استفاده از قانون جذب برای ایجاد یک زندگی بدون استرس

Add a Comment
13 Min Read

قانون جذب ایده ای است که تجریبات ما به توسط افکار و احساساتمان ایجاد می شود و برروی هر چیزی که تمرکز کنیم، آن چیز در زندگی ما رخ خواهد داد. به عنوان یک نظریه فلسفی، قانون جذب یک تاریخ کهن و باستانی دارد. محبوبیت آن در سالیان اخیر به دلیل کتاب هایی مانند (( راز )) و پوشش این قانون به توسط اپرا و رسانه ها بسیار افزایش یافته است.

قانون جذب برای ایجاد یک زندگی

 

تئوری های مختلفی درباره ی چگونه قانون جذب می تواند کار کند به همراه تعددادی هشدارهای مهم وجود دارد. اگر کنجکاو هستید، در اینجا یک تاریخ سریع از این اعتقاد، چگونه قانون جذب کار می کند، و تمرین هایی که می توانید با استفاده از آنها استرس را از خود دور کنید، آورده شده است. ( و حتی ممکن است خیلی کارها یا چیزهایی که در زندگی می خواهید را آشکارسازی یا تجلی کنید ).

سابقه گفتمان قانون جذب در اصل به زمان های باستان یا کهن ( حتی کتاب مقدس ) برمی گردد، اما ریشه مفهومی که امروزه به آن استناد می شود در طی قرن ۱۹ میلادی به عنوان بخشی از جنبش های فکری جدید ( New Thought movement ) ظهور پیدا کرده است.

این ایده به نام قانون جذب مطرح نبود تا سال ۱۸۸۷ که یک غیبت گرای روسی ( Russian occulist ) به نام Helena Blavatsky از این اصطلاح برای توصیف انرژی قدرتمند عناصر مختلف برروی انسان استفاده کرد. در سال ۱۸۸۶، Prentice Mulford یک مقاله ی معروف در مورد قانون جذب نوشت ( که آن را قانون موفقیت نامید ).

در سال ۱۸۹۷، Ralph Trine در کتابش با عنوان (( همانگ شدن با بی انتها ( In Tune With The Infinite ) )) نوشته است که قانون جذب با (( به صورت جهانی در مورد هرگونه عملی کار می کند، و ما هرآنچه را که می خواهیم یا انتظار داریم بدست می آوریم. اگر یک چیز را بخواهیم و انتظار چیز دیگری را داشته باشیم، درست مثل این است که خانه ها برعلیه خودشان تقسیم شده اند، که سریعا باعث ازبین رفتن و نرسیدن به خواسته هایمان می شود )).

دقیقا انتظارتان را مطابق با خواسته خودتان تعیین کنید، سپس هرآنچه را که آرزو کنید بدست خواهید آورد.

مفهوم (( قانون جذب )) به طور پیوسته به توسط فیلسوفان، نویسندگان خودیاری ( self-help authors )، و سخنورهای انگیزشی بخوبی تا قرن ۲۱ نوشته و تبلیغ شده است. در سال ۲۰۰۶، قانون جذب اساس فیلم Rhonda Byrne و بعدا کتاب با فروش بسیار خوب (( راز )) قرار گرفت.

چگونه کار می کند

برطبق قانون جذب، افکار شما قدرت تجلی در زندگی تان را دارد. برای مثال، اگر مثبت فکر کنید و خودتان را با درآمد کافی برای داشتن یک زندگی راحت تصور کنید، موقعیت هایی را جذب خواهید کرد که سبب می شود این خواسته ها به واقعیت تبدیل شوند.

از طرفی دیگر، اگر به طور مداوم برروی جنبه هایی از زندگی تان تمرکز کنید که غمگین هستید، به طور پیوسته نتایج و تجربیات منفی را جذب خواهید کرد.

 

انتقاد:

یک انتقاد مهم و اصلی درباره ی اعتقاد داشتن به قانون جذب این است که در حالی که این قانون به افراد برای تجلی سازی نتایج مثبت در زندگی شان اعتبار می بخشد، آن همچنین در مواردی افراد را برای اتفاقات بد رخداده در زندگی شان سرزنش می کند.

برای مثال، قانون جذب بیان می کند که فردی که سرطانش تشخیص داده شده است باید آن را از طریق انرژی منفی در زندگی خودشان داشته اند، جذب کرده باشند. بنابراین، زمانی که فردی بیمار است، باید افکارشان را برای تجلی بهبودی، سلامتی، حتی معالجه مثبت نگه دارند.

تمرین هایی برای امتحان کردن

قانون جذب به طور گسترده به عنوان شبه علمی ( pseudoscience ) در نظر گرفته می شود. البته، این قانون از چندین تکنیک روانشناسی مانند بازآفرینی شناختی ( cognitive reframing ) و تجسم سازی استفاده می کند که به افراد برای تفکر کردن متفاوت درباره شرایطشان کمک می کند.

قانون جذب به طور جادویی ضمانت نمی کند که می توانید هرچیزی را می خواهید می توانید بدست آورید، اما آن به طور کامل و قطعی غیرقابل استفاده و بی فایده نیست.

قانون جذب برای ایجاد یک زندگی

ممکن است متوجه شوید که اصول اولیه را رعایت می کنید:

  • نگرش مثبت بیشتری را در خود ایجاد کنید.
  • به خودتان فرصت هایی برای فکر کردن و لذت بردن از آن چیزی که دارید، بدهید.
  • به خودتان برای تشخیص، به چالش کشیدن و تغییر دیدگاه تان کمک کنید.
  • انگیزه خودتان را برای بدست آوردن رویاها و اهدافتان حفظ کنید.

اگر می خواهید به صورت متناوب درباره ی زندگی فکر کنید و یک محیط مثبت ایجاد کنید جایی که تغییر می تواند رشد کرده و ایجاد شود، در اینجا برخی از تمرینات برای این تلاش آورده شده است.

درحالی که می توانید هرکدام را به تنهایی انجام دهید، فکر کردن در مورد هر تمرین به عنوان گامی که براساس کاری که در تمرین قبلی انجام داده اید بنا شده است مفید خواهد بود.

ناامیدی های خود را لیست کنید

لیستی از تمام چیزهایی در زندگی تان که باعث ناامیدی یا این که دوست داشته اید تغییر بدهید – برای مثال، یک شغل استرس زا، رفتار دوران کودکیتان، یا نزاغ در روابطتان – تهیه کنید.

مثبت فکر کنید

سپس، به صورت روزانه شروع کنید. برای هر کدام از ناامیدی های لیست شده خودتان، به هرجنبه مثبتی که آن موقعیت دارد، فکر کنید. برای مثال، مزایای داشتن شغل سخت کسب درآمد ثابت، چالش خلاقیت یا رشد فردی است.

از طریق این که مدام براثر کاری در حال انجام آن هستید در حال پیشرفت و رشد می باشید، در خودتان آرامش ایجاد کنید.

سپس می توانید به شغلتان به عنوان وسیله ای برای افزایش دامنه صبرتان نگاه کنید. اگر نه، می توانید درک کنید که هدف شغلتان بدست آوردن اطلاعات ارزشمند درباره آن چیزی است که در زنگی تان کار نمی کند.

یکی از نتایج مثبتی که احتمالا از تجربه منفی داشتن یک شغل می توانید بدست آورید این است که کارتان را برای بدست آوردن و دنبال گشتن کاری که تناسب بیشتری با استقدادها و توانایی های شما دارد، رها کنید.

آرزوهایتان را بنویسید و تجسم کنید

زمانی که لیستی از چیزهایی که در زندگی می خواهید را نوشتید، آن چیزهایی که در زندگی می خواهید را بنوسید. لیست شما تنها برای فرستادن انرژی مثبت در محیط اطرفتان برای بدست آوردن آن چیزی که می خواهید نیست; بلکه آن همچنین اهداف شما را به طور واضح و مشخص تعیین می کند.

لیست کامل خواسته هایتان همچنین می تواند به عنوان منبع الهامی برای بازگشت و دنبال کردن رویاهایتان در زمانی که قصد رها کردن آنها را دارید، عمل کند.

اگر خیلی با یک متفکر تجسم گرا فاصله دارید می توانید بجای آن بکشید، یک احتیاط یا مخلوطی از رنگها ایجاد کنید، یا از وب سایتی مانند Pinterest برای انتخاب تصاویر از آن چه می خواهید استفاده کنید.

ساخت و حفظ یک تصویر مجسم از آن چیزی که از زندگی تان می خواهید ( بجای تمرکز کردن برروی چیزهایی که نمی خواهید ) می تواند روشی مفید و قدرتمند جهت جذب تغییر و فرصت مثبت باشد.

لیست دقیقی از آن چیزی که باعث ایجاد یک زندگی متفاوت می شود را برای خودتان تهیه کنید. هر روز، تجسم کنید که چه زندگی ای را دوست دارید و چه حسی را می توانید از این زندگی داشته باشید.

شما می توانید همچنین تمرین (( تجلی یا آشکار سازی )) آن چه می خواهید را انجام دهید. آن می تواند به سادگی داشتن یک گل خاص در باغ تان باشد. زمانی را برای ایجاد یک تصویر زنده در ذهن خود از آن گل خاصی که می خواهید در حیاطتان داشته باشید، چه بویی می خواهید داشته باشد، و چه حسی می خواهید داشته باشید وقتی که دسته چیده شده ای از آن گل را در دستتان دارید، صرف کنید.

نگرش مثبت را حفظ کنید

داشتن یک نگرش مثبت سخت تر از قراردادن یک لبخند برروی صورت است; این به این معنی است که برروی داشتن یک حس سپاسگذاری برای آن چه که از قبل دارید و برای آن چیزی که در آینده بدست خواهید آورد، کار کنید. تمرکزتان را از فکر کردن در مورد نداشته به حس سپاسگذاری و داشتن فراوانی تغییر دهید.

شما همچنین می توانید طرز تفکر مثبتتان را از طریق به اشتراک گذاشتن اهدافتان، رویاها و نیتهایتان با دیگران تقویت کنید. گسترش حس مثبت نسبت به کسی که دوست دارید نیز به شما در بدست آوردن حمایت و پشتیبانی کمک می کند.

مهم ترین بخش تجلی این است که به آن اجازه دهید ادامه یابد. با انجام این کار، خودتان از این نگرانی که آیا آن ( خواسته یا ارزویتان ) رخ خواهد داد یا نه رها می کنید و امکان رخ دادن آن در زندگی را برای خود ایجاد می کنید.

فکر، حس، عمل

سعی کنید افکار، احساسات و رفتارتان را برروی اهدافتان و نه ناامیدهایتان متمرکز کنید. می توانید این کار را با خود صحبت کردن ( self-talk )، تجسم روزانه آن چیزی که از زندگی می خواهید، کار برروی برنامه کاریتان و افزایش مهربانی و انجام کارهای خوب انجام دهید.

نکاتی در مورد استفاده از قانون جذب

  • آنچه هست را بپذیرید. از تمرکز تنها برروی آن چیزی که دوست ندارید در زندگی داشته باشید یا صرف تمام زمانتان برروی چیزهایی که متفاوت تر از آن چیزی است که دارید، پرهیز کنید. پذیرفتن آن چیزی که در حال حاضر دارید به معنی دست کشیدن از کار برروی ایجاد تغییر مثبت نیست. آن تأکید و یادآوری بیشتر برروی قرارنگرفتن در دام تفکر مداوم نفی است.
  • به چگونگی طرز فکر کردنتان توجه کنید. اگر مطمئن نیستید که افکارتان برروی زندگی تان تأثیر می گذارند، الگوها فکری تان را ارزیابی کنید و تعیین کنید که آنها در کجای طیف خوشبینی ( the spectrum of optimism ) قرار می گیرند و خوشبینی می تواند به شما کمک کند.
  • به شکرگذاری روزانه خود ادامه دهید. تمام چیزهایی که بخاطر داشتن آنها سپاسگذار و شکرگذار هستید را ثبت کنید. مزایای زیادی در تمرین روزانه وجود دارد، و این تمرین به شما در ایجاد یک نگرش سپاسگذار و شکرگذار کمک می کند ( که فضایی برای داشتن فراوانی بیشتر ایجاد می کند ).
  • تمرکز خود را دوباره تنظیم کنید ( Reframe your focus ). ساختاربندی یا تنظیم افکارتان درست مثل روشی است که برای ایجاد تأکیدات مثبت استفاده کردید: بجای تمرکز برروی ناامیدی و نقطه ضعف ها برروی آن چیزی که می خواهید تمرکز کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx