چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

یک نظر اضافه کنید
26 دقیقه مطالعه

چگونه برای خود عزت نفس ایجاد کنیم:
راهنمای درک قدرت پنهان خود

تریسی کندی

عزت نفس نیروی محرکه ای است که پشت اعتماد به نفس ما وجود دارد و اینکه چگونه خودمان را می بینیم و چه احساسی نسبت به خود داریم، به آن بستگی دارد. این احساس ما ارزش، اهمیت و خود ارزشمندی را در بر می گیرد. به همین دلیل است که یادگیری نحوه ایجاد عزت نفس برای رشد و شادی، ضروری است.

تحقیقات نشان داده است که بیش از 80 درصد از مردم با سطوح مختلف عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند. با این حال، داشتن یک حس قوی از عزت نفس این شانس را دارد که تأثیر مثبت و قدرتمندی بر هر بخش از زندگی شما داشته باشد – از روابط شما گرفته تا حرفه شما، سلامتی، رفاه، تحقق و سطح موفقیت شما.

احساس عمیق عزت نفس چیزی است که باید در طول زمان رشد کند و پرورش یابد. در این مقاله به شما کارهایی را نشان می دهم که می توانید همین الان انجام دهید تا یاد بگیرید چگونه عزت نفس خود را افزایش دهید. سپس، به پتانسیل پنهان و ارزش خود پی خواهید برد.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

فهرست مطالب

 • عزت نفس چیست؟
 • دلایل کاهش عزت نفس
 • وقتی عزت نفس ندارید چه اتفاقی می افتد؟
 • عزت نفس خود را ارزیابی کنید
 • چگونه عزت نفس ایجاد کنیم (راهنمای گام به گام)
 • سخن آخر

عزت نفس چیست؟

در حالی که فرهنگ لغت آن را به عنوان «اعتماد به ارزش یا توانایی های خود» تعریف می کند. احترام به خود، به زبان ساده، عزت نفس احساس یا احساس کلی است که شما در مورد ارزش خود دارید.

از سوی دیگر، اعتماد به نفس بیشتر به احساس شما نسبت به توانایی هایتان مربوط می شود و از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت خواهد بود. شما می توانید عزت نفس بالایی داشته باشید (در کل نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید) اما اعتماد به نفس پایینی در مورد یک موقعیت یا رویداد خاص (مثلاً سخنرانی در جمع) داشته باشید. یا شاید در یک زمینه (مثلاً ورزشی که انجام می دهید) اعتماد به نفس بالایی دارید اما در کل اعتماد به نفس پایینی داشته باشید.

احساس قوی و محکم عزت نفس از اعماق درون ناشی می شود، از اعتقاد به اهمیت، ارزش و شایستگی. خبر خوب این است که راه های زیادی برای بهبود عزت نفس وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

دلایل کاهش عزت نفس

عزت نفس پایین می تواند از بسیاری از زمینه ها نشات بگیرد. این تا حد زیادی تحت تأثیر نحوه نگاه و رفتار دیگران به ما و روابط ما است، به همین دلیل است که والدین ما بیشترین تأثیر را بر عزت نفس ما دارند. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل کاهش عزت نفس آورده شده است:

یک کودکی غمناک

کسانی که با والدین نکوهشی، بدسرپرست یا سهل انگار بزرگ شده اند، بیشتر با چالش هایی در رابطه با ارزش خود، مواجه می شوند، در حالی که کسانی که پذیرش، تایید و محبت را تجربه کرده اند، به احتمال زیاد احساس ارزشمندی بیشتری نسبت به خود دارند.

تجربیات تروماتیک (آسیب زا)

سطوح پایین‌تر عزت‌نفس نیز می‌تواند ناشی از تجربیات بد یا رویدادهای آسیب‌زا باشد، مانند مورد آزار و اذیت قرار گرفتن یا قرار گرفتن در یک رابطه آزاردهنده عاطفی. اساساً، این می تواند از هر چیزی ناشی شود که باعث ایجاد احساس شرم، گناه یا بی ارزشی شود.

تجارب مربوط به شکست

برای برخی، عزت نفس پایین به موفقیت و دستاوردها، یا فقدان آنها، از جمله تجربه شکست، یا عدم دستیابی به اهداف یا انتظارات مرتبط است.

خودگویی منفی

بسیاری از موارد عزت نفس پایین با خودگویی منفی تداوم می یابد. این می‌تواند داستانی باشد که خودتان ساخته‌اید یا شخص دیگری مدت‌ها پیش برای شما ساخته است و شما همچنان به آن باور دارید. این خودگویی مانع یادگیری نحوه ایجاد عزت نفس می‌شود.

شاید برای شما، مانند بسیاری از افراد، اعتماد به نفس پایین ریشه در احساسات شما نسبت به ظاهر یا تصویر بدنتان داشته باشد. این فقط در مورد ظاهر شما نیست. این در مورد احساس شما در مورد ظاهر خود است. ما از سنین پایین با پیام هایی مبنی بر اینکه خیلی چاق، خیلی لاغر، خیلی کوتاه، خیلی قد بلند، یا خیلی زیاد، یا به اندازه کافی چیزی نیستیم، بمباران می شویم.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

وقتی عزت نفس ندارید، چه اتفاقی می افتد؟

عزت نفس پایین می تواند منجر به مشکلات جسمی و روانی قابل توجهی از جمله اضطراب، افسردگی ، اختلالات خوردن و اعتیاد شود. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که نوجوانانی که از عزت نفس پایین رنج می‌بردند، مشکلات جسمی و روانی بیشتری داشته و میزان محکومیت‌های کیفری بالاتر، درآمد کمتر و چالش‌هایی با بیکاری طولانی مدت داشتند.

از طرف دیگر، احساس قوی عزت نفس به شما کمک می کند تا سلامت و رفاه بیشتر، روابط بهتر و سطوح بالاتری از شادی، رضایت و موفقیت را تجربه کنید. مطالعه ای، حتی سطوح بالاتر عزت نفس را با پتانسیل درآمد بالاتر، مرتبط کرد.

عزت نفس خود را ارزیابی کنید.

افراد با عزت نفس پایین یا به خطر افتاده، می توانند خود را ناکافی، ناتوان و حتی دوست نداشتنی بدانند. در حالی که آنها اغلب در سطح «آگاهانه» می دانند که این چیزها درست نیستند، هنوز هم در اعماق درونشان چنین احساسی دارند. این همان چیزی است که چالش های مربوط به عزت نفس را بسیار دشوار می کند. اغلب در مورد واقعیت چیزی نیست که وجود دارد، بلکه در مورد درک احساس یک شخص است.

کسانی که عزت نفس پایینی دارند ممکن است از نظر اجتماعی گوشه گیر یا ساکت، منفی گرا، ناامن، بلاتکلیف، ناراضی یا حتی عصبانی به نظر برسند. آنها به احتمال زیاد خود را در روابط ناسالمی می بینند، از شکست می ترسند و نگران نظرات دیگران درباره خودشان هستند.

از طرف دیگر، کسانی که عزت نفس بالایی دارند، اغلب احساس ارزشمندی، احساس اعتماد به نفس و پذیرش می کنند. آنها تمایل دارند خود را در روابط سالم بیابند (و روابط بد را کنار بگذارند)، از خود مراقبت کنند و در مواجهه با موانع، سدها و شکست ها انعطاف پذیرتر هستند. به طور کلی، آنها تمایل دارند بیشتر از آنچه که به آن اعتقاد دارند دفاع کنند و از بیان نظر خود ترسی ندارند.

عزت نفس را می توان در مقیاسی از بالا به پایین اندازه گیری کرد:
در حالی که کم بودن آن دارای جنبه های منفی آشکار است، می توانید از یک چیز، مقداری زیادی از آن نیز داشته باشید. کسانی که دارای حس بیش از حد قوی عزت نفس هستند ممکن است خودبین، خودشیفته و خود ستا به نظر برسند. برای اینکه در مسیر زندگی خود با انگیزه بمانید، عزت نفس خوبی لازم دارید.

یافتن تعادل بین احساس قوی خود ارزشمندی و فروتنی در طول زندگی مهم است، به همین دلیل است که یادگیری نحوه ایجاد عزت نفس به روشی صحیح، بسیار مهم است.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم؟ (راهنمای گام به گام)

مسائل مربوط به عزت نفس معمولاً در شکاف بین فردی که هستید و آنچه فکر می کنید باید باشید، پیدا می شود. به طور متناقضی، بیشتر علل عزت نفس پایین از نحوه نگاه یا رفتار دیگران با شما ناشی می شود، اما راه حل افزایش عزت نفس شما چیزی است که باید از درون به بیرون بیاید، نه از بیرون به درون.

یادگیری چگونگی افزایش عزت نفس کار آسانی نیست. در حالی که آرزو می کنم ای کاش می توانستم یک چوب جادویی برای شما تکان دهم، چیزی که آموخته ام این است که ایجاد و پرورش عزت نفس شما زمان می برد. با این حال، این یک سرمایه گذاری ارزشمند است. هنگامی که این کار را انجام دهید، پاداش ها و مزایای بسیاری را برای یک عمر، دریافت خواهید کرد.

در زیر چند استراتژی عالی برای شروع مسیر آورده شده است.

 1. به علت اصلی برسید.

شناسایی علت (های) واقعی و ریشه ای عزت نفس پایین یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای تقویت آن انجام دهید.

دلایل زیادی را در بالا نام بردیم. شاید یکی از آنها، با شما طنین انداز شده باشد. شاید والدینتان گفته باشند که شما «هیچ وقت به اندازه کافی خوب نیستید» یا اینکه به هیچ چیز نمی رسید. من همیشه با مراجعه کنندگانی کار می کنم که داستان هایی از رفتار والدین خود و تأثیر قابل توجهی که بر عزت نفس آنها داشته است را با من به اشتراک می گذارند.

هر تجربه‌ای که ممکن است داشته باشید و مشکل اصلی هر چه باشد، اکیداً توصیه می‌کنم از حمایت شخصی برای شناسایی و مقابله با آن در این فرآیند استفاده کنید.
یک مشاور، درمانگر، مربی یا فردی را بیابید که در کشف و رسیدگی به این آسیب‌ها، تجربیات گذشته و مشکلات ریشه‌ای آموزش دیده باشد. این افراد ابزارها، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های اثبات‌شده‌ای دارند – و بهتر از همه، به شما کمک می‌کنند در یک فضای امن آزمایش کنید.

در حالی که ممکن است بتوانید بسیاری از کارها را به تنهایی انجام دهید، تجربه من این است که اگر به علت اصلی رسیدگی نکنید، این احساس به مرور زمان دوباره به وجود خواهد آمد. نه می توانید از حقیقت فرار کنید و نه می توانید زخم های کهنه را پانسمان کنید. شما باید به منبع برسید که کار  آسانی نخواهد بود، اما اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه عزت نفس ایجاد کنید، باید این کار را انجام دهید.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

 1. خودتان را طوری ببینید که دیگران شما را می بینند.

خودتان را طوری ببینید که دیگران شما را می بینند و با خودتان همانطور صحبت کنید که دیگران با شما صحبت می کنند. منظور من از این چیست؟ به کسی فکر کنید که در این دنیا بیشتر از همه دوستتان دارد.

حالا، یک لحظه وقت بگذارید، زوم کنید و تصور کنید که جای آنها هستید و از چشمان آنها، خود را تماشا می کنید. از منظر آنها نگاه کنید و خودتان را همانطور که آنها شما را می بینند، ببینید .

به چه چیزی در مورد خود توجه می کنید؟ آنها به شما چه خواهند گفت؟ آنها چه چیزی را در مورد شما دوست دارند؟ آنها در شما چه می بینند؟

 1. بهترین کار را انجام دهید.

یک توصیه ساده، اغلب بهترین توصیه است. وقتی تمام تلاش خود را انجام می دهید و تمام توان خود را هر روز به کار می گیرید، احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می کنید.

اکنون، بهترین های شما ممکن است روز به روز تغییر کنند و برخی از روزها، بهترین های شما به خوبی روز قبل نخواهد بود. مهم است که به خود یادآوری کنید که در حال حاضر، در آن موقعیت، با آن محدوده زمانی، سطح مهارت یا دانش خود، بهترین کار را با آنچه که دارید، انجام می دهید.

وقتی می‌دانید تمام تلاش خود را کرده‌اید، نه پشیمان هستید و نه احساس بد یا گناهی دارید. اگر تمام تلاشتان را بکنید و بعد کسی از شما انتقاد کند، وقتی می‌دانید بهترین کار ممکن را انجام داده‌اید، راحت‌تر می‌توانید دست از کار بکشید.

من همیشه از مراجعه کنندگانم (و خودم) این سوال را می‌پرسم، آیا آنها چیزی را که گفته‌اند، نشخوار می‌کنند، به این فکر می‌کنند که چه کاری را می‌توانستند بهتر انجام دهند، یا فقط از نتیجه‌ای که امیدوار بودند به دست بیاورند ناامید هستند. آیا تمام تلاش خود را کردید؟ اگر پاسخ مثبت است تا دفعه بعد، دیگر کاری نمی توانید انجام دهید.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

 1. در فعالیت هایی شرکت کنید که شما را راضی می کنند.

کلمه کلیدی در اینجا رضایت است. چیزهایی را پیدا کنید که به شما احساس رضایت عمیق، احساس پری و هدفمندی می دهد.

اغلب اوقات ما درگیر فعالیت‌ها یا روابطی می‌شویم که باعث می‌شود نسبت به خود احساس بی‌توجهی، پوچی یا وحشتناکی داشته باشیم. زمان آن فرا رسیده است که تمرکز، زمان و تلاش بیشتری را برای انجام کارهایی که برای بدن، ذهن و روح شما خوب است، اختصاص دهید و به کارهایی بپردازید که به شما احساس تکامل و سیری می دهد.

مشخص کنید چه چیزی شما را از نظر ذهنی (مثلا حل یک مشکل بزرگ یا ایجاد چیزی جدید)، از نظر احساسی (مثلاً معاشرت با دوستان یا انجتم کار داوطلبانه)، از نظر فیزیکی (مانند ورزش، تغذیه صحیح یا مراقبت از بدن خود) و از نظر معنوی (مثلا مدیتیشن یا رفتن به عبادتگاه) راضی می کند.

وقتی درگیر کاری می‌شوید که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید و مهم‌تر از آن، احساس ارزشمندی کنید، عزت نفس بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 1. شناسایی کنید که چه کسی هستید و با خود صادق باشید.

خودآگاهی و کمی جستجو در روح برای موفقیت شما در زندگی بسیار مهم است و کلید یادگیری نحوه ایجاد عزت نفس است. در برخی موارد، فقدان عزت نفس ناشی از عدم شناخت خود و ارزشی است که به ارمغان می آورید. بسیاری از ما آنقدر زمان صرف کرده ایم تا با دیگران سازگار شویم و آنها را راضی کنیم که کاملاً احساس خود را از دست داده ایم. زمانی را صرف توجه و شناخت خود کنید. برای تشخیص اینکه چه کسی هستید، وقت بگذارید. برخی از چیزهایی که باید در مورد آنها فکر کنید، عبارتند از:

 • شناسایی نقاط قوت و استعدادهای خود
 • ارزش خود را بشناسید و علایق خود را آشکار کنید
 • درک ارزش های خود و آنچه برای شما مهم است
 • فکر کردن در مورد اینکه چگونه می خواهید به جهان خدمت یا به آن کمک کنید
 • اعتراف به نقاط کور خود

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

 1. خود را بپذیرید.

تصمیم بگیرید که خودِ ناقصتان را بپذیرید. بدانید که صرف نظر از آنچه به شما گفته شده، چه اتفاقی افتاده است، چه اشتباهی مرتکب شده اید یا با چه چالش هایی مواجه شده اید، شما کافی هستید. شما با آنچه دارید بهترین کار را انجام می دهید.

همه ما دوست داریم همانگونه که هستیم پذیرفته شویم. اما ابتدا باید خودمان خودمان را بپذیریم.

 1. از به خطر انداختن خود دست بردارید.

وقتی به دیگران اجازه می‌دهید شما را تحت فشار قرار دهند، نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ترجیح دهید، یا تسلیم خواسته‌های دیگران شوید، فقط چون نمی‌خواهید قایق را تکان دهید، باعث می شوید عزت نفس شما کاهش یابد. شما نیازهای آنها را بر نیازهای خود ترجیح می دهید و ذهن شما با خودش فکر می کند: «حدس می زنم من آنقدرها هم مهم نیستم.»

من همین هفته گذشته با دو مراجعه کننده مختلف روی همین موضوع کار کردم. آنها هر دو نیازهای دیگران را مقدم بر نیازهای خود می‌دانستند و این تأثیر منفی و قابل توجهی بر سلامت و رفاه آنها داشت.

اکنون، من به شما پیشنهاد نمی کنم که مراقب فرزندان و همسرتان نباشید، بازه های کاری خود را رعایت نکنید یا در کنار دوستان خود نباشید. اما شما باید از خودتان هم مراقبت کنید. ما خودمان را به خطر می اندازیم تا جا بیفتیم، دوست داشته شویم و به رسمیت شناخته شویم. با این حال، اگر دائماً خود را به خطر بیندازید، هرگز واقعاً احساس رضایت نخواهید کرد.

هر چند وقت یک‌بار اجازه می‌دهید که آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند یا از شما می خواهند، اعمال یا تصمیماتی که می‌گیرید را تحمیل کند؟

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه عزت نفس ایجاد کنید، قوی باشید و از خود دفاع کنید. وقت آن رسیده است که آنچه را که برای زندگی خود نیاز دارید و می خواهید، شناسایی کنید.

ببینید که چه چیزی برای شما مهم است. نامگذاری این موارد به شما یک قطب نمای درونی می دهد تا شما را راهنمایی کند. سپس، مرزهای خود و موارد غیر قابل مذاکره در زندگی خود را شناسایی کنید. دیگر حاضر نیستید چه چیزی را تحمل کنید؟

اکنون در مورد این چیزها شفاف سازی کنید، بنابراین وقتی زمان عقب نشینی، ایستادن یا نه گفتن مودبانه فرا می رسد، پشتیبان و راهنمایی درونی برای انجام این کار دارید.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

 1. به دنبال خوبی ها باشید.

ما تمایل داریم چیزی را که به دنبالش هستیم پیدا کنیم. به زبان ساده، مردم تمایل دارند (اغلب ناخودآگاه) به دنبال چیزهایی بگردند که آنچه را که قبلاً معتقد بودند درست است، تایید کند.

همین امر در مورد اینکه چگونه خود را می بینید نیز صدق می کند. اگر فکر می کنید بی ارزش هستید یا دوست داشتنی نیستید، داده هایی برای حمایت از این باور پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر فکر می‌کنید ارزشمند و زیبا، یا شجاع و قوی هستید، به زودی داده‌هایی برای تایید آن‌ها پیدا خواهید کرد.

چالش کسانی که از عزت نفس پایین رنج می برند این است که عادت کرده اند همیشه اشتباه را پیدا کنند. اغلب، یک پیام منفی در ضمیر ناخودآگاه آنها ثبت می شود. در برخی موارد، آنها واقعاً در دیدن تمام عیوب و کاستی های خود بسیار خوب شده اند.

ساده ترین راه برای تغییر آنچه می بینید این است که چیزی را که به دنبالش هستید تغییر دهید. خودتان را در حال انجام یک کار ببینید.

این را امتحان کنید: یک دفترچه یادداشت بردارید و برای 21 روز آینده، 3 چیز را که برایتان ارزش دارد، بابت آنها قدردانی می کنید یا دوستشان دارید یادداشت کنید. این ممکن است شامل تصدیق پیروزی ها یا موفقیت‌هایتان و چیزهایی باشد که به آنها افتخار می‌کنید یا توجه به چیزهایی باشد که در مورد آن احساس خوبی دارید. اگرچه ممکن است در ابتدا چالش برانگیز به نظر برسد، به زودی شروع به سیم کشی مجدد مغز خود خواهید کرد تا بیشتر موارد درست و کمتر موارد اشتباه را ببینید.

 1. خودگویی منفی را متوقف کنید.

بسیاری از سیستم های اعتقادی شما ناشی از داستان منفی ای است که برای خودتان تعریف می کنید. ذهن شما به آنچه می گویید باور دارد و اگر داستانی که (بارها و بارها) در ذهن خود بازگو می کنید یکی از اشتباهات وحشتناکی است که مرتکب شده اید، همان چیزی است که از طریق افکار منفی به تقویت آن ادامه می دهید که در نهایت باعث می شود ایجاد اعتماد به نفس برایتان بسیار دشوار شود.

به خودتان بگویید بی ارزش و ناتوان هستید. ذهن شما این را باور خواهد کرد. به خودتان بگویید که شما توانا و عالی هستید. ذهن شما این را نیز باور خواهد کرد.

اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه عزت نفس خود را افزایش دهید، همین امروز خودگویی منفی را تمام کنید و آن را با خودگویی مثبت، جایگزین کنید.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

 1. قبیله خود را پیدا کنید.

از آنجایی که بسیاری از عزت نفس ما تحت تأثیر روابط ما و نحوه نگاه و رفتار دیگران با ما است، بسیار مهم است که اطراف خود را با افراد سالم، نشاط بخش، تشویق کننده و حمایت گر احاطه کنید.

افرادی را پیدا کنید که شخصیت واقعی شما را می شناسند ، افرادی که می توانند در مورد ارزش، استعداد و ارزش شما صحبت کنند. اینها افرادی هستند که می توانند با شما باشند و چیزهای مثبت و سازنده را به شیوه ای نشاط آور، با شما به اشتراک بگذارند.

 1. شانستان را امتحان کنید.

بسیاری از ذهن های بزرگ گفته اند که شکست کلید موفقیت آنها، پله عظمت آنها و کاتالیزور رشد آنها بوده است. شاید شنیده باشید که مایکل جردن از تیم بسکتبال دانشگاهش حذف شده است، به اپرا وینفری گفته شده که قرار نیست در تلویزیون حضور داشته باشد و استیون اسپیلبرگ نه تنها یک بار، بلکه سه بار از مدرسه فیلمسازی، رد شده است.

امتحان کردن شانس، تجربه شکست و ایجاد انعطاف‌پذیری، کلید یادگیری نحوه ایجاد عزت نفس است. از این گذشته، اگر هرگز فرصتی را به دست نیاورید، هرگز چیزی را نخواهید فهمید و در داستان خود گیر خواهید کرد.

 1. معنا پیدا کنید و هدف ایجاد کنید.

به عنوان انسان، همه ما نیاز به یادگیری، توسعه، رشد و مشارکت داریم. هنگامی که از عزت نفس پایین رنج می برید، این می تواند یک چرخه معیوب ایجاد کند:

شما نسبت به خودتان احساس خوبی ندارید، بنابراین بیرون نمی روید و کاری نمی کنید. از آنجایی که شما موفق نیستید، احساس کمبود ارزش می کنید.

زمان شکستن چرخه فرا رسیده است.

قدم‌هایی بردارید که به شما این امکان را می‌دهد که به کسی تبدیل شوید که واقعاً قادر به وجود داشتن، هستید. شاید این در مورد یافتن چیزی است که به شما معنا می بخش، یا شاید در مورد قدم هایی باشد که باید بردارید تا از جایی که هستید به جایی که می خواهید بروید. به عنوان مثال، کمک به دیگران (مشارکت کردن، داوطلب شدن و مهربان بودن) نه تنها باعث افزایش عزت نفس، بلکه باعث افزایش شادی، سلامت و رضایت می شود.

با چیزی کوچک شروع کنید و به سمت بالا بروید. هر موفقیت کوچک باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتر و در نهایت احساسی قوی تر از عزت نفس می شود.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم ؟

سخن آخر

دریافت عزت نفس بالاتر چالش برانگیز خواهد بود، اما چالش چیزی است که باعث ایجاد عمق، قدرت، شخصیت و انعطاف‌پذیری می‌شود. اگر پاداش آن، عزت نفس بیشتر باشد که منجر به روابط بیشتر، شغل بهتر، افزایش سلامت و رفاه، موفقیت بیشتر و احساس ارزشمندی بیشتر می شود، ارزشش را دارد.

در حالی که در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که دائماً با پیام‌هایی مبنی بر ناکافی بودن و اینکه چگونه می‌توانید بهتر باشید، بمباران می‌شوید، فقط این را به خاطر بسپارید:

شما لایق عشق، شادی و موفقیت هستید. شما کاملاً کامل هستید. تصادفی نیست که در این زمان به اینجا، روی این سیاره، رسیده‌اید و حتی اگر احساس می‌کنید بی‌کفایت، دوست‌نداشتنی یا بی‌ارزش هستید، بدانید که شما هیچ یک از آن چیزها نیستید.

شاید هنوز نتوانید این را باور کنید ، اما بخشی از شما، در اعماق درونتان، این را حقیقت  می‌داند.

اکنون زمان آن رسیده است که قدم های بالا را بردارید و خودتان متوجه آن شوید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/688465/how-to-build-self-esteem
4.2/5 - (19 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx