هر آنچه در مورد ترس از طوفان باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد ترس از طوفان باید بدانید

لیلاپسو فوبیا ترس از طوفان و گردباد است. فردی که از این وضعیت رنج می برد، می توان انتظار داشت که صرفاً از فکر کردن به گردبادها و طوفان ها، میزان بسیار بالایی از اضطراب را تجربه کند، چه رسد به اینکه واقعاً آنها را در زندگی واقعی ببیند.

در واقع، اضطراب ممکن است آن قدر شدید باشد که حتی حمله پانیک کامل را در نتیجه آن تحمل کنند. اگرچه چنین هجوم اضطرابی همیشه برای همه افرادی که از این اختلال رنج می برند، صدق نمی کند، با این وجود هنوز امکان وقوع آن بسیار محتمل است.

فردی که دچار حمله می شود، می تواند انتظار داشته باشد که ضربان قلب افزایش یافته، افزایش سرعت تنفس، فشار خون بالاتر، تنش عضلانی، لرزش و تعریق بیش از حد، از جمله علائم دیگر باشد.

ترس از طوفان

آنها ممکن است با اطمینان از اینکه به هیچ وجه در معرض گردبادها و طوفان ها قرار نگیرند، این موضوع را به حد افراط برسانند. به عنوان مثال، فردی با این وضعیت ممکن است از زندگی در منطقه ای که احتمال قرار گرفتن در معرض خطر گردباد و طوفان باشد، امتناع کند. این نگرانی بیش از حد و تفکر غیرمنطقی احتمالاً یکی از علل اصلی ناراحتی روانی آنها خواهد بود.

ترس از طوفان

ترس از طوفان

 

اگرچه ممکن است فردی با این وضعیت به طور فعال از ترس خود دوری کند تا به او کمک کند تا شانس خود را برای تجربه هر گونه اضطراب فوری کاهش دهد، انجام این کار ممکن است علائم ترس را در دراز مدت بدتر کند، زیرا ترس خود را نیز توجیه می کند.

علائم ترس از طوفان

مانند تقریباً هر فوبیای دیگری که وجود دارد، افراد مبتلا به این فوبیا می توانند انتظار داشته باشند که اضطراب، برجسته ترین علامت بیماری آنها باشد. همچنین، همان طور که قبلاً ذکر شد، اضطراب ممکن است به حدی باشد که حتی حملات پانیک را تحمل کنند.

ترس از طوفان

علائم ترس از طوفان

بسته به شدت حمله پانیک، ممکن است حتی نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. با این حال، این از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

علاوه بر این، فردی که مبتلا است، ممکن خواهد بود تلاش های زیادی را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که به هیچ وجه با ترس خود در تماس نیست. این ممکن است به این معنی باشد که آنها نه تنها از مناطقی که ممکن است با ترس خود در تماس باشند، اجتناب کنند، بلکه ممکن است فعالانه تلاش به کار بگیرند که با اتخاذ رویکرد عملی تر از وقوع آن جلوگیری کنند. برخی از علائم رایج این فوبیا را به شرح زیر خواهد بود.

  • اضطراب هنگام فکر کردن به گردبادها و طوفان ها
  • اجتناب مداوم از گردبادها و طوفان ها
  • نمی توانند با اضطراب خود کنار بیایند
  • تنش عضلانی، لرزش و تعریق
  • ممکن است حملات پانیک را تجربه کند

علل ترس از طوفان

هیچ دلیل قطعی برای این مشکل وجود ندارد. با این وجود، ژنتیک و محیط هر دو ممکن است نقش بسیار مهمی در ایجاد این بیماری ایفا کنند. به عنوان مثال، اگر فردی سابقه خانوادگی بیماری روانی، به ویژه اختلالات اضطرابی یا فوبیای خاص داشته باشد، ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به لیلاپسو فوبیا داشته باشد.

ترس از طوفان

علل ترس از طوفان

 

این ممکن است به این دلیل باشد که آنها به طور کلی استعداد ژنتیکی برای ابتلا به بیماری روانی دارند.

اگر کسی مشکل ژنتیکی داشته باشد، ممکن است فقط نیاز داشته باشد که نوعی رویداد آسیب زا را تجربه کند تا به این اختلال به طور کامل مبتلا شود. اساساً، هر نوع رویداد عاطفی دردناکی که به نوعی با ترس های مختلف مرتبط با طوفان هراسی همراه باشد، ممکن است برای فردی که دارای ژنتیک پیش زمینه باشد، به این وضعیت مبتلا شود.

اگرچه دلایل دقیق لیلاپسو فوبیا را مشخص نیست، اکثر متخصصان بهداشت روانی بر این باورند که ژنتیک و عوامل محیطی نقش بسیار مهمی در ایجاد هر اختلال روانی ایفا می کنند؛ بنابراین، نگاه دقیق تر به این دو پارامتر مختلف ممکن است روشن کند که آیا ممکن است در معرض خطر ابتلا به لیلاپسو فوبیا باشید یا خیر.

درمان ترس از طوفان

همان طور که هیچ دلیل قطعی برای این حالت وجود ندارد، هیچ درمانی نیز وجود ندارد که به طور خاص برای این بیماری طراحی شده باشد. با این وجود، هنوز اشکال مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند به بهبود قابل توجه بسیاری از علائم ترس از طوفان کمک کند. برخی از این درمان ها شامل مواجهه درمانی، درمان شناختی رفتاری (CBT) و برخی داروهای روان پزشکی و غیره است.

مواجهه درمانی

یکی از رایج ترین اشکال درمان برای افرادی است که از مشکلات این ترس رنج می برند. مواجهه درمانی به این صورت عمل می کند که درمانگر به تدریج بیمار را در 1 دوره زمانی معین در معرض ترس خود قرار می دهد.

ترس از طوفان

ترس از طوفان و مواجهه درمانی

 

با توجه به این ترس، درمانگر ممکن است با قرار دادن بیمار در معرض عکس های گردباد شروع کند و در نهایت او را در معرض فیلم هایی از گردباد قرار دهد. همه اینها تلاشی برای کمک به بی تفاوت کردن بیمار نسبت به ترس از طریق قرار دادن مکرر در برابر ترس است. از نظر تئوری، هر چقدر کسی بیشتر در معرض چیزی باشد که از آن می ترسد، به مرور زمان کمتر او را آزار خواهد داد.

درمان شناختی رفتاری

CBT یک مداخله روانی و اجتماعی است که هدف آن بهبود سلامت روان فرد است. این روشی است که اغلب برای درمان افرادی که از اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب فراگیر و OCD رنج می برند استفاده می شود.

همچنین ممکن است این فرد بتواند از CBT سود ببرد و همچنین ببیند که چگونه به آنها اجازه می دهد درک بهتری از اینکه چرا در رابطه با ترس های غیرمنطقی خود فکر می کنند و رفتار می کنند، داشته باشند.

CBT می تواند برای افراد مبتلا به با توجه به خودکار بودن علائم آنها بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، هنگامی که فردی مبتلا در معرض ترس خود قرار می گیرد، تقریباً همیشه یک واکنش ناخودآگاه آنی به ترس خود خواهد داشت.

CBT می تواند کمک کند که یک قدم به عقب بردارید و ترس های خود را عمیق تر از آنچه معمولاً انجام می دهید، تجزیه و تحلیل کنید.

کاهش استرس مبتنی بر آگاهی ذهن

MBSR برنامه 8 هفته ای مبتنی بر مدارک است که برای کمک به افرادی که از اضطراب، استرس، افسردگی و سایر انواع اضطراب روانی رنج می برند، آموزش تمرکز حواس سکولار و فشرده ارائه می دهد. MBSR ممکن است بتواند به طور قابل توجهی به فردی که از ترس از طوفان رنج می برد، کمک کند، زیرا نشان داده شده است که مدیتیشن، آگاهی ذهن برای افراد مضطرب بسیار مفید است.

در چنین برنامه ای ساختاریافته، فرد مبتلا می تواند انتظار داشته باشد که مهارت های مختلفی را بیاموزد که می تواند به او کمک کند تا اضطراب شدید مرتبط با فوبیای خاص خود را از بین ببرد. با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید که ببینید آیا MBSR می تواند به شما در کاهش شدت علائم کمک کند یا خیر

مدیتیشن

اشکال مختلفی از مدیتیشن وجود دارد که می تواند بسیار سودمند باشد. به طور خاص، نشان داده شده است که مدیتیشن برای کمک به افراد برای وارد شدن به حالت آرام تر بسیار مفید خواهد بود.

ترس از طوفان

ترس از طوفان و مدیتیشن

 

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید مدیتیشن را پیاده سازی کنید و همچنین بسیاری از برنامه های مختلف وجود دارد و به گونه ای طراحی شده اند که کارها را تا حد امکان برایتان آسان کنند.

برای فردی که در بحبوحه حمله پانیک است، استفاده از تکنیک توجه به احساسات مختلف در مورد موضوعات گوناگون هنگام تنفس می تواند به کاهش میزان رنج روانی تجربه شده در طول چنین هجوم اضطراب کمک کند.

برای اجرای مدیتیشن ذهن آگاهی برای کمک به تسکین علائم این فوبیا، می توانید این کار را با توجه دقیق به نحوه انقباض ماهیچه های شکم و قفسه سینه انجام دهید و با هر دم و بازدم آرام شوید. شما می توانید زمانی را صرف توجه به احساس آن کنید که قفسه سینه شما در هر دم منبسط می شود و چگونه با هر بازدم فرو می رود.

علاوه بر تمرکز بر تنفس، می توانید روی صداهای اطرافتان، احساس پوستتان هنگام لمس اشیا خاص، طعم غذاها و همچنین بوی عطرهای خاص تمرکز کنید. اساساً، تقویت حواس 5 گانه می تواند کمک کند تا مقداری از اضطراب مرتبط با را کاهش دهید. همچنین، به یاد داشته باشید که برای تبدیل شدن به فرد مراقب اهر از خود، تمرین زیادی لازم است. بنابراین، تمرین کلیدی است.

ورزش

نشان داده شده است که ورزش برای افرادی که اختلالات اضطرابی و ترس از طوفان دارند، بسیار مفید است. به طور خاص، ورزش قلبی عروقی می تواند به طور قابل توجهی به کاهش استرس فرد کمک کند.

این بدان معنا نیست که تمرینات مقاومتی در برابر وزن برای افراد مضطرب سودی ندارد، بلکه نشان داده شده است که تمرینات هوازی در آزادسازی مواد شیمیایی خوب مانند اندورفین در مغز مؤثرتر است.

طبق گفته انجمن روان شناسی، ورزش می تواند به تقویت ذهن برای مقابله بهتر با موقعیت های استرس زا کمک کند؛ بنابراین، اگر خودتان کم تحرک هستید، انجام نوعی ورزش هوازی ممکن است بتواند به طور قابل توجهی به کاهش علائم ترس از طوفان و موفقیت در مسیر غلبه بر آن کمک کند، زیرا مقابله با اضطراب و استرس، این بیماری را برای شما بسیار آسان تر می کند.

روش های هوازی مختلفی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش مشکل استفاده کنید عبارت اند از: شنا، دوچرخه سواری، اسکی، پیاده روی و آهسته دویدن. همچنین می توانید با انجام ورزش هایی مانند تنیس، فوتبال، بسکتبال و بسیاری از ورزش های دیگر، فواید سلامتی محور بسیاری از ورزش را به دست آورید.

یوگا

یوگا را می توان نوعی مدیتیشن در حرکت در نظر گرفت. این می تواند به کاهش برخی از اضطراب های مرتبط با ترس از طوفان کمک کند، زیرا صرفاً با انجام یوگا، توجه شما به چیزی سازنده تر هدایت می شود.

انواع مختلفی از یوگا وجود دارد که افراد مبتلا می توانند از آنها بهره ببرند، مانند هاتا یوگا یا یوگای داغ و بسیاری دیگر. صرف نظر از انواع مختلفی از یوگا که وجود دارد، تقریباً همه آنها می توانند به کاهش بخشی از استرس و اضطراب مرتبط با ترس از طوفان کمک کنند.

اگر قبلاً هرگز یوگا تمرین نکرده اید، ممکن است به نفع شما باشد که در کلاس شرکت کنید یا چند ویدئو جهت راهنمایی را تماشا کنید که می تواند در هر حرکت به شما کمک کند. درست مانند مدیتیشن، هر چه بیشتر یوگا را تمرین کنید، در آن مهارت بیشتری خواهید داشت.

علاوه بر کمک برای کاهش علائم ترس طوفان، می توانید انتظار داشته باشید که قدرت و انعطاف پذیری بیشتری به دست آورید.

کاهش کافئین

بر کسی پوشیده نیست که مصرف مقادیر زیاد کافئین در طول روز می تواند کمک کند تا بیشتر مضطرب شوید. وقتی به نحوه تأثیر کافئین بر فیزیولوژی بدن خود نگاه می کنید، این منطقی است. هنگامی که دوز بالایی از کافئین مصرف می کنید، ضربان قلب تندتر و تنش بیشتر می شود.

اساساً، بدن شروع به رفتن به حالت ذهنی «جنگ یا گریز» خواهد کرد. چنین چارچوب ذهنی اغلب مقدمه ای است برای افرادی که مبتلا به ترس از طوفان هستند تا حملات پانیک را تجربه کنند.

بنابراین، مصرف کم یا بدون کافئین در طول روز ممکن است بتواند به طور قابل توجهی به کاهش اضطراب روزانه کمک کند. اگرچه انجام این کار احتمالاً تمام اضطراب را از بین نمی برد، اما می تواند کاهنده باشد.

نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای اغلب سرشار از کافئین و همچنین مقداری انرژی زا هستند. در واقع، حتی برخی از غذاها مانند شکلات تلخ، کافئین دارند.

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

DBT شکل بسیار مؤثری از درمان برای افرادی است که با تنظیم احساسات، اقدام به درمان می کنند. اغلب برای درمان افرادی که از اختلال شخصیت مرزی رنج می برند، استفاده می شود.

این گروه های درمانی معمولاً حدود ۶ ماه دوام می آورند و بسته به تعداد افرادی که به گروه می پیوندند، می توانند از دو نفر تا چند نفر داشته باشند.

یکی از مهارت های DBT بسیار مؤثر برای کمک به افراد مبتلا به ترس از طوفان، نیمه لبخند زدن است. این تکنیک به این صورت عمل می کند که به چیزی فکر کنید که از آن می ترسید یا همه شما را ناراحت می کند، در حالی که گوشه های دهان خود را با لبخند ملایم بالا می آورید، بنابراین اصطلاح “نیمه خندان” نامیده می شود.

اگرچه، فقط در حالی که نیمه لبخند به ترس خود فکر می کنید، کافی نیست، بلکه باید سعی کنید از سرگرم کردن آن احساسات دردناکی که ترس خاص شما ممکن است برانگیزد خودداری کنید. کنار آمدن با آینده یکی دیگر از مهارت های بسیار مفید DBT است که می تواند به افراد در جذب موفقیت کمک کند.

داروهای روانپزشکی

داروهای ضد اضطراب

این نوع داروها برای کمک به جلوگیری از حملات پانیک بسیار مفید هستند. چنین داروهایی می تواند مفید باشد. برخی از داروهای رایج ضد اضطراب عبارت اند از زاناکس، والیوم و کلونوپین و بسیاری دیگر.

این نوع داروها معمولاً به صورت روزانه مصرف نمی شوند. با این حال، این چیزی است که ابتدا باید با پزشک خود قبل از تصمیم گیری در مورد آن صحبت کنید تا مطمئن شوید که ایمن و مؤثر است.

داروهای ضد افسردگی

این نوع داروها فقط برای افرادی که از افسردگی رنج می برند، نیست، زیرا می توانند به افرادی که از اختلالات اضطرابی دارند نیز کمک کنند. برخی از داروهای ضد افسردگی رایج عبارت اند از Paxil، Zoloft و Lexapro. این داروها ممکن است بتوانند به کاهش برخی از علائم چنین فوبیایی کمک کنند.

ترس از طوفان

ترس از طوفان و داروهای ضد افسردگی

 

با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا مصرف داروهای ضد افسردگی می تواند به کاهش مشکلات بیماری کمک می کند یا خیر و همچنین آیا انجام این کار بی خطر است یا خیر.

سخن آخر

برای اینکه از اختلال ترس از طوفان دیگر آسیب نبینید، بهتر است که تصمیم جدی بگیرید و اقدام به درمان آن کنید. از طرفی دیگر نکته مهم این است که هر چه زودتر این بیماری را تشخیص دهید.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx