قدرت شکرگزاری و رابطه آن با جذب ثروت

1 comment
9 Min Read

سال‌ها پیش، زمانی که برای درمان افسردگی شدیدم به روانشناس مراجعه کرده بودم، او از من خواست روزانه سه چیز که برای آن‌ها شکرگزار هستم را جایی بنویسم. در ذهنم به این راهکار پوزخند می‌زدم و فکر می‌کردم تنها یک سری چرندیات جدید است.

اما پس از یک هفته، نظرم تغییر کرد و به تاثیر مثبت این روش ایمان آوردم. با این شیوه اضطراب و افسردگی من کمتر شد و زاویه دید گسترده‌تری پیدا کردم. شکرگزاری نه تنها بر ذهن و مغز تاثیرگذار است، بلکه برای حساب بانکی شما نیز مفید است. در ادامه به دلایل اهمیت قدرت شکرگزاری و شیوه استفاده از آن در امور مالی می‌پردازیم.

اثر قدرت شکرگزاری بر مغز

ابتدا بررسی می‌کنیم مغز چگونه تحت تاثیر قدرت شکرگزاری قرار می‌گیرد. هنگامی که شما شکرگزاری می‌کنید، هورمون‌های شادی مثل سروتونین و دوپامین در مغزتان ترشح می‌شود. همچنین، شکرگزاری به شیوه‌های زیر نیز روی مغز تاثیر می‌گذارد:

طی آزمایشی ما متوجه شدیم زمانی که شرکت کنندگان حس شکرگزاری بیشتری داشتند، عملکرد مغزشان نسبت به زمانی که احساس گناه می‌کردند متفاوت است. به بیانی دیگر، افرادی که بیشتر شکرگزار بودند، بیشتر برای رسیدن به اهداف خود پول خرج می‌کردند. قشر میانی پیشانی (قسمتی از مغز که وظیفه یادگیری و تصمیم‌گیری را عهده دارد.) آن‌ها دارای حساسیت عصبی بیشتری است. این یعنی اشخاصی که شکرگزارتر اند، دقت بیشتری نسبت به نحوه ابراز شکرگزاری خود دارند.

شکرگزاری باعث افزایش بخشش و حساسیت در قشر میانی پیشانی که مسئول تصمیم‌گیری است، می‌شود. با گرفتن تصمیمات مناسب شما جذب ثروت می‌کنید. پس شکرگزاری می‌تواند در این راه مفید باشد.

جذب ثروت همان‌قدر که به اعداد و ارقام مربوط است به ذهنیت ما نیز بستگی دارد. پس با تمرین شکرگزاری به ذهنیتی درست برای جذب پول در مغز خود ایجاد کنید و رابطه خوبی با پول داشته باشید.

قدرت شکرگزاری

نحوه تمرین شکرگزاری

نکته مثبت درباره تمرین شکرگزاری رایگان بودن آن است. در حالی که مزایای آن طی زمان دو‌ چندان می‌شود و به شما کمک می‌کند زندگی ثروتمندانه‌ یا غنی از موارد دیگر (مثل سلامتی یا عشق) داشته باشید. اگر تا به حال کاری به این شکل انجام نداده باشید، ممکن است ابتدا کمی بترسید. اما این حس بی‌ مورد است.

تمرین شکرگزاری بسیار آسان و شخصی است. می‌توان برای هرچیزی اعم از بزرگ و کوچک، شکرگزار بود. لازم نیست فقط برای مسائل مهمی مثل سلامتی یا روابط قدردان باشید. شما می‌توانید حتی برای چیزهای کوچکی مثل یک فنجان قهوه گرم یا یک روز آفتابی شکرگزار باشید. هیچ چیز مطلقی در این مورد وجود ندارد.

از نوشتن سه چیز که در زندگی شکرگزار آن هستید شروع کنید. اینکه روزها بنویسید یا شب‌ها به اختیار خودتان است. برای اینکه بیشتر احساس واقعی بودن کنید و بتوانید پیگیر نوشته‌های خود باشید، همه سه مورد را روی یک تکه کاغذ مشخص بنویسید.

نوشته‌هایتان در هر روز بسته به زندگی، کار، تعهدات و … می‌تواند متفاوت باشد. فراموش نکنید شما هر چیزی که موجب شکرگزاریتان می‌شود را می‌توانید بنویسید، هر چقدر هم کم اهمیت و ناچیز باشد اشکالی ندارد.

راز این تمرین در حفظ تداوم است. هنگامی که این کار را به صورت مداوم انجام دهید، متوجه فواید آن خواهید شد. حس مثبت و آرامشی که بعد از انجام این تمرین در زندگیتان جریان می‌یابد، بی‌نظیر است. گفته شده  است این کار در از بین بردن استرس و احساس افسردگی تاثیر بسزایی دارد.

 

در بحث مسائل مالی، شما می‌توانید برای پولی که در حساب بانکی جاریتان وجود دارد، شکرگزار باشید.

می‌توان برای قرضی که به شما کمک کرد شرایط سخت مالی را پشت سر بگذارید، شکرگزاری کنید. خوشحال باشید که پول کافی برای پرداخت قبض‌های خود دارید. تمامی این تمرین‌ها ذهنیت شما را درباره پول تغییر می‌دهد.

علاوه بر نوشتن روزانه سه مورد ذکر شده، می‌توانید یک یادداشت قدردانی برای  کسی که به شما کمک کرده است، بنویسید. کلمات می‌توانند میزان قدردانی شما از خانواده، دوستان و همکارانتان را نشان دهند.

 همچنین، میتوانید با تکرار بیشتر کلمه “سپاس گزارم” و تهیه فهرستی از مواردی که در هر روز شکرگزار آن هستید، به تمرین و استفاده از قدرت شکرگزاری بپردازید. تنها با گفتن چند کلمه کوتاه می‌توان گرما و صمیمیت بیشتری در روابط ایجاد کرد و احساسات مثبتی برای هر دو طرف به وجود آورد.

اهمیت شکرگزاری در جذب ثروت

جذب ثروت بیشتر از آن که مربوط به پول باشد، به ذهنیت شما بستگی دارد. شکرگزاری از مهمترین اصول ایجاد ذهنیت مالی برای افزایش ثروت است. زیرا با شکرگزاری ذهنیت شما از کمیابی به فراوانی تغییر می‌کند، کمک می‌کند کمتر خرج کنید و احساس بهتری داشته باشید.

با تمرین مداوم شکرگزاری می‌توانید روی داشته‌های خود تمرکز کنید، نه چیزهایی که از دست داده اید. ذهنیت کمیابی حول چیز‌های از دست رفته می‌چرخد و همیشه طمع به دست آوردن چیزهای بیشتری دارد. انگار هیچ چیز هیچ وقت کافی نیست. این ذهنیت به این علت برای سلامت مالی شما خطرناک است که ممکن است باعث شود شما از روی ترس تصمیمات اشتباه بگیرید.

قدرت شکرگزاری

با ذهنیت کمیابی شما ارزش و قیمت خود را پایین می‌آورید. (این مسئله با داشتن فکر اقتصادی متفاوت است.)

شاید شما هیچ وقت شغل فعلی خود را برای راه اندازی کسب و کار شخصیتان ترک نکنید و به جای سرمایه گذاری، فقط پول خود را پس انداز کنید. با حفظ این ذهنیت به خود آسیب بسیاری می‌زنید.

در مقابل، وقتی ذهنیت فراوانی داشته باشید، متوجه می شوید فرصت‌های بیشماری پیش رویتان قرار گرفته است. از رقابت ترسی ندارید و به جای اینکه فکر کنید، هیچ چیز هی چوقت در زندگیتان کافی نیست، با این ایده که همیشه بیشتر از کافی وجود دارد، پیش می‌روید. تمرکز بر فراوانی باعث می‌شود ثروت بیشتری جذب کنید و ذهنیت مالی بهتری برای خود بسازید.

به بیانی دیگر، با داشتن قدرت شکرگزاری شما می‌توانید نیروی فراوانی به وجود آورید. برای مثال، تصور کنید شما در آپارتمانی یک خوابه زندگی می‌کنید، در حالی که رویای داشتن خانه‌ای دو خوابه را دارید. ماشین دلخواهتان را ندارید اما می‌خواهید یک ماشین تسلا داشته باشید.

زمانی که شما ذهنیت خود را روی شکرگزاری بنا می‌کنید، مغزتان روی داشته‌هایتان متمرکز می‌شود، از جمله اینکه سقفی بالا سر خود دارید، سالم و سلامت هستید و ماشینتان هنوز کار می‌کند و به اینکه هنوز خانه دو خوابه یا ماشین تسلا ندارید فکر نمی‌کند.

وقتی شما روی شکرگزاری و لذت بردن از داشته‌های خود تمرکز می‌کنید، کم کم متوجه می‌شوید حتی به چیزهای کمتری نسبت به آن چه که فکر می‌کردید، نیاز دارید. در دنیای امروزی ما یاد گرفته‌ایم دائما خواهان چیزهای بیشتری باشیم و دنبال چیزهای بزرگتر و بهتری بگردیم که طبیعتا مخارج ما را نیز افزایش می‌دهند.

قدرت شکرگزاری

 اما اگر از داشته‌های فعلی خود راضی باشیم، کمتر خرج می‌کنیم؛ زیرا می‌دانیم همه مایحتاج مورد نیازمان تامین است. این به معنی دست کشیدن از تلاش برای به دست آوردن چیزهای بیشتر نیست. بلکه یعنی ما می‌توانیم از مسیر رسیدن به اهداف هم لذت ببریم به جای اینکه با فکر کردن به چیزهای از دست رفته خود را آزار دهیم.

قدرت شکرگزاری برای ایجاد تغییر در زندگی و امور مالی غیر قابل انکار است. همین امروز شروع به تمرین کنید و سه مورد از چیزهایی که شکرگزار آن‌ها هستید را روی کاغذ بنویسید. این کار را یک هفته ادامه دهید تا نتیجه اش شما را شگفت زده کند. از تاثیر تشکر کردن روی بهبود روابطتان با دیگران و حس مثبتی که به دیگران انتقال می‌دهید نیز غافل نشوید.

 

منبع: https://realwealth.com/the-power-of-gratitude/

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx