تفکر خلاقانه چیست و چگونه رشد می کند

1 نظر
9 دقیقه مطالعه

تفکر خلاقانه چیست و چگونه رشد می کند

نقش تفکر خلاقانه در موفقیت افراد (قانون جذب)

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله می خواهیم به تفکر خلاقانه بپردازیم. تفکر خلاقانه قسمت جداناپذیری از بزرگ فکر کردن است. بسیاری از مردم بیخودی از این عبارت وحشت دارند. اجازه دهید در مورد اشتباهات رایجی که در تفسیر این کلمه وجود دارد صحبت کنیم.

برخی از زمینه ها و رشته ها مانند موسیقی، هنر، معماری و نویسندگی هستند که جزو شغل های خلاقانه به حساب می آیند، اما تفکر خلاقانه مفهومی نیست که به چند رشته ی خاص و آدم به خصوص محدود شود.

تعریف تفکر خلاقانه

برای رسیدن به یک تعریف درست از تفکر خلاقانه به این مثال ها توجه کنید. وقتی یک خانواده کم درآمد تمام تلاش خود را می کنند و نقشه ای می کشند تا فرزند خود را به دانشگاه بفرستند، شک نکنید که این دقیقا همان تفکر خلاقانه است. وقتی یک معلم کاری می کند که شور و اشتیاق دانش آموزان برای شرکت در کلاس بیشتر شود، این کار عین خلاقیت است.

پیدا کردن راه های ساده تر برای انجام کارها، پیدا کردن راه های جدید برای بهره برداری از چیزها، فروختن به مشتری های مشکل پسند و مشغول نگه داشتن کودکان با سرگرمی های جالب همه و همه نمونه های عملی خلاقیت و تفکر خلاقانه محسوب می شوند.

خیلی ساده برایتان می گوییم که تفکر خلاقانه پیدا کردن راه های جدیدتر، راحت تر و بهتر برای انجام کارها می باشد. پاداش تمام موفقیت هایی که افراد به دست می آورند، چه در خانه و چه در اجتماع و یا در محل کار، همگی به نوعی به انجام بهتر و راحت تر کارها وابسته است.

افزایش قدرت تفکر خلاقانه

چه کاری باعث افزایش قدرت تفکر خلاقانه می شود

اکنون باید بدانیم که چه کاری باید انجام دهیم تا مهارت و قدرت تفکر خلاقانه خود را افزایش دهیم.

باید باور کنیم می توانیم آن را انجام دهیم

دوباره به همان حقیقت اصیل و بنیادین می رسیم، این که برای هر کاری که انجام می دهیم اول باید باور داشته باشیم که می توانیم از پس آن بر بیاییم. ایمان به انجام پذیر بودن یک کار ذهن را به تکاپو و تقلای سازنده ای می اندازد و آن را به جستجوی راه های انجام کار وا می دارد.

برای به تصویر کشیدن این قضیه به این سوال فکر کنید که آیا ممکن است تا 10 سال آینده بتوان زندان ها را به طور کل بست؟! چند لحظه در مورد این سوال فکر کنید. واکنش شما به این سوال چیست؟! آیا ذهن تان شروع به گشتن راه حال های این سوال می کند؟ آیا سعی می کنید بدانید که چطور می توان زندان ها را تعطیل کرد؟ یا این که چند لحظه ای با خودتان سبک سنگین می کنید و بلافاصله به این نتیجه می رسید که این کار امکان ندارد؟! اکثریت افراد همین کار را می کنند و احتمال موفقیت چنین کاری را کلا رد می کنند و می گویند به هیچ وجه امکان ندارد که بشود در 10 سال آینده از شر زندان ها خلاص شد.

در حقیقت بیشتر مردم به جای این که بخواهند جوابی را برای آن سوال پیدا کنند، روی دلایل ضرورت وجود زندان ها تمرکز می کنند. ولی این سوال پرسیده می شود تا نکته ای را برای ما بازگو کند. فقط برای چند لحظه تمام دلایل مفید بودن زندان ها را فراموش کنید و فرض کنید که واقعا می توانید تا 10 سال ِآینده زندان ها را به کل تعطیل کنید. حالا بر اساس این فرضیه که چنین کاری امکان پذیر است پیشنهاد شما برای شروع این کار چیست؟ از چه روش های دیگری می توان به عنوان جایگزین زندان استفاده کرد؟ ببینید که ایده خاصی به ذهنتان می رسد؟ اگر رسید بدانید که تنها نیستید. افرادی هستند که ایده های زیادی در این زمینه دارند. این موضوع دقیقا مصداق تفکر خلاقانه شماست.

این سوال در مورد تعطیلی زندان ها تنها یک بهانه بود که شما باور کنید وقتی کاری شدنی نیست، ذهنتان دست به کار می شود و دقیقا به شما نشان می دهد که به چه دلایلی آن کار عملی نیست. اما وقتی باور داشته باشید این کار امکان پذیر است، ذهن شما به طور شگفت انگیزی وارد عمل می شود و کاری می کند که راهکارهای عملی شدن آن سر راهتان قرار بگیرد. و این دقیقا همان نیروی جاذبه یا قانون جذب است.

قدرت تفکر خلاقانه

باور، قدرت تفکر خلاقانه شما را آزاد می کند

بر اساس قانون جذب ایمان به عملی بودن یک کار مسیر پیدا کردن راه حل های آن را هموار می کند. باور به غیر ممکن بودن و عملی نبودن یک کار کاملا مانند یک نیروی مخرب عمل می کند و ذهن شما را می بندد. این مسئله در مورد تمام مسائل چه کوچک و چه بزرگ قابل تعمیم است. شما در صورتی می توانید برای مسائل شخصی و کاری خود راه حل پیدا کنید، که ابتدا باور کنید که می توانید؛ شما می توانید راه های خریدن یک خانه بزرگ تر را پیدا کنید به شرط آن که باور داشته باشید که می توانید.

ناباوری این قدرت را متوقف می کند و آن را از کار می اندازد. باور اساس تفکر خلاقانه است. حال برای شما عزیزان دو پیشنهاد داریم که اگر از آن ها استفاده کنید، تضمین می کنیم که بتوانید قدرت تفکر خلاقانه خود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

1 کلمه غیر ممکن را از ذهنیت و واژگان خود خارج کنید

غیر ممکن کلمه ای است که مستقیما با شکست سر و کار دارد، همین که به غیر ممکن بودن چیزی فکر کنید مجموعه ای از واکنش های ذهنی دست به کار می شوند که دقیقا به شما ثابت کنند که حق دارید و کار مورد نظر به هیچ وجه عملی نیست.

2 این آزمایش را انجام دهید

به یکی از کارهای جالبی فکر کنید که همیشه دوست داشتید آن را انجام دهید و گمان کردید که نمی توانید آن را عملی کنید، هرکاری اعم از خریدن یک تلویزیون یا رفتن به یک سفر خارجی دور و دراز. حالا لیستی تهیه کنید از این که به چه دلایلی می توانید آن کار را انجام دهید. سپس آن دلایل را به کار بگیرید و آن ها را عمل کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که انسان به همان جایی تعلق دارد که قصد رفتن به آن را دارد.

3 تفکر کهنه را کنار بگذارید و تغییر کنید

تفکر کهنه دشمن تفکر خلاقانه است. ذهن کسانی که با تفکر کهنه به مسائل نگاه می کنند یک ذهن فلج شده است. تفکر سنتی می گوید «تا بوده همین بوده، الان هم باید همین باشد!» این ذهنیت به شدت در برابر تغییر مقاومت می کند. بگذارید به شما بگوییم که چرا ایجاد تغییر ارزش ریسک کردن دارد. تغییر دقیقا همان چیزی است که پیشرفت را به همراه می آورد. پیشرفت شخصی و پیشرفت کاری و حتی پیشرفت جهانی. بنابراین اگر موفقیت می خواهید تنها راه رسیدن به آن تغییر است.

4 همیشه نمی توانید یک روش را به عنوان بهترین راه حل در نظر بگیرید

تعداد بهترین راه ها برای هر کاری با تعداد ذهن ها و افکار خلاق برابری می کند. هیچ محصولی روی زمین یخ زده رشد نمی کند. اگر اجازه دهید که تفکر سنتی ذهن شما را منجمد کند، افکار و ایده های خلاقانه هیچ وقت رشد نمی کنند و شما را به موفقیت نمی رسانند.

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx