با راه های جذابتر شدن آشنا شویم

1 نظر
11 دقیقه مطالعه

peacock

راههایی برای جذابتر شدن

همه‌ ی ما علاقه داریم که مورد توجه قرار بگیریم و در چشم دیگران جذابتر به نظر برسیم. گاهی این تصور وجود دارد که افراد جذاب، به طور ذاتی از این موهبت برخوردار هستند و جذابیت ویژگی منحصر به فردی است که تنها در برخی افراد وجود دارد. در این مقاله ۸ راه پیشنهاد شده بر مبنای پژوهش‌ های علمی را ارائه می دهیم که با استفاده از آنها می‌ توانید جذابتر شوید.

چه چیزی باعث می‌ شود تا افراد جذاب، و گاه بسیار جذاب باشند؟ تعمیم دادن محبوبیت بسیار دشوار است. برای نمونه، خلق و خو، تربیت فرهنگی و توانایی فرد در کنار آمدن با دیگران، تصورات کاملاً متفاوتی را در مورد جذاب بودن و جذاب نبودن افراد ایجاد می‌ کند.

پژوهشگران ویژگی‌‌ های مشترکی را یافته‌ اند که موجب افزایش جذابیت افراد نسبت به دیگران می‌ شود. این ویژگی‌‌ های مشترک کمک می‌ کنند تا دریابیم که چگونه باید خود را به جهان نشان دهیم.

در اینجا برخی از جالب‌ ترین موارد علمی را به طور خلاصه بیان می‌ کنیم. پیش از بررسی این موارد، در نظر داشته باشید که بخش عمده‌‌‌ ای از پژوهش‌‌ های علمی، تحت تأثیر مسائل مربوط به تمایل به جنس مخالف بوده و در دنیایی زندگی می‌ کنیم که در آن مردم، گاهی اوقات در درجه اول بر اساس ویژگی‌ های پیش پا افتاده یا عجیب و غریبی، به دنبال همسر می‌ گردند. بنابراین، اگر ویژگی‌‌ های خود را در این فهرست نمی‌ بینید، ناراحت نشوید.

how-to-be-funny

۱- بامزه باشیم

شوخ‌ طبعی بسیار مهم است، به ویژه اگر مردی هستیم که با یک زن قرار ملاقات داریم. مطالعه‌ های فراوان نشان داده است که خانم‌‌ ها، بیشتر جذب مردانی می‌ شوند که آنها را می‌ خندانند.

منطقی است، زیرا خنده احساس خوبی در فرد ایجاد می‌ کند. ولی عجیب است که این مزیت در طرف دیگر صادق نیست. زنانی که مردان را می‌ خندانند، به هیچ وجه از این برتری برخوردار نیستند. یعنی، مردان توجه زیادی ندارند که آیا همسر آنها می‌ تواند آنها را بخنداند یا خیر. آقایان، مشکل کجاست؟

در مورد علت این تفاوت، حدس و گمان‌ هایی وجود دارد. انسان‌ شناس، گیل گرینگراس (Gil Greengross) در مجله‌ ی «روانشناسی امروز» (Psychology Today) می‌ نویسد: «اثر حس شوخ‌ طبعی بر جذب زنان را تا حد زیادی می‌ توان اینگونه توضیح داد که افراد بامزه، اجتماعی‌ تر و باهوش‌ تر به نظر می‌ رسند، و این همان چیزی است که زنان در همسر خود جستجو می‌ کنند.»

ولی تا آنجا که به بحث ما مربوط است، بامزه بودن افراد از هر جنسیتی که باشند، صدمه‌‌‌ ای به فرصت‌‌ های آنها نمی‌ زند.

happy group of friends smiling outdoors in a park

۲- دوستان زیادی داشته باشیم

آیا تا به حال متوجه شده‌ اید که خود گروه‌‌ های موسیقی جذاب هستند، در حالی‌ که تک‌ تک اعضای آنها به همان اندازه جذاب نیستند؟ خب لازم نیست تعجب کنید. در مطالعه‌‌‌ ای در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه‌ گو، مشخص شده است زمانی که افراد در گروهی قرار دارند، جذابتر به نظر می‌ رسند. نویسنده، جیمز هامبلین (James Hamblin)، به خوبی این تأثیر جالب را برای نشریه‌ ی آمریکایی آتلانتیک بررسی کرده است. این حالت به احتمال زیاد به این دلیل رخ می‌ دهد که مغز ما چهره‌ ی گروهی از افراد را به صورت جمعی پردازش می‌ کند، که موجب می‌ شود تا هر چهره «معمولی‌ تر» و در نتیجه جذاب‌ تر به نظر برسد.

نویسنده درو واکر و ادوارد وول در مطالعه‌ ی خود می‌ نویسند: «همراه بودن با چند دوست می‌ تواند استراتژی خوبی برای رفتن به قرار ملاقات باشد، به ویژه اگر ویژگی‌‌ های چهره‌ی آنها یکدیگر را تکمیل کرده و موجب معمولی شدن خصوصیات غیرجذاب فرد شود.»

من زمان زیادی را صرف این مسئله نمی‌ کنم که بدانم آیا چهره‌ ی دوستان ما در کافی‌ شاپ، خصوصیات فردی غیر‌جذاب ما را می‌ پوشاند یا خیر. ولی در کل شاید بیرون رفتن با دوستان، نصیحت خوبی باشد.

۳- از حرف‌‌ های بیهوده پرهیز کنیم

پرسیدن اینکه «چند خواهر و برادر دارید؟»، روش جالبی برای شروع نخستین قرار ملاقات نیست. بنابراین بهتر است که پرسیدن این سؤالات اساسی را به فرصت‌‌ های بعدی موکول کنیم.

آرتور آرون روانشناس دانشگاه ایالتی نیویورک، در مطالعه‌‌‌ ای در سال ۱۹۹۷ دو گروه از افراد را جدا کرده و آنها را در دسته‌ هایی دوتایی قرار داد، و به هر کدام ۴۵ دقیقه زمان داد تا به مجموعه‌ ای از پرسش‌ ها پاسخ دهند.

یک مجموعه شامل سؤال در مورد مسائل کم‌ اهمیت و بیهوده بود و مجموعه‌ ی دیگر، از سؤالاتی دقیق تر تشکیل شده بود. افرادی که سؤالات عمیق‌ تری پرسیده بودند، ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کردند و حتی یک زوج، عاشق یکدیگر شدند.

بر اساس پژوهش‌ های دانشگاه هاروارد، صحبت کردن در مورد خود، موجب فعال شدن همان مناطق مغزی می‌ شود که در زمان رابطه‌ ی جنسی و یا خوردن غذای خوب، فعال می‌ شود. البته به این معنی نیست که صحبت کردن در مورد خود، واقعاً همان حس رابطه‌ ی جنسی یا غذای خوب را دارد. در حقیقت این کار موجب ایجاد حس شادی در ما می‌ شود. وقتی به کسی که او را دوست داریم اجازه می‌ دهیم به صورت عمیق در مورد خود صحبت کند نیز موجب شادی او می‌ شویم.

۴- حالتی گشاده و پذیرا داشته باشیم

یکی از روشهای جذابتر شدن این است که به طور خلاصه دست به سینه نایستیم.

پژوهشگران دریافته‌ اند که حالت‌ های بدنی گشاده و پذیرا، و از نظر فیزیکی با اعتماد به نفس، موجب می‌ شوند زمانی که کسی را برای نخستین بار ملاقات می‌ کنیم، جذابیت بیشتری داشته باشیم. سعی کنیم که با راحتی و آرامش بایستیم، زیرا این کار نیز به ما کمک می‌ کند (که البته کارایی و فایده‌ ی آن فقط به قرارهای ملاقات محدود نمی‌ شود).

be-leader-beleader-bleader-referencement-web-referencement-internet-fleche-verte

۵- رهبر باشیم

بیشتر مردم جذب قدرت می‌ شوند.

مطالعه‌‌‌ ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد در هر گروه، فکر می‌ کنند که رهبر گروه از سایر افراد جذابتر است. برای نمونه، بر اساس یک مطالعه، مدیر عامل هر شرکت، در چشم کارمندان خود جذابتر از آنچه به نظر میرسد که در چشم افراد بیرون از شرکت به نظر میرسد.

نویسنده‌ ی حوزه‌ ی رهبری، کوین نیفین و همکاران او نتیجه می‌ گیرند که «برخلاف سنت‌ های تحقیقاتی، که جذابیت فیزیکی ویژگی ثابتی در نظر گرفته می‌ شود، در یافته‌‌ های ما، عضویت در گروه اهمیت داشته و ذره‌ب ینی برای درک جذابیت فیزیکی رهبران آشنا به شمار می‌ رود.»

۶- بیشتر لبخند بزنیم

همیشه آزاردهنده‌ ترین کار این است که به مردم بگوییم بیشتر لبخند بزنند. به ویژه به زنان گفته می‌ شود که بیشتر مواقع لبخند بزنند.

پژوهشگران در سوئیس در دو آزمایش، به بررسی رابطه‌ ی میان جذابیت و لبخند زدن پرداختند. آنها دریافتند که هر چقدر لبخند شدیدتر باشد، چهره نیز جذابتر به نظر میرسد. در حقیقت، چهره‌ ی شاد، نبود جذابیت نسبی را جبران می‌ کند.

خلاصه‌ ی مطلب این است که در زندگی روزمره، می‌ توانیم هر حالت چهره‌‌‌ ای را که می‌ خواهیم، داشته باشیم. ولی اگر قصد داریم به شخصی ابراز عشق و علاقه کنیم، به نمایش گذاشتن مکرر لبخندی گسترده، زیانی نخواهد داشت.

۷- خوب باشیم

ما این یکی را دوست داریم زیرا این مورد نیز حسی مشترک است.

پژوهشی در کشور چین بر روی ۱۲۰ نفر، نشان داد زمانی که مردم از خوب بودن فردی مطلع می‌ شوند، از نظر آنها چهره‌ ی او جذابتر به نظر می‌ رسد. به گفته‌ ی مولفین، یان ژانگ، فنچانگ کنگ، یانلی زونگ، و هوی کو، « گاهی ویژگی‌ های شخصیتی با جذابیت چهره مرتبط می‌ شود، یعنی ویژگی‌‌ های شخصیتی مثبت موجب افزایش جذابیت چهره شده و ویژگی‌‌ های شخصیتی منفی نیز موجب کاهش جذابیت چهره می‌ شود.»

بنابراین، اگر شخصی را دوست داریم، با او خوب باشیم. در حقیقت، با افرادی که آنها را دوست نداریم نیز خوب باشیم. این کار باعث می‌ شود تا برای کسانی که دوست داریم، جذابتر به نظر برسیم و دنیا جای بهتری باشد.

۸- خودمان باشیم

در واقع، برای جذاب بودن تنها یک راه درست وجود ندارد. باید تأکید نماییم که در مطالعه‌‌‌ ای در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که مهم‌ ترین عامل، در تعیین چهره‌ ی جذابتر برای ما، محیط ماست. یعنی تجربه‌ ها و اولویت‌‌ هایی که آموخته‌ ایم، که مثلاً، موجب می‌ شود تا ریش قرمز یا ناف بیرون‌ زده را دوست داشته باشیم و آن را به ژن خود ترجیح دهیم. همین حالت در مورد اینکه دیگران ما را چگونه می‌ بینند نیز صادق است.

مطالعه‌‌‌ ای در سال ۲۰۱۶، بر روی بیش از ۳۰۰۰ نفر نشان داد که در ابتدای هر رابطه، افراد بیشتر جذب شباهت‌ ها می‌ شوند نه تفاوت‌‌ ها، پس احتمالاً تظاهر به شخص دیگری بودن، به سود ما نخواهد بود. شاید افرادی وجود داشته باشند که عاشق خالکوبی‌ ها بدن ما شوند، در حالی‌ که افرادی دیگر هیچ علاقه‌‌‌ ای به آنها نداشته باشند. شاید هم فردی ترشرو و اخمو باشیم، مشکلی نیست. احتمالاً کسی وجود دارد که این ویژگی و شخصیت ما برای او بسیار جذاب و وسوسه‌ انگیز باشد.

4.2/5 - (29 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx