یا حسی وابسته به آنها هستیم.

هر چیزی که اثر مضر و مخربی برما داشته باشد یکی عادت بد است. نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر، سیگار کشیدن، به تأخیر انداختن ارتباط ضعیف داشتن همه مثالی از عادات بد هستند. این عادت ها تأثیرات منفی برروی سلامت جسمی، ذهنی و حسی ما می گذارند.

انسان ها خیلی سخت به محرک ها پاسخ می دهند و انتظار این است که هر عملی  تبعات یا نتیجه ای داشته باشد. این گونه است که عادات ایجاد می شوند: مغز انتظار دارد که تحت شرایط خاص از طریق یک روش خاص پاداش بدست آورد.

چگونگی پاسخ ابتدایی شما به محرک باعث می شود که مغزتان همیشه به شما یادآوری خواهد نمود که در پاسخ به محرک های مشابه باید چطور رفتار کنید.

اگر هر جمعه به همراه همکارانتان به بار نزدیک اداره تان یا محل کارتان روید، مغزتان یاد خواهد گرفت که به شما این پیام را بدهد که در آنجا حتی در روزهای غیرجمعه و در حالی که تنها هستید، توقف کنید و وارد بار شوید.

انتظار بر این خواهد بود که به عنوان پاداش کار روزانه مشروبات الکلی بنوشید، که این کار به طور بالقوه می تواند باعث مشکل نوشیدن زیاد مشروبات الکلی و اعتیاد به آن گردد.

انجام ندادن الگوهای رفتاری منفی و ترک عادت تکرار آنها نیاز به اراده ای قوی دارد، و دلایل بسیاری وجود دارد که چرا ترک کردن عادات بد خیلی سخت و مشکل است.

در زیر 10 دلیلی که چرا ترک عادات بد خیلی سخت و مشکل است را بررسی خواهیم کرد .

 

فقدان آگاهی یا پذیرش

1- فقدان آگاهی یا پذیرش

 

ترک عادت بد غیر ممکن است اگر فردی که این عادت را دارد آگاه نباشد که آن یک عادت بد است.

بسیاری از افراد نمی فهمند که مهارت های ارتباطی آنها ضعیف هستند یا تأخیر کردن آنها تأثیر منفی ای بر ارتباطاتشان می گذارد، یا حتی این که نوشیدن مشروبات الکلی آنها اکنون به بیش از سه بار در کلوب های شبانه رسیده است.

آگاهی پذیرش می آورد. زمانی که فرد بفهمد که عادی که دارد بد است یا فردی موفق شود که به این فرد داشتن عادت بد را بقبولاند، شانس کمی وجود دارد که شخص بتواند عادت بد را ترک کند.

 

2- انگیزه نداشتن

 

طلاق گرفتن، قادر به انجام و پشت سر گذاشتن فشار درسی و امتحانی نبودن و بدهی داشتن مثال هایی هستند که یک حس عمیق شکست و یأس را در افراد ایجاد می کنند. شخص در چنین شرایطی گرفتار سیکلی از تفکرات منفی می شود که دنیا برعلیه او است و هیچ کس و هیچ چیزی نمی تواند به آنها کمک کند، بنابراین آنها دست از تلاش کردند برمی دارند.

این نگرش بیخیال شدن عادت بد است که مدام به سراغ فرد می آید. بدهی داشتن باعث می شود که احساسی مانند شکست خوردن در حفظ خانه، خانواده و در کل زندگیتان داشته باشید. اگر می خواهید که از حس عصبانیت و خشمگینی رها شوید و انگیزه پیدا کنید، این مقاله را مطالعه کنید: چرا انگیزه درونی خیلی قدرتمند است ( و چطور می توان آن را پیدا کرد ).

 

3- دارای بیماری راونشناختی بودن

 

بیماری های روانشناختی مانند افسردگی و ADD ( اختلال کم توجهی ) می توانند شروع ترک عادات بد را سخت تر کنند.

یک فرد افسرده ممکن است براش سخت باشد که بتواند انرژی لازم برای پختن یک وعده غذایی سالم را داشته باشد، در نتیجه به سفارش و خوردن غذاهای آماده و بسته بندی رو می آورد. این کار می تواند منجر به یک عادت شود که تأثیرات مضری برروی سلامتی داشته و غلبه بر آن را سخت می کند.

فردی با اختلال کم توجهی ( ADD ) ممکن است شروع به تمیز کردن خانه اش کند اما خیلی زود حواسش پرت شده، وظیفه اش ( تمیز کردن خانه ) را رها می کند و در نهایت منجر به وضعیتی می شود که زندگی در یک خانه کثیف و نامرتب برای او قابل پذیرش و قابل قبول می شود.

ترس از دست دادن ( FOMO ) برای برخی از افراد واقعی است. وسواس زیاد از حد آنها به دنبال کردن اخبار و وقایع در رسانه های اجتماعی باعث این تصور در آنها می گردد که از دست دادن یک خبر سبب لطمه خوردن به موقعیت اجتماعی آنها می شود.

 

4- عادات بد باعث ایجاد حس خوب در ما می شوند.

 

یکی از دلایلی که سبب می شود ترک عادات بد خیلی سخت باشد این است که تعداد زیادی از آنها در ما حس خوبی را ایجاد می کنند.

همه ما در این موقعیت قرار گرفته ایم- خوردن یک آیس کریم تا این که تمام شود یا ادامه دادن به کشیدن مواد مخدر – این کارها را تا زمانی که حس خوب آنها از بین بروند، ادامه می دهیم. ما تسلیم اشتیاق به داشتن حس لذت بخش این کار می شویم حتی اگر آگاه باشیم که این چنین کارهایی برای ما خوب نیست. آن را به عنوان یک عادت تقویت می کنیم.

پرخوری یک عادت بد بسیار متداول است. خوردن یک بسته چیپس به تنهایی، یکی دو تا شکلات، تعداد زیادی نوشابه گازدار یا سودا…. هیچ کدام از این ها برای زنده ماندن ضروری نیستند. ما آنها را می خواهیم زیرا به ما حس راحتی و لذت بخشی را می دهند. آنها آشنا هستند، آنها طعم خوبی دارند، و متوجه نیستیم که بجای یک تکه پیتزا بیش از چهار تکه از آن را خوده ایم.

شما می توانید در این زمینه و کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخوانید: ما می دانیم که بد است ولی انجامش می دهیم، چرا.

 

5- مقایسه های رو به بالا ( Upward Comparisons )

 

مقایسه ها عادت بی است که بسیاری از ما از زمان بچگی آن را تجربه کرده ایم. پدر و مادرها احتمالا ما را با خواهرها و برادرهایمان مقایسه می کنند، معلم ها احتمالا ما را با هم کلاسی هایمان مقایسه می کنند و روئسا ما را با کارمندهای گذشته و حال حاضر مقایسه می کنند.

از همان ابتدا افرادی که عادت بد مقایسه خودشان را با دیگران دارند از معیارهای غلطی برای بررسی و مقایسه استفاده می کنند.

برای این افراد همیشه ترک این عادت بد خیلی مشکل است زیرا همیشه کسی هستند که بهتر از آنها کاری را انجام می دهد.: خانه بهتر، ماشین بهتر، شغل بهتر، درآمد بالاتر و غیره.

تحقیق و بررسی نشان می دهد که در عصر رسانه های اجتماعی، مقایسه های اجتماعی خیلی آسان تر و ساده تر شده اند و این می تواند در نهایت منجر به آسیب به اعتماد به نفس یا عزت نفس افراد گردد اگر این کار تبدیل به یک عادت بد شود.

 

6- جایگزینی نداشتن

 

این یک دلیل واقعی و معتبر است که چرا ترک عادات بد مشکل است. این عادات می توانند به طور کامل نیازهایی را برطرف سازنند که هیچ چیز دیگری نمی تواند به خوبی آنها این کار را انجام دهند.

کسی که محدودیت های جسمی و روانشناختی مانند معولیت یا اضطراب اجتماعی دارد، ممکن است به سختی بتوانند عادتی بهتر از مصرف محتوای آزاردهنده پیدا کنند.

متناوبا، افراد سالم نیز ممکن است نتوانند سیگار کشیدن را ترک کنند چون که جایگزینی که بتواند بخوبی سیگار عمل کند را نمی توان به راحتی پیدا کرد.

همچنین، فردی که در شرایط اضطراب و استرس عادت به خوردن ناخن های خود دارد ممکن است قادر نباشد که بتواند یک روش پذیرفته اجتماعی را برای غلبه بر استرس و اضطراب پیدا کند.

 

7- استرس

 

همانطوریکه در بالا ذکر شد، هرچیزی که سبب ایجاد استرس و اضطراب در ما شود می تواند منجر به انتخاب و اعتیاد به یک عادت مضر و ناسالم گردد.

وقتی که درباره ی چیزی استرس دارید، تشکیل عادت بدخیلی آسان است زیرا منابع ذهنی مورد نیاز برای مقابله با آنها موجود یا در دسترس نیست.

ما غالبا افرادی را مشاهده می کنیم که پس از ترک عادت بد دوباره رو به همان عادت بد خود می آورند زیرا راهی بهتر از آن برای غلبه براسترس خود می یابند.

 

8- حس شکست

 

افرادی که به دنبال ترک عادات بد هستند ممکن است یک حس شکست بسیار قوی داشته باشند چون که انجام این کار ( ترک عادت بد ) بسیار سخت و مشکل است.

ترک یک عادت بد معمولا به معنی تغییرات در سبک زندگی است که افراد شاید مایل به انجام آن ها نباشند یا ایجاد این تغیرات علی رغم میل آنها به آسانی امکان پذیر نیست.

پرخوری نیاز به خالی شدن خانه از غذاهای ناسالم، مقاومت در برابر وسوسه یا اصرار به سفارش آن ( غذای ناسالم ) و برنداشتن این نوع غذاها از فروشگاه ها دارد. انهایی که زیاد مشروبات الکلی مصرف می کنند باید از رفتن به بارها یا حتی افرادی که غالبا با آنها مشروب می نوشیدند، پرهیز کنند.

اگر چنین افرادی یک مرتبه یک لیوان شراب بنوشند، یا یک سیگار بکشند یا یک بسته چیپس بخوردند، به احتمال زیاد خیلی شدیدتر شروع به انجام دوباره عادت بد خود می کنند و یک حس شکست خوردن به آنها دست می دهد.

 

9- نیاز به جدید بودن همه چیز

 

افرادی که در جستجوی ترک عادت بد هستند، احساس می کنند که باید دوباره خودشان را از نو بسازند اگر می خواهند واقعا عادت های بد را ترک کنند، در حالی که حقیقت دقیقا برعکس است.

این افراد دقیقا باید به همان فردی که قبل از عادت کردن به عادات بد بودند برگشته و سعی کنند که از آنجا عادت های خوب را یادگرفته و به آنها عادت کنند.

 

نیروی عادت

10- نیروی عادت

 

بشر موجودی است که عادت را دوست دارد و به همه چیز عادت می کند، و داشتن نتایج آشنا وآرامش بخش برای عوامل محرک روزانه به ما کمک می کند تا حس تعادل را در زندگی خود حفظ کنیم.

افرادی را در نظر بگیرید که عادت دارند هربار که با تلفن صحبت می کنند، سیگار روشن کنند یا زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستند، تنقلات بخورند. آنها همیشه در هنگام صحبت کردن با تلفن سیگار خواهند کشید و در هنگام تماشا تلویزیون در حال خوردن خواهند بود.

اگر چه این عادت ها بد هستند ولی برای افرادی که آنها را در حال انجام چنین عادت هایی ملاقات می کنند، منبع آرامش و راحتی است.

 

نکات پایانی:

 

این ها دلایل اصلی هستند که چرا ترک کردن عادات بد مشکل است، اما خبر خوب این است که این کاری غیر ممکن نیست. ترک عادت زمان بر است و شما نیاز خواهید داشت که یک هدف طولانی مدت را برای جایگزین کردن عادات بد با عادات خوب برای خود تعیین کنید.

برای ترک عادات بد تکنیک های دلسوزانه، مثبت و دوست داشتنی زیادی وجود دارد. اینترنت پر از اطلاعات در مورد عادات بد، تأثیرات آنها و چگونگی غلبه بر آنها است در حالی که کمک افراد حرفه ای نیز به آنهایی که به آن نیاز دارند، موجود است.

 

 

4.5/5 - (29 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx