انواع آرزو را بشناسید

1 نظر 1
22 دقیقه مطالعه

آرزوها بدون شک نقش مهمی در زندگی و سرنوشت شما دارند. آرزوها در واقع الهام بخش و نوید دهنده حرکت به سمت اهداف هستند. بدون آرزو یا رویای رسیدن به آن، زندگی یک روتین تکراری و غیر قابل تحمل خواهد شد. برای دستیابی به آرزوهای بزرگ و کوچک خود باید زمان، هزینه و جسارت کافی داشته باشید. در غیر این صورت آرزوها تنها به عنوان رویاهای دست نیافته در ذهن شما باقی می مانند.

اگر برای رسیدن به امیال و خواسته های خود شجاعت کافی نداشته باشید و در راستای آن تلاشی نکنید، تنها به عنوان آدمی رویایی به نظر خواهید آمد. قانون جذب یا قانون راز به شما کمک می کند که به محال ترین و غیرممکن ترین آرزوهای خود دست پیدا کنید. برای این کار کافی است در ابتدا با انواع آرزو آشنا شوید. زمانی که شما تصمیم می گیرید که به آرزوهای دوردست خود جامه عمل بپوشانید، تمامی ذرات هستی دست به کار می شوند و شما را راستای رسیدن به هدفتان قرار می دهد.

در قانون هستی تمامی ارتعاشات ذهنی درخواست آرزوها و هدف، به کائنات فرستاده می شوند و مسیر رسیدن به آنها را نیز پیش روی افراد قرار می دهند. برخی از آرزوها واقعی تر و برخی دیگر به تخیل یا رویا نزدیک تر هستند. بنابراین بهتر است در ابتدا با آرزوهای کوچک و قابل دستیابی شروع کنید. در این صورت انگیزه شما برای رسیدن به آرزوهای دور و دراز نیز افزایش پیدا می کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع آرزوها و نحوه جذب آنها آشنا کنیم. بنابراین اگر تصمیم به تحقق آرزوهای خود دارید، با ما همراه باشید.

انواع آرزوها چیست؟

آرزوها بخش مهمی از زندگی هر فرد را تشکیل می دهند. در واقع بدون آرزوها، امید به زندگی از بین می رود و زندگی با کسالت و رخوت کشداری ادامه پیدا می کند. البته انواع آرزو با توجه به واقعی یا غیر واقعی بودن آن در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

آرزوی های واقع بینانه انسانی

برخی از امیال در دسته ای قرار می گیرند که امکان تحقق و دستیابی به آنها برای همه افراد راحت است. این نوع از آرزوها با واقعیت ارتباط نزدیک تری دارند و با تلاش اندکی براحتی قابل دستیابی هستند. آرزوهای واقع بیانه مانند: یادگیری یک مهارت، رسیدن به شغل ایده آل، یافتن دوست، خرید خانه، بچه دار شدن، دستیابی به ماشین مورد علاقه و غیره می شوند.

تحقق این نوع آرزوها در بسیاری از مواقع سخت و دشوار نیست. فقط کافی است که شرایط لازم برای تحقق آنها را فراهم کنید. در این صورت با اندکی تلاش و صرف هزینه، به آرزوهای خود خواهید رسید. اگر فرصت های کوچک پیش روی خود را بهتر ببینید، این آرزوها براحتی به واقعیت تبدیل می شوند.

آرزوهای افسانه ای و اساطیری

یکی از انواع آرزوها که تحقق آن برای افراد با انگیزه و شجاع دور از انتظار نیست، آرزوهای افسانه ای نام دارد. همانطور که می دانید افسانه یا داستان دارای قهرمان مشخصی است که قدرت و اعتبار بالایی دارد. افرادی که این نوع آرزوها را در ذهن خود پرورش می دهند، دارای هدف والایی در زندگی خود هستند.

در واقع این نوع از انسان ها خواسته های معمولی و در حد آرزوهای واقع گرایانه ندارند و این امر سبب می شود که بالاتر از آنها قرار گیرند. زیرا این آرزوها مخصوص افرادی است که قصد ماندگاری در تاریخ و ثبت خود به عنوان یک انسان قدرتمند را دارند. البته بدیهی است که افکار و آرزوهای بزرگ برای تحقق، نیاز به یک پشتکار و تلاشی مضاعف دارند که از عهده هر فردی بر نمی آید. نمونه ای از این آرزوها شامل موارد زیر می شوند.

  • مشهور شدن در سطح جهانی
  • رئیس جمهور یک کشور شدن
  • دریافت مدارک علمی و تخصصی در حوزه علم و نبوغ
  • جذب ثروت به عنوان شناخته شده ترین فرد ثروتمند در جهان

در واقع هر فردی در هر حوزه ای ممکن است به فردی مشهور و شناخته شده تبدیل شود. بنابراین داشتن این نوع از آرزوهای بزرگ، شما را به فردی بزرگ و افسانه ای تبدیل می کند. البته شعار افراد دارای آرزوهای افسانه ای این است که من «می توانم». این افراد از سایر انسان های عادی انگیزه، اعتماد به نفس و تلاش بیشتری دارند و با کسب مهارت و تسلط بر آن، از دیگران پیشی می گیرند.

این آرزوها محال و غیر ممکن نیستند، تنها راه رسیدن به آنها کمی دشوارتر است. از این رو افرادی که دارای این نوع از انواع آرزوها هستند، ممکن است به افرادی بزرگ و مشهور در جهان تبدیل شوند.

انواع آرزو را بشناسید
انواع آرزو

آرزوهای خداگونه و فانتزی

برخی از آرزوها نیز بسیار فانتزی و غیرواقعی هستند و دستیابی به آنها تقریباً امکان پذیر نیست. این نوع آرزوها و خواسته ها در بسیاری از مواقع با شکست روبرو می شوند. آرزوی جاودانه شدن، تبدیل شدن به یک ابرقدرت، به دست آوردن قدرت تسلط بر کره زمین، توانایی احضار روح و شیطان و غیره، جز آرزوهای فانتزی یا خداگونه است.

توانایی های ذهنی انسان با تمرین و ممارست افزایش پیدا می کند و برخی از نیروهای ماورای انسانی ممکن است در معدودی از انسان ها به عنوان موهبت نهادینه شده باشند. البته یک فرد از نظر جسمی و ذهنی باید در مرحله ای فوق انسانی قرار گیرد که به برخی از این توانایی دستیابی پیدا کند.

 با این حال تلاش برای رسیدن به انواع آرزوها و رسیدن به آنها در دو بحث جداگانه قرار می گیرند. بسیاری از انسان ها برای دستیابی به آرزوهای فانتزی تمام عمر خود را صرف می کنند. بنابراین تعیین نوع آرزو و تلاش برای رسیدن به آن تنها اقدامی است که اهمیت دارد. زیرا این امر شجاعت و جسارت فرد در زندگی را نشان می دهد. در واقع ارزش دادن به آرزوها و در جستجوی تحقق آنها بودن، رمز جذب موفقیت در زمینه های متفاوت است.

آرزوهای کوتاه مدت و بلندمدت چه نوع آرزوهایی هستند؟

اگر بخواهیم انواع آرزو را بر اساس زمان رسیدن به آنها تقسیم بندی کنیم، باید بگوییم که آنها در دودسته بندی بلندمدت و کوتاه مدت قرار می گیرند. این دسته بندی مشخص می کند که افراد از چه طریقی و در چه زمانی به آرزوهای خود می رسند.

البته با برنامه ریزی، مشخص کردن هدف و تلاش برای رسیدن به آن هیچ آرزویی محال نیست. با این حال آرزوهای واقع گرایانه و افسانه ای بیشتر در دسته بندی این نوع آرزوها قرار می گیرند. زیرا امکان رسیدن به آنها بسیار بیشتر از آرزوهای فانتزی است. در ادامه به بررسی این نوع از آرزوها می پردازیم.

آرزوهای کوتاه مدت

این نوع از آرزوها همانطور که از نام آن مشخص است به زمان کمی برای رسیدن احتیاج دارند. دستیابی به این نوع آرزوها با برنامه ریزی روزانه و کوتاه مدت براحتی امکان پذیر است. به عنوان نمونه شما قصد دارید در امتحانات دانشگاه نمرات بالایی را کسب کنید و نفر اول در کلاس خود شوید. برای رسیدن به این آرزو و خواسته باید دارای برنامه ریزی جزئی باشید، به طوری که زمان محدودی را برای این کار در نظر بگیرد و در آن زمان صفحات مشخصی از کتاب را مطالعه کنید.

 برنامه ریزی هر روز شما باید با روز دیگر متفاوت باشد و هر روز تلاش بیشتری در راستای رسیدن به هدف و آرزوی خود بردارید. این نوع از انواع آرزو واقعی و دست یافتنی است و هر فردی با برنامه ای مشخص به آن دست پیدا می کند. سعی کنید در این نوع دسته بندی، تمرکز خود را روی آرزوهای ممکن و واقعی بگذارید. در این صورت با جذب موفقیت های کوچک رفته رفته به سمت آرزوهای بزرگ سوق داده می شوید.

انواع آرزو

آرزوهای بلندمدت

این نوع از آرزوها نیز در دسته بندی آرزوهای واقعی و ممکن قرار دارند. با این تفاوت که مدت زمان رسیدن به آنها طولانی تر است. آرزوهای بلندمدت ممکن است در دسته بندی آرزوهای افسانه ای نیز قرار گیرند. زیرا برای رسیدن به آنها باید زمان طولانی و تلاش بی وقفه ای در نظر گرفته شود. برای رسیدن به این آرزوها نیز برنامه ریزی حرف ا ول را می زند.

بدون شک رویاهای بزرگ برای تبدیل شدن به هدف باید مسیر طولانی را طی کنند. این مسیر بدون رویا، صرف زمان، هزینه و تلاش غیر قابل عبور است. زیرا تمامی این موارد دست به دست هم می دهند و فرد را به آرزوی خود می رسانند. البته لازم به ذکر است که هر آرزویی صرفا به عنوان هدف در نظر گرفته نمی شود. زیرا آرزوها و خواسته های هر فرد تنها انگیزه او را به سمت هدف افزایش می دهند.

 آرزوهای دست یافتنی افراد را به سمت هدف های مشخص راهنمایی می کنند. از این رو انتخاب بهترین نوع از انواع آرزوها در راستای جذب ثروت، عشق و موفقیت بسیار ضروری است. برای تحقق آرزوهای بلندمدت باید آنها را به آرزوهای کوتاه مدت تقسیم کرد که موفقیت در مسیر آنها راحت تر باشد.

رسیدن به این نوع از آرزوها به صرف زمان، هزینه و مهارت بالایی احتیاج دارند. به همین دلیل اگر دارای این نوع از امیال و آرزوها هستید، باید تلاش خود را چندین برابر کنید.

چه عواملی در دستیابی به انواع آرزوهای بزرگ نقش دارند؟

انسان ها بدون امید و آرزو بدون شک زندگی معناداری نخواهند داشت. زیرا خواسته ها و امیال انسان ها آنها را به سمت هدف و تلاش هدایت می کند. بسیاری از افراد برای جذب ثروت و موفقیت، تنها به خواسته های خود بسنده می کنند و هرگز خود را در مسیر رسیدن به آن قرار نمی دهند. زیرا خواستن و آرزو کردن با تلاش رابطه مستقیمی دارد.

در این مسیر آزمون و خطا، راه برای پیشرفت و نوآوری همراه می شود. آرزوها در صورتی که تا حدودی بر اساس واقعیت باشند، راه ها و مسیرهای جدیدی را پیش روی افراد قرار می دهند و خلاقیت آنها را نیز دو چندان می کنند.

حال سؤال اینجا است که چه عواملی در رسیدن به انواع آرزوها و اهداف بزرگ نقش دارند؟ برای رسیدن به جواب این سوال به چهار عامل هدف، زمان، هزینه و شجاعت می پردازیم.

انواع آرزو را بشناسید
انواع آرزو

هدف

رویاها مهمترین عامل در انتخاب هدف هستند. در واقع رویاها و آرزوها سبب الهام بخشیدن به افراد برای رسیدن به اهدافشان می شوند و تمرکز آنها را برای دستیابی به آرزوها افزایش می دهند. از آنجایی که بیشتر مردم در زمان شروع، هدف مشخصی ندارند، بنابراین تنها عاملی که آنها را به سمت جذب موفقیت سوق می دهد، رویاها و آرزوها هستند. بنابراین اگر خواهان رسیدن به آرزوهای دور و دراز خود هستید، تامل متمرکز و  روشنی بر اهداف خود داشته باشید.

زمان

زمان یکی از مهمترین عواملی است که مسیر رسیدن به انواع آرزوها و جذب عشق، ثروت و موفقیت را امکان پذیر می کند. زیرا در طول زمان برنامه ریزی و تلاش مشخصی صورت می گیرد و تمامی آرزوها و اهداف با برنامه ریزی در زمان به تحقق می رسند.

برنامه ریزی باید با توجه به نوع آرزوها، شرایط و ظرفیت هر فرد انجام شود. برخی از افراد برای دستیابی به اهداف خود نیاز به زمان طولانی دارند، در صورتی که این زمان برای برخی دیگر بسیار کوتاه تر است. بنابراین توانایی در سازماندهی زمان، نقش موثری در برنامه ریزی کوتاه و بلندمدت دارد.

در واقع زمان در دستیابی به آرزوهای بزرگ شامل موارد زیر می شود:

  • تمرکز به نوع هدف و آرزو
  • آماده سازی برخی از موارد مهم در رسیدن به هدف
  • برنامه ریزی در انجام رویدادها، سفرها و غیره

پول

یکی از ضروری ترین عوامل در دستیابی به آرزوها، پول است. امروزه اهمیت پول و ارزش آن بر کسی پوشیده نیست. زیرا اهداف برای به سرانجام رسیدن به منابع نیاز دارند. البته برخی از اهداف و آرزوها نیاز به منابع مالی ندارند. اما در بسیاری از موارد برای تحقق آرزوها، به یادگیری مهارت و علم نیاز است.

 این موارد نیز به منابع نیاز دارند. از این رو هزینه هایی که برای یادگیری یک مهارت و به کارگیری آن صرف می شود، شما را به آرزوها و اهدافتان می رساند. میزان هزینه ها نیز بر اساس اولویت بندی ارزش ها مشخص می شود. به عبارت دیگر هر فردی باید هماهنگی کاملی بین منابع مالی و آرزوهای خود ایجاد کند.

انواع آرزو

شجاعت

جسارت و شجاعت همان ریسک مداوم برای رسیدن به هدف است. افرادی که از طریق رویا پردازی هدف خود را مشخص می کنند و در راه رسیدن به آن برنامه و منابع مالی مناسبی دارند، باید از جسارت و جرات کافی نیز برای دستیابی به آرزوهای خود برخوردار باشند. در واقع این عامل به روح و روان فرد و تلاش او بستگی دارد.

این عامل ممکن است به عنوان محدودکننده افراد نیز در نظر گرفته شوند. زیرا تلاش برای انجام کارهایی که قبلا صورت نگرفته، ممکن است ترسناک باشد. این عامل ریسک بالایی را به همراه دارد و مسیری غیر قابل پیش بینی است که تجربه بسیاری را برای افراد به ارمغان می آورد.

تلاش های کوچک شما را به سمت تلاش های بزرگ تر سوق می دهد. از این به مرور زمان راه برای شما هموارتر می شود و مسیر مورد نظر لذت بخش تر خواهد شد. افرادی که این عامل را در رسیدن به آرزوهای خود نادیده می گیرند، زمان و هزینه آنها نیز به هدر می رود و قادر به پیشرفت و شکستن روال عادی زندگی خود نیستند. برای ثابت قدم بودن در این راه، شجاعت عاملی تعیین کننده و بسیار ضروری است.

قانون راز در دستیابی به انواع آرزوها چگونه عمل می کند؟

قانون جاذبه یا کائنات امروزه جز یکی از مهمترین قوانینی است که نحوه استفاده صحیح از آن توسط افراد بسیاری آموزش داده می شود. این قانون برای جذب عشق، ثروت و بسیاری از خواسته ها و آرزوهای افراد به کار می رود. این قانون برای تحول زندگی افراد بر اساس میل و خواسته آنها معجزه می کند. قانون راز برای رسیدن به انواع آرزوها باید بر اساس مراحل زیر انجام شود.

  • درخواست
  • باور
  • دریافت

هر کدام از این مراحل باید با باور و اعتماد به قانون جذب انجام شوند، در غیر این صورت قانون راز شما را به آرزوهایتان نمی رساند. بهتر است لیستی از انواع آرزوها را بر اساس اولویت بندی خود تهیه کنید و با باور کامل آنها را از کائنات بخواهید. در این صورت ارتعاش خواسته های شما با ذرات هستی هماهنگ می شود و به تحقق آرزوها کمک می کند. البته شکرگزاری در هر مرحله از این قانون مهمترین بخش از آن است که نباید نادیده گرفته شود.

انواع آرزو را بشناسید
انواع آرزو

انواع آرزوها چگونه محقق می شوند؟

در هر مرحله از زندگی آرزوها و امیال شخصی نقش تعیین کننده ای در سرنوشت افراد دارند. خواسته ها ممکن است در مسیر مثبت یا منفی باشند و نوع آرزو و انتخاب آن به خود فرد بستگی دارد. در حقیقت هیچ انسانی بدون آرزو نیست و تنها دلیل عدم رسیدن برخی از افراد به آرزوهایشان، نداشتن هدف، برنامه و تلاش  است.

از این رو شناختن انواع آرزوها و هم راستا بودن آنها با یکدیگر، عامل مهمی به شمار می رود که افراد را سریع تر به خواسته هایشان می رساند. در ادامه به شما می آموزیم که چگونه با تمرین رابرت اسونز (روانشناس دانشگاه دیویس کالیفرنیا) به شناخت بهتر آرزوهای خود برسید و به آنها دستیابی پیدا کنید.

گام اول: نوشتن آرزوها

در این مرحله ۱۰ مورد از آرزوهای خود را بر اساس درجه اهمیت آنها یادداشت کنید. سپس زمان مشخصی در روز را برای رسیدن به آنها اختصاص دهید. این مرحله تنها نیاز به بیست دقیقه زمان دارد. بنابراین به دقت خواسته های خود را فهرست کنید.

گام دوم: بررسی هماهنگی آرزوها با یکدیگر

در این مرحله انواع آرزوهایی که در مرحله قبل یادداشت کرده اید را با یکدیگر مقایسه کنید. مورد اول را با سایر موارد بسنجید و این سؤال را مطرح کنید که رسیدن به آرزوی اول چه تأثیر مثبتی روی سایر موارد دارد؟ در نتیجه، بر اساس درجه تاثیر آن به آرزوی نوشته شده امتیاز دهید.

گام سوم: تاثیر آرزوها بر سلامت جسم و روح

بر اساس تحقیقات گسترده ای که در مسیر تحقق امیال و آرزوها انجام شده است، رابطه مستقیم آنها با سلامت جسم و روح افراد غیر قابل انکار است. از این رو در کنار ۱۰ مورد از آرزوهایی که یادداشت کرده اید، آنهایی که می خواهید تحقق پیدا کنند و در زندگی شما تاثیر مفید دارند، علامت مثبت و در كنار هر یك كه قصد انجام آن را ندارید و نتیجه ای مضر برای شما به همراه می آورند، علامت منفی بگذارید.

انواع آرزو

 در نتیجه..

بدون شک آرزوها تاثیر بسیاری در افزایش معنای زندگی و هیجانات آن دارند. به همین دلیل بدون انواع آرزوها، شور و شوق زندگی کاهش پیدا می کند و انگیزه افراد برای ادامه راه از بین می رود. تحقق برخی از آرزوها ممکن و برخی دیگر نیز غیر ممکن است. در حالت کلی آرزوها در سه دسته واقع گرایانه، افسانه ای و فانتزی قرار می گیرند که برای رسیدن به هر کدام آنها باید رویا، زمان، پول و شجاعت افراد دخیل باشد. در غیر این صورت آرزوها تنها جز تخیل و رویاپردازی به شمار می روند.

 قانون راز نیز یکی از بهترین قانون های طبیعت است که افراد را به آرزوهای دست نیافتنی آنها می رساند. این قانون تنها دارای سه مرحله درخواست، باور و دریافت است که در هر کدام از این مراحل باید شکرگذاری صورت گیرد. در این صورت جذب موفقیت و ثروت براحتی امکان پذیر می شود.

منبع:

https://www.willmancini.com/blog/5-kinds-of-aspirations-that-will-help-you-design-your-life

Types of Wishes (aspecialwishfoundation.org)

https://merdemi.wordpress.com/2015/08/07/the-3-types-of-wishes/

http://www.willmancini.com/blog/4-essentials-to-achieving-your-life-goals

3.2/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx