آیا به کارما اعتقاد دارید؟

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

چگونه کارما بر زندگی شما تأثیر می گذارد؟

مگر اینکه شما یک موجود کاملاً تکامل یافته  باشید، وگرنه کارما از هر نظر زندگی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در حقیقت، زندگی شما به طور مداوم در حال آشکار سازی  کارما است!

کارما چیست؟

کارما به معنای عمل است. فیزیک نشان می‌دهد که برای هرعملی، باید واکنشی برابر و در جهت مخالف انجام شود. کارما انرژی است، که به خودی خود نه خوب است و نه بد؛ درواقع این‌ها فقط برچسب‌هایی هستند که مردم روی آن می‌زنند. انرژی ایجاد شده توسط یک عمل باید برگردانده شود: “هرچیزی که کاشته می شود، همان برداشت می‌شود.” و نمی‌توان از این امر جلوگیری کرد.

هنگامی که شما یک عمل انجام می دهید، در ذهن شما یک خاطره ایجاد می شود، که به نوبه خود یک میل در شما ایجاد می‌شود و این باعث می‌شود شما یک عمل دیگر را انجام دهید. به عنوان مثال: شما اولین کلاس یوگای خود را می‌گذرانید(عمل)، سپس می‌دانید که در کلاس یوگا چه اتفاقی می‌افتد(حافظه)، و اگر از کلاس لذت بردید، تصمیم می گیرید هفته بعد برگردید(میل)، و هفته بعد شما دوباره با تشک یوگای خود به کلاس می‌روید(عمل). کارما خاطرات و امیالی را ایجاد می کند، که در آن صورت مسیر زندگی شما مشخص می شود. اقدامات، خاطرات و خواسته‌ها اساس کار کارما هستند که زندگی شما را پیش می‌برند.

 انرژی  ایجاد شده توسط اعمال شما در حافظه و خواسته‌هایتان ذخیره می‌شود و گاهی فعال می‌شود – گاهی اوقات بلافاصله‌، اما بیشتر اوقات در زمان‌های آینده نتیجه‌اش مشخص می‌شود. دوباره به مثال قبلی برمی‌گردیم، شما  یک جلسه به کلاس یوگا رفته‌اید و بعد از گذشت ماه‌ها وقتی در شهر قدم می‌زنید متوجه یک باشگاه یوگا می‌شوید. شما تجربه گذشته خود را به خاطر می‌آورید و این باعث ایجاد میل در شما می‌شود تا دوباره به  کلاس یوگا بروید.

کارما

دیدگاه ودانتیک

برای درک کارما لازم نیست که به تناسخ اعتقاد داشته باشید، اما از دیدگاه ودانتیک، شما یک بار قبلا زندگی کرده اید و شرایط و زندگی فعلی شما نتیجه اقدامات انجام شده در  زندگی گذشته تان می باشد. اعتقاد به کارما و تناسخ باعث می شود درک این موضوع که چرا اتفاقات بد برای افراد خوب رخ می دهد یا چرا یک کودک جوان بی گناه به یک بیماری سخت مبتلا می شود را ساده تر می کند. ودانتا می گوید که همه چیز در زندگی شما نتیجه انرژی ایجاد شده توسط اقدامات انجام شده در زندگی های قبلی است. هر موقعیتی که برای شما و هرکسی که با آن روبرو هستید اتفاق می افتد اهمیت کارمایی دارد. هر اتفاق، دلیلی دارد.

هر اعتقادی که داشته باشید، کارما دلالت بر این دارد که شما زندگی خود را ایجاد کرده‌اید و ادامه می‌دهید. آیا شما اراده آزاد دارید؟ متأسفانه، بسیاری از افراد اراده‌ی بسیار کمی دارند. بسیاری از افراد به خود اجازه می‌دهند در روند کارمایی زندانی شوند، به  خاطرات و خواسته‌ها، انجام همان عادت‌ها می‌پردازند و تعجب می‌کنند که چرا زندگی آنها را به جایی نمی‌برد. بسیاری مانند همستر هستند که بر روی تردمیل خود حرکت می‌کنند، فکر می‌کنند جایی می‌رود در حالی که در واقع فقط دور خود می‌چرخند!

دیدگاه کارمایی ودانتیک

با این حال، هرچه از لحاظ معنوی رشد و تکامل بیابید، می‌توانید از آن چرخه‌ها فاصله بگیرید و آگاهانه زندگی مورد نظر خود را انتخاب کنید. نفرین کارمایی باعث می‌شود شما فراموش کنید  واقعاً چه کسی هستید،  بنابراین مسیر معنوی شما، کارمایی را که آگاهی‌تان را می پوشاند  را آزاد می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که بفهمید واقعاً چه کسی هستید. البته آزاد کردن کارما به این معنی نیست که تمام خاطرات و خواسته‌های خود را از دست بدهید، بلکه بدان معناست که دلبستگی خود را به آن کم کنید و دیگر تحت تأثیر آن‌ها قرار نگیرید. همانطور که آدی شانکارا گفته است، “من از خاطرات استفاده می‌کنم اما اجازه نمی‌دهم که آن‌ها از من استفاده کنند.”

جمع آوری و ذخیره کارما

علاوه بر کارمایی که از اعمال خود شما ایجاد شده است، شما تحت تأثیر کارمای خانواده، مذهب، نژاد و ملیت خود هم قرار می‌گیرید. هر موقعیتی که در زندگی با آن روبرو می‌شوید نتیجه کارما است. شما دائما با اعمال خود، افکار، کلمات، اعمال افراد پیرامون شما، از نگرش ها، انتظارات و سبک زندگی خود کارما ایجاد می‌کنید. شما کارما را با اقدامات آگاهانه ای که انجام می‌دهید و همچنین از طریق اعمال ناخودآگاه خود می‌سازید.

همچنین ممکن است کارمای شخص دیگری  نیز بر شما تاثیر بگذارد، که به طور کلی ایده خوبی نیست، زیرا شما به اندازه کافی تحت تاثیر کارمای اعمال خود هستید. این امر می‌تواند از سرقت وسایل شخص دیگر، شایعه پراکنی یا غیبت کردن راجع به افراد ناشی شود. در روابط صمیمی نیز کارما اتفاق می‌افتد، اما تا زمانی که این رابطه  با عشق آمیخته باشد، این بخش قابل قبول است. بخاطر بسپارید، خود رابطه نیز نتیجه کارما است و ودانتا می‌گوید هدف از هر رابطه باید روشنگری باشد.

ودانتا می‌گوید که همه‌ی کارهای شما در جیوا، یعنی روح فردی و یا جنبه‌ای از روح که توسط کارما کنترل می‌شود، ذخیره می شود. ودانتا سه نوع کارما را توصیف می کند: آنچه را که شما در طول این تولد خاص برای پردازش انتخاب کرده‌اید، آنچه که برای تولدهای بعدی ذخیره می‌شود و کارمای جدیدی که شما در هر لحظه از وجود خود ایجاد می‌کنید. چاکراها، کارما را برای زندگی فعلی تان ذخیره می‌کنند. چاکراها مراکز انرژی هستند که از طریق آنها آگاهی به ماده تبدیل می‌شود. کارما جریان هوشیاری را تحریف می‌کند و باعث می‌شود دنیای توهمی و ساختگی‌ای را تجربه کنید. پاکسازی کارما به شما کمک می‌کند تا از توهم دور شوید.

آزادسازی کارما

نمی‌توان از کارما اجتناب کرد. برای اکثر مردم، انرژی کارما با همان شدتی که تولید شده به آنها باز می‌گردد. بسته به اقدامات قبلی شما، این امر می تواند باعث ایجاد شادی یا رنج در شما شود. هر اتفاقی بیفتد، نتیجه آزاد شدن کارما است.  ودانتا می گوید: “هیچ اتفاقی برعلیه شما نمی‌افتد بلکه به نفع شما اتفاق می‌افتد!”

آیا شما  تحت تاثیر اشتباهات گذشته قرار گرفته اید؟ عملکردهای فعلی شما می‌تواند به کارما تبدیل شود و به شکل دیگری تغییر یابد. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌تواند به شما در افزایش کیفیت اقداماتتان کمک کند.

1-انتخاب‌هایتان را آگاهانه انجام دهید.

انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید از دو طریق بر کارما تأثیر می‌گذارد. انتخاب با کیفیت می‌تواند شدت یا بزرگی شرایط ناشی از بازگشت کارما را کاهش دهد. انرژی کارما باید برگردد، اما قابل تغییر است. به عنوان مثال، به جای افتادن و شکستن پایتان، شاید فقط  انگشت پایتان تحت فشار قرار گیرد. در این صورت کارما برگردانده شده اما کیفیت زندگی شما تأثیر آن را کاهش داده است.

انتخاب‌های شما همچنین کیفیت کارما جدید ایجاد و ذخیره شده را تعیین می‌کند تا بعنوان رویدادهای آینده در زندگی شما منتشر شود. بنابراین مهم است که از انتخاباتی که می‌کنید آگاه باشید و از خود بپرسید: آیا این انتخاب‌ها به من و کسانی که ممکن است تحت تأثیر آنها قرار بگیرند خدمت می‌کند یا خیر؟ آیا تصمیمات من از قلبم ناشی می‌شود یا از نفس من؟

2-دیگران را ببخشید.

این یک جنبه مهم از رشد معنوی شماست. ابتدا بپذیرید که اتفاقی که افتاده دیگر تمام شده است. سپس، ببینید آیا می‌توانید بدون قضاوت یا ارزیابی، درک کنید که چرا این اتفاق افتاده است؟ سرانجام، سعی کنید هر کسی که احساس می‌کنید به شما آسیب رسانده است را ببخشید. همیشه می‌توانید که شخص خطاکار را ببخشید حتی اگر نتوانید عمل انجام شده را ببخشید. از منظر ونداتیک، هر صدمه‌ای که با آن روبرو می‌شوید، بازگشت کارما است. اگر پستچی صندوق پستی شما را با صورتحساب پر می‌کند، کل روز را به نفرت از پستچی نگذرانید. ببخشید و به جلو حرکت کنید!

بخشش افراد

3-قدردان باشید.

بخشش برای بیشتر افراد سخت است و سپاسگذاری نیز می‌تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، اگر اعتقاد داشته باشید که هر اتفاقی که برای شما می‌افتد کارمایی است که از گذشته منتشر می‌شود وهر بار که کارما  آزاد می‌کنید، از بین می‌رود می‌تواند دلیلی برای جشن گرفتن و قدردانی باشد. سعی کنید از همه چیز در زندگی‌تان سپاسگزار باشید …

4- به دنبال فرصت‌هایی برای رشد باشید.

هر موقعیت چالش برانگیزی دو انتخاب را برای شما به وجود می‌آورد. شما می‌توانید وضعیت را به عنوان یک مشکل در نظر بگیرید و زندگی خود را به شکایت از آن هدر دهید، یا می‌توانید تشخیص دهید که این اتفاق افتاده است و بپرسید، “چگونه می‌توانم از این طریق یاد بگیرم و رشد کنم؟”

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx