دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

راههای شاد بودن در محیط کار

1-1  

۲۴ روش برای شاد بودن در محل کار

تجربه شادی در محل خیلی راحت نیست. اما هر کاری روشی دارد. اگر قوانین شاد بودن را بدانید به راحتی می توانید در کنار کار و کسب درآمد، شاد و سرحال هم باشید.

۱- خود را با دیگران مقایسه نکنیم

هر کسی کار را به گونه ای متفاوت از دیگران شروع و به روش خود هم پیشرفت می کند. این به ما یا هیچ فرد دیگری ارتباطی ندارد که دیگران در مسیر شغل خود به کجا خواهند رسید و نمی توانیم دیگران را با خود مقایسه کنیم. انسان ها همه با هم فرق دارند. در نتیجه، مقایسه خود با دیگران فقط وقت تلف کردن است.

۲- نگران مسائلی نباشیم که کنترلی روی آنها نداریم

با اینکه آگاهی داشتن از مسائل پیرامون همچون وضعیت اقتصادی، وضع بازار یا کارهایی که دیگران انجام می دهند، گاهی مهم است اما باید همیشه روی مسائلی که قابل کنترل هستند، همچون افکار و کارهای خود تمرکز کنیم.

۳- حد و مرز خو د را بدانیم و حفظ کنیم

هنگامی که تصور می کنیم در دنیا هیچ چیز به اندازه شغلمان مهم نیست، در واقع بخشی از خود را می کُشیم. شغل ما می تواند حریم خشم و ثبات اخلاقی را در ما از بین ببرد.

۴- بیش از حد به خود یا تیم خود قول ندهیم

اینکه مشتاق انجام یک کار و به پایان رساندن یک پروژه باشیم بسیار عالیست اما قول ها و تعهداتی که نتوانیم از عهده آنها بر بیاییم را به خود یا گروه کاری خود ندهیم. عدم توجه به تعهدات باعث شکست و ناامیدی می شوند.

1-3

۵- توجه کنیم همه انسان ها ۲۴ ساعت در شبانه روز دارند

هر زمان احساس می کنیم وقت کم آورده ایم و به ساعات بیشتری در زندگی نیاز داریم، به یاد بیاوریم که باقی انسان ها نیز همین اندازه وقت دارند و شبانه روز انسان های موفق بیش از ۲۴ ساعت ندارد. هیچکس وقت بیشتری در اختیار ندارد پس دست از شکایت برداریم و درست برنامه ریزی کنیم.

۶- خیلی خود را جدی نگیریم

توانایی خندیدن نقاط ضعف و عیوب خود نه تنها باعث می شود تا انسان شادتر و قدرتمندتری باشیم، بلکه باعث جذب دیگران نیز می شویم. اگر نتوانیم خودمان به مشکلات بخندیم، دیگران پشت سرمان مسخره می کنند و به ما می خندند.

۷- خیال پردازی کردن در طول روز

اینکه خیال پردازی و کار کردن نفی کننده یکدیگر هستند، طرز فکر قرن بیست میلادی است. وقتی به افکار خود اجازه خیال پردازی می دهیم، در واقع افکار خود را در راستای پیشرفت و داشتن ایده های منحصربه فرد هدایت می کنیم.

۸- متنفر نباشیم

تنفر همچون انگلی است که همه انرژی و سلامتی ما را می خورد. اگر در اطرافمان مسایل آزاردهنده وجود دارند که می توانیم تغییر دهیم، دست به کار شویم. اگر کاری از دست ما بر نمی آید، بهتر است فراموش کنیم و ببخشیم.

۹- اجازه ندهیم گذشته بر آینده تأثیر بگذارد

تمرکز کردن روی اشتباه های گذشته مثل این است که هنگام رانندگی همه حواس خود را به آینه عقب بدهیم. در این حالت، تا زمانی می توانیم پیش برویم که با مانعی برخورد و تصادف نکنیم.

۱۰- سعی نکنیم در همه بحث ها «برنده» باشیم

بعضی از بحث ها به هیچ وجه ارزش ادامه دادن و جنگیدن را ندارند. در این موارد بهترین کار عقب نشینی است و اجازه دهیم طرف مقابل فکر کند برنده شده است. مهم «برنده شدن» در بحث نیست، مهم این است از مسئله پیش آمده درس بگیریم و برای دفعه بعد آماده باشیم.

۱۱- هیچ کس غیر از خودمان نمی تواند ما را شاد کند

با اینکه به طور کلی کار کردن سخت است اما اگر در شغل خود احساس بدبختی می کنیم، خودمان مقصر هستیم. ما به خودمان مدیون هستیم تا شغلی پیدا کنیم که با روحیه ما بیشتر هماهنگی دارد و می تواند موجب شادی ما شود. یا دست کم در شغلی که داریم همه تلاش خود را بکنیم تا شاد باشیم.

۱۲- بیشتر مواقع لبخند بزنیم و بخندیم

برخلاق اعتقاد معمول مردم، لبخند زدن یا خندیدن در نتیجه شادی به وجود نمی آیند، بلکه بخشی از پروسه ایجاد و تقویت احساس شادی در انسان هستند. همیشه به دنبال دلیلی برای لبخند زدن باشیم. هرگز خنده های خود را سرکوب نکنیم.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۳۰

1-2

۱۳- انرژی ارزشمند خود را در راستای غیبت و بدجنسی هدر ندهیم

پیش از اینکه بخواهیم در مورد کسی غیبت کنیم یا به غیبت دیگران گوش کنیم از خود بپرسیم: ۱) آیا حقیقت دارد؟ ۲) آیا این کار درست است؟ ۳) آیا این کار لازم است؟ ۴) آیا خوشم می آید کسی همین حرف ها را در مورد من بگوید؟

۱۴- نگران طرز فکر دیگران در مورد خود نباشیم

ما قدرت خواندن فکر دیگران را نداریم و نمی توانیم به طور قطعی و واقعی بگوییم دیگران در مورد ما چه فکری می کنند. چه اهمیتی هم دارد؟ وقت ارزشمند خود را برای چنین مسائل پوچی هدر ندهیم.

۱۵- به یاد داشته باشیم همه شرایط خوب یا بد قابل تغییر هستند

ذات طبیعت بر اساس تغییر استوار است. هیچ چیز ثابت نمی ماند؛ همه چیز ناپایدار و گذرا است. هر چیز آزار دهنده یا خوشحال کنند یا بین این دو، همه تغییر می کنند. همه چیز تمام می شود.

۱۶-یکی دیگر از روشهای شاد بودن، دور ریختن وسایلی که نیاز نداریم

ما حدود یک سوم از عمر خود را در محل کار سپری می کنیم. بنابر این باید این محیط را برای خود شاد کنیم. در راستای این هدف باید وسایل اضافی، نالازم و زشت را دور بریزیم.

۱۷- همیشه امید داشته باشیم بهترین ها در راه هستند

توجه کرده اید برخی از پیرزن ها پس از بیوه شدن تازه برای خود دوست پیدا می کنند، مسافرت می روند، درس می خوانند یا … و اعتقاد دارند زندگی جریان دارد و همیشه بهترین ها در راه هستند. پس ما هم به آینده امیدوار باشیم.

اگر کارمان را دوست داشته باشیم، خیلی راحت‌ تر می‌ توانیم هنگامی که در حال کار و فعالیت هستیم، لبخند بزنیم و کارهای‌ مان را یکی‌ یکی انجام دهیم و در مقابل، اگر حس مثبتی نسبت به شغل‌ مان نداشته باشیم، حتماً به دنبال پیدا کردن کاری بهتر خواهیم بود و هنگام کار حس خیلی خوبی هم نخواهیم داشت. اما فرقی ندارد چقدر از کارمان راضی هستیم و آن را تا چه حد دوست داریم، زیرا روش‌ هایی هست که همه افراد می‌ توانند با استفاده از آنها در محل کارشان شادتر باشند.

۱۸ـ صبح زودتر از خواب بیدار شویم

شاید فکر کنیم زودتر بیدار شدن از خواب هیچ اهمیتی ندارد و بیشتر یک شوخی است اما این موضوع واقعیت دارد. بنابراین اگر بتوانیم صبح کمی زودتر بیدار شویم، زمان بیشتری هم برای خودمان خواهیم داشت و در نتیجه قبل از این‌ که به محل کار برویم و درگیر وظایف اداری شویم، می‌ توانیم به کارهای خودمان رسیدگی کنیم. علاوه بر این، با چنین کاری ترافیک صبحگاهی هم کمتر ما را اذیت خواهد کرد. شاید لازم باشد چند روز این کار را تمرین کنیم تا بتوانیم کمی زودتر بلند شویم اما مطمئن باشیم بیدار بودن در ساعاتی که خانه خلوت و آرام است، لذتی فوق‌ العاده خواهد داشت. در این دقیقه‌ ها می‌ توانیم از طلوع آفتاب لذت ببریم، کتابی زیبا بخوانیم، یک فنجان چای یا قهوه بنوشیم، برای پیاده‌ روی صبحگاهی برویم یا با همسرمان پیش از شروع روز کاری کمی صحبت کنیم.

۱۹ـ سخت‌ ترین کارمان را اول از همه انجام دهیم

وقتی برنامه کاری‌ مان مشخص شد، قبل از هر چیز سخت‌ ترین کاری را که داریم یا کاری را که نگرانش هستیم، انجام دهیم تا از برنامه مان خارج شود. در حقیقت، همین که بدانیم کاری وجود دارد که باید انجام شود ولی ما نمی‌ خواهیم آن را تمام کنیم، عاملی است که باعث خستگی و کاهش انرژی‌ مان می‌ شود. زمانی که این کار قبل از بقیه کارها انجام شود، دیگر موضوعی برای نگرانی و فکر کردن هم نداریم و در نتیجه احساس بهتری خواهیم داشت.

۲۰ـ موضوعات منفی را رها کنیم

براساس نتایج تحقیقات مشخص شده کسانی که زندگی غمگینی را تجربه می‌ کنند بیش از دیگران در اتفاقات منفی زندگی‌ شان غرق می‌ شوند و در آن لحظات باقی می‌ مانند. بنابراین فکر کردن بیش از حد به اتفاقات ناخوشایند و زندگی کردن همراه با موضوعات منفی و ناراحت‌کننده عامل مهمی است که موجب خستگی ذهنی و تقویت احساس ناراحتی می‌ شود. بنابراین خوب است از انسان‌ های منفی‌ نگر، شایعات بی‌ اساس، تجربه‌ های ناخوشایند و گفت‌ و گوهای منفی در محیط کارمان دوری کنیم.

1-4

۲۱ـ یکی دیگر از راز شاد بودن در محل کار، مسئولیت پیشرفت‌ هایمان را بپذیریم

فراموش نکنیم تنها کسی که مسئول پیشرفت کاری ماست، خودمان هستیم. اگر مهارت‌ های بیشتری بیاموزیم، تلاش بیشتری داشته باشیم و در موقعیت خاصی باقی نمانیم، مطمئن باشیم می‌ توانیم از نظر موقعیت شغلی هم پیشرفت کنیم و به همین دلیل باید به جای فکر کردن به روش‌ های دیگر فقط روی خودمان پس‌ انداز کنیم.

۲۲ـ تعهدات‌ مان را نادیده نگیریم

انجام ندادن کاری که باید توسط ما انجام می‌ شده یا نفرستادن آنچه باید به مکانی خاص ارسال می‌ کردیم، یکی از مهم‌ ترین عوامل برای از بین بردن شادی و حس مثبت در محیط کار است. پس یادمان باشد تمام کارهایی را که قرار است انجام دهیم، چه کاری کوچک و مختصر باشد و چه پروژه‌ ای بزرگ و گسترده بموقع به پایان برسانیم.

۲۳ـ ویژگی‌ های مثبت کارمان را پیدا کنیم

یک بار از خودمان بپرسیم چه چیزی در کار و حرفه‌ مان وجود دارد که آن را دوست داریم؟ مسلماً هر فردی می‌ تواند حداقل یک ویژگی مثبت در کارش پیدا کند که آن را دوست داشته باشد. به‌ عنوان نمونه می‌ توان فاصله کوتاه محل کار تا خانه، محیط دلباز و زیبای کار،‌ حقوق و مزایای خوب، کسب تجربه‌ های ارزشمند یا داشتن همکارانی مهربان و دلسوز را از جمله این ویژگی‌ های مثبت به شمار آورد.

۲۴ـ حداقل یک بار در طول روز از محل کارمان خارج شویم و اگر ممکن است، کمی قدم بزنیم

نباید فکر کنیم بیرون رفتن از محل کار باعث می‌ شود کارها باقی بماند بلکه نور خورشید و فعالیت جسمی، تمرکز ما را افزایش خواهد داد و علاوه بر این، احساس بهتری هم به ما خواهد بخشید.

یادمان باشد بیشتر روزهای عمرمان را در حال کار و فعالیت سپری می‌ کنیم. پس به جای ناراحتی و اضطراب، خوب است روزها و دقایق کاری‌ را شادتر و با انرژی بیشتر سپری کنیم.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره