قدرت مثبت بلندپروازی که شما را موفق می کند

یک نظر اضافه کنید
24 دقیقه مطالعه

برای دستیابی به موفقیت، شخصی یا حرفه ای، باید بلند پرواز باشید. پیگیری اهداف شما برای دستیابی به نتایج دلخواهتان بسیار مهم است.

با این حال، بسیاری از مردم بلند پروازی را با حرص و طمع اشتباه می گیرند. عمدتاً به این دلیل که آن ها به وضوح نمی دانند بلند پروازی چیست. به نظر می رسد که این دو مفهوم بسیار متفاوت هستند.

در حالی که قدرت مثبت بلندپروازی تمایل به رویارویی با چالش ها و رشد است، حرص و طمع یعنی بخواهیم (راهی) بیش ازحد لازم داشته باشیم. تبدیل شدن به فردی حرفه ای و رسیدن به یک موقعیت برجسته در بازار و جذب موفقیت، بلند پروازی را می طلبد.

دلیل این امر این است که ما به سمت رویاهایمان سوق داده می شویم و میل به بیدار شدن در مسیر زندگی و رشد فردی به مرور زمان در ما بیشتر می شود.

اگر همچنان در خصوص بلند پروازی سؤالی دارید، در این مقاله همراه با ما باشید تا ما مفهوم بلند پروازی و اهمیت آن را برای موفقیت به شما نشان دهیم.

موفق شدن

بلند پروازی چیست؟

بلند پروازی به احساسات، عواطف و خواسته های ما مربوط می شود. این موضوع درباره انرژی لازم برای دستیابی به اهداف خود، چه در زمینه شخصی، چه اجتماعی و چه به صورت حرفه ای است.

فرد بلندپرواز کسی است که سعی می کند بر چالش ها غلبه کرده و استراتژی هایی را برای عملی شدن به کار گیرد. اگر می خواهید شخصی حرفه ای در زمینه ای که فعالیت می کنید باشید، مطلوب است که کمی بلند پروازی در ذهن خود داشته باشید.

از این گذشته، هرچه فرد دارای انگیزه بیشتری باشد، شاید درآمدش نیز بیشتر باشد، زیرا این بدان معناست که باید برای رسیدن به هدف خود تلاش بسیار کنید. تلاش بسیار نیز هیچ گاه بی مزد نمی ماند.

بلندپرواز بودن به معنای پرورش میل فراوان برای تحول و تحقق پروژه ها است. برنامه ها و استراتژی ها با هدف خاصی در زندگی ایجاد می شوند.

افرادی در جامعه که از کالج یا دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند، عموما افراد بلند پروازی هستند. گفتن اینکه فردی بلندپرواز است لزوماً به این معنی نیست که چیز بدی است.

اگرچه به این معنی نیست که آن افراد نیز خوب هستند. قدرت مثبت بلندپروازی مستقیما با عملکرد شما رابطه دارد و به آن وابسته است. عملکرد شما در زندگی است که بلند پروازی شما را مثبت یا منفی می کند.

این موضوع در میزان بلند پروازی هر شخصی متفاوت است. وقتی بلند پروازی بیش از حد باشد، به حرص و طمع تبدیل می شود. دو مفهومی که اغلب اشتباه گرفته می شوند.

بلند پروازی، وقتی معتدل است، جزء کاملی برای دستیابی به موفقیت و رشد فردی است. گاهی بلند پروازی به عزت نفس، اعتقاد به توانایی های فردی و توانایی برنده شدن، ترجمه می شود. وقتی ما بلندپرواز هستیم، می توانیم از پتانسیل خود به طور کامل استفاده کنیم.

با این حال، همه بلند پروازی ها به مسیرهای مناسب منجر نمی شوند. برای اینکه واقعاً تفکر بلند پروازی  مفید واقع شود، باید استراتژی هایی را برای زندگی بدون غفلت از اخلاق، ترسیم کرد.

تقلید از دیگران راه موفق شدن نیست. بلکه کاملاً برعکس این موضوع صادق است. در واقع، گاهی تقلید کورکورانه منجر به شکست می شود.

استفاده از دروغ، تقلب، سیاه نمایی و سایر ترفندها برای رسیدن به هدف، نشانه افراد خودخواه و حریص است. صداقت باید همیشه در مسیر زندگی وجود داشته باشد و به هیچ وجه با بلند پروازی ناسازگار نباشد.

تفاوت واقعی بین بلند پروازی و حرص و طمع چیست؟

به طور کلی حرص و طمع نشان دهنده اراده برای داشتن بیش از آنچه شما نیاز دارید یا می توانید برآورده کنید، است. به این معنا که شخص حریص کسی است که هرگز از دستاوردهای خود به اندازه کافی خوشحال نیست.

اشخاص حریص دائماً به دنبال رسیدن به سطح معینی در زمینه شغل یا دستمزد، بیشتر از آنچه قبلاً دریافت کرده اند هستند. چنین خصوصیتی سبب می شود اینگونه اشخاص هرگز از دستاوردهای خود راضی نباشند.

به همین دلیل است که باید از حرص و طمع اجتناب کرد زیرا مانع خوشبختی افراد می شود. علاوه بر این، افراد حریص همیشه راه هایی را برای سرنگونی همسالان خود ارائه می دهند تا به خواسته خود برسند.

اگر اینگونه اشخاص از دوستان نزدیکتان هستند، شما نیز در امان نیستید. زیرا وقتی صحبت از افراد حریص می شود، همه چیز به نحوی پیش می رود که مطابق با خواسته اینگونه افراد باشد.

غالباً افراد حریص از دیگران برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. آن ها ارزش افراد و شخصیت آن ها را نمی دانند. به همین دلیل مهم است که آگاه باشید و اجازه ندهید قدرت مثبت بلندپروازی شما به حرص و طمع تبدیل شود.

تفاوت بین بلند پروازی و حرص و طمع چشمگیر است. در بازار حرفه ای، به ویژه برای کارآفرینان، بلند پروازی مطلوب است، درحالی که حرص و طمع، تنها ضرر می آفریند.

قدرت مثبت بلندپروازی

چرا خصوصیت بلند پروازی مهم است؟

بدون تمایل به پیروزی، رشد فردی، شایستگی، دستیابی به نتایج بهتر، ویژگی های فردی که بلند پروازی دارد از خصوصیات آن است. میل به تغییر، چیزی است که منجر به دگرگونی های عمده در زندگی هر فردی می شود.

به همین دلیل است که بلند پروازی در نقاط مختلف زندگی، از جمله کار، زندگی شخصی و حتی هنگام معاشرت با دوستان اهمیت دارد. افراد بلندپرواز می توانند تصویری کلی را ببینند، نقص ها را شناسایی کرده و استراتژی هایی را برای بهبود آنچه نیاز به راه حل های جدید دارد، پیاده کنند.

می توان گفت قدرت مثبت بلندپروازی به معنای اراده برای دستیابی به بهترین ها است. به همین دلیل است که مفهوم بلند پروازی باید از دیدگاه شخصی تحلیل شود.

هر فرد پارامترهای موفقیت، شادی و تحقق خود را دارد. درنتیجه همه چیز به دیدگاه و ایده های موفقیت او بستگی دارد. با وجود این امر، وظایف متداولی وجود دارد که هر فرد بلند پرواز قادر به انجام آن ها است، مانند:

قدرت مثبت بلندپروازی

تغییر شغل

گذر از تغییرات هرگز آسان نیست، چه در خانه، چه در محل کار، چه در روابط و به ویژه در مورد حرفه شما. تحولات به طور کلی فرایندی دردناک است که شامل دوره های سازگاری با محیط جدید است.

با این حال، بلند پروازی باعث می شود افراد بتوانند با ترس خود روبرو شوند و اولین قدم را بردارند. بدون این انگیزه و شجاعت برای رویارویی با شرایط جدید، ما قادر نخواهیم بود از شرایط بد خارج شویم.

گاهی اوقات تمام زندگی خود را در یک محیط یا شخصی که به ما لذت نمی دهد، حبس می کنیم. برای تغییر شغل باید تمرکز، بلندپروازی و عزم راسخ داشته باشید.

تسلیم نشوید

به سادگی می توان فردی بلند پرواز را شناسایی کرد و از راه های سختی که او از آن ها گذشته است، مطلع شد. اینگونه افراد هرگز تسلیم نمی شوند، در یک مکان ثابت نمی نشینند و منتظر نمی شوند که اوضاع به خودی خود تغییر کند.

این بلند پروازی است که قدرت برخورد با مشکلات و موانعی را که در طول سفر با آن ها روبرو می شوید، تقویت می کند. یک فرد بلندپرواز در این مورد صبوری نمی کند. در عوض، وقت خود را صرف یافتن بهترین راه حل ها می کند.

رویای بزرگ داشته باشید

داشتن تجارتی کوچک برای تمامی افراد جامعه مناسب نیست. داشتن کسب و کار موفق که مرجع بازار است، برای افراد بلندپرواز است. بلند پروازی ها تفاوت اصلی بین تفکر کوچک و تفکر نامحدود است.

قدرت مثبت بلندپروازی

راه حل های جدید را ارائه دهید

ایجاد راه حل جدید برای مشکلات روزمره نیاز به اشتیاق و روحیه کارآفرینی دارد. برای فردی که بلند پرواز نیست، بسیار دشوار است که ایده های خود را به دلیل کمبود انرژی یا اراده برای رشد، به حرکت در آورد.

ویژگی های قدرت مثبت بلندپروازی در فرد بلند پرواز

علاوه بر این، فرد بلند پرواز اقدامات خاصی را می تواند انجام دهد. آن ها دارای برخی ویژگی های مشترک از مردم عادی هستند.

آن ها مهارت هایی را دارند که در مورد مشارکت، توسعه پروژه های شخصی و حتی روابط بین فردی، میان آن ها و دیگر افراد جامعه تفاوت ایجاد می کنند.

در اینجا برخی از این ویژگی ها ذکر شده است تا بتوانید بفهمید که کدامیک از این ویژگی ها را در حال حاضر دارید و کدام را همچنان باید توسعه دهید:

وقف و فداکاری

همانطور که مشاهده کردید، مفهوم بلندپروازی عبارت است از میل به موفقیت، پیروزی و رشد؛ بنابراین، وقف و فداکاری بخشی از زندگی افرادی است که بلند پرواز هستند. زیرا وقف و فداکاری توانایی پذیرش چالش ها، تعقیب آن ها و تلاش برای رسیدن به اهداف است.

شجاعت برای تکرار تلاش و جلوگیری از اشتباه کردن

موفقیت، اعم از شخصی یا حرفه ای، بدون تلاش به دست نمی آید. تلاش ها اغلب منجر به خطا می شود. افراد معمول جامعه بدون خصوصیت بلند پروازی تمایل دارند در اولین چالش تسلیم شوند و معتقد هستند که آن ها قادر به انجام آنچه می خواهند نیستند یا آمادگی آن کار را ندارند.

در همین حال، افراد بلندپرواز از تلاش و اشتباه نمی ترسند زیرا می دانند که راه پیروزی ممکن است طولانی باشد، اما نتایج آن ارزشش را دارد.

تغییر نگرش

تغییر نگرش برای رشد شما و رسیدن به اهداف امری ضروری است. بدون این ویژگی، همیشه در یک مکان باقی می مانیم و حرکت رو به جلویی نخواهیم داشت.

این ویژگی در حقیقت تفاوت اساسی افراد موفق با افرادی است که به اندک راضی هستند. ما نگرش خود را تغییر می دهیم تا بتوانیم با سختی ها روبرو شویم، نوآوری کنیم، به دنبال موقعیت جدیدی در بازار باشیم و به جایگاه بهتری در جامعه برسیم.

قدرت مثبت بلندپروازی

مثبت اندیشی

وقتی فردی پر از خصوصیت بلند پروازی است، افکار او مثبت تر می شود. در حالی که باقی افراد جامعه به مشکلات نگاه می کنند، فرد بلند پرواز به دنبال راه حل برای مشکلت خویش است.

با داشتن روحیه و خصوصیت بلند پروازی، افکار شما مثبت تر، خوش بینانه تر و عینی تر می شود.

تعیین اهداف

اهداف قبل از رسیدن به هدف باید تعیین گردند. بدون تعیین اهداف، اندازه گیری نتایج و پیگیری تکامل پروژه عملاً غیرممکن است.

به عنوان مثال، در تجارتی، اهداف به شما کمک می کند تا میزان درآمد، سود و ضرر شرکت را تجزیه و تحلیل کنید. فرد بلند پرواز می تواند به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت فکر کند.

 فرد بلند پرواز تجزیه و تحلیل می کند که امروز در چه موقعیتی قرار دارد و می خواهد در چند سال در چه موقعیتی باشد کجا باشد. تعیین اهداف به ما این امکان را می دهند که میزان تکامل را درک کنیم و پیشرفت خود را نظاره گر باشیم.

آیا شما بلند پرواز هستید؟

همانطور که بحث شد، قدرت مثبت بلندپروازی ویژگی مطلوب در هر حرفه  و شغلی است. لذا نباید آن را با حرص و طمع اشتباه گرفت و همچنین نباید آن را به عنوان یک نقطه منفی تلقی کرد.

افراد بلندپرواز تمایل دارند به راحتی به اهداف خود برسند زیرا به اندک بسنده نمی کنند و همیشه در جستجوی دستاوردهای جدید هستند.

اما هنگامی که می گوییم راه آسان، در مورد راه های میانبر برای رسیدن به اهداف صحبت نمی کنیم. درنتیجه متوجه شده اید که داشتن بلند پروازی به معنای تلاش برای دستیابی صادقانه و تدریجی به اهداف است.

 بلند پروازی تنها یکی از ویژگی هایی است که سبب می شود فردی به طور حرفه ای موفق شود. بسیاری از موارد دیگر مانند مهارت های رهبری و توانایی الهام بخشیدن به یک تیم، مورد نیاز فرد برای موفقیت و پیروزی است.

4 راه برای دانستن اینکه خصوصیت بلند پروازی مثبت شما به سمت منفی تبدیل شده است

 1. کمک به دیگران و دیگر فعالیت های اینچنینی که در طول زمان انجام می دهید: همه ما در کارهایی که انجام می دهیم خودخواهی داریم، اما وقتی انگیزه اصلی شما به خودتان مربوط می شود، پیامدهای منفی برای خود و دیگران دارد.
 2. وقتی موضوعی به ناامنی شما مربوط می شود: افرادی که در درجه اول ناامنی آن ها را تحریک شود، سعی می کنند از طریق کار و دستاوردهای خود چیزی را اثبات کنند و در نهایت به سرعت به سمت بلندپروازی منفی حرکت می کنند.
 3. هنگامی که شیوه کار شما به سلامتی تان آسیب برساند: باید بسیار مطمئن باشید کاری که انجام می دهید و با کمک دیگران انجام می شود، شما به گونه ای درگیر نکند که سلامتی شما را تحت تاثیر قرار گیرد. در این صورت خصوصیت بلند پروازی مثبت به سمت منفی گرایش پیدا می کند.
 4. هنگامی که شیوه کار شما درد و رونج برای دیگران به همراه دارد: بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که چنین موضوعی اشتباه است. روابط بین شما و دیگر افراد مستلزم سرمایه گذاری مداوم زمان برای رشد فردی و روابط است.

اگر دائماً کار خود را بر نیازهای عزیزان خود قرار دهید، خود را شاید “موفق” پیدا کنید، اما تنها و بدون پشتیبان خواهید ماند. قدرت مثبت بلندپروازی خودخواهی را نمی پذیرد.

شما باید تعریف جدیدی از موفقیت را مجددا برای خود تعریف کنید. هیچ چیزس ارزش قربانی کردن روابط با عزیزانتان را ندارد.

به آنچه شریک، فرزندان، خانواده و دوستانتان به شما می‎ گویند با دقت نزدیک گوش دهید. حالت دفاعی نداشته باشید و اینگونه فکر کنید که این افراد فقط خیر و صلاح شما را می خواهند.

قدرت مثبت بلندپروازی

مهم ترین دلایلی که ما باید بلندپرواز باشیم

 1. بلند پروازی سبب می شود اهداف خود را مشخص کنید:

اگر بلندپرواز باشید، می دانید که می خواهید به چه چیزی برسید. شما اهداف خود را تعیین کرده و با استفاده از خصوصیت بلند پروازی در رسیدن به اهداف، به خود کمک می کنید.

 1. بلند پروازی به زندگی شما جهت می دهد

وقتی اهداف خود را مشخص می کنید، در جهت رسیدن به آن ها تلاش می کنید. چنین امری راه شما را باز می کند و به زندگی شما معنا می بخشد.

 1. تمرکز شما را حفظ می کند

افراد بلندپرواز تمرکز بیشتری بر زندگی خود دارند. چنین افرادی در خصوص چیزی که می خواهند به آن برسند، بسیار مصمم و راسخ هستند. چنین افرادی خود را از تمامی عوامل مزاحم دور می کنند و بر اهداف خود تمرکز می کنند.

 1. بلند پروازی مهم تر از استعداد ذاتی است

قدرت مثبت بلندپروازی به تنهایی موفقیت را تضمین نمی کند، اما استعداد بزرگ بدون بلند پروازی نیز چیزی برای شما ندارد. فقط داشتن استعداد بدون بلند پروازی، اشتیاق برای دستیابی به هدف را در برنخواهد داشت و برای شما نتیجه ای ندارد.

 1. بلند پروازی منجر به ویژگی های حیاتی برای موفقیت می شود

همراه با بلند پروازی، ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که برای موفقیت حیاتی هستند. این ویژگی ها عبارت است از:

 • تداوم: وقتی می خواهیم به چیزی برسیم، اجازه نمی دهیم موانع و شکست ها مانع رسیدن به هدف ما شوند. ما برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنیم و آن را محقق می سازیم.
 • تجربه: ما با انجام اشتباهات کوچک و یادگیری، مهارت و تجربه کسب می کنیم
 • نظم و انضباط: وقتی روی اهدافمان متمرکز و راسخ هستیم، به بقیه جهان اهمیت نمی دهیم، از انتقاد مصون می مانیم و نظم و انضباط بیشتری پیدا می کنیم.
 • عزم و اراده: همراه با بلند پروازی، عزم و اراده برای رسیدن به اهداف ما به وجود می آید. ما برای هیچ چیز دیگری وقت نداریم جز اهدافی که از قبل مشخص کرده ایم.
 • خلاقیت: بلند پروازی مستلزم اشتیاق است که خلاقیت ایجاد می کند. درنتیجه تمایل داریم در با هیجان زدگی خارج از چارچوب فکر کنیم.
 1. بلند پروازی وضوح اهداف را ارائه می دهد

بلند پروازی در مورد اهداف و مسیرهایمان جهت رسیدن به مقصد، شفافیت و وضوح می دهد. این شفافیت و وضوح، دیدگاهی جامع از آنچه می خواهیم به آن دست یابیم به ما می دهد.

 1. بلند پروازی انگیزه را افزایش می دهد

اگر بلند پرواز هستید، انگیزه زیادی نیز دارید. تمایل به دستیابی به اهداف شما سبب ایجاد انگیزه و رسیدن به آنچه غیرقابل دسترسی است، می شود. انگیزه بالا در کنار بلند پروازی نتیجه فوق العاده ای خواهد داشت.

 1. زندگی با بلند پروازی هیجان انگیزتر است

وقتی بلند پرواز هستید، مدام به دنبال چیزی هستید و این زندگی شما را هیجان انگیز و جالب می کند. بدون بلند پروازی، شما چیزی برای دنبال کردن و تعقیب ندارید. درنتیجه زندگی شما بی معناست.

 1. رضایت:

وقتی به چیزی می رسید که همیشه می خواستید، به شما احساس رضایت دست می دهد. حتی در حالی که سعی و تلاش برای رسیدن به هدف می کنید، حس رضایت مندی در شما به وجود می آید. این احساس کمک مهمی در عبور از موانع و مشکلات مسیر شما است.

 1. بلند پروازی به شما چشم انداز می دهد

 هم چشم انداز و هم ماموریت زندگی شما توسط حس و خصوصیت بلند پروازی تعیین می شود. چشم انداز برای هدف شما مهم است و دیدگاه برای تصمیم گیری در خصوص خوب یا بد بودن هدف شما اهمیت دارد. چشم انداز در زندگی شما معنا می بخشد و گام های آینده شما را تضمین می کند.

 1. بلند پروازی شما را مسئولیت پذیر می کند

 احساس مسئولیت پذیری وقتی شخص بلند پرواز هستید به وجود می آید. مسئولیت پذیری علاوه بر هموار کردن مسیر شما نتایج مثبت دیگری مانند احساس شادی و امید نیز به همراه دارد. هنگامی که شما برای رسیدن به هدف خود سخت تلاش می کنید، در قبال حرفه، هدف و سایر موارد مسئولیت دارید و به مرور زمان احساس مسئولیت پذیری در شما افزایش می یابد.

نتیجه گیری

در نهایت، برای رسیدن به موفقیت های بیشتر در زندگی باید قدرت مثبت بلندپروازی را در خود تقویت کنید. تا زمانی که بلند پرواز نباشید به اهداف خود به آسانی دست پیدا نخواهید کرد.

باید در زندگی هدف خود را تعیین کنید و برای رسیدن به آن سخت تلاش کنید. بلند پروازی در وجود شما نفهته است. فقط شما هستید که می توانید این احساس خفته را بیدار کنید و قله های موفقیت را به مرور زمان فتح کنید.

برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود باید به همان اندازه که می خواهید موفق باشید، تلاش کنید. آخرین چیزی که باید در حال حاضر انجام دهید دوری از تنبلی است.

تنبلی بزرگ ترین سمی است که روحیه بلند پروازی شما را در نطفه از بین می برد و فقط شکست در پی دارد. شکست هایی که به مرور زمان افسردگی در شما ایجاد می کند.

روحیه بلند پروازی شما را به همان اندازه ای شما را بالا می برد که هر روز در زندگی به آن احساس نیاز پیدا می کنید.

پستی و بلندی های زندگی همان چیزی است که شما با با بلند پروازی خود به آن ها مسلط می شوید. در این سفر، درس ها، پیشرفت های شخصی، رنج و دردها و احساسات بسیار دیگری نهفته است.

 به همین دلیل پستی و بلند های زندگی را باید نعمتی برشمرد که روحیه بلند پروازی شما را افزایش می دهد. باید در زندگی اشتیاق خود را در آغوش بگیرید.

رویای خود را دنبال کنید و اجازه دهید بلند پروازی شما را به سوی موفقیت ببرد تا بهترین باشید. هرگز در این دنیا به متوسط بودن بسنده نکنید. نخبه باشید و روجیه نخبگی را در خود تقویت کنید.

منبع

 • https://blog.hotmart.com/en/what-is-ambition/
 • https://sarahboyd.co/ambition/
 • https://edu4sure.com/why-be-ambitious-in-life
 • https://www.elitedaily.com/money/entrepreneurship/ambition-important-success 
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx