7 چالشی که افراد موفق بر آن‌ها غلبه می‌کنند

1 نظر
12 دقیقه مطالعه

واقعاً جذاب است که افراد موفق چگونه به مشکلات نزدیک می‌شوند. از آنجایی که دیگران مشکلات را به دید موانع غیر قابل عبور می‌بینند، افراد موفق مشکلات را به دید چالش‌هایی می‌بینند که باید آن‌ها را پذیرفت و موانعی که باید بر آن‌ها غلبه کنند.

اعتماد به نفس آن‌ها در مواجهه با سختی‌ها ناشی از توانایی رهایی از منفی بافی‌ها است که مانع بسیاری از افراد موفق دیگر می‌باشد ( جلوی پیشرفت آن‌ها را می‌گیرد).

مارتین سلیگمن در دانشگاه پنسیلوانیا بیش از هر شخص دیگری این پدیده را مورد مطالعه قرار داده است؛ وی دریافت که موفقیت در زندگی ناشی از یک تمایز مهم است: این که آیا اعتقاد دارید که شکست شما توسط نقص شخصی است که فراتر از کنترل شما ایجاد شده است یا اشتباهاتی است که می‌توانید با تلاش، آن‌ها را برطرف کنید.

موفقیت تنها چیزی نیست که توسط طرز فکر شما تعیین می‌شود. سلیگمن دریافت که افرادی که شکست‌های خود را به نقص شخصی نسبت می‌دهند، دارای میزان افسردگی بسیار بالاتری می‌باشند.

افراد خوش بین موفق هستند؛ آن‌ها با شکست‌ها به عنوان تجربیاتی که سبب یادگیری می‌شوند رفتار می‌کنند و معتقدند که می‌توانند در آینده بهتر عمل کنند.

این طرز فکر موفقیت آمیز نیازمند هوش هیجانی (EQ)  است و جای تعجبی ندارد که در بین میلیون‌ها نفر که آزمایش تَلِنت اسمارت انجام شد، 90 % از افرادی که عملکرد بالا داشتند EQ های بالایی داشتند.

حفظ ذهنیت موفق امر آسانی نیست؛ هفت چیز وجود دارد که طرز فکر را از بین می‌برد. این چالش‌ها افراد را ناراحت می‌کند، زیرا این چالش‌ها برای آن‌ها موانعی به نظر می‌رسد که نمی‌توان بر آن‌ها غلبه کرد. برای افراد موفق چنین نیست، زیرا این هفت چالش هرگز مانع پیشرفت آن‌ها نمی‌گردد.

1- سن

سن واقعا یک عدد است. افراد موفق اجازه نمی‌دهند که سن معرف کسی که آن‌ها هستند و توانایی‌ای که آن‌ها دارند، باشد. فقط از بتی وایت یا هر کارآفرین جوان و پر رونقی سؤال کنید.

من به یاد دارم که استادی در دانشگاه تحصیلات عالی به کلاس ما گفت که همه ما برای انجام کار مشاوره بسیار جوان و بی تجربه هستیم.

وی گفت قبل از اینکه امیدوار باشیم که می‌توانیم به عنوان یک مشاور موفق کار کنیم باید چندین سال برای یک شرکت دیگر کار کنیم. من جوان‌ترین فرد کلاس بودم، اما کار خود را به عنوان مشاور انجام دادم (یعنی اعتنایی به حرف استاد خود نکرد).

بدون شکست، مردم لازم می‌دانند که به شما بگویند که به خاطر سن تان چه کاری را باید یا نباید انجام دهید. به حرف آن‌ها گوش ندهید. افراد موفق یقیناً به حرف کسی گوش نمی‌دهند. آن‌ها از دل و اشتیاق خود پیروی می‌کنند نه جسمی که در آن زندگی می‌کنند تا راهنمای آن‌ها باشد.

دیگران چه فکری می‌کنند

2- دیگران چه فکری می‌کنند

وقتی احساس لذت و رضایت شما؛ از مقایسه خود با دیگران حاصل می‌شود، شما دیگر ارباب سرنوشت خود نیستید. اگرچه غیر ممکن است که واکنش خود را در برابر آنچه افراد درباره شما فکر می‌کنندغیرفعال کنید، نیازی نیست که به خاطر شخص دیگری مانع دستاوردهای خود شوید، شما همیشه می‌توانید نظرات دیگران را با شک و تردید قبول کنید، اهمیتی ندارد که مردم چه کار و چه فکری می‌کنند، ارزش شخصی شما از درون تان به دست می‌آید.

افراد موفق می‌دانند که اهمیت دادن به آنچه دیگران فکر می‌کنند اتلاف وقت و انرژی است. وقتی افراد موفق نسبت به کاری که انجام داده‌اند احساس خوبی می‌کنند، اجازه نمی‌دهند که نظرات هر کسی آن احساس را از آن‌ها دور کند.

اهمیتی ندارد که دیگران در هر لحظه در مورد شما چه فکری می‌کنند، یک چیز مسلم است آن هم اینکه شما هرگز به اندازه‌ای که آن‌ها می‌گویند و نشان می‌دهند خوب یا بد نیستید.

3- افراد سمی

افراد موفق به یک ایده ساده اعتقاد دارند اینکه شما میانگین 5 نفری هستید که بیشترین وقت خود را با آن‌ها سپری می‌کنید. در مورد آن فکر کنید:

برخی از موفق ترین شرکت‌های جدید توسط زوج‌های با استعداد و درخشانی تاسیس شده‌اند. استیو جابز و استیو وزنیاک ( اَپِل)؛ در یک محله زندگی می‌کردند، بیل گیتس و پل آلن (مایکروسافت)؛ در پیش دانشگاهی با یکدیگر آشنا شدند؛ سرگئی برین و لری پیج (گوگل)؛ در استانفورد با یکدیگر آشنا شدند.

همانطور که افراد بزرگ به شما کمک می‌کنند تا به پتانسیل کامل خود برسید، افراد سمی شما را با خود به پایین می‌کشند. افراد سمی استرس و نزاع ایجاد می‌کنند، که باید به هر قیمتی از آن‌ها دوری شود.

اگر از وضعیت فعلی زندگی خود ناراضی هستید، نگاهی به اطراف بیاندازید. بیشتر اوقات، افرادی که اطرافتان را با آن‌ها احاطه کرده‌اید ریشه‌ و عامل اصلی مشکلات می‌باشند. شما هرگز به اوج خود نخواهید رسید تا زمانیکه اطراف خود را با افراد مناسب احاطه کنید.

4- ترس

ترس چیزی نیست جز احساسی که توسط تخیلات شما تحریک می‌شود. خطر حقیقی و واقعی است. هجوم آدرنالینی که معمولا وقتی جلوی یک اتوبوس می‌ایستید اتفاق می‌افتد ( زمانی که از خیابان رد می‌شوید ناگهان نزدیک به برخورد یا تصادف با یک ماشین می‌شوید). اما ترس یک انتخاب است.

افراد موفق این موضوع را بهتر از هرکسی می‌دانند، بنابراین آن‌ها با ترس‌های خود مواجه می‌شوند. آن‌ها به حس خوشایندی که از غلبه و شکست ترس‌هایشان دریافت می‌کنند اعتیاد دارند.

هرگز به خاطر اینکه احساس ترس می‌کنید در زندگی عقب نمانید. من اغلب می‌شنوم که مردم می‌گویند،

بدترین اتفاقی که ممکن است برای شما اتفاق بیافتد چیست؟ آیا آن اتفاق شما را خواهد کشت؟

اما مرگ بدترین چیزی نیست که می‌تواند برای شما اتفاق بیفتد. بدترین اتفاقی که می‌تواند برای شما پیش بیاید این است که به خودتان اجازه دهید تا در حالی که هنوز زنده هستید از درون بمیرید.

5- منفی بودن

زندگی همیشه به همان مسیری که دلخواه شما است پیش نمی‌رود، اما وقتی موضوع زندگیست، شما مانند هر فرد دیگری 24 ساعت زمان دارید.

افراد موفق به جای شکایت از اینکه مسائل چگونه می‌توانست پیش برود یا باید پیش برود، زمان خود را حساب می‌کنند. آن‌ها بر روی همه چیزهایی که باید از آن‌ها سپاسگزار باشند فکر می‌کنند. سپس آن‌ها بهترین راه حل موجود را پیدا کرده، مشکل را برطرف کرده و ادامه می‌دهند.

وقتی افراد موفق از شخص دیگری منفی نگری دریافت می‌کنند؛ با تعیین محدودیت‌ها و دوری از آن‌ها جلوی آن را می‌گیرند. به این موضوع اینگونه فکر کنید که: اگر شخص شاکی سیگار می‌کشید؛ آیا شما کل بعد ازظهر را در آنجا نشسته و سیگار او را استنشاق می‌کنید؟ البته که نه؛ شما از او فاصله می‌گیرید و باید با همه افراد منفی همین کار را انجام دهید.

یکی از را‌های متوقف کردن شکایت شاکیان این است که از آن‌ها بپرسید؛ چگونه قصد دارند مشکلی را که از آن‎ شکایت دارند را برطرف کنند در این صورت یا ساکت می‌شوند و یا مکالمه را در جهت سازنده پیش می‌برند.

6- گذشته یا آینده

همانند ترس، گذشته و آینده محصولات ذهن شما هستند. هیچ میزان گناهی قادر به تغییر گذشته نیست و هیچ میزان اضطرابی نمی‌تواند آینده را تغییر دهد. افراد موفق این موضوع را می‌دانند، و بر روی زندگی در لحظه حال تمرکز می‌کنند.

اگر به طور مداوم در جای دیگری سیر کنید، غیر ممکن است که بتوانید به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنید و قادر به پذیرش کامل واقعیت (خوب یا بد) در همان موقع نخواهید بود.

برای اینکه در لحظه زندگی کنید، باید دو چیز را انجام دهید:

گذشته خود را بپذیرید: اگر با گذشته خود صلح نکنید، هرگز شما را رها نخواهد کرد و آینده شما را به وجود خواهد آورد. افراد موفق این را می‌دانند که بهترین زمان برای توجه به گذشته این است که چه مسیری را طی کرده‌اند. ( یعنی چه راه و سختی‌ها و دوران‌هایی را گذرانده‌اند تا به جایی که الان هستند رسیده‌اند).

عدم قطعیت آینده را بپذیرید: برای خود انتظارات غیر ضروری تعیین نکنید. نگرانی در اینجا و اکنون جایی ندارد. همانطور که مارک تواین یک بار گفت،

نگرانی همانند پرداخت بدهی است در حالیکه واقعا بدهی‌ای ندارید

7- وضعیت جهان

برای مدتی به اخبار توجه کنید و خواهید دید که این تنها یک چرخه بی پایان جنگ، حملات خشونت آمیز، اقتصادهای شکننده، شرکت‌های ناکام و بلایای زیست محیطی است. این که فکر کنیم دنیا به سرعت در سراشیبی قرار دارد آسان است. و چه کسی می‌داند؟ شاید همینطور باشد.

اما افراد موفق نگران این موضوع نیستند، زیرا آن‌ها درگیر چیزهایی نمی‌شوند که قادر به کنترلشان نیستند. در عوض آن‌ها انرژِی خود را بر روی 2 چیز متمرکز می‌کنند: توجه و تلاش.

افراد موفق توجه خود را بر روی همه مواردی که از آن‌ها سپاسگزار هستند، متمرکز می‌کنند و آن‌ها به دنبال خوبی‌هایی هستند که در جهان اتفاق می‌افتد. آن‌ها تلاش خود را بر روی انجام کارهایی که هر روز می‌توانند انجام دهند تا زندگی شخصی خود و دنیای پیرامون خود را بهبود ببخشند متمرکز می‌کنند، زیرا این قدم‌های کوچک تمام کاری است که می‌توان انجام داد تا دنیا  را مکانی بهتر کرد.

آن‌ها تلاش خود را بر روی انجام کارهایی که هر روز می‌توانند انجام دهند تا زندگی شخصی خود و دنیای پیرامون خود را بهبود ببخشند، متمرکز می‌کنند، زیرا این قدم‌های کوچک تمام کاری است که می‌توان انجام داد تا دنیا  را مکانی بهتر کرد.

موفقیت شما توسط طرز فکر شما هدایت می‌شود. با داشتن نظم و تمرکز، می‌توانید مطمئن شوید که این 7 مانع هرگز از دستیابی  شما به پتانسیل کاملتان جلوگیری نخواهند کرد.

 

www.success.com

4.4/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx