تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه زمان مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

چه ویژگی هایی برای رهبری دیگران لازم است؟ برای پاسخ به این سوال پیچیده به روشی ساده از توضیح تیپ شخصیتی ESTJ استفاده می شود. اگر تیپی وجود دارد که قرار است به یک رهبر تبدیل شود آن شخصیت ESTJ است. با این حال، آنها به طور قابل توجهی با ENTJ ها متفاوت هستند.

تیپ شخصیتی ESTJ بسیار عملگرا و واقع بین است. ESTJ ها را اغلب می توان در نقش های رهبری پیدا کرد که در آن مسئولیت گروه های متوسط تا بزرگ را بر عهده دارند. به طور کلی، آنها به عنوان سرپرست یا مجری توصیف می شوند. در ادامه نگاه دقیق تری به تیپ شخصیتی ESTJ خواهیم داشت. این مقاله همچنین ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد ESTJ ها را به شما معرفی می کند.

تحقیقات نشان داده است که ترجیحات روانشناختی شما تا حد زیادی نحوه تفکر، احساس و رفتار شما را تعیین می کند. همین امر در مورد درک شما از دنیایی که در آن زندگی می کنید نیز صادق است.

«انجام هیچ کاری با علاقه هرگز سخت نیست. من همیشه از نتایج مطمئن هستم. اگر به اندازه کافی سخت کار کنید، همیشه پیروزی از آن شماست.»

هنری فورد

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ
به دلیل اینکه تیپ شخصیتی یک فرد نحوه عملکرد آنها را شکل می دهد، یادگیری بیشتر در مورد تیپ های مختلف می تواند بسیار ارزشمند باشد. در واقع، دانستن تیپ شخصیتی یک فرد می تواند بینش ارزشمندی در مورد این شخص به شما بدهد. در عین حال، به شما در پیش بینی نحوه رفتار و واکنش آنها کمک می کند. مهم تر از آن، شما می توانید درک درستی از باورهای این فرد خاص به دست آورید.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ESTJ بیاموزید برای شما گردآوری شده است.

یکی دیگر از جنبه های مهم این است که شناخت تیپ شخصیتی خود می تواند به شما در درک بهتر خود کمک کند. این به شما بینش‌ های ارزشمند و گاهی حتی شگفت ‌انگیز در مورد شخصیت شما می ‌دهد. حتی بیشتر از این، به شما در درک عواملی که زیربنای کارهای شما هستند نیز کمک می کند.

برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد، اغلب از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. انجام این کار به شما کمک می کند تا شخصیت های مختلف را بهتر از یکدیگر متمایز کنید.

این کتاب که در اصل به عنوان یک کتاب راهنما برای زنانی که در طول جنگ جهانی دوم وارد نیروی کار می شوند طراحی شده بود، به سرعت از هدف اصلی خود فراتر رفت. امروزه شاخص نوع مایرز-بریگز یک طبقه بندی بسیار محبوب و پرکاربرد برای شخصیت ها است و بسیار دقیق است، در نتیجه می تواند برای اهداف مختلف استفاده شود.

بیایید نگاهی دقیق تر به تیپ شخصیتی ESTJ در ادامه داشته باشیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

اگر خود شما یک ESTJ هستید، بینش های شگفت انگیز زیادی در مورد شخصیت شما در ادامه مطلب وجود خواهد داشت. به طور مشابه، موارد زیر به شما در شناسایی عوامل اصلی که کل تفکر و عمل شما را شکل می دهند کمک می کند. در عین حال، به شما نشان می دهد که چگونه تفسیر شما از دنیای اطراف شما تحت تأثیر شخصیت شما قرار می گیرد.

همچنین موارد زیر به شما در درک بهتر تیپ شخصیتی ESTJ کمک می کند. اگر به طور منظم با ESTJ ها تعامل داشته باشید، این مطلب می تواند برای شما بسیار مفید باشد. مطالعه این مطلب نه تنها به شما کمک می کند تا به طور مؤثرتری با آنها برخورد کنید و با آنها تعامل کنید بلکه به شما در کشف انگیزه های این تیپ شخصیتی کمک می کند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

فهرست مطالب

 • ESTJ مخفف چیست؟
 • ویژگی های شخصیتی ESTJ
 • مشاغل ESTJ
 • روابط ESTJ
 • ESTJ های معروف

بیایید این تحلیل از تیپ شخصیتی ESTJ را با نگاهی به معنی آن آغاز کنیم. این مطلب با تجزیه و تحلیل عمیق ویژگی های شخصیتی ESTJ ها دنبال می شود.

ESTJ مخفف چیست؟

ESTJ مخفف عبارت Extraversion, Sensing, Thinking, and Judgment است. این بدان معنی است که ESTJ ها این چهار مفهوم روانشناختی را بر متضادهای مربوطه خود ترجیح می دهند. چهار بعد روانشناختی به شرح زیر است:

 • چگونه افراد انرژی را متمرکز می کنند (درون گرایی یا برون گرایی)
 • چگونه افراد اطلاعات را درک می کنند (شهود یا حس)
 • چگونه افراد تصمیم گیری می کنند (احساس یا تفکر)
 • چگونه افراد جهان خارج را تفسیر می کنند (ادراک یا قضاوت)

اگر ترجیحات خود را در این چهار بعد ارزیابی کنید، می توانید تیپ شخصیتی خاص خود را کشف کنید. همین امر برای کشف تیپ شخصیتی دیگران نیز صادق است.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

در مورد ESTJ ها، این چهار حرف را می توان به صورت زیر تفسیر کرد:

 • E– برونگرایی: تیپ شخصیتی ESTJ برونگرا است و از تعاملات اجتماعی لذت می برد. در واقع، تعامل با دیگران به آنها در کسب انرژی کمک می کند.
 • S –: ESTJ ها ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند. به همین دلیل، آنها ترجیح می دهند بر روی تصویر کلی تمرکز کنند. پرداختن به تمام جزئیات جزئی ممکن است برای آنها جالب نباشد.
 • T – تفکر: عینیت گرایی بر ذهنیت گرایی ترجیح داده می شود. این بدان معنی است که ESTJ ها تصمیماتی را که عمدتاً بر اساس معیارهای عینی است، اتخاذ می کنند. در نتیجه، آنها ممکن است در لحاظ کردن عوامل شخصی یا اجتماعی دچار مشکل باشند. به طور مشابه، آنها اغلب احساسات و نظرات دیگران را نادیده می گیرند.
 • J – قضاوت: ESTJ ها برای برنامه ریزی بلندمدت و تصمیم گیری اولیه ارزش قائل هستند. آنها تصمیمات را تا زمانی که نیاز به نهایی شدن ندارند به تعویق نمی اندازند.

در ادامه نگاهی به ویژگی های شخصیتی ESTJ ها خواهیم داشت.

ویژگی های شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ را می توان به عنوان فردی عملگرا، واقع گرا و واقع بین توصیف کرد. به طور کلی، ESTJ ها علاقه خاصی به ایده ها یا سیستم هایی ندارند که نمی توانند به راحتی در دنیای واقعی اعمال شوند. همین امر در مورد چیزهایی که آنها هیچ استفاده واقعی از آنها نمی بینند صادق است. در عین حال، ESTJ ها علاقه ذاتی به تجارت دارند و مدیران عالی هستند.

ESTJ ها به شدت از سنت های جا افتاده پیروی می کنند. حتی ممکن است در اجرای سنت ها پیش قدم هم باشد. ESTJ درک مستدلی از درست و غلط بودن اخلاقی دارد. به این ترتیب آنها مطابق با آن رفتار می کنند و از دیگران نیز همین انتظار را دارند.

به طور کلی، ESTJ ها برای صداقت ارزش قائل هستند و با دیگران به این شیوه رفتار می کنند. در حالی که برای برخی، این می تواند بسیار آزاردهنده باشد، آنها همیشه به شما می گویند که چگونه در مورد کار شما فکر می کنند. به همین دلیل، ESTJ اغلب توسط دیگران به عنوان یک مشاور، راهنما یا معلم واقعی و صادق در نظر گرفته می شود.

در بسیاری از موارد، ESTJ ها به طور طبیعی به سمت موقعیت های رهبری جذب می شوند. وقتی در چنین موقعیتی قرار می گیرند، استعداد زیادی در گرد هم آوردن دیگران دارند تا بتوانند روی یک هدف واحد کار کنند. به طور مشابه، تیپ شخصیتی ESTJ از تبعیت از دیگران در زمان ‌های دشوار ترسی ندارد. آنها افرادی فوق العاده فداکار و سخت کوش هستند.

بسیاری از ESTJ ها را نمی توان تنها در نقش های بزرگ رهبری یافت، بلکه آنها در سرپرستی گروه های کوچک هم نقش آفرینی می کنند؛ بنابراین، آنها اغلب اعضای بسیاری از باشگاه ها یا سازمان های اجتماعی حوزه محلی خود هستند. با این حال، ESTJ ها نه تنها یکی از اعضای این سازمان ها هستند، بلکه ترجیح می دهند که نقش های فعالی در این گروه ها داشته باشند. در بسیاری از موارد در این سازمان ها نیز سمت های رهبری دارند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

به عنوان یک فرد، ESTJ ها فوق العاده وظیفه شناس هستند. آنها بدون تردید به قوانین و مقررات پایبند هستند. تیپ شخصیتی ESTJ با شخصیت های مقتدر با احترام برخورد می کند و از دستورالعمل های آنها نیز به دقت تبعیت می کند. آنها به ندرت از چنین شخصیت های معتبر و روش های آنها سؤال می کنند. اگر وظایفی به آنها محول شود، آنها را به طور کامل و به موقع انجام می دهند. به ندرت با ESTJ هایی روبرو می شوید که از آنچه قرار است پیش برود سوال کنند.

نقطه ضعف این تیپ شخصیتی این است که ESTJ ها به طور قابل توجهی برای در نظر گرفتن نظرات و احساسات دیگران تلاش می کنند. این ممکن است مشکلات قابل توجهی در بسیاری از تیپ های شخصیتی دیگر ایجاد کند. در واقع، حتی ممکن است کارایی آنها را به عنوان رهبر کاهش دهد. در عین حال، اگر ESTJ یاد بگیرد که این عوامل ذهنی را در نظر بگیرد، رهبر و سرپرست خارق ‌العاده ‌ای می شود.

مشاغل ESTJ

تیپ شخصیتی ESTJ یک رهبر ذاتی است. به همین دلیل، آنها موقعیت هایی را ترجیح می دهند که در آن مسئولیت مدیریت دیگران را بر عهده دارند. هر جا که بتوانند سیستم ها، پروژه ها و افراد را سازماندهی کنند، ESTJ ها شکوفا می شوند. در چنین موقعیت های رهبری، آنها می توانند به خوبی از مهارت های سازمانی استثنایی خود استفاده کنند.

به طور مشابه، ESTJ ها وظیفه شناس، قابل اعتماد هستند و به شدت سخت کار می کنند. این که آنها سطح بسیار بالایی از وفاداری را نسبت به کارفرمای خود نشان می دهند اصلا غیرعادی نیست. در نتیجه، اگر کارفرمایشان وفاداری آنها را به دست آورده باشد، از تغییر شرکت اجتناب خواهند کرد.

ESTJ ها افرادی هستند که سعی می کنند عدم قطعیت ها را به حداقل برسانند و سنت ها را رعایت کنند. آنها واقعا به ارزش ها و اعتقادات خود پایبند هستند. مافوق آنها نیز به دلیل توانایی آنها در ارائه مطالب به موقع و به موقع به آنها احترام می گذارند.

حرفه ایده آل به آنها اجازه می دهد تا سازمان ها، فرآیندها و یا کارکنان را ساختاربخشی کنند. ترجیحاً می توانند در یک محیط بسیار ساختارمند که در یک ساختار سازمانی با اختیارات خاص تعریف شده است، کار کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

در اینجا چند مسیر شغلی عالی برای ESTJ ها آورده شده است:

 • مامور پلیس
 • مهندس فروش
 • مدیر
 • مدیر فروش
 • کارگزار بورس
 • رهبر نظامی
 • قاضی
 • مربی
 • تحلیلگر بودجه
 • مسئول امور مالی
 • مشاور مدیریتی
 • ورزشکار
 • تحلیلگر اعتبار
 • نماینده خرید
 • مشاور املاک
 • مشاور بیمه
 • وکیل
 • مشاور مالی
 • کاراگاه

در عین حال، ESTJ ها ممکن است همیشه در محیط های کاری که از آنها می خواهد بر خلاف سنت ها و اصول خود عمل کنند، احساس راحتی نکنند. به طور مشابه، آنها ممکن است در زمینه هایی که به سطوح بالایی از خلاقیت نیاز دارند، احساس رضایت کامل نداشته باشند.

روابط ESTJ

همانطور که قبلاً در بالا به آن اشاره شد، ESTJ ها به سنت های ثابت پایبند هستند. همین امر در مورد سنت های مرتبط با روابط نیز صادق است. برای تیپ شخصیتی ESTJ، ازدواج و پدر و مادر بودن بسیار مهم است. همین امر در مورد دوستی ها نیز صدق می کند. ESTJ ها دوستان صمیمی زیادی دارند و به طور کلی دایره بزرگی از دوستان در کنار خود دارند.

تیپ شخصیتی ESTJ بسیار وفادار است. آنها به روابط مختلف خود و مسئولیت های ناشی از آنها متعهد هستند. همچنین متوجه خواهید شد که آنها بیش از حد مایل به انجام هر کاری برای حفظ این روابط هستند.

به طور کلی، ESTJ ها افراد بسیار پرانرژی و مشتاقی هستند. آنها کاملاً به نظرات خود معتقد هستند و با کسانی که چیزها را متفاوت درک می کنند مخالف هستند. در عین حال، ESTJ ها برای روابط پایدار ارزش قائل هستند و خانواده خود را در اولویت قرار می دهند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

ESTJ ها به عنوان شریک عاطفی

تیپ شخصیتی ESTJ یک شریک عاطفی متعهد و فوق العاده وفادار است. می توان به آنها اعتماد کرد و مطمئن بود مطابق آنچه می گویند عمل خواهند کرد. آنها مایلند زمان و تلاش قابل توجهی را برای رابطه سرمایه گذاری کنند. به طور مشابه، آنها بیش از حد مایل به انجام تمام تعهدات و مسئولیت های مختلف خود در رابطه هستند.

در عین حال، ESTJ ها بسیار وفادار هستند و به طرف مقابل خود خود متعهد هستند. به طور کلی، زمانی که آنها خود را به این رابطه متعهد می کنند، آن را یک تعهد مادام العمر می دانند.

ESTJ ها به دنبال ثبات و امنیت از رابطه هستند. به همین ترتیب، آنها کاملاً به نظرات خود پایبند هستند. به این ترتیب، آنها اغلب احساس می کنند که حق با آنهاست. این می تواند مشاجرات و عصبانیت های زیادی را با طرف مقابل آنها ایجاد کند. این به آن دلیل است که شریک عاطفی ESTJ ممکن است همیشه احساس نکنند که نظر خودش هم محترم و درست است. در عین حال، ESTJ ها اغلب با درک این موضوع که دیگران به اندازه خودشان چیزهای زیادی برای ارائه دارند، مشکل دارند.

ویژگی دیگری که ممکن است باعث ایجاد مشکل شود این است که ESTJ ها مستقیماً به شرکای خود دستور می دهند یا حتی گاهی اوقات به آنها دستور می دهند که چه فکری کنند، چگونه رفتار کنند یا از چه سنت هایی پیروی کنند. این نه تنها در شرایط خاص بلکه گاهی اوقات در زندگی به طور کلی نیز صدق می کند. به طور مشابه، بسیاری از تیپ های شخصیتی دیگر ممکن است با رک بودن یا ماهیت مطالبه گری خود دست و پنجه نرم کنند.

جدای از این جنبه های منفی، ESTJ ها به خوبی پرورش دهنده و مراقب خانواده های خود هستند. آنها تا آنجا که می توانند از تأثیرات منفی شریک زندگی خود مراقبت می کنند. به طور مشابه، اغلب آنها را در حال دفاع از همسر خود در برابر دیگران خواهید دید.

ESTJ ها به عنوان والدین

ESTJ یک پدر و مادر مسئول و بسیار قابل اعتماد می سازد. آنها نسبت به مسئولیت های مختلف خود در قبال فرزندان خود کاملاً آگاه هستند و هر کاری که از دستشان بر می آید انجام می دهند. به طور کلی، ESTJ ها از پدر مادر بودن لذت می برند و در نقش خود به عنوان والدین شکوفا می شوند.

ESTJ ها به فرزندان خود در تبدیل شدن به افرادی مسئولیت پذیر، اخلاق مدار و با اعتماد به نفس مشابه کمک می کنند. در عین حال از فرزندان خود هم انتظار احترام دارند. اگر فرزندان آنها قوانین یا سنت های تعریف شده را زیر پا بگذارند، ESTJ ها از تنبیه آنها ابایی ندارند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ

ESTJ ها به عنوان دوستان

مهم است که توجه داشته باشید که ESTJ ها به احتمال زیاد جایگاه خانواده را بالاتر از دوستان قرار می دهند. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها از داشتن دایره بزرگ دوستان لذت نمی برند. در واقع از گذراندن وقت با دوستان خود هم لذت بسیاری می برند.

به طور کلی، ESTJ ها با درک افرادی که نظرات بسیار متضاد دارند مشکل دارند. به همین دلیل، آنها ترجیح می دهند دوستانی داشته باشند که که علایق، ارزش ها و اعتقادات مشابهی دارند.

همچنین بسیار بعید است که ESTJ ها با کسانی که بیش از حد غیر متعارف یا بسیار غیر سنتی هستند دوستی برقرار کنند یا ارتباطی داشته باشند. ESTJ ها همچنین برای کنار آمدن با تیپ های شخصیتی که ابعاد حسی و درک را ترجیح می دهند، دچار مشکل هستند. چنین افرادی ممکن است از قاطعیت ESTJ و نظرات قوی آنها خوششان نیاید.

ESTJ های معروف

ESTJ ها اغلب در جامعه حضور دارند. به همین دلیل، نام بردن نمونه هایی از ESTJ های معروف خیلی سخت نیست. برخی از این افراد برجسته عبارتند از:

 • هنری فورد
 • هیلاری کلینتون
 • کاندولیزا رایس
 • بیل اوریلی
 • تام کلنسی
 • اما واتسون
 • الک بالدوین
 • قاضی جودی

امیدوارم از این تحلیل تیپ شخصیتی ESTJ لذت برده باشید. تجربیات شما با افراد این تیپ شخصیتی چیست؟

پیروز باشید!

منبع:

http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/estj-personality-type/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx