گلاسوفوبیا یا ترس از حرف زدن در جمع

Add a Comment
18 Min Read

فوبیای معروفی به نام گلاسوفوبیا یا ترس از حرف زدن در جمع

گلوسوفوبیا اصطلاحی پزشکی برای ترس از حرف زدن در جمع است و یکی از رایج ترین فوبیاها است.

حدود ۷۵ درصد از جمعیت جهان تا حدودی به این فوبیای اجتماعی یا اختلال اضطراب اجتماعی دچار هستند.

بر اساس نظرسنجی های مختلف، ترس از سخنرانی در جمع حتی بیشتر از ترس از مرگ عمومیت دارد.

کسانی که از گلوسوفوبیا رنج می برند، هنگام صحبت کردن در مقابل گروه یا هر نوع جمعی، واکنش قدیمی مانند فرار را تجربه می کنند، حتی اگر گروه فقط از چند نفر تشکیل شده باشد.

این افراد ممکن است در شرایط خاص شروع به لرزیدن کنند، عرق کنند، احساس سرما کنند و دیگر علائم را بدن آن ها از خود نشان دهد.

همانطور که مغز این افراد آدرنالین و استروئیدها را آزاد می کند، سطح قند خون و ضربان قلب آن ها نیز افزایش می یابد.

این علائم لزوماً محدود به یک رویداد سخنرانی عمومی نیست. بلکه می تواند قبل از رویداد، یعنی زمانی که به فرد گفته می شود باید در جمع سخنرانی کند، رخ دهند.

در حالی که افراد گلوسوفوبیا می دانند این ترس غیرمنطقی است، اما کمترین قدرت را در کنترل احساسات خود دارند.

در این مقاله همراه با ما باشید تا در خصوص این فوبیای معروف اطلاعات بیشتری کسب کنیم و آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

اعداد و ارقام درباره گلوسوفوبیا چه می گویند؟

بر اساس تحقیقات مختلف که داده های متفاوتی برای آن جمع آوری گردید، اعداد و ارقام مهمی که در خصوص این فوبیا در سطح جهان وجود دارد در پرسش های زیر و پاسخ هایی که به آن ها داده شده است، مشخص شده است:

ترس از حرف زدن در جمع

 1. چند درصد از مردم از حرف زدن در جمع می ترسند؟

بر اساس تحقیقات تخمین زده می شود که ۳۷ درصد از مردم تا حدودی ترس از سخنرانی در جمع دارند. این عدد بر اسا میزان جمعیت جهان، عدد بزرگی است.

 1. احتمال ترس از حرف زدن در جمع یا گلوسوفوبیا در مردان بیشتر است یا زنان؟

وقتی صحبت از سخنرانی در مقابل حضار به میان می آید، مردان راحت تر صحبت می کنند و ترس کمتری دارند. در یک نظرسنجی نشان داده شد که ۴۴ درصد از زنان از سخنرانی در جمع می ترسند در حالی که ۳۷ درصد از مردان چنین ترسی را داشته اند.

 1. آیا تحصیلات بر میزان گلوسوفوبیا تأثیر می گذارد؟

بر اساس تحقیقات هرچه تحصیلات فرد بیشتر باشد، ممکن است با صحبت کردن در مقابل جمع راحت تر باشد.

بر اساس یک نظرسنجی، ۲۴ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه، ترسی از سخنرانی در جمع را نداشته اند، در حالی که ۵۲ درصد از پاسخ دهندگان دارای دیپلم دبیرستان، درصد بیشتری را دارا بودند.

 1. آیا نژادهای مختلف دارای میزان ترس های مختلف از حرف زدن در برابر جمع هستند؟

اختلاف نژادی تاثیر جزئی در مورد اینکه چه کسی بیشتر مستعد لفظ هراسی است وجود دارد.

در نظرسنجی که در آمریکا صورت گرفت ، ۴۳ درصد از سفیدپوستان اعتراف کردند که نسبت به سخنرانی در جمع عصبانی هستند در مقابل ۳۴ درصد از غیرسفیدپوستان.

اضطراب و فوبیای اجتماعی

برای آنکه درک عمیق تری از گلوسوفوبیا داشته باشید، باید در خصوص اینکه چه ارتباطی میان گلوسوفوبیا و جامعه و نوع واکنش مردم نسبت به آن وجود دارد، بیشتر تحلیل و بررسی انجام دهید.

در ادامه سایر تحقیقات و بررسی که در خصوص ترس از حرف زدن در جمع شده است، به صورت خلاصه ذکر شده است.

تقریباً ۴۰ میلیون نفر در ایالات متحده ۱۸ ساله یا بزرگ تر، از حالات مختلف اضطراب رنج می برند. حدود یک سوم افرادی که مشکل اضطراب دارند، به دنبال درمان آن هستند.

ترس از حرف زدن در جمع

گلوسوفوبیا معمولاً به عنوان نوعی اختلال اضطراب اجتماعی طبقه بندی می شود. درنتیجه تخمین زده می شود که حدود ۱۵ میلیون نفر روزانه با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

شیوع مادام العمر و درگیر شدن با این بیماری تا زمان پیری به تعداد افرادی اطلاق می شود که در مقطعی از زندگی خود شرایط بد و منفی را تجربه می کنند که اثر آن تا مدت ها بر روی آن ها می ماند.

تقریباً ۶.۸ درصد از جمعیت حداقل یک بار در زندگی خود به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا خواهند شد.

انتقال گلوسوفوبیا از کودکی به سال های نوجوانی می تواند استرس زا باشد. بر این اساس علائم اختلال اضطراب اجتماعی در حدود ۱۳ سالگی نیز با شدت بیشتری ظاهر می شود.

نزدیک به ۲۰ میلیون در کشور آمریکا گزارش کرده اند که حداقل فوبیای اجتماعی از جمله گلوسوفوبیا را دارند. این مقدار حدود ۶ درصد از جمعیت کشور آمریکا است.

در مقایسه با میزان اضطراب، احتمال ابتلا به فوبیای اجتماعی بسیار بیشتر است. اعتقاد بر این است که ۱۳ درصد از جمعیت دیر یا زود باید با این فوبیا درگیر شوند.

تقریباً ۹.۱ درصد از کودکان بین ۱۳ تا ۱۸ سال دارای فوبیای اجتماعی گلوسوفوبیا هستند. برای ۱.۳ درصد از آن ها، این اختلال شدید است.

در مقایسه با مردان، احتمال ابتلای زنان به گلوسوفوبیا دو برابر بیشتر است. علائم این بیماری نیز در زنان معمولاً از حدود ۷ سالگی شروع می شود.

اضطراب مداوم می تواند آسیب جدی به سلامت جسمی و روانی فرد وارد کند. از نظر سلامت قلب، اضطراب می تواند خطر ابتلا به بیماری عروقی و قلبی را تا ۲۶ درصد افزایش دهد. احتمال مرگ پس از حمله قلبی نیز با این شرایط به ۴۸ درصد می رسد.

تحقیقات نشان می دهد که هزینه درمان اختلالات اضطرابی و فوبیا هایی مانند گلوسوفوبیا بین ۴۲.۳ تا ۴۶.۶ میلیارد دلار در سال است.

این میزان هزینه در حدود یک سوم کل مبلغی است که سالانه برای درمان بیماری های سلامت روان در آمریکا هزینه می‎شود.

ترس از حرف زدن در جمع

دلایل به وجود آمدن گلوسوفوبیا در افراد چیست؟

چرا ترس از صحبت کردن در جمع وجود دارد؟ چرا در هنگام مواجهه با این بیماری  احساس خطر می کنیم؟

دلایل شایعی که سبب به وجود آمدن گلوسوفوبیا می شود، عبارت است از:

 • داشتن تجربه ای دردناک در گذشته در هنگام سخنرانی در جمع، و احساس شکست یا آسیب دیدن و خجالت زدگی در جمع.
 • احساس خودآگاهی در هنگامی که در کانون توجه هستید
 • کمال گرا بودن و ترس از اشتباه کردن
 • ترس از ضایع شدن حقوق در جمع
 • ترس از نشان دادن عدم کنترل اعصاب، به عنوان مثال آشکار شدن لرزش دست یا صدای لرزان
 • ترس از مریض شدن و استفراغ
 • ترس از نداشتن ارائه جالب و متقاعد کننده و خسته کردن مخاطبان
 • ترس از قضاوت یا ارزیابی منفی توسط دیگران در هنگام سخنرانی
 • ترس از اینکه شایستگی ارائه سخنرانی را نداشته باشید و از خود بپرسید: من کیستم که متخصص باشم؟ من چه می دانم؟
 • ترس از عدم پاسخگویی به سوالات مخاطب

غلبه بر ترس از حرف زدن در جمع

برای آنکه بتوانید بر ترس از حرف زدن در جمع غلبه کنید، می توانید از روش هایی که در ادامه مورد بحث قرار می گیرد استفاده کنید و از شر این فوبیا نیز راحت شوید.

اگر در موقعیت های اجتماعی با صحبت کردن مشکل دارید یا این بیماری پیشرفت در کار را برای شما دشوار می کند، باید این امید را به شما داد که راه حل های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد.

در ادامه لیستی از روش های درمانی برای کمک به درمان گلوسوفوبیا ذکر شده است:

ترس از حرف زدن در جمع

از تکنیک های تجسم استفاده کنید

تصور کردن خود در حال انجام کاری، نزدیک شدن به موقعیتی دشوار را آسان تر می کند و تحقیقات نشان داده است که این موضوع در سخنرانی عمومی نیز صادق است.

مطالعه ای روی دانشجویانی که در دانشگاه ایالتی واشنگتن انجام شد، نشان داد، کسانی که خود را در حال انجام سخنرانی تجسم می کردند، در مجموع نسبت به کسانی که این کار را نمی کردند، احساس اضطراب کمتری را تجربه کرده اند.

فقط نفس بکشید

هنگامی که عصبی هستید، ضربان قلب شما سریع می شود و تنفس تان نیز افزایش می یابد، اما تحت کنترل گرفتن آن می تواند تا حدودی اضطراب شما را به مقداری کاهش بدهد.

در مطالعه ای که در کشور استرالیا روی ۴۶ نوازنده صورت گرفته است، کسانی که ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به روی صحنه زمانی را صرف تنفس عمیق کردند، در حین اجرای خود احساس تنش و اضطراب کمتری را تجربه کرده اند.

 مدیتیشن را امتحان کنید

مدیتیشن می تواند تأثیر آرام بخشی بر وضعیت جسمی و روانی شما داشته باشد و می تواند سبب کاهش ترس از حرف زدن در جمع شود.

تجزیه و تحلیل ۴۷ مطالعه تحقیقاتی انجام شده توسط پزشکان در دانشگاه جانز هاپکینز نشان داد که مشارکت در تمرین مراقبه آگاهانه به مدت ۸ هفته، می تواند به طور قابل توجهی سطح اضطراب را کاهش دهد.

 وضعیت بدنی مطلوب خود را در نظر بگیرید

اگر می خواهید در برابر جمعیت سخنرانی کنید، شاید در زانوهایتان احساس ضعف کنید و برای جلوگیری از آن باید محکم بایستید.

تحقیقات امی کادی، روانشناس اجتماعی نشان می دهد که در نظر گرفتن “ژست قدرت” در حین صحبت کردن نه تنها اعتماد به نفس را افزایش می دهد، بلکه درک مخاطب را از عملکرد شما را بهبود می بخشد.

حرکت کنید

پمپاژ خون قبل از سخنرانی در جمع می تواند به کاهش بخشی از اضطراب شما، کمک بسیار کند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ که در کالج هنر و علوم KG انجام شد، نشان داد که با افزایش سطح فعالیت بدنی دانش آموزان، عصبی بودن آن ها در ارتباط با صحبت کردن در مقابل دیگران، کاهش چشم گیری داشته است.

ترس از حرف زدن در جمع

به طب سوزنی ایمان آورید

طب سوزنی روشی باستانی چینی است که امروزه به عنوان راهی برای کاهش درد و درمان برخی بیماری ها استفاده می شود.

در مطالعه ای در دانشگاه هاروارد بر روی زنان باردار، استفاده از طب سوزنی با کاهش سطح اضطراب و افسردگی مرتبط است، که هر دوی این موارد ممکن است توسط افراد مبتلا به گلوسوفوبیا تجربه شود.

موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، پیش از سحنرانی در برابر جمعیت، می تواند به شما کمک کند تا اعصاب خود را تحت کنترل داشته باشید.

مطالعات متعددی گوش دادن به موسیقی را با کاهش استرس و بهبود سلامت و همچنین کاهش قابل توجه در سطح اضطراب مرتبط دانسته اند.

هیجان زده شوید (یا حداقل وانمود کنید)

وقتی از سخنرانی در برابر جمعیت می ترسید، تقویت ذهنی می تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

در آزمایشی در دانشگاه هاروارد، از افراد خواسته شد قبل از سخنرانی کوتاه بگویند «من هیجان زده هستم» یا «من آرام هستم».

آن هایی که می گفتند هیجان زده هستند، در مجموع از نظر حالت، کیفیت و عملکرد صحبت کردن، امتیاز بهتری کسب کردند.

نتیجه گیری

گلوسوفوبیا یا ترس از حرف زدن در جمع یا اضطراب گفتار، ترس از سخنرانی در جمع است و یکی از رایج ترین نگرانی های روزمره در سراسر جهان است. به طور مثال در حدود ۷۷ درصد از بریتانیایی ها تحت تاثیر این فوبیا هستند.

گلوسوفوبیا موضوعی است که در مقطعی از زندگی بر اکثر افراد تأثیر می گذارد. چه صحبت کردن در مراسم عروسی، رویداد کاری یا صحبت با همکاران.

مانند همه فوبیاها، ترسی که در گلوسوفوبیا تجربه می کنید کاملاً بی اساس است. درنتیجه روش های درمانی متعددی وجود دارد که می تواند آن را بهبود بخشد و از آسیب زدن بیشتر به زندگی شما جلوگیری کند.

ترس از حرف زدن در جمع

سوالات متداول

 • گلاسوفوبیا چیست؟

گلوسوفوبیا اصطلاحی پزشکی برای ترس از حرف زدن در جمع است و یکی از رایج ترین فوبیاها است.

حدود ۷۵ درصد از جمعیت جهان تا حدودی به این فوبیای اجتماعی یا اختلال اضطراب اجتماعی دچار هستند.

بر اساس نظرسنجی های مختلف، ترس از سخنرانی در جمع حتی بیشتر از ترس از مرگ عمومیت دارد.

کسانی که از گلوسوفوبیا رنج می برند، هنگام صحبت کردن در مقابل گروه یا هر نوع جمعی، واکنش قدیمی مانند فرار را تجربه می کنند، حتی اگر گروه فقط از چند نفر تشکیل شده باشد.

 • چگونه می توان گلاسوفوبیا را درمان کرد؟

اگر در موقعیت های اجتماعی با صحبت کردن مشکل دارید یا این بیماری پیشرفت در کار را برای شما دشوار می کند، باید این امید را به شما داد که راه حل های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد.

در ادامه لیستی از روش های درمانی برای کمک به درمان گلوسوفوبیا ذکر شده است:

 • از تکنیک های تجسم استفاده کنید
 • فقط نفس بکشید
 • مدیتیشن را امتحان کنید
 • وضعیت بدنی مطلوب خود را در نظر بگیرید
 • حرکت کنید
 • به طب سوزنی ایمان آورید
 • موسیقی گوش کنید
 • هیجان زده شوید (یا حداقل وانمود کنید)
 • دلایل به وجود آمدن گلاسوفوبیا چیست؟

دلایل شایعی که سبب به وجود آمدن گلوسوفوبیا می شود، عبارت است از:

 • داشتن تجربه ای دردناک در گذشته در هنگام سخنرانی در جمع، و احساس شکست یا آسیب دیدن و خجالت زدگی در جمع.
 • احساس خودآگاهی در هنگامی که در کانون توجه هستید
 • کمال گرا بودن و ترس از اشتباه کردن
 • ترس از ضایع شدن حقوق در جمع
 • ترس از نشان دادن عدم کنترل اعصاب، به عنوان مثال آشکار شدن لرزش دست یا صدای لرزان
 • ترس از مریض شدن و استفراغ
 • ترس از نداشتن ارائه جالب و متقاعد کننده و خسته کردن مخاطبان
 • ترس از قضاوت یا ارزیابی منفی توسط دیگران در هنگام سخنرانی
 • ترس از اینکه شایستگی ارائه سخنرانی را نداشته باشید و از خود بپرسید: من کیستم که متخصص باشم؟ من چه می دانم؟
 • ترس از عدم پاسخگویی به سوالات مخاطب
 • اضطراب و فوبیای اجتماعی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

تقریباً ۴۰ میلیون نفر در ایالات متحده ۱۸ ساله یا بزرگ تر، از حالات مختلف اضطراب رنج می برند. حدود یک سوم افرادی که مشکل اضطراب دارند، به دنبال درمان آن هستند.

گلوسوفوبیا معمولاً به عنوان نوعی اختلال اضطراب اجتماعی طبقه بندی می شود. درنتیجه تخمین زده می شود که حدود ۱۵ میلیون نفر روزانه با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

شیوع مادام العمر و درگیر شدن با این بیماری تا زمان پیری به تعداد افرادی اطلاق می شود که در مقطعی از زندگی خود شرایط بد و منفی را تجربه می کنند که اثر آن تا مدت ها بر روی آن ها می ماند.

تقریباً ۶.۸ درصد از جمعیت حداقل یک بار در زندگی خود به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا خواهند شد.

منبع:

 

۳.۱/۵ - (۱۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx