نه گفتن به معلم

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

نه گفتن به معلم چگونه است؟

من از بچگی تحت تاثیر جذبه معلم هایم بودم و می ترسیدم که به آن ها در هر شرایطی نه بگویم، اما در اطرافم افرادی را می دیدم که بخوبی خواسته های خود را سر کلاس مطرح می کردند و توانایی نه گفتن به معلم را داشتند. این قضیه برای من بسیار جالب بود و مدت ها ذهن مرا درگیر خود کرده بود که چگونه است که یک سری از دانش آموزان این مهارت را بخوبی بلدند و به کار می بندند و آیا راهی است که بتوان این مهارت را پیاده کرد؟

در این مقاله ما سعی داریم مراحلی را برای شما توضیح دهیم که به نگفتن شما در برابر معلم کمک می کند. البته باید بدانید که این حرف شما باید به جا و در چارچوب هنجارهای کلاسی باشد و بی احترامی تلقی نشود، پس با ما همراه باشید.

نه گفتن به معلم

تمرین نه گفتن به معلم

بسیاری از ما در فیلم ها دیده ایم یا شرایطی را تجربه کرده ایم که فردی در جایگاه معلم از ما خواسته یا تقاضایی دارد که ما بنا به دلایلی قادر به انجام آن نیستیم. در این موارد است که شما باید صراحتاً نه بگویید و روی خواسته خود پافشاری کنید. برای نمونه اگر از شما توقع داشته باشد که شام به بیرون بروید یا کار نگهداری از بچه را شما انجام دهید. در این موارد بهتر است دلایل نه گفتن خود را توضیح دهید.

این قضیه در دانش آموزان بزرگسال پررنگ تر می شود، زیرا پس از سال ها بیرون رفتن در الگوی زندگی آن ها تغییر ایجاد می شود و این تغییر در زندگی خانوادگی و در ارتباط با دوستانشان به وضوح دیده می شود. در هر صورت باید هر دو طرف بدانند که گاهی خواسته های آن ها با یکدیگر در تضاد است.

فرد باید بداند که اگر به آن نه بگویند نباید آسمان و ریسمان را به هم ببافد و اتفاق خاصی نمی افتد. در ادامه مراحل نه گفتن را برای شما توضیح می دهیم که با تمرین آن ها بتوانید به این مهارت برسید.

هفت قدم برای نه گفتن به معلم

نه گفتن به معلم

همیشه معلم ها در نظر ما افراد مهربان و فداکاری هستند که برای انجام کارهای خیرخواهانه پیش قدم هستند، بنابراین شاید نه گفتن برای شما در وهله اول سخت باشد، اما انجام کارهای خودتان در اولویت قرار دارد. بهتر است با رعایت گام های زیر این مهارت را پیاده کنید.

  • مطمئن شوید که نه گفتن شما مشکلی ایجاد نمی کند و ایمن است.
  • صراحتاً نه بگویید.
  • احساسات طرف مقابل را در نظر بگیرید و به او بگویید که می دانم چه احساسی داری (عصبی، ناراحت یا متعجب هستی) اما نمی توانم این کار را انجام دهم.
  • بر نه گفتن خود اصرار داشته باشید.
  • اگر تمایل دارید دلایل خود را بیان کنید.
  • فقط دلایل را بیان کنید و نیازی به توضیح نیست. برای نمونه بگویید که می دانم بیرون رفتن با شما بسیار دلپذیر است، اما با وجود تکالیف زیاد نمی توانم این کار را انجام دهم.
  • همچنان به نه گفتن خود ادامه دهید.

نکته کلیدی در انجام این کار این است که در نه گفتن به معلم خود ثابت قدم باشید و اجازه ندهید که صحبت های معلم شما را تحت فشار قرار بدهد و با گفتن جمله من فقط نمی توانم از تکنیک رکورد شکست استفاده کنید. در مواردی می توانید بگویید که ممنونم از من پرسیدی، اما امروز نمی توانم این کار را انجام دهم. یا این امکان وجود دارد که در شرایط معذرت خواهی کنید و بگویید امروز بیش از اندازه خسته شدم یا با گفتن جملاتی برای خود زمان به خرید و بگویید شاید در زمانی دیگر.

بسیاری از نویسندگان از جمله پل مورفی معتقد هستند که به جای اینکه بگویید نمی توانم، بگویید نمی خواهم یا تمایل ندارم و جزو کارهای مورد علاقه من نیست یا در مواردی می توانید بگویید که مجانی کار نمی کنم. البته در گفتن این موارد باید کمی احتیاط داشته باشید.

نه گفتن به معلم را آسان کنید

جنیفر درباره تجربه خود در این راستا می گوید: نه گفتن در این موارد برای من بسیار آسان است و خود را تحت فشار نمیزارم. اگر به کاری اهمیت بدهم با انجام آن موافقت می کنم که به معلمم کمک کنم، در غیر این صورت با انجام آن مخالف هستم. اینگونه است که می توانید مستقل باشید و در روابط فردی موفقیت را تجربه کنید.

جواب مثبت به خواسته دیگران نگرش مثبتی را در ما ایجاد می کند، اما باید بدانیم که با جواب خود باید احساس راحتی داشته باشیم. وقتی که شما از قبل وظایفی بر دوش دارید خود را به دردسر نیاندازید و براحتی نه بگویید. ما باید این مهارت را بدون احساس گناه یاد بگیریم. نه گفتن به ما کمک می کند تا از انجام کارهایی که تمرکز ما را از انجام وظایف خود دور می کنند. خودداری کنیم.

نه گفتن به معلم

راحت شدن با نه گفتن به معلم

هنگامی که معلم از شما تقاضای اضافی برای انجام کارهای خود دارد، تنها راه حل برای اینکه خود را راحت کنید این است که نه بگویید. یادگیری مهارت نه گفتن برای افراد بسیار سخت است چرا که شما می خواهید شخصیت خود را نشان دهید و از انجام کاری که به نظر مناسب می رسد، سر باز زنید.

همانطور که معلم ها نباید از دانش آموزان توقع اضافه داشته باشند و از آن ها کارهایی بخواهند که از توان آن ها بیشتر است، باید در مواردی احتیاط کنند و از گفتن جملاتی اجتناب ورزند که به غرور و احساس دانش آموز لطمه وارد نشود. در ادامه ما قصد داریم که یک سری از این جملات را برای شما بیاوریم.

چند جمله رایج که باید از گفتن آنها اجتناب کنید

معلمان باید به عنوان موجوداتی که پرورش و آموزش را در وجود بچه نهادینه می کنند از گفتن یک سری جملات و گفته های خشم آلود و عصبانی کننده اجتناب کنند و از جملاتی استفاده کنند که به عنوان فرصت هایی برای پرداختن سازنده به رفتارهای دشوار دانش آموزان کمک می کند.

بسیار پیش آمده است که معلم ها، سال ها پیش در کلاس درس خود جملاتی گفته اند که از بابت آن پشیمان هستند. در چند سال اخیر نیز بسیار شاهد بودیم یا شنیده ایم که معلمان چیزهای پشیمان کننده ای به دانش آموزان می گویند و پس از گفتن آن واقعاً ناراحت هستند ما پس از شنیدن این حسرت ها و گفتگو با دانش آموزان در مورد صحبت های معلمان که آنها را آزار می دهد، فهرستی از صحبت های تهیه کردیم که هرگز نباید سر کلاس گفته شوند.

 

ما فهرستی از این موارد تهیه کردیم و شاهد آن بودیم که برخی از اینها به مسائل کنترلی، بعضی دیگر به انگیزه و بیشتر به مدیریت مربوط می شوند و اکثریت آن ها منعکس کننده ناامیدی یا خشم هستند. بیایید سال تحصیلی پیش رو را بدون گفتن این گفته های عامیانه شروع کنیم.

شما از پتانسیلی که دارید استفاده نمی کنید

بهتر است در این موارد به دانش آموزان بگویید چگونه می توانم به شما کمک کنم تا به پتانسیل کامل خود برسید؟ هنگامی که این جمله را به دانش آموز می گویید، آن ها احساس توهین می کنند، این در حالی است که برخی آن را به عنوان چالشی برای انجام کار بهتر می پذیرند و بیشتر انگیزه خود را برای مراقبت بیشتر از دست می دهند. پس بهتر است از جملات جایگزین دیگر استفاده کنید تا به موفقیت آن ها کمک کنید.

نه گفتن به معلم

شما مرا ناامید کردید

این درست است که گاهی اوقات از کارهایی که دانش آموزان انجام می دهند ناامید می شویم. افزون بر این، اگر بخواهیم نتیجه گفتن و توضیح ناامیدی را شاهد باشیم باید به روش گفتن و انتخاب کلمات خود دقت کنیم. دانش آموزان بسیاری گفته اند که از شنیدن این جمله از دهان معلم متنفر هستند. مشکل این جمله این است که به گذشته نگاه می کند چنانچه برای نگرش مثبت باید به آینده نگاه کنیم. اینگونه به رشد فردی دانش آموز کمک می کنید.

به گفته خودمان بعضی از معلم ها پاپیچ دانش آموزان می شوند که چی گفتی؟ این چالشی است که برخی از معلمان می خواهند بدانند که دانش آموز با خود چی زمزمه می کند، چی گفتی؟ فقط طعمه ای برای تشدید تنش است آیا واقعاً می خواهید بدانید چه چیزی گفته شده است؟ بهتر است شنیده ها را نادیده بگیرید، نیاز نیست همیشه حرف آخر را شما بزنید. این کار باعث می شود که نه گفتن به معلم کمتر شنیده شود.

اگر من این لطف را در حق شما انجام دهم، باید آن را برای همه انجام دهم

آل مند لر در کتاب خود می گوید: شما همیشه نمی توانید با همه یکسان رفتار کنید و منصف باشید. هر دانش آموز به چیزی نیاز دارد که به او کمک کند و دانش آموزان با یکدیگر تفاوت دارند. افزون بر این، هیچ کس نمی خواهد خود را یکی از اعضای یک گله بداند. بهتر است به جای این جمله بگوییم: مطمئن نیستم که بتوانم این کار را انجام دهم یا نه، اما نهایت تلاشم را می کنم تا نیازهای شما را به هر روی ممکن برآورده کنم.

این خلاف قوانین است

قوانین اصولاً مربوط به رفتار هستند. شما می توانید اغلب از رفتارهای مختلفی که وجود دارند، برای حل یک مشکل استفاده کنید. ممکن است برخی از این کارها در چارچوب قوانین نباشند. سعی کنید به جای آن این جمله را بگویید: بیایید با یاری هم راهی برای حل این مشکل در چارچوب قانونی پیدا کنیم. به این صورت است که در تربیت به موفقیت نزدیک تر می شوید.

نه گفتن به معلم

مقایسه کردن با یکدیگر

هرگز خواهر و برادر و یا هر کس دیگری را به صورت مستقیم در مورد مثبت یا منفی بودن چیزی مقایسه نکنید. مقایسه صرف نظر از اینکه باعث می شود موقعیت دقیق دانش آموز را به او یادآور شویم، تنها می تواند دردسر ایجاد کند. حتی اگر کسی در این راستا از شما چیزی پرسید، سعی کنید او را دست به سر کنید و پاسخ ندهید، اینگونه در روابط فردی موفق تر هستید و جذب عشق با دانش آموز را تجربه می کنید.

من از روش کار فلانی خوشم می آید

این یک دستکاری برای تغییر عادت دانش آموزان سر کلاس است. گفتن این مطلب به دانش آموزان می آموزد که دستکاری مؤثر است. بهتر است به صورت مستقیم عمل کنید و بگویید که همه کلاس لطفاً مرتب بشینند. افزون بر این، هر دانش آموزی که هرگز به طور عمومی برای چیزهای مثبت انتخاب نشده باشد، جنبه منفی این تکنیک بسیار بیشتر از خوبی آن است و باید بدانید که همه شبیه به هم نیستند و همه خوبی ها را ندارند، پس اگر می خواهید نه گفتن به معلم را زیاد نشوید، کنترل شده عمل کنید.

شما هرگز به چیزی نمی رسید

این نه تنها توهین است، بلکه معمولاً اشتباه عمل می کند. ممکن است که بسیاری از دانش آموزان از این جمله رنجیده خاطر شوند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. شما چند نفر از بزرگان را سراغ دارید که این جمله به آن ها گفته شده است؟ و چند نفر از شما آن را شنیده اید؟

بسیاری از افراد می گویند فکر می کنی کی هستی؟ این جمله به خودی خود پرتنش است و نشان می دهد شما خواستار جنگ و قدرت هستید و استکبار محض را به رخ می کشد. منظور از این جمله این است که تو به اندازه من مهم نیستی. به راستی چه اهمیتی دارد که شما یادآور شوید آن ها کیستند؟ با این کار فقط آتیش زیر خاکستر بی انصافی را شعله ورتر می کنید.

اگر معلمی کنترل اعصاب خود را از دست بدهد یا ناامید شود و یکی از این موارد را یک یا دو بار در طول سال بگوید، قابل هضم است. برای اکثریت دانش آموزان، یک اتفاق نادر همراه با معلمی که به او احترام می گذارد و دوستش دارد، فرقی نمی کند، اما گاهی دانش آموزان آن روی سکه را نشان می دهند و آن زمانی است که احساس می کنند مورد توهین یا ظلم قرار گرفته اند و در این موارد کمتر بخشنده هستند.

از طرفی دیگر، می توانیم چیزی زیبا یا خنثی به جای آن بگوییم که ممکن است توسط دانش آموز به عنوان توهین قلمداد شود. اجتناب از این موارد سخت است و ما باید محتاط باشیم تا آن ها را به سمت نه گفتن به معلم سوق ندهیم و از گفتن مواردی که از قبل می دانیم مضر هستند، دوری کنیم.

نه گفتن به معلم

کلام آخر

هنگامی که معلم به عنوان فردی فرهنگی از ما خواسته ای دارد و انجام آن برای ما مقدور نیست، بهتر است از نه گفتن به معلم استفاده کنیم. با این کار خود را از استرس و بار اضافه راحت کرده ایم. البته باید بدانید که این نه گفتن باید در چارچوب مقررات و کاملاً محترمانه باشد. همچنین معلم نیز با کار و حرف خود باید سعی کند که دانش آموزان ا تحت فشار قرار ندهد که به او نه بگویند.

 

منبع:

 

3.5/5 - (12 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx