چگونه برای خود هدفگذاری کنیم ؟

1 نظر
12 دقیقه مطالعه

هدف گذاری اولین اصل در گسترش موفقیت ها و نیل به چیزهایی است که در ذهن خود می پروانید. یکی از مهم ترین و شاید اصلی ترین مواردی که می تواند در زندگی انسان را به جلو به پیش برد هدف گذاری و همچنین رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده است. در نظر داشته باشید زمانی که برای خود هدفگذاری میکنید در حقیقت برناه راه خود را از پیش می دانید و این عینیت ذهنی می تواند کمک شایانی به شما بکند افراد موفق در زمان ارائه علت موفقیت خود یکی از نکات مهمی که ارائه می کنند هدفگذاری است و بر روی آن تاکید ویژه ای می کنند. حتی برخی پا را از این هم فراتر گذاشته و می گویند که برای خود هدفگذاری های بلند مدت انجام بدهید و بر روی این نکته قویا تاکید می کنند که شما آنچیزی خواهید شد که در هدفگذاری ها و همچنین آرزوهای نوشته شده خود بوده اید. شما نیز به عنوان یک انسان مدرن امروزه اگر بدون هدف حرکت کنید و آینده خود را بدون هدفگذاری بچینید قطعا موفق نخواهید شد.

در آغاز هر سال، بسیاری از ما برای سال نو برنامه ریزی می کنیم و در مورد آنچه که سال گذشته انجام داده ایم یا انجام نداده ایم فکر می کنیم و امید و آرزوهای جدیدی را برای سال آینده در نظر می گیریم.
متاسفانه، تعداد کمی از مردم می دانند که تفاوت هدف با آرزو چیست و تعداد خیلی کمتری می دانند چگونه می توان اهداف را تعیین کرد و با موفقیت به آنها دست یافت.
ولی، یک راه حل وجود دارد. اگر شما به دنبال این هستید که در سال جاری پول پس انداز کنید یا مانند بسیاری از ما به سطح خوبی از سلامتی برسید، ما می توانیم این آمال و آرزو ها را به هدف تبدیل کنیم و آنها را به سمت موفقیت پیش ببریم. در این مقاله چگونگی تعیین اهداف و دستیابی به آنها را شرح می دهیم:

هدف چیست (و چه چیزی هدف محسوب نمی شود)؟

هدف می تواند چیزهای مختلفی باشد. اما یک آرزو یا امید هدف محسوب نمی شوند. به طور مثال اینکه دوست داریم منزلی شخصی برای خودمان داشته باشیم یک رویا است و یا اینکه دوست داریم به سلامت خود بیشتر اهمیت بدهیم یک امید است. اینها رویاهای بزرگ و قابل تحسینی هستند اما هدف نیستند.
یک هدفگذاری ، باید خاص باشد. قابل اندازه گیری است. تبدیل رویا به هدف چیزی شبیه به مثال زیر است: من 40،000 دلار را در پنج سال آینده پس انداز می کنم و در آن صورت پول کافی برای خرید یک خانه برای خودم خواهم داشت. یا، در عرض 3 ماه آینده، 10 پوند چربی از دست خواهم داد.
برای اینکه چیزی واقعا یک هدف باشد، باید بدانید که چه وقت به آن می رسید.
هنگامی که برای خود هدف گذاری می کنید:باید رویاهایتان بزرگ باشند ولی قدم هایی که به سمت رویایتان برمی دارید کوچک باشند.
یکی از بهترین راه های تعیین هدف، انتخاب یک نقطه عطف کوچک و ملموس است.
اگر رویای شما صرفه جویی در پول برای خرید یک خانه در دراز مدت باشد، اولین هدف شما می تواند پس انداز 1000 دلار در سه ماه آینده باشد. اگر رویای شما سلامتی بیشتر باشد، ببینید که چه چیزی مدنظر شما است. شاید از نظر شما سلامتی بیشتر بدان معنا باشد که هر روز 2 وعده سبزیجات بخورید یا 5 بار در هفته به پیاده روی بروید.
رویاهای بزرگ، باید با هدف های کوچک واقع بینانه شروع شوند.
یک هدفگذاری واقعی ، باید کوچک و قابل دسترس باشد. هنگامی که به اولین هدفتان رسیدید، می توانید یک هدف دیگر انتخاب کنید تا شما را در مسیر رویایتان نگه دارد.

چگونه برای خود هدفگذاری کنیم ؟

نکاتی در مورد هدفگذاری

1. به روند برنامه ی خود اعتقاد داشته باشید.

گام اول برای هدفگذاری، داشتن اعتقاد مطلق به روند است. اگر اعتماد به نفس کافی به خود و توانایی های خود نداشته باشید، ممکن است مابین راه خسته شوید و برای رسیدن به اهداف خود تلاش نکنید. اگر شک دارید، به اطراف نگاه کنید. همه ی چیزهایی که در اطرافتان می بینید، می توانند به عنوان یک هدف در ذهن کسی باشند. افکار خود را به واقعیت تبدیل کنید.

2. اهداف خود را روی کاغذ بنویسید.

به منظور دستیابی به هدف خود، شما باید برنامه ریزی کنید. اهداف خود را بنویسید و برای تکمیل و ارزیابی آنها زمانبندی کنید. این کار می تواند کلید موفقیت شما باشد. اگر این مرحله را نادیده بگیرید، ممکن است همچنان آنها را فراموش کنید یا اهمیت کمتری به آنها بدهید. نوشتن آنها در جایی که هر روز آنها را بتوانید ببینید، به تکرار جایگاه و اهمیت آنها برای شما کمک می کند و شانس شما را برای دستیابی به آنها افزایش می دهد.

3. اهدافی را در نظر بگیرید که کاملا مشخص باشند.

اگر هدف شما با واقعیت ها و رویدادهای خاصی ارتباط داشته باشد، شانس بیشتری دارد که عملی شود. اگر اهداف شما مبهم باشند، می توان آنها را نادرست تفسیر کرد و به راحتی از آنها گذشت. اهداف خاص باعث دقت بیشتر می شوند.

4. اهدافی تعیین کنید که قابل اندازه گیری باشند.

اگر اهداف شما قادر به پیروی از معیارهای مشخص باشند، شما قادر به اندازه گیری میزان پیشرفت در دستیابی به آنها خواهید بود. برای رسیدن به هدف خود، باید هدف خود را به عناصر قابل اندازه گیری تبدیل کنید.

5. اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که قابل دستیابی باشند.

در حالی که سیر کردن مابین ستاره ها و رویاپردازی هیچ مشکلی ندارد، مهم است که بررسی کنید که آیا هدف شما با شیوه زندگی تان سازگار است یا خیر. اگر زمان، پول یا تجربه ی کافی برای رسیدن به هدفتان را نداشته باشید، مطمئنا شکست خواهید خورد. برای موثر واقع شدن هدف گذاری اطمینان حاصل کنید که قدم هایتان را عاقلانه در نظر گرفته اید و یک چارچوب زمانی واقع بینانه ایجاد کرده اید .

چگونه برای خود هدفگذاری کنیم ؟

6. اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

چیزی بیش از این که قادر به دستیابی به چیزی نباشید شما را نا امید نمی کند. هدف واقعی شما باید واقع بینانه باشد. شما تنها کسی هستید که می تواند تعیین کند که اهداف شما چه اهمیتی دارند، اما باید اطمینان حاصل کنید که باری شما فرصتی وجود دارد که با توجه به شرایط ، بتوانید به آن دست یابید.

7. برای خود اهداف زمان دار تعیین کنید.

هر هدف تعیین شده باید در یک قالب زمانی پایه گذاری شود. بدون یک چارچوب زمانی، فوریت و ضرورتی برای انجام آن کار وجود نخواهد داشت. یک برنامه از هر کاری که انجام می دهید و زمانی که می خواهید آن را انجام دهید ، بنویسید . مهلت دادن به خودتان به شما کمک می کند تا انگیزه ای برای رسیدن به هدفتان داشته باشید. با این حال، ایجاد قالب های زمانی می تواند یک کار مشکل و حساس باشد. از یک سو، توجه کردن به قالب های زمانی می تواند شما را رو به جلو پیش ببرد، اما همچنین می تواند اثر عکس داشته باشد و به شما استرس وارد کند و در نتیجه شما را از انجام کار به طور کلی منصرف کند.

8. مسئولیت پذیر باشید.

هنگامی که شما در حال تلاش برای رسیدن به یک هدف هستید، ممکن است شرایط سخت شوند. هنگامی که در معرض ناسازگاری هستید، باید مسئولیت پذیر باشید. خانواده و دوستان خود را در مورد اهداف خود مطلع کنید زیرا در این صورت آنها از شما پشتیبانی و حمایت می کنند تا به هدف خود برسید. اگر در زندگی روزمره خود مسئولیت پذیر باشید، خود را با افرادی که پیشرفت شما را دنبال می کنند و شما را به طور مداوم تشویق می کنند ، محاصره خواهید کرد.

9. از کمک خواستن نترسید.

هنگام ورود به یک سرمایه گذاری جدید، از کسانی که در اطراف شما هستند کمک بگیرید. تقاضای کمک چیز بدی نیست که از آن خجالت بکشید.مشاوره خواستن می تواند انواع مختلفی داشته باشد: مانند مشاوره گرفتن از یک دوست یا یک روانشناس – این قدم شما را برای رسیدن به هدفتان نزدیکتر می کند.

10. به طور مداوم پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

با گذشت زمان، اهداف ما دائما در حال تغییر و تحول هستند. نتیجه نهایی ممکن است اصلا شبیه به آنچه که ما در ابتدا به آن فکر می کردیم نباشد؛ با این حال، گاهی اوقات این مورد می تواند خوب باشد. به منظور یادگیری از اشتباهات خود ، به طور مداوم پیشرفت خود را در سراسر مسیر رسیدن به هدفتان ارزیابی کنید.

11. برای تلاش هایتان به خود پاداش دهید.

ممکن است شما فکر کنید که دستیابی به هدف صرفه جویی 1000 دلار در طول سه ماه یک تغییر عادت کوچک است و نیازی به پاداش ندارد. اما تحقیقات نشان می دهند که اگر به خاطر تغییر این عادت به خودتان پاداش بدهید، احتمال بیشتری برای رسیدن به هدف خود خواهید داشت.

کلام آخر در هدفگذاری

به جای اینکه به راحتی بنشینید و به آنچه زندگی برای شما به ارمغان می آورد، نگاه کنید اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهید تا آینده ای را که می خواهید و دوست دارید رقم بزنید. در حالی که ما نمی توانیم همه چیز را کنترل کنیم، می توانیم خودمان را با هدف گذاری برای رسیدن به رویاهایمان کنترل کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx