تمرین های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

2 comments
11 Min Read

عزت نفس پایین اغلب در دوران کودکی آغاز می شود و ممکن است انسان در تمام طول زندگی نیز این حس را داشته باشد. عزت نفس بالا در همه جوانب زندگی به انسان کمک می کند، بنابراین لازم است که برای افزایش و تقویت آن اقداماتی را انجام داد.

داشتن عزت نفس خوب به شما این امکان را می دهد که خود، افراد مزاحم و سایرین را دوست داشته باشید، کمالگرایی و مقایسه خود با دیگران را کنار بگذارید. بتوانید به موفقیت های خود افتخار کرده و از شکست های خود عبور کنید.

این امر منجر به این می شود که ارزش ذاتی خود را بشناسید و از انتقادهای دیگران در امان بمانید زیرا می دانید که دیگران نمی توانند بر شما تاثیری داشته باشند. این اتفاق به داشتن روابط سالم تر و شادتر به شما کمک می کند.

در مقاله پیشرو تمرین های افزایش عزت نفس شرح داده شده است. این تمرین ها به شما کمک می کند که با انجام و تکرار آنها عزت نفس خود را تقویت کنید. به خاطر داشته باشید که این امر کاری زمان‌بر است و به یکباره نمی توان تغییر چشمگیری را در خود مشاهده کرد.

تمرین های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

عزت نفس عملی نیست که شما به خود بگویید که چقدر عالی هستید و به هر چیزی به عنوان مدرک که انجام داده اید، اشاره کنید. بلکه قدردانی از خود برای آنچه که هستید، همانطور که هستید، است.

برای قدردانی نیازی به داده های تجربی نیست، بلکه براساس ارزش ذاتی انسان صورت می گیرد. درحالی که برخی جنبه های ایجاد عزت نفس، ممکن است به دستاوردها و ویژگی های شخصیتی اشاره کنند. این جنبه های عزت نفس باید به شما یادآوری کنند که چه کارهایی را می توانید درست انجام دهید و در این مورد نیز افتخار به آنها اشکالی ندارد.

اما به خاطر داشته باشید که این افتخارات به تنهایی چیزهایی نیستند که شما را دوست داشتنی و ارزشمند کنند، آنها فقط به تعیین اینکه شما چه کسی هستید، کمک می کنند. برای دوست داشتن خود، ابتدا باید خود را بشناسید.

برای داشتن یا افزایش عزت نفس نیاز به تمرین است و اینکار به زمان نیاز دارد. در ادامه تمرین های افزایش عزت نفس ارائه شده است.

ویژگی های خوب شما و اینکه چگونه مفید هستند

وقتی با نتیجه ای منفی یا ناخواسته روبرو شدید، لیستی از تمام ویژگی های خوب خود را در آن زمینه خاص تهیه کنید.

برای مثال اگر در رابطه جدیدی به نتیجه نرسیدید، لیستی از همه ویژگی های خوب خود را مبنی بر اینکه فکر می کنید شریک زندگی خوب هستید، تهیه کنید.

یک یا دو پاراگراف درباره اینکه چگونه این ویژگی ها در رابطه آینده ارزش گذاری و قدردانی می شوند، بنویسید. مثال دیگری در این زمینه عدم دستیابی به شغل مورد نظرتان است. چه مشخصاتی شما را برای شغل رویاییتان مناسب می کند یا باعث می شود که کارگری خوب در زمینه کاریتان شوید؟

یک پاراگراف در مورد کارهایی که می توانید برای کارفرمایی مناسب انجام دهید و نحوه ایجاد کارمند عالی بنویسید.

تمرین های افزایش عزت نفس

باورهای اصلی

یکی دیگر از تمرین های افزایش عزت نفس این است که برخی از باورهای اصلی که احتمالا مدت زمان طولانی می شود که در مورد خود دارید را بررسی کنید. آنهایی را که درست نیستند، به چالش بکشید.

این کار روشی است برای تجزیه و تحلیل انتقادی از خود و ارائه شواهدی مخالف با اظهارات خاصی که ممکن است درباره خودتان داشته باشید.

برخی مثال ها در این زمینه اینگونه است: من برای شریک زندگیم به اندازه کافی خوب نیستم، زیرا بسیار عجیب و غریبم یا من نمی توانم ارتقا شغلی را بدست بیاورم، زیرا همه نامزدهای دیگر از من واجد شرایط تر هستند.

شواهدی مخالف باورهای غلط ذکر شده در بالا عبارتند از: من فردی باهوش، بامزه، شوخ طبع و دارای قلبی مهربان هستم. من می دانم که دیگران از این ویژگی های من قدردانی می کنند یا من ابتکار عمل را بدست می گیرم و سخت کار می کنم. همچنین نسبت به مشتریان همدل و دوستانه هستم. بررسی عملکرد من و بازخورد مشتری از این امر پشتیبانی می کند.

فکرهای منفی را به چالش بکشید

بر طبق قانون جذب، افکار ما هستند که زندگی ما را شکل می دهند و داشتن افکار و باورهای منفی، نتیجه های منفی به دنبال دارند.

همچنین افکار منفی خودکار عزت نفس را خدشه دار می کند، بدون اینکه متوجه این موضوع شوید. مورد دیگری از تمرین های افزایش عزت نفس به چالش کشیدن افکار منفی است.

وقتی یک فکر منفی در ذهن شما آشکار می شود، مانند من خیلی احمق هستم یا من هرگز کاری ارزشمند انجام نمی دهم، آن را تجزیه و تحلیل کنید. حس مرتبط با این افکار و شواهدی را که این افکار را پشتیبانی نمی کنند، افکار جایگزین آنها و احساس های مرتبط با این افکار جایگزین را مشخص کنید.

این بخشی از درمان موفقیت آمیز به نام درمان شناختی رفتاری است. آن را امتحان کنید، اما به یاد داشته باشید که با تمرین می توانید بر این مشکل غلبه کنید و با یک بار تلاش نمی توانید به طور ناگهانی چشم انداز زندگی خود را تغییر دهید، اما این امری بسیار خردمندانه است.

 

الگوی دفتر عزت نفس

تهیه دفتری تحت عنوان دفتر عزت نفس، از تمرین های افزایش عزت نفس به شمار می رود. این الگو را برای تامل در روزتان، احساس هایتان و خواسته هایتان در دفتر خود کپی برداری کنید. همچنین می توانید آن را به صورت تمرین جداگانه انجام دهید یا اگر از قبل دفتری دارید، ساده تر آن است که آن را به دفتر خلق و خوی روزانه خود اضافه کنید. این کار روشی ساده برای آگاهی از روز و تجربیاتتان در آن روز است.

به مثال های زیر توجه کنید:

  • من چه کسی هستم؟: ۵ مورد برتر که امروز باعث لبخند شما شده اند را لیست کنید. تامل کنید که چرا این اتفاقات باعث شادی شما شده اند.
  • چه چیزی نیاز دارم: بدون چه چیزی و/یا چه کسی نمی توانید زندگی کنید؟ در این احساس نیاز تامل کنید.
  • چه چیزی آرزو می کنم؟: اگر فردا توانایی انجام کاری را داشته باشید، چه چیزی خواهد بود و چرا؟

الگوی دفتر عزت نفس

دستورالعمل های خود را بشناسید

کتاب ها و مجلات زیادی برای کمک به شما در این زمینه وجود دارد. اما اگر راهی بدون سر و صدا و بی هزینه می خواهید، هر کتاب و ورق کاغذی را از بین ببرید و به برخی دستورالعمل های جالب پاسخ دهید.

برای این منظور سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد که متنوع و عمیق هستند، می توانید به آنها پاسخ دهید. این کار را در طول زمان انجام دهید و یکباره انجام آن اقدام نکنید.

دستاوردهای خود را لیست کنید

در کتاب عزت نفس: راهنمای عملی اثر دیوید بونهام-کارتر به تهیه این لیست به عنوان راهی برای مشاهده عملی آنچه انجام داده اید، توصیه شده است. هر چیزی را که افتخار می کنید که به آن دست یافته اید، چه بزرگ و چه کوچک را لیست کنید.

بر آنچه به آن افتخار می کنید، تاکید کنید. این لیست شامل آنچه جامعه آن را ارزشمند می داند یا آن چیزی که  توسط دیگران در لیست شما تاثیر گذاشته می شود، نیست.

این دستاوردها و کسب موفقیت بخشی از آنچه که شما را به همان تبدیل می کنند، هستند و اتصال به آن قدرتمند است.

مواردی که در دفتر خود می نویسید، نیازی نیست چیزهایی مانند من رمان نوشتم یا من در ماراتن شرکت کردم، را شامل شوند. بیشتر اوقات مواردی مانند من از طریق دانشگاه خود را حمایت مالی می کردم یا توانستم از فروپاشی وحشتناک خود را نجات دهم یا فرزندم را به عنوان والدی تنها با کم ترین کمک بزرگ کردم، را در بر می گیرند.

وقتی شروع به دیدن این نمونه ها در زندگی خود کردید، مشاهده آنها و فکر کردن به آنها راحت تر می شود. همچنین به خودتان یادآوری کنید که من آن کار را کردم و این خیلی جالب است.

کلام آخر

برای مهارت در هر کاری نیاز به تمرین است. عزت نفس نیز با تکرار و تمرین بدست می آید. در این مقاله پرورش افکار تمرین های افزایش عزت نفس ارائه شده است. این تمرین ها به شما کمک می کند که علاوه بر شناخت خود و ویژگی هایتان، عزت نفس خود را تقویت کرده و به آنچه که می خواهید تبدیل شوید. لازم به ذکر است که افزایش عزت نفس، به کسب موفقیت در همه زمینه های زندگی کمک می کند.

منبع :

https://medium.com/the-post-grad-survival-guide/build-self-esteem-with-these-tips-and-exercises-9cf4e10291e9

۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx