چرا نمی‌ توانیم زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم

1 نظر
3 دقیقه زمان مطالعه

چرا نمی‌ توانیم زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم

زمان را چگونه مدیریت کنیم؟

مدیریت زمان کاری است که افراد میخواهد در آن بهترین عملکرد را داشته باشد. اما گاهی وقتها در آن مشکلاتی به وجود می‌ آید.

صرف نظر از اینکه چه اندازه منظم و منضبط هستیم، همه‌ ی ما شاید در برهه‌ ای از زمان، کنترل امور زندگی خود را از دست داده‌ ایم و این یکی از بدترین حس‌ هایی است که انسان می تواند در طول زندگی خود تجربه کند. اما چنانچه به‌ طور مداوم خودمان را در چنین وضعیتی می‌ یابیم؛ مطالعات جدید نشان می دهند احتمالاً ناتوانی ما در مدیریت زمان و انجام وظایفمان، دلیل خاصی دارد.

بر اساس مطالعه‌‌ ی انجام‌ شده توسط دانشگاه آلبانی، کودکانی که در محیطی منضبط با برنامه‌ ی روزمره‌ ی قابل پیش‌ بینی و منسجمی رشد می‌ کنند، در آینده نیز کمتر با مشکلات مرتبط با مدیریت زمان مواجه می‌ شوند. روانشناسان در این تحقیق، از ۲۹۲ دانشجوی کارشناسی نظرخواهی کرده‌ اند؛ این دانشجویان روال عادی دوران کودکی خود نظیر عادت‌ های خواب، فعالیت‌ های فوق‌ برنامه و وعده‌ های غذایی را نیز گزارش کرده بودند.
دانشجویانی که روال زندگی آنها در دوران کودکی منسجم بوده است، در دوران بزرگسالی در زمینه‌ ی مدیریت زمان کمتر با مشکل مواجه می شوند. دکتر جنیفر مالاتراس، نویسنده‌ ی ارشد این پژوهش می‌گوید:

این مطالعه بخشی از یک سری تحقیقات گسترده تر برای بررسی رابطه‌ ی بین ثبات محیط خانواده و تعادل در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان است… تحقیقات ما نشان میدهد به طور کلی هر چه فعالیت ها و روند روزمره‌ ی یک خانواده نظم و قاعده‌ ی بیشتری داشته باشد، با مشکلات کمتری نیز روبرو خواهد شد.

چرا نمی‌ توانیم زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم

داشتن یک زندگی قانونمند در طول دوران کودکی مان، میتواند حس ثبات و آرامش به وجود بیاورد؛ به‌ ویژه هنگامی که خانواده‌ با سختی ها و مشکلات مواجه میشود یا یک تغییر بزرگ مانند طلاق یا مرگ تجربه میکند. به نظر میرسد این ثبات، بر زندگی ما در دوران بزرگسالی تأثیر خواهد گزاشت و توانایی ما را در مدیریت زمان و مسئولیت هایمان تحت تأثیر قرار میدهد؛ این مسئله حتی در مورد زندگی شخصی ما هم صادق است. روانشناسان دیگری نیز به نتایج مشابهی رسیده اند؛ دنیل کافمن، روان شناس کودک، می گوید:
ایجاد یک روال روزمره با کودکان، باعث خواهد شد آنها احساس امنیت کنند. کودکان میدانند وقتی به خانه باز می گردند، چه چیزی در انتظار آنها است؛ وجود چنین روالی، برای آنها مرزها، انتظارات و انسجام را مشخص میکند.
عوامل متعددی رشد کودکان را تحت تأثیر قرار می دهند؛ اما یافته‌ های اخیر پژوهشگران، نشانگر آن هستند که یک برنامه‌ ی روزانه و منسجم کلید توسعه‌ ی مهارت‌ های مدیریت زمان در آنها است؛ مهارت‌ هایی که نقشی حیاتی در موفقیت ما در زندگی حرفه ای و شخصی، ایفا می کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx