راهکارهایی برای غلبه بر شکست که به آن نیاز دارید

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

به حتم شکست برای شما بسیار سخت محسوب می شود. همچنین زمانی که شما شکست می خورید، از رویاهای خود به راحتی دست می کشید و ناامید می شوید. شما می توانید برای غلبه بر شکست از راهکارهایی مناسب استفاده کنید که بتوانید موفق شوید و به هدف خود برسید. در این مقاله قصد داریم که روش هایی به منظور غلبه کردن بر شکست را برای شما به طور کامل شرح دهیم.

عناوین مقاله
 راهکارهایی به منظور غلبه بر شکست1- تفکر خود را تغییر دهید2- سعی کنید که از شکست ها درس بگیرید3- همیشه تلاش کنید که فرد صبوری باشید 4- سعی کنید که علایق خود را دنبال کنید5- بهتر است مسیر رسیدن به هدف را برای خود لذت بخش کنید6- بر ترس از شکست غلبه کنید و مجدداً امتحان کنید7- در صورت نیاز برای مدت زمان کوتاهی استراحت کنید، ولی هیچ گاه تسلیم نشوید8- اشتباهات خود را به خوبی درک کنید و سعی کنید که عملکرد خود را تغییر دهید9- شما همیشه باید از افراد منفی نگر دور بمانید10- به هیچ عنوان خود را با دیگران مقایسه نکنید11- هنگامی که با شکست مواجه شدید، هیچ گاه خود را سرزنش نکنید12- احساسات خود را بپذیرید13- به هیچ عنوان بعد از شکست خوردن از اهداف خود دست نکشید14- همیشه به خود یادآوری کنید که هر شخصی که می خواهد به اهداف با ارزش برسد، ممکن است با شکست روبه رو شود15- سعی کنید از تجربیات و حمایت افراد دیگر بهره مند شوید16- بعد از شکست خوردن دوباره به سمت جلو حرکت کنید و بیش از حد به شکست خود فکر نکنید17- عزت نفس خود را بالا ببرید18- سعی کنید که مسئولیت شکست خود را به عهده بگیرید19- عملکرد خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید20- بهتر است بعد از مواجه با شکست نگرش مثبتی را دنبال کنید21- سعی کنید در جمع های مختلف شرکت کنید و از گوشه نشینی فاصله بگیریدکلام آخر

 راهکارهایی به منظور غلبه بر شکست

شکست تجربه ای آزاردهنده محسوب می شود که تأثیرات آن زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. اثرات مخرب شکست می تواند برای مدت زمان طولانی در ذهن و زندگی شما باقی بماند و شما را از هدف های بزرگ بعدی دور کند. در ادامه این بخش راهکارهایی را به منظور غلبه بر شکست به طور کامل بیان کرده ایم.

1- تفکر خود را تغییر دهید

زمانی را تصور کنید که می خواهید به کودک خود راه رفتن را یاد دهید. دراین بین ممکن است که کودک شما بارها زمین بخورد و حتی نتواند به درستی بایستد. در این شرایط شما احتمالاً از کودک خود می خواهید که برای چند بار به تلاش خود ادامه دهد. زیرا تصور شما این است که کودک مجدداً از این طریق می تواند تجربه های بسیاری را کسب کند و روش درست راه رفتن را بیاموزد.

 چرا شما این تفکر را در جنبه های مختلف زندگی خود به کار نمی گیرید؟ زمانی که با شکست در زندگی مواجه می شوید، بهتر است که به گونه ای دیگر با خود به گفتگو بپردازید. سعی کنید شما هم مانند کودک از شکست خوردن موضوعات مختلف را یاد بگیرید. در این شرایط شما به خوبی رشد می کنید و می توانید زندگی جدیدی را تجربه کنید.

2- سعی کنید که از شکست ها درس بگیرید

همان طور که در بالا بیان شده است، شکست امری ضروری برای یادگیری است. هیچ راه دیگری وجود ندارد که به وسیله آن بتوان در زندگی پیشرفت کرد. بعضی ها معتقد هستند که شکست مهم ترین مرحله برای رسیدن به موفقیت محسوب می شود.

زمانی که با شکست در زندگی خود مواجه می شوید، بهتر است از خود بپرسید که کجای کار را اشتباه انجام داده اید؟ در نتیجه به راحتی متوجه اشتباهات خود خواهید شد. به عنوان مثال، تصور کنید بارها تلاش کرده اید که وزن خود را کم کنید. اما هر بار نیز شکست خورده اید.

غلبه بر شکست

غلبه بر شکست توسط درس گرفتن از آن

 در این شرایط احتمالاً شما فکر می کنید که بهتر است به جای ورزش کردن کمتر غذا بخورید. در واقع با انجام این کار نه تنها وزن خود را به میزان قابل توجهی کم می کنید، بلکه می توانید به دیگران در این زمینه نیز کمک کنید.

شکست های شما درس های بسیاری را از شما پنهان می کنند. شما نیز تا زمانی که تلاش خود را بیشتر نکنید، نمی توانید آنها را متوجه شوید و غلبه بر شکست را شروع کنید. به شما پیشنهاد می شود که به درس هایی که هر شکست به شما می آموزد، توجه کنید.

3- همیشه تلاش کنید که فرد صبوری باشید

اگر شما نمی توانید که رژیم غذایی خود را به خوبی دنبال کنید یا اگر عملکرد خوبی در حرفه یا شغل خود ندارید، بهتر است که کمی دست نگه دارید و صبورتر باشید. شما برای اینکه بتوانید به اهداف گوناگون خود برسید، باید انرژی و زمان مناسب برای آنها بگذارید. این روش تقریباً برای همه خواسته های شما غیرقابل تغییر است و یک قانون جهانی محسوب می شود.

امکان دارد برای رسیدن به بعضی از خواسته ها زمان کمتری را صرف کنید یا حتی مجبور باشید که مدت زمان بیشتری را برای آنها اختصاص دهید. بهتر است از سؤالاتی مانند اینکه ” چرا من نمی توانم به هدفم برسم یا آیا بالاخره من می توانم به آرزوی خود برسم؟ ” دوری کنید.

در این شرایط می توانید از جملات دیگری مانند اینکه اهداف به موقع برای من محقق می شوند، استفاده کنید. سعی کنید که در همه امور صبوری را اولویت خود قرار دهید و هیچ گاه برای هیچ چیزی عجله نکنید. خوشحال شدن شما فقط منوط به محقق شدن نتیجه مثبت یا خواسته قلبی شما نیست. بهتر است که راه خود را ادامه دهید.

 4- سعی کنید که علایق خود را دنبال کنید

شما ممکن است مانند بسیاری از افراد دیگر دائماً با شکست مواجه شوید و نتوانید عملکرد خوبی را داشته باشید. زیرا تفکر شما این است علاقه خود را دنبال نمی کنید. مسلماً شکست امری اجتناب ناپذیر است. پس بهتر است از موضوعاتی که تمایل به انجام آنها را ندارید، فاصله بگیرید و تنها بر علایق خود تمرکز کنید.

زیرا شکست خوردن در زمینه های مورد علاقه شما بسیار باارزش تر هستند. در نتیجه به شما پیشنهاد می شود که به قلب خود گوش کنید و هدفی که برای شما مهم است را دنبال کنید. زیرا در این شرایط کنار آمدن و غلبه بر شکست بسیار آسان تر می شود

غلبه بر شکست

غلبه بر شکست از طریق دنبال کردن علایق

5- بهتر است مسیر رسیدن به هدف را برای خود لذت بخش کنید

همان طور که می دانید برای رسیدن به خواسته های قلبی خود به حتم باید اقدامات گوناگونی را انجام دهید. به شما پیشنهاد می شود که این اقدامات را برای خود جذاب تر و آسان تر کنید. در این شرایط مواجه شدن و غلبه بر شکست برای شما راحت تر خواهد بود. به عنوان مثال، ممکن است برای بعضی از اشخاص رفتن به باشگاه امری سخت محسوب شود.

در این شرایط این افراد می توانند برای ورزش کردن یا رسیدن به تناسب اندام راه هایی دیگری مانند اسکی کردن را دنبال کنند. در این شرایط نه تنها شما از انجام این ورزش لذت می برید، بلکه این ورزش برای شما هیجان انگیز نیز محسوب می شود. سعی کنید فعالیت هایی را که برای شما مهم هستند، انجام دهید. در این شرایط شکست نمی تواند ضربه های بزرگی را به شما وارد کند.

6- بر ترس از شکست غلبه کنید و مجدداً امتحان کنید

انگیزه شما برای رسیدن به هدف باید بیشتر از ترس شما از شکست باشد. گاهی اوقات افراد به دلیل ترس های خود به دنبال هدف هایشان نمی روند، زیرا ترس مواجه با شکست را تا میزان زیادی در خود پرورش داده اند. بهتر است که در این شرایط از ترس های خود فاصله بگیرید. در واقع نه تنها شما می توانید فرصت های جدیدی را در زندگی خود تجربه کنید، بلکه به طبع آرامش ذهنی شما نیز بیشتر می شود.

7- در صورت نیاز برای مدت زمان کوتاهی استراحت کنید، ولی هیچ گاه تسلیم نشوید

ممکن است شما نیز مانند بسیار از افراد دیگر به دنبال شغل مناسبی برای خود باشید. اما هر بار که شغلی را انتخاب می کنید، با شکست مواجه شوید. در این شرایط بهتر است که همه امور را به دقت بررسی کنید و اشتباهات خود را به خوبی درک کنید.

 اگر باز هم با شکست مواجه شدید، به حتم باید مدتی را به استراحت کردن ادامه دهید. اما آنچه در اینجا اهمیت بسیاری دارد، این است که شما نباید دست از تلاش بردارید و باید همیشه نسبت به هدف خود مصمم تر از قبل باشید که بتوانید به اهداف و خواسته های خود برسید.

8- اشتباهات خود را به خوبی درک کنید و سعی کنید که عملکرد خود را تغییر دهید

بعد از آن که شکست را پذیرفتید، بهتر است اقداماتی را انجام دهید که بتوانید شرایط را بهتر کنید. به عنوان مثال از خود بپرسید که چرا با شکست مواجه شدید؟ آیا می توانید از شکست دوباره جلوگیری کنید؟ سعی کنید که تمامی اقدامات نادرست خود را به خوبی بسنجید و برای دفعات بعدی آنها را انجام ندهید.

غلبه بر شکست

غلبه بر شکست و درک اشتباهات

علاوه بر این به شما پیشنهاد می شود که از روش ها و تکنیک های جدیدی برای رسیدن به اهداف و خواسته های خود استفاده کنید. زیرا زمانی که شما عملکرد خود را تغییر می دهید، به احتمال زیاد دوباره با شکست روبه رو نمی شوید.در نتیجه به راحتی اقدامات لازم جهت غلبه بر شکست را به کار می گیرید.

9- شما همیشه باید از افراد منفی نگر دور بمانید

افراد منفی باف اغلب همه جا هستند و می توانند تفکر افراد دیگر را تحت تأثیر قرار دهند. اما شما باید تا جایی که می توانید از این افراد فاصله بگیرید. زیرا این اشخاص و طرز تفکر آنها سبب می شوند که نتوانید به خوبی موفق شوید.

 علاوه بر این، این اشخاص همیشه از شکست های شما خوشحال می شوند. به شما پیشنهاد می شود که همیشه افراد مثبت اندیش را در زندگی خود داشته باشید. زیرا این افراد نه تنها انگیزه شما را بالا می برند، بلکه به شما در مسیر رشد فردی و دور ماندن از شکست کمک می کنند.

10- به هیچ عنوان خود را با دیگران مقایسه نکنید

شما نیز ممکن است که گاهی اوقات زندگی و شرایط زندگی خود را با اشخاص دیگر مقایسه کنید. به عنوان مثال، زمانی را در نظر بگیرید که در شغل خود با شکست مواجه شده اید. ولی یکی از همکاران شما عملکرد بسیار خوبی در حرفه خود دارد.

در این شرایط شما به حتم از خود سؤال می پرسید که چرا من هم نمی توانم مانند همکار خود موفق شوم؟ اما این مقایسه نه تنها برای شما فایده مطلوبی ندارد، بلکه شما را از مسیر اصلی دور می کند. شما فقط زمانی می توانید خود را با دیگران مقایسه کنید که بخواهید از عملکرد مثبت آنها الهام بگیرید.

11- هنگامی که با شکست مواجه شدید، هیچ گاه خود را سرزنش نکنید

شما نیز مانند انسان های دیگر ممکن است اشتباهات را در زندگی خود انجام دهید و تصمیمات نادرستی را بگیرید. در این شرایط نیز به حتم شکست می خورید و انگیزه خود را از دست می دهید. علاوه بر این به طور مداوم خود را سرزنش می کنید و افسرده می شوید. اما به شما پیشنهاد می شود که هیچ گاه خود را سرزنش نکنید. در عضو سعی کنید که از اشتباهات خود درس بگیرید که بتوانید مسیر رسیدن به پیشرفت های بعدی را برای خود هموار سازید.

12- احساسات خود را بپذیرید

شکست ها باعث می شوند که شما احساسات منفی را تجربه کنید و بعد از مدتی افسرده و بی انگیزه شوید. بهتر است برای غلبه بر شکست با عواطف و احساسات درونی خود کنار بیایید و سعی کنید که از آنها برای بهتر شدن حال خود کمک بگیرید. زیرا نپذیرفتن احساسات و سرکوب آنها نه تنها آرامش ذهنی شما را از بین می برد، بلکه عواقب جبران ناپذیر بسیاری را برای شما خواهد داشت.

غلبه بر شکست

غلبه بر شکست و پذیرفتن احساسات

13- به هیچ عنوان بعد از شکست خوردن از اهداف خود دست نکشید

ممکن است بعد از شکست هایی که در زندگی با آن مواجه می شوید، آرزوها و رویاهای خود را از دست بدهید. در چنین موقعیت هایی باید تمرکز خود را بالاتر ببرید. علاوه بر این شما باید اهداف بزرگ تری را برای خود برگزینید. آرزوها و خواسته های بزرگ نه تنها برای شما بلکه برای افرادی که انگیزه بالایی نیز دارند، می تواند ترسناک باشد. اما بهتر است که ناامید نشوید و با انجام اقداماتی مؤثر مسیر رسیدن به هدف را برای خود میسر کنید.

14- همیشه به خود یادآوری کنید که هر شخصی که می خواهد به اهداف با ارزش برسد، ممکن است با شکست روبه رو شود

امکان دارد شما خبرهایی در مورد پیشرفت های افراد دیگر شنیده باشید. به احتمال زیاد از نظر شما این افراد به راحتی به خواسته خود می رسند و هیچ گونه مشکلی در زندگی تجربه نمی کنند. اما خوب است بدانید که این افراد نیز ممکن است با مشکلات و شکست های بسیاری مواجه شوند. اما آنها در این شرایط نه تنها امید خود را از دست نمی دهند، بلکه مصمم تر از قبل به مسیر خود و غلبه بر شکست ادامه خواهند داد.

15- سعی کنید از تجربیات و حمایت افراد دیگر بهره مند شوید

شما می توانید با یکی از نزدیکان یا اعضای خانواده در مورد شکست های خود صحبت کنید. همچنین می توانید با کسانی که به هدف مورد علاقه شما رسیده اند، ارتباط برقرار کنید و از تجربیات آنها درس بگیرید. بهتر است در مورد شکست های آنها و چگونگی برخورد آنها مطالبی را در کتاب ها یا وب سایت ها مطالعه کنید. مسلماً این اطلاعات در مورد چالش هایی که در زندگی شما رخ  داده اند، نیستند. اما این مطالب به شما کمک می کنند که حال خود را بهتر کنید و طرز فکر خود را تغییر دهید.

16- بعد از شکست خوردن دوباره به سمت جلو حرکت کنید و بیش از حد به شکست خود فکر نکنید

پذیرفتن و غلبه بر شکست امری بسیار ضروری محسوب می شود. ممکن است که شما بعد از شکست خوردن به مدت طولانی غرق در افکار نا امیدکننده شوید و دست از تلاش بردارید. در این شرایط به شما پیشنهاد می شود که مجدداً برای رسیدن به آرزوهای خود تلاش کنید.

 حتی می توانید برنامه ریزی های مؤثری را نیز برای خود داشته باشید. اما اگر بیش از حد به مشکلات خود فکر کنید، بعد از مدتی آرامش خود را از دست می دهید. همچنین نمی توانید از فرصت های مناسب دیگر که ممکن است در آینده برای شما ایجاد شوند، بهره بگیرید.

غلبه بر شکست

غلبه بر شکست و دوری از آن

17- عزت نفس خود را بالا ببرید

به طورکلی برای غلبه بر شکست باید عزت نفس خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در نتیجه این ویژگی مثبت سبب بهبود شرایط شما می شود. علاوه بر این در این شرایط شکست ها آسیب های جبران ناپذیری را برای شما ایجاد نمی کنند. همچنین شما می توانید با آگاهی بیشتری دلیل ایجاد شکست ها را برای خود بررسی کنید و مسئولیت آن را به عهده بگیرید. این ارزیابی ها سبب می شوند که شما خود را برای همه مشکلات پیش آمده مقصر ندانید.

18- سعی کنید که مسئولیت شکست خود را به عهده بگیرید

توجه نکردن به دلایلی که باعث شکست شما در زندگی می شوند، سبب به وجودآمدن شکست های بزرگ تر و بیشتر در زندگی شما خواهند شد. بهتر است که مسئولیت شکست خود را به عهده بگیرید و دلایل ایجاد آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

در این شرایط شما احساس بهتری خواهید داشت و اضطراب و تنش های شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در واقع مسئولیت پذیر بودن سبب می شود که شما از شکست های خود درس بگیرید و از بهانه تراشی های گوناگون دور بمانید. بهتر است تمام تلاش خود را بکنید که دلیل اصلی شکست خود در زندگی را متوجه شوید و از روش هایی برای غلبه بر شکست بهره مند شوید.

19- عملکرد خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید

ممکن است شما مانند بسیاری از افراد دیگر احساس ناخوشایندی بعد از شکست داشته باشید. همچنین امکان دارد که شما از شکست به عنوان فرصتی مناسب در جهت بهبود و توسعه خود استفاده کنید. بهتر است تمامی اقدامات خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید که متوجه شوید کدام عملکرد شما چنین شرایطی را ایجاد کرده است. در نتیجه می توانید با بررسی خود و عملکردهایتان دانش کافی برای جذب موفقیت را پیدا کنید.

20- بهتر است بعد از مواجه با شکست نگرش مثبتی را دنبال کنید

بعد از شکست خوردن احتمالاً شما نیاز دارید که نگاهی به گذشته بیندازید و نگرش خود را ارزیابی کنید. در این شرایط به شما پیشنهاد می شود که از افکار منفی دوری کنید و سعی کنید که با دیدی مثبت به موضوعات نگاه کنید.

نگرش مثبت سبب می شود که انگیزه، امید و آرامش شما در جنبه های مختلف زندگی بیشتر شود. زمانی که شما مثبت اندیشی را اولویت خود قرار می دهید، به راحتی می توانید بر شکست ها غلبه کنید و اهداف جدیدی را برای خود برگزینید.

21- سعی کنید در جمع های مختلف شرکت کنید و از گوشه نشینی فاصله بگیرید

شکست خوردن سبب می شود که شما به فردی ناراحت، افسرده و نگران تبدیل شوید. بنابراین در این شرایط باید با دوستان، آشنایان، همکاران و حتی اعضای خانواده خود ارتباط برقرار کنید و با آنها ملاقات هایی را نیز داشته باشید. در نتیجه شما به راحتی با آنها به گفتگو می پردازید و درباره عواطف و احساسات خود صحبت می کنید. فراموش نکنید که سلامت ذهنی و آرامش شما بسیار مهم تلقی می شود.

کلام آخر

هر انسانی ممکن است در زندگی با شکست های بیشماری مواجه شود. این شکست ها به طبع همه جنبه های زندگی هر فردی را تحت تأثیر قرار می دهند و ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند. برای غلبه بر شکست شما می توانید، راهکارهای مختلفی را در زندگی خود پیاده کنید. در این شرایط نه تنها آرامش ذهنی شما بیشتر می شود، بلکه مسیر رسیدن به پیشرفت نیز برای شما آسان تر می شود.

  • https://www.developgoodhabits.com/deal-with-failure/
  • https://www.forbes.com/sites/forbesbusinesscouncil/2020/10/20/seven-outstanding-ways-to-overcome-failure-and-succeed/?sh=1fd49a8d4200
  • https://www.thelabmiami.com/8-tips-to-overcome-failure/
  • https://www.positivityblog.com/how-to-overcome-failure/
  • https://www.goalcast.com/5-ways-to-deal-with-failure/
  • https://pacificsolstice.com/blog/9-ways-to-overcome-failures-in-your-life
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx