24 ترفند سریع و موثر برای کنترل خشم و عصبانیت

1 نظر
11 دقیقه مطالعه

چگونه به کنترل خشم خود کمک کنیم

چگونه به کنترل خشم خود کمک کنیم

خشم حس طبیعی است که گاهی برای حل موضوعی مفید و کمک کننده است، این کمک ممکن است چه در خانه و چه در محل کار باشد. ولی این خشم اگر باعث خشونت شود منجر به انتشار احساسات منفی می شود که خیلی دردسرآفرین خواهد بود. کنترل خشم و عصبانیت خیلی به مانع شدن درگیری کمک می کند، پس برای رسیدن به موفقیت و رشد فردی بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین همواره به خاطر داشته باشید برای کنترل خشم خود باید قبل از این که بیشتر شود از روش هایی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، کمک بگیرید.

1 – معکوس بشمارید

می توانید تا عدد ده بشمارید و یا برعکس. البته اگر خیلی عصبانی هستید پیشنهاد می کنم تا عدد 100 بشمارید. در حین شمردن اعداد ضربان قلبتان پایین می آید و در نتیجه عصبانیت شما فروکش کرده و کنترل خشم آسان می شود.

2 – نفس عمیق بکشید

زمانی که شما عصبانی می شوید، نفس هایتان خیلی سریع و سطحی می شود. ولی باید این کار را به صورت معکوس انجام دهید؛ یعنی نفس های ارام و عمیق. دم و بازدم انجام دهید. این کار را چندین بار انجام دهید تا بتوانید کنترل خشم خود را در دست بگیرید.

3 – پیاده روی کنید

راه رفتن روی ارام شدن اعصاب ارتباط مستقیم دارد و می تواند خشم شما را کاهش دهد. هر کاری که ممکن است روی تحریک پاها تاثیر بگذارد را بهتر است، انجام دهید مثل دوچرخه سواری، توپ بازی و قدم زدن.

عضلات خود را شل کنید

4 – عضلات خود را شل کنید

تمام عضلات خود را ابتدا سفت کنید و بعد شل کنید و در حین این کار نفس های عمیق و آرام بکشید تا کنترل خشم خود را به دست آورید.

5 – جمله ی که شما را آرام می کند را مدام تکرار کنید

می توانید کلمه و یا حتی جمله ی که می تواند شما را آرام کند را پیدا کنید. این کار شما را آرام می کند و به کنترل خشم شما کمک می کند. زمان هایی که عصبانی هستید آن جمله و یا کلمه را مدام با خود تکرار کنید. کلمه هایی مثل «آرام باش«، «زیاد سخت نگیر» و جملاتی از این قبیل …

6 – بدن خود را بکشید

حرکت های یوگا باعث می شود هیجانات و خشم بدن خود را کنترل کنید. انجام دادن این کار به هیچ چیزی احتیاج ندارد.

7 – فکر خود را مشغول چیز دیگری کنید

به اتاقی بدون صدا بروید و چشم های خود را ببندید و فکر کنید در یک مکان آرام هستید و در این لحظه بیشتر به جزئیات تمرکز کنید. مثلا صدای آواز پرندگان، نور خورشید، دریای آرام و… این کار به شما این فرصت را می دهد تا کنترل خشم خود را به دست بگیرید.

8 – خود را به گوش کردن موزیک مشغول کنید

اجازه دهید موزیک به کنترل خشم شما کمک کند و این حس خشم را از شما دور کند. هدفون خود را بگذارید و از موزیک خود لذت ببرید. البته این موسیقی نباید در سبک های خشن و هوی متال باشد؛ بلکه آهنگ های آرام و لایت خوب است که بتواند تاثیر خود را بیشتر بگذارد.

9 – حرفی نزنید

زمانی که عصبانی هستید بهتر است چیزی نگویید تا اوضاع را خراب تر نکنید. فکر کنید مانند زمان کودکی که نمی خواستید حرفی بزنید لبهایتان به هم وصل است و نمی توانید صحبتی کنید. همین حرف نزدن شما باعث می شود فکر خود را ارام کنید و به کنترل خشم خود دست پیدا کنید.

با خود خلوت کنید

10 – با خود خلوت کنید

از هر کاری که در حال انجامش بودید دست بکشید و به گوشه ی خلوتی بروید تا بتوانید با خود خلوت کنید و به کارهایی که اتفاق افتاده بیشتر فکر کنید. شاید انجام دادن مداوم این کار یک کار همیشگی روزمره شما شود.

11 – کار خوب و مفید انجام دهید

انرژی منفی که ناشی از خشم شما است را از بین ببرید. مثلا نامه بنویسید و یا برای کسی کار خوب انجام دهید تا حالتان بهتر شود.

12 – احساس خود را روی برگه بنویسید

مطلبی که نمی توانید به زبان بیاورید حتما می توانید به روی کاغذ بنویسید. می توانید خشم خود را روی کاغذ بنویسید و سوال و جواب کنید تا ارام بگیرید این روش یکی از بهترین روش کنترل خشم است.

13 – سریع ترین راه را پیدا کنید

می توانید سریع ترین و بهترین راه را برای کنترل خشم خود پیدا کنید، مثلا فرزندتان اتاق خود را تمیز نکرده است و شما با دیدن ان صحنه عصبانی می شوید بهترین راهی که می توانید انجام دهید بستن در اتاق است؛ تا آن صحنه را نبینید. ندیدن صحنه باعث می شود شما عصبانیت را از خود دور کنید.

14 – واکنش خود را تمرین کنید

با تمرین کردن می توانید واکنشی را که قرار است انجام دهید را مرور کنید، این کار باعث می شود هم جلوی خشمی که شاید رخ دهد را می گیرد و هم می توانید کنترل خشم کنید.

15 – علامت «ایست» را تصور کنید

ایست یک نماد جهانی است که شما با کمک ان می توانید کنترل خشم کنید و ارام شوید و این کار باعث می شود شما واکنش بد انجام ندهید که بعدا پشیمان شوید. دور بودن از موقعیت بد واقعا معجزه می کند.

16 – با یک دوست صحبت کنید

اتفاق بدی که برایتان می افتد را می توانید با یک دوست در میان بگذارید که هم ارام شوید وهم بتوانید از او مشورت بگیرید.

بخندید

17 – بخندید

همیشه حال خوب می تواند حال بد را شکست بدهد. با پیدا کردن راه هایی برای خندیدن خشم خود را کم کنید. این کار به هر روشی قابل انجام است، چه بازی کردن با دوستان و یا دیدن فیلم کمدی!

18 – روزمره هایتان را تغییر دهید

اگر بیشتر اوقات دیر بیدار می شوید و صبحانه نمی خورید همین کار باعث عصبانی شدن شما می شود. سعی کنید زودتر از خواب بیدار شوید صبحانه خود را بخورید و بعد از خانه بیرون روید. این تغییر در کنترل خشم شما تاثیر بسزایی دارد.

19 – برای چیزهای خوب قدردان باشید

وقتی همه چیز در اطراف شما بد است سعی کنید به چیز های مثبت فکر کنید. بیشتر تمرکز خود را روی نعمت های خوب زندگیتان بگذارید تا خشم شما فروکش کند.

20 – قبل از واکنش دادن به خود زمان بدهید

زمانی که شما عصبانی هستید چیزی که به ذهن شما می رسد قطعا مطلب خوبی نیست که می گویید. قبل از واکنش دادن کمی فکر کنید این کار به شما خیلی در کنترل خشم کمک می کند.

21 – نامه بنویسید

به فردی که شما را عصبانی کرده پیام بدید و دوباره پاک کنید، همین بروز هیجان تمام ان چیزی است که شما می خواهید حتی اگر کسی را هم نبینید.

22 – با فردی که دچار خطا شده است همدلی کنید

همه تلاش خود را کنید که خود را جای طرف مقابل قرار بدهید و مشکل را از دید او ببینید. زمانی که اتفاق را از دید او برای خود بازگو می کنید ذهنتان باز می شود و از خشم شما کم می شود.

23 – خشم خود را بیرون بریزید

خیلی خوب است که احساس خود را بروز می دهید ولی به شرطی که خود را کنترل کنید. از دوستتان بخواهید تا نقش طرف مقابل را برای شما بازی کند. هیچ وقت یک جواب بد اوضاع را بهتر نمی کند بلکه یک صحبت معقولانه هم از استرس شما کم می کند هم خشم شما را کم می کند.

کار خلاق انجام دهید

24 – کار خلاق انجام دهید

 خشم خود را به یک کار خلاق تبدیل کنید مثلا دیوار اتاق را رنگ کنید، گل ها را اب دهید. هیجان ما انسان ها توانمند هستند و این امکان را به ما می دهند تا به خلاقیت برسیم. از این کار برای کنترل خشم خود استفاده کنید.

حرف آخر

خشم جزو هیجاناتی است که همه ان را تجربه کرده اند. اگر شما جزو کسانی هستید که خشم کنترل شما را بهم می زند سعی کنید از روش های گفته شده استفاده کنید، اگر نتوانستید به کنترل خشم برسید؛ حتما پیش دکتر درمانگر بروید. دکتر می تواند خشم پنهان شما را پیدا می کند و آن را در طول جلسات متعدد بهتر می کند تا به موفقیت و رشد فردی دست پیدا کنید.

1.7/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx