چرا نمی توانم ذهنم را متمرکز کنم و دلایل آن چیست؟

Add a Comment
9 Min Read

چرا نمی توانم ذهنم را متمرکز کنم و دلایل آن چیست؟

آیا گاهی از خود می‌پرسید: «چرا نمی‌توانم ذهنم را متمرکز کنم؟» ممکن است این سوال را زمانی بپرسید که نمی توانید هنگام مطالعه، یادگیری یک موضوع جدید، گوش دادن به یک سخنرانی یا خواندن کتاب تمرکز کنید.

به عنوان یک دانشجو، آیا به هر کلمه ای که استاد می گوید گوش می دهید؟ ممکن است به نظر برسد که توجه می کنید، در حالی که ذهن شما در جای دیگری پرسه می زند و اگر مدرس از شما سوالی بپرسد، شما حتی نمی دانید چه پرسیده است، زیرا توجه نکرده اید.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ توسط مایکروسافت کانادا نشان داد که میانگین دامنه توجه در سال ۲۰۰۸ حدود ۱۲ ثانیه بود، در حالی که چند سال بعد به ۸ ثانیه کاهش یافت. امروزه، احتمالاً حتی کمتر شده است.

متوسط ​​دامنه توجه به چه معناست؟

میانگین دامنه توجه مدت زمانی است که شما می توانید روی یک کار یا یک فکر تمرکز کنید بدون اینکه حواس شما پرت شود. در بیشتر موارد نسبتا کوتاه است.

چرا نمی توانم ذهنم را متمرکز کنم و دلایل آن چیست؟

دلایلی که نمی توانید تمرکز کنید چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا نمی توانید ذهن خود را متمرکز کنید. اگر برای تمرکز مشکل دارید به این معنی نیست که باید آنها را بپذیرید. وقتی دلایل عدم تمرکز خود را بدانید، از خود نمی پرسید: «چرا نمی توانم ذهنم را متمرکز کنم». وقتی از دلایل آن آگاه هستید، این به شما بستگی دارد که کاری در مورد آنها انجام دهید. مشخص می شود که برای بهبود تمرکز خود چه کاری باید انجام دهید.

توجه تقسیم شده

اگر چند چیز در ذهن خود دارید، اولویت دادن به یک موضوع برایتان دشوار است. ذهن شما بین دو یا چند موضوع در ذهن شما سرگردان خواهد بود و نمی توانید به هیچ یک از آنها توجه لازم را داشته باشید.

در مورد وظایف هم همینطور است. افراد اغلب سعی می کنند چندین کار را همزمان انجام دهند. این امر تمرکز واضح و خوب روی هر یک از وظایف را دشوار می کند. شما باید دائماً توجه خود را از یک کار به کار دیگر تغییر دهید و در نتیجه زمان و انرژی خود را صرف آن کنید. اگر توجه خود را بین چند کار تقسیم کنید نمی توانید ذهن خود را متمرکز کنید و این کارایی شما را کاهش می دهد.

کسالت

کاری که باید انجام دهید ممکن است خسته کننده باشد و بنابراین تمرکز روی آن برای شما دشوار است. این کار ممکن است مورد علاقه شما نباشد و ذهن شما به سمت افکار دیگر می رود و شما را وسوسه می کند که کارهای دیگری را که جالب تر هستند انجام دهید. اگر بتوانید توجه و تمرکز خود را کنترل کنید، کار خود را سریعتر به پایان می رسانید و از پس آن بر می آیید.

چرا نمی توانم ذهنم را متمرکز کنم و دلایل آن چیست؟

گوشی های هوشمند، اینترنت و رسانه های اجتماعی

گوشی های هوشمند به یکی از برترین گجت هایی تبدیل شده است که جهان تا به حال اختراع کرده است. هر جا که می روید افرادی را می بینید که چشمانشان به صفحه نمایش کوچک چسبیده است و به سختی متوجه اتفاقات اطرافشان می شوند.

اینترنت و رسانه‌های اجتماعی حجم بی‌سابقه‌ای از داده‌ها و اطلاعات را ارائه می‌دهند که ذهن نمی‌تواند آنها را پردازش کند، بنابراین ذهن یاد گرفت به جای خواندن، اسکن کند. این فرآیند توانایی تمرکز را کاهش می‌دهد و میانگین فاصله توجه را کوتاه می‌کند.

درباره آن چکار میتونید بکنید؟

من به شما پیشنهاد نمی کنم که استفاده از تلفن هوشمند، اینترنت و رسانه های اجتماعی خود را متوقف کنید. آنها مفید هستند و فواید خود را دارند. با این حال، باید نظم و انضباط داشته باشید و بدانید که کجا باید آن را کنار بگذارید.

شما باید با افراد واقعی در زندگی واقعی تعامل داشته باشید، روی کارهای واقعی و مفیدی تمرکز کنید که شما را به جایی می‌رساند، نه اینکه فقط تکه‌هایی از اطلاعات را اسکن کنید و از یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر و از یک چت به چت دیگر بپرید.

عدم آموزش تمرکز

افراد بدون هیچ گونه مهارت تمرکز رشد می کنند. هیچ کس به دانش آموزان و دانشجویان یاد نمی دهد که چگونه ذهن خود را متمرکز کنند. معلمان به دانش آموزان خود می گویند که تمرکز کنند، اما به آنها یاد نمی دهند که چگونه. برای اینکه بتوانید ذهن خود را متمرکز کنید، باید ذهن خود را آموزش دهید و مدارس نحوه انجام این کار را آموزش نمی دهند.

دروس ریاضی، فیزیک، تاریخ، جغرافیا و زبان های خارجی وجود دارد، اما هیچ درس تمرکزی وجود ندارد که به دانش آموزان تمرکز را یاد دهد. این مهم ترین مهارتی است که همه در همه زمینه های زندگی به آن نیاز دارند.

اگر می خواهید بتوانید توجه خود را کنترل کنید، دامنه توجه خود را افزایش دهید، یاد بگیرید که روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید، هر کاری را بهتر، کارآمدتر و بدون خطا انجام دهید، باید یاد بگیرید که ذهن خود را متمرکز کنید.

چرا نمی توانم ذهنم را متمرکز کنم و دلایل آن چیست؟

خستگی و کمبود خواب

چه اتفاقی می افتد زمانی که شما خسته و کوفته هستید یا شب ها به اندازه کافی نخوابیدید؟ شما نمی توانید بیش از چند ثانیه توجه خود را روی هیچ کاری متمرکز کنید، زیرا توجه شما به طور مکرر از بین می رود.

چند بار هنگام مطالعه کتاب، مطالعه یا تماشای فیلم در حالی که خسته بودید چرت زده اید؟ من معتقدم این اتفاق بارها برای همه افتاده است. چاره چیست؟ شما باید به اندازه کافی بخوابید و خود را خسته نکنید.

فشار

یکی دیگر از دلایلی که نمی توانید ذهن خود را متمرکز کنید استرس است. تعداد زیادی از مردم از استرس ناشی از کار، شرایط مالی، روابط، نگرانی ها و بسیاری از دلایل دیگر رنج می برند. درمان آن آرامش، داشتن خواب کافی، ورزش، مدیتیشن و تلاش برای از بین بردن عوامل استرس در صورت امکان است. ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که چرا نمی توانید ذهن خود را متمرکز کنید، اما اینها تعدادی از اصلی ترین آنها هستند.

وقتی نمی توانید تمرکز کنید چه کاری انجام دهید

حالا، شما باید کاری در مورد این موضوع انجام دهید. درک دلایلی که چرا نمی‌توانید ذهن خود را متمرکز کنید و چرا نمی‌توانید تمرکز کنید، اولین قدم‌ها برای اصلاح وضعیت هستند. گام بعدی و مهم این است که یاد بگیرید چگونه توجه خود را متمرکز کنید.

همانطور که ذهن خود را برای تمرکز آموزش می دهید، در چند هفته نتایج را خواهید دید. حتی چند دقیقه در روز توانایی شما را بهبود می بخشد و توجه شما را در موقعیت های مختلف و زمینه های مختلف متمرکز می کند. مطمئناً می توانید چند دقیقه در روز برای توسعه این مهارت مهم در نظر بگیرید. از خود نپرسید: (چرا نمی‌توانم ذهنم را متمرکز کنم) و در عوض، کاری در مورد این موضوع انجام دهید.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/why-i-cannot-focus-my-mind
۲.۷/۵ - (۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx