مزایای شکست که به خاطر آن ها باید شکست را دوست داشته باشید

1 comment
20 Min Read

همه ما در طول زندگی خود، شکست های گوناگونی را به هر طریقی تجربه کرده ایم. اما آیا به جز ناامید شدن، حس دیگری در ما به وجود آمده است؟ اگر جواب مثبت است، به خودتان افتخار کنید و امیدوار باشید. مزایای شکست می تواند عاملی باشد که ما از شکست نهراسیم و به آینده امیدوار بمانیم.

هر شکست باید پلی به سمت پیروزی قلمداد شود. نباید با اولین شکست از ادامه مسیر منصرف شد. اما این نیازمند تلاش و تمرکز زیادی است و نمی شود بدون تمرین و انگیزش، چنین چیزی را در خود انتظار داشت.

اگر می خواهید بیشتر با مزیت های شکست و ناامید نشدن و تاثیر آن بر فرد و موفقیت آشنا شوید، این مقاله منبع بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

آشنایی با مزایای شکست

ترجمه  و تفسیر شکست، طبق تعریف متخصصان، فقط عدم رسیدن به موفقیت است و این تعریف در برابر تعریف ما از شکست، کاملا متفاوت است. معمولا ما تصور میکنیم شکست، یعنی ناامیدی، عدم کارایی و بی ارزش بودن. اما آیا واقعا شکست آنقدر ها هم بد است؟ آیا بعد از شکست باید کاملا ناامید شد و مسیر را تغییر داد؟

قطعا شکست مزایای ویژه ای دارد که با شناخت آن، می توان مسیر بسیار همواری را برای خود ایجاد کرد.

بیایید به گذشته فکر کنیم. چه شکست هایی را تجربه کرده اید؟ در آزمون های خود برای دفعه های ابتدایی مردود شده اید؟ هدفی را برای خود ترسیم کرده اید، اما به آن نرسیده اید؟ یا هر نوع شکست دیگری. اما قطعا کارهایی هم بوده که بدون شکست آن ها را پشت سر گذاشته اید. این موارد را به خاطر بیاورید.

حال بگذارید سوالی را مطرح کنیم؛ کدام مورد فکر شما را بیشتر درگیر کرد و شما وقت خود را بیشتر صرف کدام کردید؟ فکر کردن و افسوس خوردن برای شکست ها؟ یا جشن گرفتن برای پیروزی؟

قطعا بسیاری از افراد انقدر که برای شکست خود افسوس خورده اند، از پیروزی های خود لذت نبرده اند.

متاسفانه در جامعه و بین افراد مختلف تصوری وجود دارد که شکست تمام رشته های آن ها را پنبه می کند و بعد از شکست احساس پوچی و ناامیدی آن ها را فرا می گیرد. اما حقیقت چیست؟ شکست آن قدر که مردم می گویند نیست و شما باید خود را با شناخت مزایای شکست از دیگران متفاوت کنید و متمایز نشان دهید.

در ادامه این مطلب، مهم ترین مزایای شکست که شما را برای هدف بعدی و شروعی دوباره آماده می کنند را بررسی می کنیم. همراه ما باشید.

جایگاه حقیقی خود را بشناسید

بگذارید مثالی قابل درک را برای این موضوع بیان کنیم. تصور کنید شما تمام هدف خود را روی قبول شدن در دانشگاه و رشته ای گذاشته اید که هیچ علاقه ای به آن ندارید. دلایل شما بیشتر دلایل خانواده ای است و می  خواهید رضایت و نظر آن ها را جلب کنید.

شما به هر روشی وارد دانشگاه می شوید؛ اما نه از آن لذت می برید و نه در تحقیقات و دروس خود موفق هستید. اما دلیل چیست؟ دلیل جایگاه نامناسب و اشتباه شما است.

این شکست های از این دست، می تواند پلی باشد برای آینده؛ برای تغییر روند خود و برگشت به مسیر مناسب خود. پس نباید چنین شکست ها را با ناامیدی پیوند زد.

شکست اجتناب ناپذیر است

آیا کسی می تواند ادعا کند که زندگی را بدون هیچ گونه شکستی پشت سر گذاشته است؟ قطعا خیر. شکست جزو جدانشدنی از زندگی هر انسانی است و پذیرفتن آن به عنوان بخش مهمی از زندگی، شما را برای رسیدن به اهدافتان و کسب مزایای شکست، آماده می کند. شکست با هر تعریفی که شما برای خود دارید، در طول زندگی حداقل چندین بار برای شما رخ می دهد.

اما این پایان زندگی شما نیست؛ نباید فکر کنید که با شکست همه چیز تمام شده است. خدا در وجود شما قدرتی را قرار داده که با کمک آن می توانید خود را بازیابی کنید و آماده ادامه مسیر شوید. اما شناخت این قدرت و بهره گیری از آن نیازمند تخصص ویژه ای است که هر انسانی آن را ندارد.

ناامید نشوید، با آینده فکر کنید؛ به این فکر کنید که در آینده چگونه این شکست را جبران خواهید کرد. این را به خود بفهمانید که با ناامیدی فقط خودتان را عقب می اندازید. اگر شکست را به عنوان بخش غیرقابل انکار زندگی قبول کنید، قطعا می توانید از مزایای آن به خوبی بهره بگیرید.

همیشه اینگونه تصور کنید که با شکست، شما نه تنها چیزی را از دست نداده اید، بلکه تجربه و درس بزرگی هم به شما اضافه شده است و این فرصت هم به خوبی برای شما وجود دارد که شکست خود را جبران کنید؛ و سپس بعد از پیروزی، هم تجربه کافی را دارید و هم موفق شدن را! این می تواند ادامه زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مزایای شکست

آشنایی با مزایای شکست

درس بزرگ زندگی را فرا بگیرید

یکی از مزایای شکست این است که با بازگشت ذهنی خود می توانید به ذهن خود دید بسیار بهتر و روشن تری ببخشید.

از شکست ها درس بگیرید که چه کاری را باید انجام دهید و چه کاری را نباید انجام دهید. مسر شکست خود را مشخص کنید. ببینید کدام عوامل شکست شما را به سرانجام رساندند. قوی برگشتن را یاد بگیرید. به خود این نکته را یادآور شوید که شما باید شکست خود را جبران کنید و برای جبران، ناامیدی کمکی به شما نخواهد کرد.

فقط باید قوی بود و از شکست های قبلی استفاده کرد. اگر از موفق ترین افراد جهان هم سوال کنید، همین پاسخ را می گیرید؛ تلاش، قدرت و پشت کار. هیچ چیزی به مانند این ها نمی تواند شما را در مسیر موفقیت قرار دهد.

اما این کار با تجربه مناسب شما از شکست های قبلی شدنی است.

مغز خود را تقویت کنید؛ این که می گوییم شکست را بپذیرید و از آن درس بگیرید به این معنی نیست که مغز خود را به شکست عادت دهید؛ بلکه شما باید از شکست ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و از هر کدام نکته ای را به آموخته های خود اضافه کنید.

فرصت های بیشتر را در اختیار دارید

خوشبختانه یکی از مزایای شکست این است که فرصت های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. در دنیایی که ما زندگی می کنیم، اگر قدر زمان خود را بدانیم، قطعا فرصت برای جبران است. اگر شکست خوردید، دوباره تلاش کنید. مهم نیست تعداد دفعات چقدر می شود، دوباره و دوباره تلاش کردن برای شما انگیزه مضاعفی می سازد.

هیچ گاه نباید از دوباره برخاستن ناامید شوید. فرصت های بعدی را غنیمت بشمارید و کار را بهتر انجام دهید.

نیازی نیست ک بگوییم اشتباهات قبلی خود را تکرار نکنید! در عوض به جای آن ها روش هایی را انتخاب کنید که شما را زودتر به هدف می رسانند.

دنیای ما پر است از فرصت های مختلف؛ اما شرط اصلی استفاده از آن ها، شناخت آن ها است. متاسفانه بسیاری از افراد این فرصت ها را نمی شناسند و گله  می کنند که فرصتی برای آن ها نیست! اما هر ثانیه از این زندگی، فرصتی است برای موفق بودن و رشد فردی.

از لحظه به لحظه زندگی استفاده کنید.

مزایای شکست

با مزایای شکست خود را بشناسید

شخصیت خود را تقویت کنید

هر کسی در شرایط ایده آل، فرصتی را در اختیار دارد که تبدیل به قهرمانی برای خود یا اطرافیان خود سود؛ اما آیا در شرایط سخت هم می توان چنین امکانی را در اختیار داشت؟ چه کسانی قادر هستند به مانند قهرمان در این دوره عمل کنند؟

شما چگونه عمل می کنید؟ به مانند تپه ای شنی فرو می ریزید؟ یا محکم و استوار روی پاهای خود می ایستید و به ادامه مسیر فکر می کنید؟ قبل از تسلیم شدن و پذیرش شکست خود، به آن فکر کنید و آن را بررسی کنید. اگر بخواهیم شکست را جور دیگری تعریف کنیم، باید بگوییم این، آزمونی برای سنجش اراده و شجاعت و پشت کار ما است. شما وقتی شرایط بد و شکست را تجربه کنید، شرایط ایده آل را بهتری درک خواهید کرد و از آن بهتر استفاده می کنید.

پش تسلیم نشوید و شخصیت خود را به چالش بکشید؛ آیا فردی بااراده هستید؟ یا نیاز است خود را تقویت کنید؟

به وضوح بهتری برسید

اگر بگوییم سریع ترین راه برای درک واقعیت شکست است، بیراه نگفته ایم! شکست شکست این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که آیا همه چیز در حال درست انجام شدن است؟ چیزی وجود دارد که نیاز به تغییر و اصلاح داشته باشد؟

همچنین از دیگر مزایای شکست این است که دید واضح و روشنی به ما می بخشد و ما به خوبی فرق و تفاوت ایده های خوب و ایده های نامناسب را درک خواهیم کرد. شکست دقیقا به این سوال پاسخ خواهد داد که چه مشکلی در طی مسیر پیش آمد و من چطور می توانم به مسیر خود برگردم؟ این همان چیزی است که دنیای ما را زیبا می کند؛ دور از ناامیدی و تلاش همیشگی برای رسیدن به اهداف مهم زندگی! البته با دیدی باز.

مزایای شکست

مزایای شکست کدامند؟

با شکست رشد کنید!

شکست این پتانسیل را دارد که ما را تقویت کند و رشد شما را در پی داشته باشد. وقتی شکست را به عنوان بازتابی از کار خود بپذیریم و آن را به حساب نالایقی خود نگذاریم، به راحتی به قبل بر می گردیم و با رشد بیشتری به کار ادامه می دهیم. اگر چیزی را شروع کردید ولی شکست خوردید، بررسی کنید در چه مواردی باید پیشرفت کنید و چگونه باید خود را مطابقت دهید.

این باعث می شود نوآوری به وجود بیاید؛ بسیاری از خلاقیت ها بعد از بسیاری از شکست ها به وجود آمده اند. زیرا تمام نکات منفی شناسایی شده اند و فرد با رشد مناسبی مسیر جدیدی را برای خود باز می کند.

از شکست استفاده کنید؛ آن را پس نزنید و خود را انعطاف پذیر کنید.

دنیای آزادتر!

وقتی شما از شکست ترسی نداشته باشید و ذهن خود را کاملا رها و آزاد کنید، وارد دنیای تازه ای خواهید شد. دنیایی که از دنیای پیشین شما کاملا متفاوت تر است.

باید این را درک کنید که شکست نه تنها پایان بر چیزی نیست، بلکه شروع مسیری جدید است. این ذهن ما را از حفظ ظاهر و باطنی بی نقص و بدون شکست آزاد می کند و تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگی ما خواهد داشت. تا به حال فکر کرده اید که برای شکست خود جشن بگیرد؟! بله، ناراحتی چیزی را درست نمی کند؛ اینکه زندگی به شما فرصت بهتر شدن را داده است یعنی شما انسان خوش شانسی هستید. پس آن را جشن بگیرید و ناامیدی را کنار بگذارید.

این روشی مناسب برای عدم برگشت به نقاط تاریک زندگی است.

مزایای شکست

تاثیر مزایای شکست بر زندگی

شکست به شما چشم انداز مناسبی می دهد

افرادی که پس از شکست خوردن به عقب برمی گردند، بینش بهتری در مورد دلایل شکست خود به دست می آورند. آن ها به احتمال بسیار بالا، شکست را بر گردن کاری می اندازند که خودشان آن را اشتباه انجام داده اند. این کار می تواند برای مرحله بعد و تلاش بعدی، تغییر کند و بهتر شود.

افرادی که به شدت تحت تاثیر شکست خود قرار می گیرند، معمولا ویژگی های شخصی خود را سرزنش می کنند؛ مثلا با خود می گویند که آن ها به حد کافی باهوش نیستند و یا نمی توانند از پس مشکلات بر بیایند.

اما همه این موارد فقط سرخوردگی را در ادامه پدید می آورد. از دیدی که شکست در اختیار شما می گذارد، به بهترین شکل استفاده کنید.

بعد از شکست چه کنیم؟

حال که با مزایای شکست آسنا شدیم، باید بدانیم که بعد از شکست باید چه مراحلی را طی کنیم که هم مزایای آن را دریافت کنیم و هم برای ادامه مسیر، انرژی کافی داشته باشیم. در ادامه برخی از این مراحل را شرح می دهیم.

استفاده از لیست کارهای خود

برای ایجاد اعتماد به نفس برای اهداف بزرگ خود، ابتدا باید روی اهداف کوچک تر تمرکز کنید و این می تواند انجام کارهایی کوچک برای جبران شکست های قبلی در طول روز باشد. لیست خود را تنظیم کنید و با دقت آن را بررسی کنید.

از تجربه روش ها و مسیرهای جدید نترسید؛ اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و از گذشته درس بگیرید. اگر ترس شکست در وجود شما مانده است باید به خود اعتماد به نفسی دوباره دهید.

وقتی متوجه شدید که از  انجام چیزی اجتناب می کنید، از خود بپرسید که از چه چیزی می ترسید و در نظر بگیرید که اگر  مجدد در این راه شکست بخورید چه اتفاقی می افتد.

این را فراموش نکنید در راه پر پیچ و خم، احتمال دارد که چندین بار شکست را تجربه کنید. پس لیست کارهایی که باید انجام دهید را تا انتها انجام دهید؛ حتی اگر شکست خوردید، مجدد شروع کنید و کارهای تازه ای را اضافه کنید.

هیچ  کس به اندازه شما به شکست هایتان اهمیت نمی دهد!

جمله معروفی وجود دارد که می گوید، خوب یا بد، هرکسی قهرمان زندگی خودش است. مردم آنقدرها هم که شما تصور می کنید، به شکست شما توجه ندارند!  این شما هستید که با آن زندگی می کنید. پس برای خود باشید و از چگونگی تصور دیگران بی اطلاع باشید.

گرچه در محیطی کاری، شکست شما در روند کار تاثیرگذار است و باید پاسخ مناسبی به آن بدهید، اما باز هم کست شما کاملا متعلق به شما است.

سعی کنید شکست خود را جار نزنید؛ منظور این نیست که از آن فرار کنید! هرگز! اما ممکن است برخی به دنبال پایین آوردن بیشتر شما باشند. پس خودتان راه مشخصی در پیش بگیرید و برای آینده تصمیم گیری کنید.

هیچ کس به اندازه شما به شکست هایتان اهمیت نمی دهد!

موفقیت در آینده؟ چرا که نه!

میزان تلاشی که شما برای رسیدن به هدفی خاص انجام می دهید، می تواند با احساس شما در مورد شکست در آن مرتبط باشد. هرچه مشکل بزرگ و مهم و شکست سخت تر باشد، شما احساس ناامیدی بیشتری هم خواهید کرد. شما باید نسبت به شکست انعطاف پذیر باشید؛ همانطور که گفته شد یکی از مزایای شکست این است که شما را با واقعیت آشنا می کند و فرصت های بعدی را برای شما رقم می زند.

شکست در ابتدا چالشی سخت برای هر انسانی است. عبور کردن از آن نیز بسیار دشوارتر خواهد بود. این شما هستید که با بینش خود، شکست را تبدیل به سکوی پرتاب خود خواهید کرد و عبور از آن را هرگز دشوار نخواهید دید.

همیشه به آینده امیدوار باشید؛ هیچ چیزی در این دنیا همیشگی نیست. حتی بدترین شکست ها هم روزی بی اهمیت می شوند. عبور از شکست سخت است، اما با تلاش و پشتکار می توان به راحتی از این مرحله از زندگی هم عبور کرد.

خود را در آینده ای بعد از دست یافتن به هدف خود تصور کنید. هر روز این تصویرسازی ذهنی را انجام دهید. تاثیر آن بی نظیر خواهد بود. البته که نباید فقط به تصورات بسنده کرد و این برای کسانی که شکست را تجربه کرده اند، چیز طبیعی است که باید همواره در تلاش باشند که شکست خود را جبران کنند.

مزایای شکست

چگونه از مزایای شکست بهره مند شویم؟

کلام پایانی

آیا شما هم مانند بسیاری از افراد شکست را مانعی در برابر حرکت خود می بینید که شما را متوقف خواهد کرد؟

با شناسایی مزایای شکست شاید کمی نسبت به این موضوع خوشبین شوید. در این مقاله سعی کردیم بینشی جدید را به شما ببخشیم و سعی کنیم شکست را طور دیگری توصیف کنیم.

شکست برای هر انسانی رخ می دهد، اما آیا همه انسان ها از آن درس می گیرند؟ قطعا نه! خود را فردی متفاوت نسبت به دیگر افراد نشان دهید و نگذارید شکست مانعی شود برای رسیدن به اهدافتان.

برنامه ریزی دقیق، درس گرفتن از شکست قبلی، ادم تکرار اشتباهات، حفظ انگیزه و… مواردی هستند که شما را فردی آماده و قوی برای رویارویی با مشکلات و چالش های جدید می کنند.

خودتان از شکست پلی برای پیروزی بسازید؛ در این راه مهم ترین عامل خودتان هستید و باید کاملا روی خود حساب باز کنید. نهراسیدن از شکست را فراموش نکنید و بگذارید طعم شکست را بچشید؛ این برای ادامه راه شما ضروری است.

: منبع  ://ideas.ted.com/how-to-move-on-after-failure-and-rebuild-confidence-erika-hamden/

//www.linkedin.com/pulse/20140921132556-14373257-7-steps-to-take-when-starting-over-after-a-failure

://medium.com/@paultellsworth/the-benefits-of-failure-why-you-must-fail-to-succeed-53a2ce78b701

://www.lifehack.org/articles/work/6-benefits-failure-that-proove-that-actually-good-thing.html

۳.۴/۵ - (۷ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx