تقویت اعتماد به نفس و مقاوم تر شدن آن

Add a Comment
11 Min Read

اعتماد به نفس معقوله بسیار مهمی است که هر شخص در زندگی خود به آن نیاز دارد که به کمک آن احساس مفید بودن و خوشبختی داشته باشد. افرادی که دارای اعتماد به خویشتن هستند، خود باوری بالایی دارند که می تواند نشات گرفته از موفقیت های آن ها در مسائل و موضوعات گذشته باشد. این موضوع به آن ها این اطمینان را می دهد که اگر با فکر خود تصمیم بگیرند، به نتیجه درستی ختم می شود.

نباید اعتماد به خویشتن را با اینکه شما همه پاسخ های درست را می دانید یا این که همیشه بهترین تصمیم ها را خواهید گرفت، اشتباه گرفت.

 اگر احساس می کنید به خودتان اعتماد ندارید، بدانید که تنها نیستید، تخمین زده می شود که بیش از ۸۵ درصد مردم با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند.

روش های دستیابی به اعتماد به نفس

هدف ما در آکادمی پرورش افکار مطرح کردن روش های ساده ای است که باعث اعتماد به خویشتن می شود.

رژیم غذایی

 خوب غذا خوردن فواید زیادی دارد که از جمله آن می توان به سطح بالاتری از اعتماد به نفس و عزت نفس اشاره کرد. هنگامی که بدن خود را با غذاهای مناسب تغذیه می کنید، احساس می کنید سالم تر، قوی تر و پرانرژی تر هستید و می توانید احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

ورزش

مطالعات نشان می دهند که فعالیت بدنی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

مدیتیشن

 مدیتیشن بیش از یک تمرین آرامش بخش، می تواند به روش های مختلف، اعتماد به نفس را افزایش دهد. این فعالیت به شما کمک می کند خودتان را بشناسید و بپذیرید. مدیتیشن همچنین به شما می آموزد که از گفتگوی منفی با خود دست بردارید و از هر گونه افکار ذهنی که بر اعتماد به نفس شما تاثیر دارد، دوری کنید.

خواب

کم خوابی بر احساسات شما تأثیر  می گذارد، در حالی که خواب خوب و باکیفیت با ویژگی های مثبت شخصیتی از جمله خوش بینی و اعتماد به نفس مرتبط است.

مهربانی با خویشتن

مهربانی با خود شامل رفتار محبت آمیز با خودتان هنگام اشتباهات یا شکست است. این راهی برای ارتباط با خود است که به شما امکان می دهد از نظر احساسی انعطاف پذیرتر شده و بتوانید بهتر با احساسات چالش برانگیز مبارزه کنید و ارتباط خود را با دیگران تقویت کنید. محققان توانایی ارتباط صمیمانه با خود را با اعتماد به نفس مرتبط دانسته اند.

خودباوری مثبت را تمرین کنید

به جای این که به خود بگویید “من نمی توانم این کار را انجام دهم” ، یا “این غیرممکن است”، سعی کنید به خود یادآوری کنید که “شما می توانید این کار را انجام دهید” یا “تنها کاری که باید انجام دهم این است که تلاش کنم.”

به جای این که هنگام مواجه شدن با اشتباهاتتان به خود بگویید “من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم”، به خود یادآوری کنید “دفعه بعد می توانم بهتر عمل کنم” یا “حداقل چیزی آموخته ام”.

اعتماد به نفس

با ترس های خود روبه رو شوید

تمرین کنید که با برخی از ترس های خود که ناشی از عدم اعتماد به نفس  است روبه رو شوید . اگر می ترسید که خودتان را شرمنده کنید یا فکر می کنید که اتفاق ناخوشایندی رخ می دهد، به هر حال آن را امتحان کنید و به خود بگویید این فقط یک آزمایش است و ببینید چه اتفاقی می افتد.

 یاد بگیرید که کمی مضطرب بودن یا انجام چند اشتباه آنقدرها هم که فکر می کردید، بد نیست. هر بار که جلو می روید، می توانید اعتماد به نفس خود را افزاشی دهید که در نهایت به شما کمک می کند از هر گونه ریسکی که منجر به عواقب منفی عمده می شود جلوگیری کنید.

 گاهی اوقات افراد پس از اشتباه کردن یا مواجه شدن با انتقادات دیگران عزت نفس خود را از دست می دهند. خجالت یا شرمندگی ممکن است منجر به احساس تمایل به تلاش مجدد یا حتی تسلیم شدن کامل شود.

وقتی به خود اعتماد دارید و با خود مهربان هستید، طبیعتاً شروع به تقویت ذهن خود برای بهبود سریع از مشکلات می کنید. اگر به چالش کشیدن تفکر و باورهای محدود در مورد خود را آغاز کنید، ممکن است این کار شما را عقب بیندازد.

منتقد درونی خود را بشناسید

انتقاد  از خود، سیستم تهدید داخلی شما را فعال می کند و به مغز می گوید مورد حمله قرار گرفته اید. مغز با ترشح کورتیزول، هورمونی که باعث واکنش جنگ یا گریز می شود، تاثیرش را نشان می دهد. این عمل اگر قرار باشد در شرایطی باشید که از یک شکارچی فرار کنید مفید است، اما ترشح هورمون هنگام انتقاد کردن از خود چندان مفید نیست. انتقاد درونی باعث کاهش عزت نفس می شود و برای برطرف کردن این معضل باید آن را به خوبی بشناسید و بدانید چه چیزی باعث آن شده است که بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

آنچه واقعاً برای شما اهمیت دارد را شناسایی کنید

آیا اخیراً نشسته اید و به آنچه واقعاً برای شما مهم است فکر کرده اید؟

هنگامی که می دانید چه چیزی در لیست اولویت های شما وجود دارد زندگی خود را مطابق آن تنظیم می کنید در نتیجه  اعتماد به خود آسان تر می شود.

اشتباهات خود را جشن بگیرید

شما هرگز نباید در برار اشتباهایتان خود را مجازات کنید. لئو باباوتا، می گوید: “بدون اشتباه، ما نمی توانیم یاد بگیریم یا رشد کنیم.  به این  فکر کنید، باید اشتباهات را به عنوان یکی از شگفت انگیزترین تجربه های جهان گرامی داشت و تجلیل کرد. زیرا آنها یادگیری و همچنین رشد و پیشرفت را ممکن می سازند.

برای ماندن در زمان حال از تکنیک ها استفاده کنید

وقتی نگران رویدادی در آینده هستید و یک نتیجه منفی را به تصویر می کشید، در اصل سعی می کنید آینده را پیش بینی کنید.

تحقیقات ثابت می کند که اکثر نگرانی های مردم هرگز اتفاق نخواهد افتاد. در یک مطالعه تحقیقی روی افراد مبتلا به اختلال اضطراب، محققان دریافتند که حدود ۹۱ درصد از پیش بینی های نگران کننده اتفاق نیفتاده است، بلکه فقط باعث ضعف اعتماد به نفس شده است.

از طرف دیگر، پیش بینی نکردن آینده و در زمان حال بودن به شما کمک می کند برنامه ریزی برای حل مشکلات داشته باشید، که این امر عزت نفس را تقویت می کند. برخی از گام هایی که کمک می کند در زمان حال باشیم عبارت اند از،  مدیتیشن و نفس کشیدن که به ارزیابی آنچه ممکن است اتفاق بیفتد یا نیفتد کمک می کند.

اعتماد به نفس

به خود یادآوری کنید که از دوران سختی عبور خواهید کرد

اگرچه بیشتر مواردی که نگران آن هستید هرگز اتفاق نمی افتد، اما می توانید در چالش های زندگی قبل از رخ دادن آن، روی خود حساب کنید. این امر باعث می شود، هنگامی که در شرایط سختی  قرار گرفتید، هر چیزی که با آن سر و کار دارید دیگر وجود نداشته باشد یا حداقل آنقدر شدید نباشد.

در آن لحظات، یادآوری چالش های گذشته و نیرویی که برای غلبه بر آنها نشان داده اید، می تواند مفید باشد. زمانی که که در حال انجام کار ی هستید، خود را در آن سوی چالش بر انگیز آن تصور کنید که در نهایت پیروز می شوید. تجسم، که به طور گسترده در ورزش و سایر فعالیت استفاده می شود، می تواند وسیله ای قدرتمند برای رسیدن به نتیجه دلخواه باشد.

به خودتان گوش دهید و مرزهای خود را تقویت کنید

همه دارای شهود یا غریزه آگاهی هستیم. شهود یک منبع باورنکردنی از دانش و راهنمایی بدون میانجی است. این بخشی از اصالت شما را نشان می دهد.

با این حال، اگر در محیطی که مدام شما را مورد انتقاد قرار داده اند بزرگ شدید، ممکن است شهود خود را نادیده بگیرید. گاهی اوقات این روش مقابله تا بزرگسالی ادامه می یابد و اعمال تصمیمات شخصی را سخت می کند. تقویت مرزهای شخصی، ضمن محافظت از خود و ایجاد اعتماد به نفس، زمینه را برای روابط موفق و مثبت نیز فراهم می کنند.

 نقص های خود را بپذیزیم

یادگیری محبت به خود و پذیرفتن نقص هایتان به شما کمک می کند تا بهتر به خود اعتماد کنید و رو به جلو حرکت کنید.

مراقب بدن خود باشید

اگر به خوبی از بدن خود مراقبت نکنید، احساس خوبی در مورد خودتان نخواهید داشت. از طرف دیگر، اگر مراقبت از خود را تمرین می کنید، می دانید که برای ذهن، بدن و روح خود کار مثبتی انجام می دهید و طبیعتاً احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد.

اعتماد به نفس

کلام آخر

افرادی که اعتماد به نفس دارند علاوه بر جذب موفقیت در زندگی شخصی خود، مشوق دیگران نیز هستند.

پس باید اعتماد به خویشتن را در خود پرورش دهیم که بتوانیم مشکلات زندگی را حل کنیم و پیشرفت کنیم  و به رشد فردی برسیم که این موضوع بسیار ارزشمند است.

منابع

https://www.verywellmind.com/how-to-boost-your-self-confidence-4163098

https://chopra.com/articles/how-to-strengthen-your-self-trust-and-become-more-resilient

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx