چگونه ترس را تشخیص دهیم | شما از چه چیزهایی می ترسید و شیوه تشخیصشان چیست؟

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

چگونه مغز شما ترس و وحشت ایجاد می کند – و چگونه می توانید بر آن غلبه کنید چه چیزی ما را نگران می‌کند؟ مارها، تاریکی، طرد شدن، عشق، عنکبوت‌ها، مردم ناشناخته، پرواز، طوفان، شکست – هر چند که دلایل مختلفی برای ترسیدن وجود دارد، اما آیا همه از آنها احساس ترس می‌کنند. یا فقط ما؟

در مورد افرادی که هرگز از آن‌ها نترسیده اند، چطور؟ یا درصد کمی از جمعیت است که واقعا قادر به احساس ترس نیستند؟ چرا کودکان به طور کامل از پذیرفتن ریسک هراسی ندارند ولی بقیه ی افراد از همه چیز می‌ترسند؟

مزیت ترس این است که ما را از صدمه دور نگه دارد ، اما اگر ما را از آنچه واقعاً می خواهیم بازمی دارد ، چه باید کرد؟

ترس از خطر

اول اینکه، یک سری واقعیت وجود دارذ: هیچ ترس واحدی برای انسان‌ها وجود ندارد؛ واکنش به تهدیدات شامل چندین حوزه از مغز است. ما ۱۰۰ درصد نیستیم، اما دانشمندان مجموعه‌ای از نورون‌ها را که عمیقا در مغز به خاک سپرده شده‌اند، درست بالای سر ساقه مغز برای این فرآیند، پیدا کرده اند.

امی دلاورا ، محقق پردازش تهدید می گوید: وقتی شما چیزی را به طور بالقوه خطرناک احساس می‌کنید، آمیدگال سیگنال‌های تحریکی به بخش‌های دیگر مغز ارسال می‌کند و می گوید:سلام به همه همه، توجه کنید”  قسمت‌های مغز مرتبط با زبان و حافظه نیزدر مواجهه با ترس فعال می‌شوند. اگر آمیدگال زنگ خطر را به صدا در می‌آورد، مناطق دیگر به ارزیابی سطح تهدید و نحوه واکنش شما کمک می‌کنند.

ترس

urbach-wietheاما افراد مبتلا به بیماری بسیار نادر

دارای رسوب کلسیم در مغز خود هستند و این امر باعث می‌شود که ترس برای آنها غیر ممکن شود. مطالعات مغز خود را کاملایافته‌اند، مطالعات نشان داده اند که آمیگدال آنها کاملاً کلسیفیه شده است ، بنابراین هیچ چیز برای علائم ترس مانند عرق کردن کف دست یا تپش قلب وجود ندارد. محققان تنها ۴۰۰ نفر را در این وضعیت شناسایی کرده‌اند.

پس در وهله اول چه چیزی باعث ترس می‌شود؟ یک احتمال این است که درک کنیم که چگونه چیزی کار می‌کند. اما ما نمی‌توانیم تنها از طریق دانش، ترس را متوقف کنیم. مطالعه سال ۲۰۰۹ به مقایسه ی واکنش افرادی که از عرق کردن در هنگام ورزش روزانه وحشت داشتند پرداخت. طی این تحقیق محققان دریافتند که فقط استشمام بوی عرق باعث ایجاد ترس و وحشت شده و باعث می شود قسمت ترس مغز فعال شود، سایر حیوانات نیز واکنش ترس را از طریق فرمون های هشدار دهنده به اشتراک می گذارند ، اما این ساز و کار اولین چیزی بود که یک واکنش مشابه را در انسان نشان داد.

این یافته‌ها نشان می‌دهند که تنها بودن در اطراف ترسو ، می‌تواند شما را ترسو کند. و در حالی که ممکن است زمانی که شما در حال بازدید از یک خانه متروکه و یا دیدن یک فیلم ترسناک نیستید، تاثیر زیادی بر زندگی روزمره شما داشته باشد. واکنش ما نسبت به دیگران ” ممکن است بخشی از چیزی باشد که به ویژه بزرگسالان را از پذیرفتن خطرات یا امتحان چیزهای جدید، چه در شیرجه یا درخواست برای یک شغل جدید حفظ می‌کند.

واکنش های ما نسبت به ترس دیگران ممکن است از بخشی از آن ترسی که بزرگسالان دارند مثل پذیرفتن خطرات یا امتحان کردن چیزهای جدید جلوگیری کند.

ترس از فرهنگ ها و زندگی مدرن

مطالعات روانشناسی نیز این ایده ترس جمعی را تحلیل می‌کند که تاثیر فرهنگی زیادی روی افراد دارد. در دهه ۱۹۷۰، راجر هارت در یک شهر کوچک به نام ورمونت به تعلیم کودکان پرداخت تا ببیند آن‌ها در چه زمانی تحت نظارت شدید بزرگسالان قرار نمی‌گیرند، و درباره مکان‌های مخفی خود برای بازی و مکان‌های مورد علاقه خود که در آنجا پرسه می‌زنند، حرف بزنند.

او در سال ۲۰۰۴ بازگشت و مجموعه کاملا متفاوتی از هنجارها را یافت. والدینی که برخی از آن‌ها در تحقیق دهه ۱۹۷۰ مورد بحث  و بررسی قرار گرفتند، بسیار بیشتر نگران واقعیت‌های روزمره زندگی فرزندانشان هستند. بازی بدون نظارت تقریبا بی‌سابقه است و کودکان بیشتر به خانه نزدیک می‌شوند. با این حال، میزان جرائم دقیقا مثل ۴۰ سال پیش است.” هارت به آتلانتیک گفت: ” در بین والدین ترس وجود دارد، مثل ترس از دست دادن اعتماد و ترس از خطرات.

وحشت والدین

اما اگر توسط کسانی احاطه شده اید که ترس از رها کردن کودکان خود در محیط اطرافشان ندارند ، احتمال این وجود دارد که شما هم اینگونه باشید. قدرتی در ما وجود دارد که ما خودمان را با همان اندازه که فرهنگ ما هنجارهای خود را تغییر می‌دهد، احاطه کرده‌است. همانطور که تونی رابینز می‌گوید، ” کسی که شما وقتتان را با او می گذرانید همان کسی است که شما به آن تبدیل می شوید.

این فقط یک نمونه از این است که چگونه وحشت اغلب از داستان‌هایی که ما به خود می‌گوییم، می‌آید؛ شرط می‌بندم که شما می‌توانید بیشتر به آن فکر کنید. اغلب والدین از کودکان می‌ترسند یا آن‌ها را وادار به تکرار الگوهای وحشت خود می‌کنند. داستانهای دیگری که ما به خودمان می گوییم می تواند ما را به هراس از همه چیز از طرد شدن گرفته تا موفقیت سوق دهد. پس از آن چه کاری می توانیم برای دور نگه داشتن ترس از ما یا فرزندانمان انجام دهیم؟

چیزهایی که باعث ترس می شوند

شما باید از ترس استفاده کنید، در غیر این صورت او از شما استفاده می‌کند. به خاطر داشته باشید که شجاعت بی‌باکی نیست؛ به هر حال این کار وحشتناک است. راه‌ کارهایی استفاده از ترس باعث می شود که بفهمید چه چیزی در مورد وضعیت فعلی تان وجود دارد و چه چیزی می‌تواند به شما آموزش دهد.

یکی از راه‌هایی که افراد با آن ترس خود را کنترل می‌کنند این است که خود را وادار به رویارویی با افراط و تفریط، چه بالا رفتن از کوهستان باشد چه راه رفتن بر روی زغال‌های مشتعل باشد، می کنند. کافی است وارد عمل شوید. به جای اینکه اجازه دهند ترس برنده شود، مردم به ترس خود تکیه می‌کنند و متوجه می‌شوند که می‌توانند به هر چیزی که فکر ‌کنند دست پیدا کنند. همانطور که یک دونده روی آتش 11 ساله توضیح داد: “شما باید ذهن خود را برای این تجربه آماده کنید” در غیر این صورت شما به ترس تسلیم خواهید شد و بر دیگر بخش‌های زندگی خود غلبه خواهید کرد.”

مهم نیست که در چه سنی هستید، هرگز با فرار کردن از ترس بر آن غلبه نخواهید کرد. شجاعت خود را در نظر بگیرید و بر آنچه که ترس می‌تواند راه شما را به همراه داشته باشد تمرکز کنید. این کار در نهایت باعث می شود که شما واقعا غیرقابل توقف شوید.

بیشتر بخوانید: 12 اصل طلایی که باید در مورد قانون باور بدانید

ما بر این باور هستیم که شما دوستان و همراهان همیشگی ما می توانید با نظرات و انتقادات سازنده خود به تیم تولید محتوایی ما کمک نمایید تا برای خود شما این کارایی را داشته باشیم و بتوانیم هر چه بهتر و با کیفیت تر محتواهایی هر چه فاخرتر و کامل تر تولید کنیم.

به همین منظور اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا موضوعی ذهن شما را به خود مشغول نموده و نقد دارین که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
در ضمن اگر در ارتباط با موضوع مقاله دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از آن آگاه گردانید.

1/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx