راه‌های ساده زندگی کردن را بیاموزید و به‌کار بگیرید

یک نظر اضافه کنید
24 دقیقه مطالعه

راههای ساده زندگی کردن بسیار ساده و منطقی هستند. اگر این سبک زندگی را در پیش بگیرید بزرگ‌ترین کمک را به سلامت روان خود کرده‌اید. چرا که در سادگی و آرامش است که می‌توانید به درستی فکر کنید و تمرکز خود را به موضوعات مناسبی اختصاص دهید.

منبع اصلی هر عمل ما در ذهن ماست. هر کاری که شروع می‌کنیم، هر قدمی که برمیداریم، هر غذایی که می‌خوریم و به طور خلاصه هر رفتار و انتخاب کوچک و بزرگ ما در ذهنمان شکل می‌گیرد. پس از تصمیم گرفتن برای انجام این رفتارها، در نهایت آن را در زندگی خود پیاده می‌کنیم و نزدیکانمان می‌توانند آن را مشاهده کنند.

تمام زندگی ما به همین سادگی پیش می‌رود که پیش‌تر درمورد نحوه تصمیم گرفتن بیان کردیم. نیازی نیست که به دنبال کارهای سخت و عجیب باشیم. نیازی نیست که روش‌های بسیار پیچیده زندگی را برگزینیم. کافیست به زندگی ساده نگاه کنیم و در نهایت ساده رفتار کنیم.

در این مقاله سعی می‌کنیم به بررسی این سبک زندگی، یعنی زندگی بر پایه تفکرات ساده و مهم بپردازیم. به‌کار گرفتن راه‌های ساده زندگی کردن آرامش را به زندگی شما می‌بخشد.

مزایای به‌کار گرفتن راه‌های ساده زندگی کردن در تصمیم گیری

جهان پیرامون ما قبل از آن که به شکل کنونی خود درآید، ابتدا در ذهن افراد مختلف شکل گرفته، تصمیم گرفته‌اند آن را پیاده کنند و امروز ما چیزی که گذشتگان و انسان‌های خلاق حال حاضر در ذهن خود خلق کرده‌اند، می‌بینیم.

این مثال بزرگ‌ترین مثالی بود که می‌توانستیم درمورد اهمیت تفکر صحیح و ذهن بزنیم. حالا سعی کنید این مثال بزرگ را با زندگی خود مقایسه کنید. تا به حال پیش آمده که تصمیمی را بگیرید بدون آن که اصلا درمورد آن چیزی تصور کرده باشید؟

هر چند بگویید که در زندگی تصمیمات نادرستی داشتید و به عاقبت آن فکر نکرده‌اید، پاسخ صحیح به این سوال خیر است. حتی درمورد تصمیمات نادرستی که در زندگی گرفته‌اید نیز، پیش از تصمیم گیری فکر کرده‌اید. حال این تفکر ممکن است درست یا نادرست باشد.

حال بیایید به بررسی زندگی خودمان بپردازیم. قبل از آن که در این کار مشغول شوید، قطعا دلایلی برای این تصمیم داشتید که در آن زمان فکر می‌کردید کافی و درست است. در واقع شما مسیر موفقیت خود را در این شغل ترسیم کرده و در نهایت آن را انتخاب کردید.

انتخاب و به‌کار گرفتن راه‌های ساده زندگی کردن می‌تواند بهترین تصمیم برای شما باشد. با انتخاب این سبک زندگی شما بزرگ‌ترین کمک را به تفکرات و تصمیمات خود می‌کنید. در این سبک زندگی و سبک تفکر، ذهن شما آزاد است که درست فکر کند و تصمیمات مناسبی بگیرد.

البته تاثیرات ساده زندگی کردن بسیار فراتر از این بوده و می‌تواند عامل اصلی رشد فردی شما باشد. چرا که از فشار روانی وارده بر ذهن شما می‌کاهد و در نهایت به شما کمک می‌کند که بتوانید بر موارد مفید تمرکز کافی داشته باشید.

چگونه می‌توان زندگی ساده را در پیش گرفت؟ پاسخ این سوال در این مقاله است. در ادامه برای شما چندین راه از راه‌های ساده زندگی کردن را برای شما بررسی و تحلیل می‌کنیم.

راههای ساده زندگی کردن

با یکدیگر به درستی صحبت کنید

انسان موجودی اجتماعی است و نمی‌توان از اهمیت ارتباطات اجتماعی فرد با جامعه خود چشم پوشی کرد. در اصل اگر فردی ارتباطات اجتماعی نداشته باشد یا ارتباطاتی بر پایه قوانین نادرستی در پیش بگیرد، وضعیت سلامتی روانی فرد در خطر است.

پایه تمام ارتباطات اجتماعی نیز صحبت کردن است. چرا که اکثر اطلاعاتی که بایستی بین افراد رد و بدل شود، از این طریق به افراد می‌رسد. قوائدی برای این راه ارتباطی وجود دارد که در کودکی آن را به خوبی می‌آموزیم که در چه زمانی چه جملاتی را بایستی بیان کنیم.

اگر بخواهیم راه‌های ساده زندگی کردن را در ارتباطات اجتماعی خود نیز پیاده کنیم، بهتر است به موقع و به درستی در مورد آنچه در رابطه می‌گذرد، صحبت کنیم. اهمیت این موضوع در روابط عمیق چندین برابر است.

صداقت و راحتی در رابطه را پیاده کرده و درمورد آنچه در ذهنتان می‌گذرد، احساساتی که دوست دارید دریافت کنید، اگر احساس ناراحتی می‌کنید و اگر انتقادی دارید را به درستی بیان کنید. بیان کردن این دسته موارد این امکان را به طرف مقابل می‌دهد که احساس راحتی کرده و درمورد خواسته‌های خود نیز صحبت کند.

در رابطه‌ای اصولی و سالم طرفین اجازه دارند که بدون محدودیت درمورد احساسات خود صحبت کرده و از هیچ چیز نترسند. همچنین قرار نیست که طرفیت سعی کنند آنچه در ذهن طرف مقابل می‌گذرد را حدس بزنند. این روند بسیار خسته کننده بوده و موجب سرد شدن طرفین می‌شود.

بیان کردن خواسته‌هایتان به شما کمک می‌کند که از حجم افکار مزاحم و ناراحت کننده خود بکاهید. همچنین طرف مقابل نیازی نمی‌بیند که در رابطه همیشه در حال فکر کردن و به‌کار بردن سیاست باشد. او مطمئن است که رابطه‌ای صادقانه با شما دارد.

با اطرافیان خود مهربان باشید

زمانی می‌توانید ساده زندگی کنید که بتوانید از شر احساسات منفی و بی‌مورد رها شوید. همه مردم را به چشم دشمن خود نبینید. هیچ کس منتظر آسیب زدن به شما نیست پس نگران نباشید و با اطرافیان خود به سادگی ارتباط بگیرید.

یکی از بهترین راه‌های ساده زندگی کردن مهربانی است. احساست منفی را دور بریزید. این احساسات هیچ کمکی به رشد فردی شما نمیکند، بلکه شما را از هدف نهایی خود آرامش در زندگی دور می‌کند. با دیگران ارتباطی مفید و سازنده برقرار کنید.

 با یک لبخند ساده یا محبت کردن به اطرافیانتان نه تنها به آنان انرژی خوبی می‌دهید، بلکه روز خود را نیز زیبا می‌کنید. اگر شما مهربان نباشید، پس چه کسی می‌خواهد به زیباتر شدن دنیا کمک کند؟چرخه خوبی و مهربانی را از خودتان آغاز کنید که بتوانید در نهایت دریافت کننده آن باشید.

البته که با یک گل بهار می‌شود. با یک لبخند روزتان ساخته می‌شود. با کمک به دیگران در واقع به زندگی خودتان انرژی مثبت می‌بخشید. در ظاهر درحال کمک کردن به دیگران هستید اما در باطن شما بزرگ‌ترین کمک را به خود می‌کنید.

از محبت کردن به اطرافیان و نزدیکانتان چشم پوشی نکنید. رشد فردی شما در گرو تعامل صحیح و مناسب با اطرافیان، کمک کردن و در نهایت کمک گرفتن از آن‌ها است. در ارتباط با دیگران ساده عمل کنید. ارتباطاتتان را بر پایه تعاملات سودمند و سازنده بگذارید و در مسیر ساده زیستی قرار بگیرید.

قدردان روابط خود باشید

شکرگزاری از عادات بسیار مثبتی است که در زندگی شما بسیار موثر و مفید خواهد بود. توجه به نکات مثبتی که در زندگی دارید، موجب می‌شود که به آینده و موفقیت خود امیدوار باشید. نعمت‌های زندگی خود را بنویسید و همواره به آن توجه کنید.

شکرگزاری و قدردان بودن موجب می‌شود که بتوانید بر آنچه در زندگی شما می‌گذرد تمرکز داشته باشید. مسیر موفقیت برایتان آسان شده و در نهایت زندگی شاده‌تری خواهید داشت.

یکی از مسائلی که بهتر است همواره قدردان آن باشید، روابط سازنده و دوستان مهربانی است که در زندگی خود دارید. مهم‌ترین و موثرترین افراد در رشد فردی شما، پس از خودتان دوستان و نزدیکان شما هستند. راه‌های ساده زندگی کردن آنقدر سخت نیست. به نعمات زندگی خود آگاه باشید و همواره قدردان حضور آن‌ها باشید.

قدردانی از حضور و تاثیر مثبتی که دوستان شما بر زندگیتان می‌گذارد، نه تنها به شما کمک می‌کند که زندگی ساده و سازنده‌ای را در پیش بگیرید، بلکه در زندگی دوستانتان نیز تاثیر مثبتی می‌گذارند. آن‌ها با این کار شما می‌فهمند که برای شما اهمیت داشته و شما متوجه کارهای مفیدی که برایتان انجام داده‌اند، هستید.

همچنین به تحکیم روابط شما نیز کمک می‌کند. زمانی که ارتباطات شما سرشار از احترام و احساسات مثبت باشد، این رابطه به سادگی از بین نخواهد رفت.

راههای ساده زندگی کردن

با افراد مفید وقت بگذرانید

انسان‌ها در نهایت شبیه افرادی می‌شوند که با آن‌ها وقت می‌گذرانند. چرا که انسان‌ها تا آخرین لحظه عمر خود در حال یادگیری و آموزش بوده و کوچک‌ترین نکات نیز می‌تواند موثر واقع شود. پس از تاثیر افراد زندگی خود غافل نشوید. آگاه باشید که با چه افرادی در ارتباط هستید. سعی کنید افرادی را برای روابط دوستانه خود انتخاب کنید که شبیه به شما فکر می‌کنند.

برای آن که بتوانید ساده زندگی کنید و مشکلات بیهودی‌ای که در زندگیتان پیش آمده را حذف کنید، بهتر است با انسان‌هایی در ارتباط باشید که این کار را بلد هستند. افرادی که در زندگی خود ساده زیستی را پیاده کرده باشند می‌توانند الگوی مناسبی برای شما در این راه باشند.

علاوه بر این می‌توانید از این افراد انگیزه غلبه بر مشکلات بیهوده را دریافت کنید. انرژی‌های مثبتی که همواره در ارتباطات شما جاریست، منبع انگیزه شما خواهد بود که بتوانید در مسیر رشد فردی قرار بگیرید.

 همچنین راه‌های ساده زندگی کردن جدیدی را به شما می‌اموزند. در ارتباط با این افراد، شما سبک زندگی آنان را نیز مشاهده خواهید کرد. این موضوع سبب می‌شود که روش‌های جدیدی را بیاموزید و بتوانید آن‌ها را با روش‌های قبلی که در زندگی خود به‌کار می‌گرفتید، ادغام کنید.

راههای ساده زندگی کردن

به راحتی سوال بپرسید

چرا خود را محدود می‌کنید که سوالی نپرسید؟ هیچ انسانی نیست که همه چیز را بدانید و بلد باشد. شما می‌توانید در هر سنی بیاموزید، سوال کنید و نکات جدیدی یاد بگیرید. خود را به سن یا موقعیت اجتماعی‌تان محدود نکنید و از سوال کردن چیزی که نمی‌دانید، نترسید.

اگر واقعا می‌خواهید در مسیر رشد فردی قرار بگیرید، پرسیدن آنچه نمیدانید یکی از راه‌های ساده زندگی کردن بوده که می‌تواند به شما کمک بسیاری بکند.

سوال کردن برای هیچ انسانی زشت نیست. سوال پرسیدن نه تنها شخصیت شما را زیر سوال نمی‌برد، بلکه نشان می‌دهد که شما آنقدر به خود اعتماد دارید و نسبت به دانش خود آگاهید که ممکن است چیزی را ندانید و سوال کنید.

همچنین سوال کردن نشان می‌دهد که شما دوست دارید همواره بیاموزید. موفقیت شما در گرو یادگیری نکات مفید و جدیدی است که از اطرافیانتان می‌پرسید.

به قلب خود گوش دهید

گاهی قلب شما آن چیزی را بیان می‌کند که مغز شما قادر به درک و بیان آن نیست. به نداهای درونی خود گوش دهید و خود را سانسور نکنید. وقتی را به جستجو درون خود اختصاص دهید و بدانید که گاهی کلید موفقیت شما درون سخنان قلبتان است.

برای آنکه بتوانید راه‌های ساده زندگی کردن در زندگی خود به‌کار بگیرید، اهمیت این راه، یعنی سخنان قلبات را نادیده نگیرید. قلب شما همان ندای درونی است که خوب می‌داند هدف نهایی شما چیست و با چه چیزی در زندگی آرام می‌گیرید.

حداقل در یک زمینه سعی کنید که به قلب خود گوش بدهید. در نهایت نتیجه مثبت آن را خواهید دید. خواسته‌های قلبی شما چراغ راهنما و روشنی بخش مسیر تاریک و سخت موفقیت است. چرا از این منبع استفاده نکنیم؟

قبول کنید که همه کامل نیستند

هر انسانی دارای عیب‌هایی است که نمی‌توان آن را حذف کرد. قرار نیست همه چیز کامل و عالی باشد که بتوانیم احساس خوشبختی و شادی کنیم. گاهی بایستی این تصورات را کنار بگذارید و قبول کنیم که در زندگی ما و اطرافیان ما عیب و نقض‌هایی وجود دارد.

برای آنکه بتوانید ساده زندگی کنید و راه‌های ساده زندگی کردن را به درستی در زندگی پیاده کنید، بایستی عیب‌های موجود را نیز بپذیرید. تصورات ایده‌آل، رویایی و غیرواقعی را کنار بگذارید و با واقعیت زندگی روبرو شوید.

این عیب‌ها هستند که به شما خوبی‌ها و زیبایی‌ها جهان را نشان می‌دهند. جهان را بدون هیچ عیب و نقصی تصور کنید، قطعا بسیار کسل کننده می‌شد. در اصل این عیب‌های موجود در زندگی است که به زندگی چالش‌های جدید داده و به ما کمک می‌کند در زندگی تلاش کنیم.

عیب‌های موحود در اطرافیانتان را بشناسید. اگر آن‌ها نمی‌خواستند که تغییر کنند یا از نظر آن‌ها این عیب‌ها اصلا عیب به حساب نمی‌آمد، سعی نکنید که آن‌ها را تغییر دهید یا با آن‌ها بجنگید. دیگران را همان طور که هستند، با تمام عیب‌ها و حسن‌هایشان بپذیرید.

ما انسان‌ها در کنار یکدیگر، با پوشش دادن عیب‌های هم و کمک به رشد توانایی‌هایمان است که می‌توانیم رشد کنیم و در زندگی به موفقیت برسیم. به اطرافیانتان اجازه دهید بدون هیچ سانسوری خود واقعیشان را نشان دهند و در ارتباط با شما راحت باشند.

این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید در ارتباط با آن‌ها نیز راحت بوده و بدون هیچ محدودیتی از رابطه خود لذت و بهره ببرید. در نهایت باعث می‌شود محدودیت‌های بی‌مورد از ذهن شما حذف شده و بتوانید ساده فکر کنید، ساده عمل کنید و زندگی ساده‌ و مفیدی داشته باشید.

دنبال دلیل هر اتفاقی نباشید

حس کنجکاوی حس بسیار مفیدی است، البته اگر حس کنجکاوی احساسات دیگر شما را تحت شعاع قرار نداده و احاطه نکند. این به چه معناست؟ کنجکاوی زمانی بر شما تاثیر منفی می‌گذارد که شما به دنبال دلیل چیزهایی باشید که اصلا به شما ربط ندارد.

برخی اتفاقات هستند که به خودی خود تاثیری در زندگی شما ندارند؛ پس چرا سعی می‌کنید با کنجکاوی در آن زندگی خود را سخت کنید و تمرکزتان را بر چیزهای بیهوده بگذارید؟ از اصلی‌ترین راه‌های ساده زندگی کردن رهایی از مسائلی است که هیچ تاثیر مثبتی بر زندگی شما ندارد.

شاید فکر کنید که این کنجکاوی تنها یک تفریح است و تاثیر منفی بر شما نمی‌گذارد. اما بهتر است بدانید که این کنجکاوی موجب می‌شود شما تمرکز لازم و کافی را بر روی مسائل مهم‌تر نگذارید. منظور از این مسائل، مسائلی هستند که کلید اصلی رشد فردی شماست.

بر افکار خود به خصوص حس کنجکاوی کنترل داشته باشید. اگر به موقع نتوانید این حس را مهار کنید، زندگی بر شما سخت شده و نمی‌توانید به خوبی به برنامه‌های خود پایبند باشید.

راههای ساده زندگی کردن

لازم نیست خودتان را به دیگران توضیح دهید

خودتان باشید. کوتاه‌ترین جمله‌ و نصیحتی که می‌توانید در مسیر موفقیت به آن پایبند باشید همین جمله است. خودتان هر آنچه که لازم است برای قرار گیری در مسیر جذب موفقیت داشته باشید را، دارید. طوری عمل کنید که در نهایت خودتان از عملکرد خود راضی باشید.

در میان راه‌های ساده زندگی کردن سخت‌ترین و در عین حال مهم‌ترین راه، آن است که نیازمند تایید دیگران نباشید. اینکه شما بخواهید دیگران شما را تحسین کرده و تشویق کنند، کاملا طبیعی است. اما نگذارید این موضوع به یک ارزش تبدیل شده و تمام اهداف شما حول محور توجه دیگران باشد.

دست از توضیح خود به دیگران بردارید. شما کافی هستید. چه کسی بهتر از شما درک می‌کند که تجربه چه سختی‌هایی را در این مسیر داشته و چه تلاش‌های بزرگی را کرده‌اید؟ قطعا هیچکس جز خودتان از این مسائل آگاه نیست.

دست از توضیح و توجیه خود بردارید. شما باارزش‌تر از آنید که با تایید یا تخریب دیگران ارزش کسب کرده یا آن را از دست بدهید. قدردان تلاش‌های خود در مسیر موفقیت باشید و بدانید که شما هر آنچه می‌توانستید کسب کنید را به‌دست آورده‌اید.

به اندازه کافی بخوابید

نصیحتی که همواره شنیده‌ایم، همین است. اما چقدر به آن عمل می‌کنیم؟ اگر بخواهیم صادقی باشیم، اصلا. به روتین شبانه خود دقت کنید، برای چه کاری از سلامتی خواب خود گذشته‌ای؟ آیا واقعا ارزش آن را داشت که خواب خود را به هم بریزیم و تا دیر وقت بیدار بمانیم؟ قطعا خیر.

ساده‌ترین راه از راه‌های ساده زندگی کردن و در عین حال راهی که همواره مورد بی‌توجهی ما قرار می‌گیرید، به موقع خوابیدن است. هر چه از تاثیرات این عادت مفید بر سلامت جسمی بگوییم، کم گفته‌ایم. در کنار همه این‌ها تاثیرات روانی بسیاری بر ما گذاشت که به ما در مسیر رشد فردی کمک بسیاری می‌کند.

چرا زندگی را به خود سخت بگیریم و برای مسائل بیهوده تا دیر وقت بیدار بمانیم؟ از حجم این مسائل و دلایل بکاهید و برای سلامت روان خود، شب‌ها به موقع به تخت خواب بروید.

صبح زود بیدار شوید

به روزهایی که صبح زود بیدار می‌شوید فکر کنید؛ همه کارهای طبق برنامه و بدون هیچ استرسی پیش می‌رود. نیازی نیست نگران کم آوردن وقت باشیم و در نهایت از روز خود نهایت استفاده را می‌بریم. همه این‌ها حسن‌های صبح زود بیدار شدن است.

این عادت به شما کمک می‌کند که از مشکلات به دور باشید و در نهایت سادگی روز خود را پیش ببرید. این عاد در واقع بهترین راه از راه‌های ساده زندگی کردن است. نه تنها برای جذب موفقیت، بلکه برای کسب آرامش این عادت را در زندگی خود داشته باشید.

روزهای اول قطعا برایتان سخت خواهد بود، اما پس از چند روز قطعا به آن عادت می‌کنید و حتی ممکن است از این کار لذت ببرید. سحرخیز باش تا کامروا باشی.

راههای ساده زندگی کردن

به غذای خود توجه کنید

غذای شما مهم‌ترین عامل موثر بر سلامتی‌تان است. سعی کنید به این موضوع توجه کافی داشته باشید. مهم‌ترین نکته در این راه از راه‌های ساده زندگی کردن، خوردن غذای سالم است. طی تحقیقات فراوانی که بر روی مواد غذای فرآوری شده و غذاهای آماده شده، می‌تواند بر حالات روحی روانی ما موثر بوده و نهایت سلامت روان ما را تحت تاثیر قرار دهد.

سعی کنید رژیم سالمی را در پیش گرفته و به غذای خود توجه لازم و کافی را داشته باشیدو ساده زیستی با این نکات کوچک و به نظر بی اهمیت است که در نهایت تاثیرات بسیار عمیق بر موفقیت ما می‌گذارد.

نکته بعدی درمورد تغذیه ما، خوردن غذای کافی و به موقع است. علاوه بر این که بایستی حواستان باشد چه می‌خورید، حواستان به چگونه غذا خوردنتان نیز باشد. دقت کنید تنها زمانی غذا بخورید که احساس گرسنگی دارید، نه زمانی که استرس دارید که غمگین هستید.

همانطور که غذایی که می‌خورید بر سلامت روان شما تاثیر می‌گذارد، نحوه غذا خوردن شما نیز از حالات درونی شما خبر می‌دهد. اگر اشتهای شما به طور ناگهانی کم یا بسیار زیاد شده است، ممکن است دچار یکی از اختلالات روانی شده باشید.

سعی کنید یک دفترچه یادداشت شخصی داشته باشید

یک دفترچه یادداشت شخصی تهیه کنید و اتفاقات مهم زندگی خود را ثبت کنید. قرار نیست این دفترچه را در رده کتاب‌های مشهور چاپ کنید. این دفتر تنها یادگاری از روزهای قشنگی است که در زندگی بر شما گذشته که به شما در لحظات سخت روزهای دوست داشتنی را یادآوری کند.

همچنین مهم‌ترین نکته در به‌کار گیری راه‌های ساده زندگی کردن نظم است. برای آن که بتوانید در زندگی خود و در مسیر موفقیت منظم باشید، آنچه را که دوست دارید در زندگی به‌دست بیاورید، در این دفتر ثبت کنید.

دفترچه یادداشت یا این ویژگی‌هایی که ذکر کردیم به شما کمک می‌کند که در نهایت احساسات خوبی در زندگی دریافت کنید و در لحظات ناامیدی بتوانید بر احساس منفی موجود در خودتان غلبه کنید.

نتیجه نهایی

زندگی کردن به اندازه کافی سخت است و مشکلات زیادی را به همراه دارد. پس زندگی را به خود سخت نگیرید و سعی کنید راه‌های ساده زندگی کردن را در زندگیتان پیاده کنید. در نگاه اول ممکن است این کارها بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد. اما در نهایت تاثیر عمیق آن‌هاست که شما را شگفت‌زده خواهد است.

در ذهن خود مشکل ایجاد نکنید و سعی کنید به زندگی دیدی واقع بینانه داشته باشید. حتی افرادی که به زندگی نگاهی ساده دارند نیز گاهی با مشکلات پیچیده روبرو می‌شوند، پس اگر خودتان با تفکرات پیچیده آن را سخت کنید، قطعا زندگی برایتان جهنم خواهد شد.

با در پیش گرفتن سبک زندگی ساده در نهایت آرامش را به خود هدیه داده و از زندگی لذت می‌برید. پس چرا خودتان را از این همه حسن که زندگی ساده و آسان به همراه دارد محروم کنید؟ در سبک زندگی خود تجدید نظر کرده و از تاثیر موارد ذکر شده در زندگیتان غافل نشوید.

3.7/5 - (11 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx