شیوه های تقویت حافظه در کار

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

برای آن که بتوانید در کار خود دقیقتر و کم اشتباه تر عمل کنید و موفقیت بیشتری بدست آورید نیاز خواهید داشت تا راه های تقویت حافظه در کار خود را بلد باشید.

اهمیت حافظه

از بسیاری جهات ، خاطرات شما چیز های مختلفی هستند. آنها زندگی نامه های شما را تشکیل می دهند – داستانهایی که به خودتان می گویید، آنچه را که با زندگی خود انجام داده اید و … خاطرات و حافظه به شما خواهند گفت، با چه کسانی ارتباط داشته اید یا چه کسانی در طول زندگی کنار شما بوده اند. خلاصه اینکه ، خاطرات برای ذات انسان ، بسیار مهم هستند.

این بدان معناست که از دست دادن حافظه مرتبط با سن می تواند نشانه ای از دست دادن خود درونی باشد. این امر همچنین بر جنبه عملی زندگی ، مانند دور زدن در محل زندگی یا به خاطر سپردن نحوه تماس با یک دوست عزیز تأثیر می گذارد. بنابراین جای تعجب نیست که نگرانی ها در مورد کاهش تفکر و مهارت های حافظه در بین مهمترین ترسهایی است که افراد در ذهن قرار می دهند و آن را رتبه بندی می کند.

تمرین نقش پر رنگ تری در حافظه دارد یا ژن

اما چه عواملی باعث می شود که برخی از افراد حافظه خود را از دست دهند و برخی دیگر نه؟ ژن ها نقش دارند اما انتخاب ها و تمرین ها هم مهم هستند. راههای اثبات شده برای محافظت از حافظه شامل پیروی از یک رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم ، سیگار نکشیدن و کنترل فشار خون ، کلسترول و قند خون است. زندگی با یک ذهنیت فعال بسیار مهم است. همانطور که با استفاده از تمرین، عضلات قوی تر می شوند ، ورزش ذهنی به حفظ مهارت های ذهنی و حافظه کمک می کند.

 فعالیت هایی که بیشترین تأثیر را بر حافظه دارند ، مواردی هستند که شما را ملزم می کند فراتر از آسودگی و راحتی پیش بروید و کار کنید. حافظه حتی وقتی که به آن فکر نمی کنید ، در زندگی روزمره شما نقش اساسی دارد. در واقع حافظه کمک می کند تا مهارت هایی را که یاد گرفته اید به خاطر بسپارید ، اطلاعات مربوط را در طول جلسات کاری خود بازیابی کنید یا تجارب قبلی را هنگام برقراری روابط کاری به یاد آورید. به طور خلاصه ، داشتن حافظه خوب می تواند نقش مهمی در ایجاد یک حرفه پایدار داشته باشد.

روش هایی برای تقویت حافظه در کار

ثابت شده است که خواب مناسب و کافی یکی از مهمترین مؤلفه ها در داشتن حافظه خوب است. بنابراین بسیار مهم است که خواب کافی داشته باشید تا بدنتان بتواند اطلاعات را در حافظه بلند مدت ذخیره کند. حتی اگر نمی توانید هشت ساعت کامل بخوابید، هیچ اشکالی ندارد – چرت زدن جایگزین مناسبی هست.

طبق تحقیقات و مطالعاتی در دانشگاه هاروارد، شرکت کنندگانی که در مورد کارهایی خاص آموزش دیده بودند را دعوت کردند و اجاز۶ دادند در حین کار و بعد از آن 45 دقیقه چرت بزنند سایر افراد اجازه چرت زدن نداشتند. نتیجه جالب این بود که افراد گروه اول نسبت به افراد گروه دوم،  حافظه عملیاتی بهتری داشتند و کار ها را به نحو احسن انجام دادند.

مدیتیشن

مراقبه یا همان مدیتیشن با تعداد زیادی از مزایای مرتبط با سلامتی ، از جمله کاهش استرس و افزایش خودآگاهی در ارتباط است. مدیتیشن رابطه مستقیمی با تقویت حافظه در کار دارد.

در سال 2011 ، محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون دریافتند که مدیتیشن منظم می تواند باعث ضخیم شدن قشر مغز شود یعنی همان بخشی از مغز که نقش اساسی در حافظه دارد. علاوه بر این ، مراقبه می تواند با کاهش استرس ، به حافظه شما کمک کند ، یعنی با تغییر ساختار هیپوکامپ شما ، حافظه شما را بهبود می بخشد. شما می توانید از برخی تکنیک های خاص مراقبه در زمان کار کردن و فعالیت هایی کاری استفاده کنید تا به بهبود حافظه خود در این زمان ها کمک کنید.

کافئین

محققان دانشگاه جان هاپکینز دریافتند که کافئین در واقع می تواند حافظه بلند مدت را بهبود بخشد. این محققان مجموعه ای از تصاویر را برای آزمایش تاثیر کافئین بر حافظه، در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند و سپس پنج دقیقه بعد ، به گروهی از شرکت کنندگان یک قرص کافئین 200 میلی گرمی دادند.

24 ساعت بعد ، توانایی هر دو گروه برای تشخیص تصاویر روز قبل تست شدند. شرکت کنندگانی که قرص کافئین به آنها داده شده بود ، بهتر توانستند به یاد بیاورند که کدام تصاویر را قبلاً دیده بودند ، و این نشانگر ارتباط بین کافئین و توانایی نگه داشتن خاطرات طولانی مدت است. بنابراین می توانید برای تقویت حافظه در کار خود، کمی چای یا قهوه بنوشید. اگر در ابتدای صبح این کار را انجام دهید حافظه شما در تمام طول روز، شادابی و نشاط خود را حفظ خواهد کرد.

ورزش

در تحقیقات متنوعی، نشان داده شده است که ورزش به طور مستقیم و غیرمستقیم بر حافظه شما تأثیر می گذارد. به طور غیرمستقیم ، ورزش باعث افزایش اسودگی خواب و کاهش استرس می شود و در نتیجه می تواند مهارت های حافظه شما را تقویت کند. علاوه بر این ، در یک نگاه علمی و مستقیم تر ، طبق مطالعات انجام شده توسط دانشگاه بریتانیای کلمبیا نشان داده شده است که ورزش هوازی منظم در واقع باعث افزایش اندازه هیپوکامپ در افراد می شود و این منطقه ای از مغز است که نقش مهمی در حافظه کلامی و یادگیری دارد.

ورزش

به نظر می رسد که افزایش حافظه مستقیماً تحت تأثیر افزایش ضربان قلب است. شما به راحتی می توانید قبل از ورود به محل کار کمی پیاده روی کنید یا ورزش های کوتاهی انجام دهید. همچنین می توانید از ورزش های مرتبط با محل کار استفاده کنید تا هم از خستگی شما کاسته شود و هم به تقویت حافظه در کار خود کمک کرده باشید.

ایجاد چیزهای جدید

مسلما اولین باری که سوار ماشین شده اید، هرگز از ذهن شما فراموش نخواهد شد. هنوز هم می توانید تمام لحظات رانندگی خود و شرایط مختلف به وجود آمده را به یاد بیاورید. اما من حاظرم با شما شرط ببندم كه فراموش کرده اید دوشنبه گذشته چه اتفاقی افتاده است و چیزی در حافظه خود به خاطر ندارید – مگر اینكه واقعه ای باشد ، یا اتفاقی که با روال عادی شما متفاوت باشد.

توجه داشته باشید، وقتی روی داستان اتومبیل تمرکز می کنید ، لازم نیست مغز به اندازه زیادی اطلاعات پردازش کند. هیپوکامپ شما به طور انتخابی آنچه را که برای ذخیره لازم دارد در اولویت قرار می دهد و از آنچه که لازم نیست خلاص می شود. بنابراین تلاش برای ایجاد چیزهای جدید یا تغییر روال روزمره، می تواند به ذخیره اطلاعات بیشتر در دراز مدت کمک کند. اگر همیشه در اتاق 201 با مدیر خود ملاقات می کنید ، می توانید پیشنهاد دهید که برای گپ زدن در محوطه بیرون قدم بزنید. تغییر منظره می تواند مغز شما را در حفظ اطلاعات بیشتر از آنچه در غیر این صورت بوده است سوق دهد.

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی یک وضعیت روحی است که در آن شما بر وضعیت فعلی خود متمرکز می شوید و آگاهی از محیط و احساسات خود را حفظ می کنید. ذهن اگاهی در مراقبه استفاده می شود ، اما این دو با هم یکسان نیستند. مراقبه یک عمل رسمی است ، در حالی که ذهن آگاهی یک عادت ذهنی است که می توانید در هر شرایطی از آن استفاده کنید. مطالعات نشان داده اند که ذهن آگاهی در کاهش استرس و بهبود تمرکز و حافظه مؤثر است.

بر اساس یک مطالعه از 293 دانشجو، نشان داده شد که افرادی که تحت آموزش ذهن آگاهی قرار گرفته اند هنگام یادآوری اشیاء در مقایسه با کسانی که آموزش ذهن آگاهی نداشتند ، عملکرد حافظه بهتری داشته اند و حافظه  آن ها بهبود بخشیده شده.  با توجه بیشتر به وضعیت فعلی تان ، روی تنفس خود تمرکز کنید و به آرامی ذهن خود را روی آن تنظیم کنید.هنگام سرگردانی ذهن ، تکنیک های ذهن آگاهی را در برنامه روزمره خود بگنجانید.

مهارت های شناختی و بازی های مغزی

انجام مهارت های شناختی همراه با انجام بازیهای مغزی روشی سرگرم کننده و مؤثر برای تقویت حافظه در کار است. جدول کلمات متقاطع ، بازی های مرتبط با کلمات ، تتریس و حتی برنامه های تلفن همراه اختصاص داده شده به آموزش حافظه روش های عالی برای تقویت حافظه در کار هستند.

مطالعه ای که شامل 42 فرد بزرگسال مبتلا به اختلال شناختی خفیف است ، نشان داد که بازی کردن در برنامه آموزشی مرتبط با مغز به مدت 8 ساعت طی یک دوره چهار هفته ای باعث بهبود عملکرد در تست های حافظه می شود. مطالعه ای دیگر از 4،715 نفر نشان داد وقتی 15 دقیقه از برنامه آموزش آنلاین مغز را حداقل پنج روز در هفته انجام می دهند حافظه کوتاه مدت ، حافظه کاری و حل مسئله به طور قابل توجهی در مقایسه با گروهی که این کار را نکرده بودند، بهبود می یابد. به علاوه ، بازی های آموزش مغز به کاهش خطر زوال عقل در بزرگسالان نیز کمک می کند.

موسیقی

موسیقی چه تاثیری بر حافظه ما خواهد داشت؟ موسیقی به مغز ما تعلق دارد. در واقع “موسیقی”، مغز را برای آمادگی شنوایی تحریک می کند. آموزش موسیقی به شما توانایی ارزیابی قابلیت و پیش‌بینی یک سیگنال شنیداری را می‌دهد، و این شامل سخن گفتن نیز می‌شود. به همین دلیل نوازندگان این توانایی را دارند که محتوای شنوایی بیشتری را به یاد بیاورند. می توانید موسیقی ملایمی در محل کار خود پخش کنید تا به شما کمک شود.

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx